Avengers Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 13 Temmuz, 2013, 02:55:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Spider-Sense

dean

The Mighty Avengers, Vol. 1: The Ultron Initiative

Civil War sonrası doğal olarak Iron Man, New Avengers'tan ayrılıyor. Zaten New Avengers'ta kaçak durumda. Bu bağlamda Iron Man yeni bir Avengers kurulması gerektiğini düşünüyor. Avengers'ı kurma ve kumanda etme görevini de Ms. Marvel'a veriyor. Daha önce ki Avengersların aksine bu sefer üyeleri kendileri seçiyorlar. (Avengers'ı kader bir araya getirir mantığının aksine)

Kimler var peki : Ms Marvel, Iron Man, Sentry, Ares, Black Widow, Wasp, Wonder Man

Daha ekibi kurma evresindeyken New York'a saldırı oluyor. Mole Man ve yaratıkları şehre saldırıyor. Mighty Avengers erken mesai yapıp olaya müdahale ediyor. Dövüş sırasında Iron Man değişim geçiriyor ve bir kadın beliriyor. Kadın, kendini Ultron olarak tanıtıyor.

Ultron yüzünü gösterdiyse ilk kime gidilir ? Tabi ki Hank Pym. Onla iletişime geçiyorlar. O süreçte de, Mighty Avengers Ultrona var güçleriyle saldırsalarda Ultron hepsini püskürtmeyi başarıyor. S.H.I.E.L.D. hava taşıyıcısına da virüs bulaştırıyor. Düşüşe geçen hava taşıyıcısını Sentry, Wonder Woman ve Ms. Marvel zorda olsa can kaybı olmadan kurtarıyor.

Ultron, Iron Man ile birleştiği için onun teknolojisini de kontrol etmeye başlıyor. Stark'ın uydularını kontrol ederek Dünyayı felakete sürüklemeye devam ediyor. Artık umutlar sönmeye başlamışken en beklenmeyecek kişiden yani savaş tanrısı Ares'ten, onları kurtaracak fikir geliyor.

Evet, çok başarılı bulduğum bir cilt oldu Ultron Girişimi. Hikaye güzel, diyaloglar oldukça eğlenceli, çizimler kusursuza yakın. Bir saniye, hatta bir kare bile düşmeyen heyecan ve aksiyon. O halde puan da...

10/10

dean

Young Avengers Vol. 2: Family Matters

Heralde Dünya üzerinde bir ben seviyorum bu Young Avengers'ı. Ongoing seri bu cilt ile sonlandırılıyor. Bundan sonra limited serilerle devam edecek. Bu cilte gelirsek her karesi Spoiler olduğu için, bu sefer spoiler free modda yazıcam.

İlk iki hikaye Patriot ekseninde gelişiyor. Patirot (yani Eli) güçlerini dedesi ilk Captain America olan Isaiah Bradley'den aldığını söylemişti. Bunun yalan olduğu ve süper asker güçlerini uyuşturucu gibi bir kimyasal alarak kazandığını ve belli aralıklarla kendine enjekte etmesi gerektiğini öğreniyoruz. İşte tam bunu yaparken işler ters gidiyor ve Eli'ın başı Mister Hyde ile derde giriyor ve geri kalan Young Avengers ona yardıma gidiyor. Diğer tarafta ise Captain America, Young Avengers'ı desteklemiyor ve çocukları durdurması için ailelerine gidiyor.

4 sayılık ikinci hikayemizde Wiccan ve Hulkling'in kökenini öğreniyoruz. Hulkling'e Super-skrull saldırıyor. Amacı onu alıp Skrull imparatorluğuna götürmek. Nedenini öğrenince herkes şoka uğruyor tabi. Meğerse Hulkling Skrull prensesinin oğluymuş. Tam millet ulan ne oluyoruz demeden Kree birlikleri geliyor. Kree birlikleri'de Hulkling'e sen bizdensin deyince resmen Dallas'a bağlıyor hikaye ama neyse  :) Sonra öğreniyoruz ki Hulkling gerçekten iki ırkıda ait çünkü; Babası, Captain Mervel annesi, skrull prensesi.

