Zagor'un türkiyede çıkan maceraları hakkında bir kaç soru

Başlatan tay01061995, 08 Temmuz, 2013, 12:37:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tay01061995

Yurt dışından bir tanıdığım zagorun türkiyedeki yayın tarihi hakkında bilgi istdi .. Kabataslak birşey yaptım ama bazı bölümler muallakta

Bu Zagor'un esrarengiz ada (tay fasikül 279-281 ) önce ceylan yayınlarında yayınlandığı doğrumudur?
Lal yayınlarının çıkardığı KM serisi orjinal italyan sıralamasında mı devam etmekte ?
Oğlak yayınlarının çıkardığı efsanevi maceralar dizisi italyada hangi özel bir isimle yayınlandı mı ?
Lal özel seri ile yeni seri arasındaki farklar neler ?
Tay kaçıncı sayıdan itibaren fasiküllerin sayfa  sayılarını yarıya indirdi ?
Ceylan yayınlarının ilk Zagor'u çıkardığı tarih ile ilgili çeşitli söylenceler (1961-1962-1964) var en azından sene olarak kesin bir bilgi verebilir misiniz ?
Ceylan Zagor orjinal italyan sıralmasına göre mi basıldı ?
Tay yayınları zagor basılmadan önce reklamlar yapılmış ilk reklam ne zaman yapıldı ? Başka bir değişle tayın Zagor'u basacağı ne zaman belli oldu ?
Ceylan Zagor'un kapak çizimlerinin tamamının Samim Utkun tarafından yapıldığı doğru mu ?
Oğğlak yayınlarındaki 5 efsanevi macera cildinin yayın tarihleri nelerdir ?
Bir de Tay yayınlarının Zagor'u 1970 de basmaya başladığını düşünüyordum ancak bazı yorumlarda 1973 deniyor tam tarih hakkında bilgi verebilir misiniz ?

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler..

caretta

Dostum master tezi materyali ister gibi bilgi istemişsin !

Yanılmıyorsam 32 adet Ceylan Zagor'un tamamına Türkiye'de kimse sahip değil.
Bu yüzden onlarla ilgili bilgi toplamak oldukça zor.

Tay Zagor 1.fasikül 1.6.1970'de piyasaya çıktı. Sayfa adedi azalmasına gelince: 64 sayfa başladı.
42 ve 32 sayfa olarak tamamlandı. 42 sayfalıklarda da Rintintin gibi dolgu malzemesi kullanıldı.
Tam bilgi için 464 fasikülü de masaya yayarak bakmak lazım .Bu da kolay değil.
Belki forumda 464 fasiküle sahip olanlar vardır ve bu konuda yardımcı olurlar.

tay01061995

Fasikül takım olmasa cilt takımı olanların olduğuna dair bir söylenti mevcut .. Fasikül kapaklı olup olmadığı bilmiyorum ciltlerin .. Sorular zor farkındayım  :) pek bir bilgi yok bu konularla ilgili ondan sordum .. Oğlak yayınlarıyla ilgili fazla araştırma yapamadım.. işler de araya girince toptan sorayım dedim .. Teşekkürler ..

alan ford

Alıntı yapılan: UNowen - 08 Temmuz, 2013, 12:37:06

Lal yayınlarının çıkardığı KM serisi orjinal italyan sıralamasında mı devam etmekte ?

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler..

Bu kolay sorularla başlayayım. Birinci sorunun cevabı kesin net evet. İtalyadaki 1. sayıdan itibaren sırayla yayınlanıyor.

İkinci soruya gelirsek, Lal Zagor yayınına orijinal 389. sayı olan Adalar Klanı ile başladı ve sıralı olarak yayınlanmaya devam ediyor. ( Bu ve bundan sonraki maceralar Türkiye'de hiç yayınlanmamıştı.)  Buraya kadar olan maceraların bir çoğunu ise Tay yayımlamıştı. Özel seri işte bu 389. sayıya kadar olan ama bir nedenle Tay'ın atladığı sayıları yayımlayarak işe başladı. Bu maceralar bittikten sonra Çiko'nun özel maceralarını yayınladı. En son renkli sayıyla bitirdi.

Diğer sorularınız için Meraklı çizgiden Tayfun Bey yardımcı olabilir gibi geliyor bana.

Hamiş : Levent Cantek'in derlediği Çizgili Kenar Notlarında Orhan Berent kısaca Zagor'un Türkiye serüvenini de yazmış. Orada Ceylan baskısı tarihi olarak 1962 geçiyor.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Ben de bildiklerime cevap vereyim.

Evet, orijinal sıra takip ediliyor.

Oğlak yayınlarının çıkardığı efsanevi maceralar dizisi italyada hangi özel bir isimle yayınlandı mı ?

Size tam cevabı verecektim Bonelli sitesine bakarak ama ne yazık ki site değişmiş ve herşey italyanca.
Bunlar çoğunlukla Maxi, Speciale tarzı seri dışı yayınlar oluyor.