O sırada da başka bir sürpriz gelişme Winccan'da oluyor ve ikiz kardeşini buluyor o da. Hızlı koşma yeteneğine sahip, Speed. Araya girip bi'şey söyliyim. Şimdi biri büyücü diğeri hızlı koşan iki kardeşimiz var bu bize hangi iki kardeşi hatırlattı ? Scarlet Witch ve Quicksilver. İşte bu noktada bomba patlıyor. Wiccan ile Speed'in Scarlet Witch'in ikiz çoçukları olduğu anlaşılıyor.

Yanlarına Speed'i de alan Young Avengers'a, New Avengers'ta katılıyor. Topyekün, kim kime düm duma savaş taktiği ile Kree, Skrull, New Avengers, Young Avengers herkes Hulkling kimde kalacak modunda birbirine dalıyor Avengers Tower'da ve Hulkling ile Super-Skrull çözümü buluyor...

Aşk-ı Memnu, Yaprak Dükümü, Asmalı Konak ve daha niceleri gibi entrika dolu dizilerimizi solda sıfır bırakacak bir sayı Family Matters. Ama şu şunun busuymuş, bu da bunun şusuymuş gibi şeyleri okumayı çok severim ben, bu doğrultuda cilti de beğendim. Notum...

9/10

dean

Civil War: Young Avengers & Runaways

Civil War dönemi, iki genç kahraman takımının, 4 sayılık ortak macerası Civil War: Young Avengers & Runaways. Benim için okuması biraz sıkıntılı bir sayı oldu aslında. Sebebi ise Runaways'i neredeyse hiç tanımamam. Biraz biliyoruz tabi oradan buradan, aileleri Villian olan gençler, onlardan kaçıyor bir ekip kuruyorlar. Nihai amaçlarıda onları durdurmak. Yani hemen hemen böyle. İşin ilginç tarafı zamanında Runaways'in ilk 5 cildini almış olmamdı. Ama okumamıştım. E şimdi ortak macera zamanı geldi. Dedim 4 sayılık macera için 30 sayı Runaways mi okunur ? Ama Runaways üyelerini tanımıyınca, grup içi dinamikleri, kişilikleri felan hep havada kaldı o yüzden çok keyifli olmadı.

Neyse, çok dağıttım. Konuya döneyim. Young Avengers ekibi [(Captain America yanlıları) helal size be ! ] direnişin safehouse'un da monitörün karşısında, rutin etrafı kolaçan etme görevi yapıyorlar. O sırada Runaways, Cape-killing denen (Türkçeye bizimkiler nasıl çevirmişti hatırlamıyorum) süper kahraman yakalayıcı tiplerle savaşıyorlar. Bunu izleyen Young Avengers ekibi, Runaways'ı aramaya koyuluyor (bu arada Vision, Runaways'in robot üyesinin yaşadığı acıyı hissedince ekip iyice meraklanıyor.

İki ekip karşılaşınca; ufak bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanan, yine ufak bir çatışma yaşıyorlar. Aradaki sorun çözülüp konuştuklarında aynı tarafta olduklarını anlıyorlar. Vision ile Runaways android Victor'ın bazı kod dizilimlerinin aynı olduğu ortaya çıkıyor. Bunlar tam sorunlarını çözmüşken Warden kontrolündeki Noh-Varr'ın saldırısına uğruyorlar. Hulkling, Wiccan, Xavin ve Karolina esir alınıyor. Ekiblerin geri kalanlarıda birleik arkadaşlarını kurtarmak için harekete geçiyor.

Genel olarak konusu bu. Yukarda da dediğim gibi çok keyif aldığım bir sayı olmadı. Gerek, Runaways'i tanımamam, gerek Hikayenin ilgimi çok çekmemiş olması gerekse de hiçbir karakter gelişimi olmaması gibi özellikleri ile beni pak sarmadı açıkçası. Özel bir Young Avengers ya da Runaways hayranlığınız yoksa tavsiye etmem.

6.5/10

Gambit

dean tanitimlarini zevkle okuyorum ama puanlamanda sorun var bence bro

cok fazla kitaba 10 veriyorsun

benim icin 10, sadece basyapitlara verimeli (kingdom come, we3...gibi)

cogu kitaba 10 verirsen, basyapitlari nasil ayiracagiz ? :)

dean

Alıntı yapılan: Gambit - 23 Temmuz, 2013, 11:06:01
dean tanitimlarini zevkle okuyorum ama puanlamanda sorun var bence bro

cok fazla kitaba 10 veriyorsun

benim icin 10, sadece basyapitlara verimeli (kingdom come, we3...gibi)

cogu kitaba 10 verirsen, basyapitlari nasil ayiracagiz ? :)

Evet, notlar genelde yüksek farkındayım ama benim derecelendirme kriterim şöyle oluyor. Çizgi romanın yazarına, çizerine bakıyorum. Çizgi romanın potansiyal kuvvetine bakıyorum. Yani bize bu hikaye en fazla ne sunabilir. Mesela Young Avengers en fazla ne anlatabilir. Young Avengers asla bir Captain America: Winter Soldier gibi hikaye anlatamaz, yani o grubun potansiyalinde böyle bir şey yok, bu bağlamda daha küçük bir hikaye anlatacak işte bu küçük hikaye doğru anlatıldıysa benim için sorun yok,puanı veriyorum. Birde dönemine göre bakıyorum. Mesela Civil War dönemi ile Secret İnvasion dönemi New Avengers'lar. Yazara başlangıç ve bitiş açısından sınır koyuyor. Bu bağlamda müthiş bir hikaye beklemem ben, bu beklenti doğrultusunda yine daha ufak çaplı bir hikaye bekliyorum. Çünkü yaratıcı takım kısıtlanmış vaziyette. Ne oluyor verilen hikaye beni tatmin ederse ona da puanı veriyorum.

Şimdi bu yüzde yüz doğru bir mantıktır, böyle hesaplanması gerekir diyemem. Çünkü  "cogu kitaba 10 verirsen, basyapitlari nasil ayiracagiz ?" mantığıda doğrudur. Mesela bu yüzden ben bazen toplumun genel itibari ile çok beğendiği bir  şeyi beğenmeyip, daha az beğendiği bir şeyi beğenme eğilimi gösterebiliyorum. Mesela Dark Knight Rises'i ya da Man of Steel'i beğenmeme sebebimde buydu. Bu filmlerin potansiyalleri diğer bütün filmlerde gerek bütçe, gerek yaratıcı ekip, gerekse stüdyo desteği olarak çok daha fazla. Bu bağlamda beklentilerim yükseliyor. Aslında rahatlıkla 10 üzerinden 8.5 alacak film gelmiş olsa bile, ben o puanı veriyorum ama beğenmedim diyorum. Ama daha küçük iddiaları olan bir film belki genel geçer kurallara göre yukardaki filmlerde daha kötü bile olsa. Stüdyo, yaratıcı ekip, bütçe, oyuncuların genel performans potansiyallari bakımından hali hazırda zaten daha kısıtlıysa ve bu şartlarda bile yapılacak en iyi filmi yaptılarsa benim puanın yukarıa ki filmlere verdiğim puandan daha yüksek oluyor.

Biraz konuyu dağıttım ama genel puanlama mantığımı açıklamaya çalıştım  :)

hanac

Alıntı yapılan: dean - 23 Temmuz, 2013, 11:35:06
Biraz konuyu dağıttım ama genel puanlama mantığımı açıklamaya çalıştım  :)

Açıklamana 10 üzerinden 10, 7 üzerinden 7 ve 4 üzerinden 4 veriyorum.  :)

dean

Alıntı yapılan: hanac - 23 Temmuz, 2013, 11:37:56
Açıklamana 10 üzerinden 10, 7 üzerinden 7 ve 4 üzerinden 4 veriyorum.  :)
:)

kalidor

Ben de  zamanında aktardığım Conan maceralarına puan vereceğim. Yalnız peşinen söyleyeyim en beğenmediğime 9,95/10 veririm.       Ee Conan bu taytlı superhero değil...
Crom! Ölüleri Say...

dean

Avengers: The Initiative, Vol. 1: Basic Training

Civil War sonrası, Süper insan kayıt yasası geçince, America'da ki tüm eyaletlere süper kahraman takımı vaadi gerçek oluyor. Bu bağlamda da güçleri tespit edilen kişiler eğitim programına alınıyor ve tam bir süper kahramana dönüşmek için eğitilmeye başlanıyor. Konu itibari ile benim ilgimi çekmişti bu seri, zaten Civil War sonrası o kadar yaygaradan sonra böyle bir seri gerekiyordu. Ama bence işler iyi gitmemiş.(Neyse ben son paragraf yorum yaparım konudan bahsedim şimdi)

Gerçek isimleri tabi saklanıyor tabi bu kişilerin. Sadece süper kahraman isimleri kullanılıyor. Cloud 9, Hardball, Komodo, Trauma, M.V.P. de bunlardan bazıları. The Gauntlet isimli bir karakteride başlarına hoca olarak koyuyorlar. Daha sonra antreman sırasında bir kaza oluyor (Spoiler:M.V.P. ölüyor ve genel olarak bunun etrafında şekilleniyor hikayemiz. Diğer sayılarda da arkada bu hikaye olsada yeni maceralarla cilt devam ediyor. (bir sayı Hydra saldırıyor. Sonra World War Hulk uzantısı oluyor vs.)

Evet, genel olarak İnitiative böyle bi'şey. Dikkat ettiyseniz az ve üstünkörü bir yazı oldu İnitiative tanıtımı. Çünkü ciddi anlamda beğenmedim. Yani konsept olarak güçlü bir konsept ama gelgelelim işleniş beni hiç tatmin etmedi. Ben daha güçlü bir şey beklemiştim. Çıka çıka güç sahibi gençlerin bunu kullanmaya çalışmaları çıktı. Zaten bu tip şeyler dakika başı anlatılıyor. Civil War'da uğruna kahramanların birbirini geberttiği kayıt yasası sonrasını sonrası kurulan İnitiative programı bu muymuş yani dedirtti bana. Devamını okumam heralde, bi'de zaten 4. ciltide humberto ramos çiziyor okurken çıldırırım felan yazık bana ;D (ya, John Romita, Jr, humberto ramos, Chris Bachalo üçlüsünden hiç hoşlanmıyorum ya) Aslında bu serinin sevenleride az sayılmaz ama ben konu gençlerse Young Avengers'ı tek geçerim.

5/10

dean

The New Avengers: Illuminati

İlk önce tabi bu illuminati grubundan bahsedelim. Iron Man, Reed Richards, Doctor Strange, Charles Xavier, Namor ve Black Bolt tarafından kuruluyor. Zaten üyeler Marvel'ın ağır topları ve hepside Marvel evrenini şekillendiren karakterler. Amaçlarıda Dünyayı etkileyecek olaylarda karar almak olarak özetlenebilir. Bunun içinde tabi bilgi paylaşımı, istihbarat değerlendirmesi felan da var.

Aslında bu ciltten önce The Road to Civil War cildin de bulunan tek sayılık New Avengers İlluminati sayısını okumak lazım çünkü grubun kuruluşu anlatılıyor. Neyse elimizde ki cilte dönersek. Cilt, 5 sayıdan oluşuyor ve her bir hikaye bir Event ile alakalı. Bu Eventlar gerçekleştikten sonra Illuminati grubunun ne yaptıklarına, tepkilerine, hareketlerine odaklanıyor.

Şimdi içerikle ilgili yazılacak her şey spoiler. Neticede olanlar 20 sayfa da olup bitiyor. Ama sayıların konularına bakalım. İlk sayı Kree-Skrull War savaşı sonrası geçiyor ve New Avengers cilt 8 de anlatılan olayların kaynağını görüyoruz. İkinci sayı Infinity Gauntlet ve taşları(Infinity Gems) bulmak ile ilgili bir macera. Üçüncü sayı Secret Wars ile alakalı olarak Beyonder'ı konuk ediyor. [(Secret Wars için rumar80'den Secret Wars yazılarına bakılabilir  http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5834.0.html) ayrıca kendisine bu harika inceleme için teşekkür ediyorum] 4. sayı Marvel Boy 5. sayı ise günümüz Secret Invasion'ı ile alakalı.

Evet, genel toplama bakarsak ben çok beğendim. Ama şu da bir gerçek bu cilt herkesin ilgisini çekmeyebilir. Tamamen Marvel'ın ara sokaklarında neler oluyor cilti. Mesela aynı Illimunati gibi bir grup Dc Comics evreninde olsa ve eventlarda neler yapmışlar diye bir cilt çıksa alıp okumam. Belki öyle bir grup vardır bile bilmiyorum :)  Neyse puanım...

8.5/10

hennessy

The New Avengers: Illuminati bence de okunması gerekiyor, ilginç bir hikayeye benziyor.

Aslında bu arka sokak kitapları güzel yazıldı mı okunacak hikayeler oluyor.

Secret Wars ile alakalı olması daha da çok ilgimi çekti. Okuruz birgün insallah.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Secret Wales'i bilemem de secret invasion ile ilişkisi var.

dean

New Avengers, Vol. 7: The Trust

Geçen cildin hemen sonrasında başlıyor 7. cilt. Bir önceki ciltte dediğim gibi önemli bir sır öğrendiler. ( Spoiler Elektra'nun Skrull olduğu ) Bu olay doğal olarak bütün ekipte birbirine karşı bi güvensizlik oluşmasına sebep oluyor.

Mighty Avengerst vol 1'de ki Ultron olayı Dünya üzerinde afetlere sebep olmuştu. New Avengers ekibide Japonyadan uçakla gelirken buna denk geliyorlar ve uçakları düşüyor. Spider-Woman ise kargaşadan faydalanıp  Spoiler Elektra'nın Skrull cesedini alarak Tony Stark'a gidiyor.

Bu arada da kötü güçler harekete geçiyor. (klişe lafa bak  :) ) Hood isimli yeni bir karakterimiz var. Hood dediğimiz eleman daha bizimde tam bilmediğimiz kötücül güçler kullanıyor. Kara büyü ile bağlantılı bir adam Hood. Jigsaw felan gibi bazı karakterleride yanına alaral büyük bir örgüt kuruyor. Bu örgüt tabi kötülerden oluşuyor ve amacıda birbirlerini her konuda desteklemek. Nasıl iyi karakterler yok Avengers yok Fantastic Four nasıl bir bütün ise Hood'da diyor ki bizde öyle oluruz.

Hood ve ekibinin Mighty Avengers'a saldıracağının istihbaratını alan New Avengers ekibi onlara yardım etmek için şehre indiklerinde tamamen farklı bir şeyle karşılaşıyorlar; venom bombası. (Bu olay bildiğiniz gibi Mighty Avengers ikinci ciltte anlatılıyor.)

Hood ve ekibi de venom bombası olayının açtığı fırsatla büyük bir vurgun yapıyorlar ve çok ciddi bir miktar para çalıyorlar. Ama New Avengers onları buluyor ve mekanlarına baskın yapıyorlar ve kıyamet kopuyor.

Evet, yine güzel bir cilt. Hood oldukça iyi bir karakter. New Avengers ekibi içi güzensizlik duygusu iyi işlenmiş. Yalnız bence tek sıkıntı, Mighty Avengersla paralel gitmesi sonucu, venom olayinin bu ciltte başlangıcının ya da sonunun işlenmemesi sayılabilir. Ama genel olarak kusursuza yakın buldum.

9/10

dean

Mighty Avengers, Vol. 2: Venom Bomb

Maceramız Spider-Woman'ın kollarında Skrull cesedi ile Tony Stark'ın yanına gitmesi ile açılır. Tony'de olayın uzun süreli bir istila planı olduğuna ikna olur.Spider-Woman, Mighty Avengers ekibi ile tanıştırılır ve ekibe katılır. Tam bunlar tanılış kaynaşırken New York'a bir saldırı gerçekleşir (yazık şu New York'a kaç milyonuncu saldırı oldu bu :) )

Venom Bombası olarak adlandırılabilecek bir nesne New York'a düşmüştür ve temas ettiği herkesi Venom ve Garnage benzeri yaratıklara dönüştürmüştür. Ekip ilk önce ne olduğunu anlamasada Iron Man olayı çözer ve Mr. Fantastic'in  laboratuvarı kullanarak panzehir geliştirir.

Daha sonra olayın izi sürülür ve olayın arkasında ki kişinin Dr. Doom olduğu ortaya çıkar. Mighty Avengers ekibi Dr. Doom'u yakalamak üzere Latveria'ya yola çıkarlar. Anı bir saldırı ile neredeyse başaracaklarken beklenmedik olaylar patlak verir.

Yine elimizde güzel bir cilt var. Gerek hikayesi, gerek çizimleri tatminkar, bu arada, Mighty Avengers maceraları gerçekten bir saniye bile durmuyor. Yani bu cilt 5 sayı ama rahat 10 sayılık hikaye anlatıldı. Bundan sonra Mighty Avengers'ta New Avengers'ta Secret Invasion hikayelerine giriyor bakalım neler olacak.

9/10