Daha önce değişik yayınevleri arasında çıkan seriler arasında bırakılan boşlukları kapamak için çıkarılan bir yayın idi. Yeni seri öncesi yayınlanan sayılar idi. Yeni seri 401. sayıdan başlamıştı.
Hepsi tabii ki tekrar Klasik Maceralar içinde yer alacak.

alan ford

Lütfen Tex  ile karıştırmayın.  Adalar Klanı orijinal seri 389. sayıdır.  Bir de bu zagor sayılarında zenith diye bir olay var ama oraya hiç girmeyelim .

ilave not : Ama değişik yayınevleri konusunda haklısın. Sadece tay değil Ad ve Aksoy'da Zagor yayınlamıştı unutmuşum  ::)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Gandalf

1 ŞUBAT 1970 , TOM BRAKS FASİKÜL SAYI 43 , ARKA RESİMDE ZAGORUN İLK KEZ
TAY YAYINLARINCA YAYINLANACAĞININ REKLAMI YAPILIYOR.

tay01061995

Sadece ceylan yayınlarıyla ilgili sorular kaldı sanırım  :) oğlak yayınlarıyla ilgili bilgileri bulmak mesele değil zaten .. Arkadaşım hepinize çok teşekkür etti bu arada onu da ileteyim .. Bazı kapaklar var internette dolaşan onların hepsinde Samim Utkun imzası görülmekte . Ama 32 fasikülün de fotoğrafı yok . Ve bi de esrarengiz ada macerasının 1964 yılında ceylandan yayınlanan sayılarda olduğu söylenmekte bazı forum sitelerinde . Onu da teyid etmek istedim ... İlginiz ve yardımlarınız için teşekkürler ..

caretta

Tay fasikülleri ile ilgili bilgiler de tamam demek ki.32 fasiküllük Ceylanlar 1962 yılında çıktı.Bildiğim kadarıyla da ta
1970'e kadar da hiçbir yayınevi Zagor yayınlamadı.Bu yüzden "Esrarengiz Ada" macerasının 1964'de çıkması pek
mümkün görünmüyor.
     Yine da Alan Ford'un dediği gibi forumumuzda "hacıbabs"nicki ile üye olan Tayfun Alemdağ ile temasa geçebilirsiniz.
Telefonu:02165419760.

Gandalf

Alıntı yapılan: caretta - 09 Temmuz, 2013, 13:39:00
Tay fasikülleri ile ilgili bilgiler de tamam demek ki.32 fasiküllük Ceylanlar 1962 yılında çıktı.Bildiğim kadarıyla da ta
1970'e kadar da hiçbir yayınevi Zagor yayınlamadı.Bu yüzden "Esrarengiz Ada" macerasının 1964'de çıkması pek
mümkün görünmüyor.
     Yine da Alan Ford'un dediği gibi forumumuzda "hacıbabs"nicki ile üye olan Tayfun Alemdağ ile temasa geçebilirsiniz.
Telefonu:02165419760.

Esrarengiz ada 1975 yılının 9. ve 10. ayları içerisinde 3 haftalık periyotla 3 fasikül halinde yayınlanmıştır. Bu macera tamamen Türk yapımı olup deneme niteliğinde yapılmıştır. ilerleyen dönemlerde Türkler tarafından Zagorla alakalı başka bir çalışma sergilenmemişdir. 1962  ve 1963 yılları arasında yayınlanan  Ceylan Zagorlar ile hiç bir alakası bulunmamaktadırlar. Daha önceleri  başka bir forumda  arkadaşların okuması için paylaşılan bir sayfada , Bu üç fasikülün yanı sıra Ceylan Yayınları  Zagor ciltlerinden 6 nolu cilt inde   kapak paylaşımı aynı sayfada yapıldığı için , sanki o dönemde  bu macera yayınlanmış gibi bir algı oluşmasına sebebiyet vermiştir.
Saygılarımla,
Serdar. 8)

caretta

"Esrarengiz Ada"adlı Türk çizimi yegane macerayı Kaptan Swing çizimleri de yapan
İsmet Kırdar çizmiştir.Ceylan Zagor Serisi 30 fasikül çıktı.Fasiküller de kapaksız olarak
6 ciltte toplandı.

can amca

Evet, ben de çizerin İsmet Kırdar olduğunu Hakan Alpin'in kendi gayretleriyle hazırladığı Tay Yayınları kitabından yeni öğrendim.

s.b

Kadıköy'de ararsanız bu özel basım kitabı bulabilirsiniz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Sami Bey yalnız bu kapak Ceylan Zagor fasiküllerden birinin kapağı.Tay fasiküllerde
279-281 sayıların kapakları ile karıştırılmasın.

s.b

Alıntı yapılan: caretta - 20 Ağustos, 2017, 12:42:29
Sami Bey yalnız bu kapak Ceylan Zagor fasiküllerden birinin kapağı.Tay fasiküllerde
279-281 sayıların kapakları ile karıştırılmasın.
Bende bu özel basım mevcut. Orijinal sayıları bilmiyorum.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN