İşte Sy Barrry'nin çizdiği yayınlanacak Kızılmaske listesi

Başlatan DAMPYR, 14 Temmuz, 2013, 19:27:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlyas Erkul

Arkadaşlar bildiğiniz gibi MANDRAKE cem DEMİRBAŞ tarafından yayınlanmakta bizde prensip icabı yayın hakkı bir başkasında olan bir kitabı yayınlamıyoruz ilginiz için BÜYÜLÜ ÇİZGİROMAN olarak TEŞEKKÜR ederiz.

aaciltan

Sevgili İlyas;
Kızılmaske'de Demirbaş tarafından yayınlanmıyor muydu?
Ama sen yayınlamaya başladın.
Ben işin bu tarafını anlayamadım.
Yani şu anda Kızılmaske sana geçti. Gordon ve Mandrake Demirbaş'da mı kaldı?
???

tommikser

Ben az çok hukuktan anlayan biri olarak Cem beyin yazdıklarının gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

Cem bey diyor ki elimizdeki telifi daha çok para verip aldı.Bu hukuken mümkün görmüyorum.Örnek verecek olursak ben Teks yayınlamak istiyorum desem sonuçta oğlak yayıncılık bunu para vererek almış ve yayınlamaya devam ediyor.Telifi alınmış bir yayının başkasına verilmesi imkansız.O zaman Tarkan'ın kaseti iki plak şirketine verilse yayınlanması gerekir ki hiç gördünüz mü duydunuz mu?İmkansız çünkü böyle bir şeyi yapmak kanunen imkansız.Ortak olabilirler ama ikisi de aynı yayını bir yayıncıdan alıp yayınlayamazlar.

Diyor ki Cem bey bendeydi yayın tam bitti benden önce davranıp o aldı.Bu kısımda imkansız gibi birşey.Genel olarak yapılan şudur.Yazılı olmasada(ki teliflerde büyük ihtimalle yazılı olarak vardır) yayını yayınlayan yayınevi telifin ilk sahibidir.Yani yayının telifi bitmiş dahi olsa yayınlayan yayınevine sorarlar siz yayınlayacak mısınız?Bu tabii sizin telifiniz bitmiş arkasından hemen yayınlamak isteyen yayınevi çıkarsa.

Peki çıkmazsa ne olur.Bir yayın vardı ve uzun süre uykuda kaldı basmak istemeyen çıkmadı.O zaman teknik olark şu olur o yayının telif hakkı potaya düşmüş olur.Eğer basmak isterseniz teklifi verir karşı taraf uygun bulursa sizde basabilir yayınlayabilirsiniz.

Peki ne oldu da Cem beyin elinde ki Kızılmaske İlyas beyin eline geçti.Şunlar olmuş olabilir.Muhtemelen Cem beyin telifi potaya düşmüş İlyas bey boştaki yayına teklif vermiş ve uygun bulunduysa almıştır.Cem beyin dediği gibi elinden çalarcasına almış olması zor.Yani telif sahibinin Cem beye eğer potaya düşmeden telif istendiyse siz yayınlayacak mısınız diye sorması gerekir.Eğer sormadıysa o kısımda etik bir kusur işlenmiştir.Ben böyle olduğunu düşünmüyorum.Yayın altı ay kadar boşta kalmışsa herhangi birisi almış olabilir.

Cem bey elinden alındığını düşünüyorsa bunun da yolu açıktır.Kanunlar çerçevesinde başvurusunuz hakkınızı istersiniz.Bunu forumlardan sosyal medyadan elimden aldı,cebren ele geçirdi,altınmadalyon ön ayak oldu demenin hukuki bir mantığı olmadığı gibi bize yöneltilen şuçlamalarında ahlaki bir yanı yoktur.Cem bey açıp okuyabilir yazdıklarımızı.Aslan Şükür kapaklarını bastığında tüm forumun nasıl sevindiğini kendisine nasıl teşekkür ettiğimizi rahatça görebilir.En fazla muhalifet yapan arkadaşlar bile ona destek olmuşlardır.Neyse bu kısım bizle alakalı.

Telife geri dönecek olursak.Oğlak'ın elindeyken antlaşma olmadığı zaman boşlukları oluyor birkaç ay.İşte o boşluklarda birisi neden çıkıp alamıyor.Yani bu ülkede en çok sevilen çr lerden satış garantisi olan yayınlardan biri.O boşlukta dahi kimse alamaz çünkü telif yasası izin vermez.Oğlak belli bir süreyle yayın potaya düşünceye kadar ilk yayıncı durumundadır ki o almaz ise birisi alabilir.Kızılmaske de de büyük ihtimalle bu olmuştur.Yayın potaya düşmüş yayıncı teklif vermiş ajans teklifi uygun bulup telifini vermiştir.

Eğer İlyas bey Gordon ve Mandrake yi yayınlamak isterse onlarında potaya düştüğü tarihte telif verip alabilir.Bu işin maçasının yetip yetmemesiyle ilgisi falanda yoktur.

s.b

Arkadaşlar hatırlarsanız daha öncede bu çizgi romanlar için 1001 roman ile Demirbaş'ın rekabeti vardı. Telif yükseltilerek anlaşmalar bozdurulabiliyor. Ne yazık ki böyle şeyler olabiliyor. Telif alınırken 5-6 sayılık veya 1-2 yıllık olarak alınıyor. Yani öyle sınırsız bir telif yok. Eğer satışlar iyi ise telif yenileniyor. Düşünsenize 20 yıllık bir telif aldınız ve o çizgi romanı hiç satamadınız. Dolayısıyla bu telif işi tam bir bataklıktır. Bizim o bataklığa girip temiz olarak çıkmamız zor görünüyor. Daha önceleride bir yerlerde yazmışımdır ki bu piyasa ..... bir piyasadır.

Buraya açıkca yazıyorum.
Cem bey uslubunuzu hiç beğenmiyorum. Sağda solda Altın Madalyon aleyhine yazdıklarınızı tasvip etmem mümkün değildir. Bu forum kimsenin yanında veya karşısında değildir. En büyük zararı siz kendi kendinize veriyorsunuz. Hiç kimse size karşı da değildir. Bu forumda size en büyük desteği veren kişi olarak diyorum ki; yanlış yapıyorsunuz.
Buraya yazdıklarım beni bağlar. Forumla alakası yoktur. Söyleyeceklerinizi bana söyleyin forumu sorumlu tutmayın.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Arkadaşlar bu konuda İlyas sonuna kadar haklı.Eğer Cem Beyin dediği gibi Yüksek fiyat vererek yayın elinden alınma olayı olsaydı.Biriside aynı şekilde Oğlağın elinden Dampry'i alırdı.çünkü oda uzun süredir doğru dürüst yayınlanmıyor.Cem Bey unutmasınki zamanında oda 1001 Romanın elinden yüksek teklif vererek bu yayınları alma yoluna gitmişti.Ayrıca İlyas artık Mandrake ve Gordonuda basabilir Cem Bey bu yayınları bıraktığını açıklamış.İşte bununla ilgili mesajı:

''Bakın açık açık söylüyorum mandrake ve gordon telifini bıraktım çok sevdiğiniz ilyas beye para verinde alsın bassın''.

Merak Etmeyin Cem Bey önce şu Kızılmaske bir bitsinde sıra nasılsa onada gelir...... ::) :-X :D

DAMPYR

Cem Bey İlyasın 3.sayıda kendisinin bastığı hikayelere geleceğini ve bu hikayeleri atlamak zorunda kalacağını söylemiş.Cem Beyin yayınladığı hikayeler bir defa karışık sırada.onlara gelse dahi Böyle birşey olacağını sanmıyorum çünkü hatırladığım kadarıyla Martindeydi galiba aynı hikayeyi iki ayrı yayınevi (Oğlak ve Lal)basmıştı.yani telif olduğu müddetçe sorun yok.. ::) :) ;)

mrex

Niyetimiz Kızılmaske için "dünyada" benzeri olmayan kronolojik bir külliyat oluşturmak. Haliyle macera atlayarak bunu gerçekleştirmek mümkün değil, 2. ciltte son dönemde yeniden basılmış maceraları atlamamış olduğumuzu göreceksiniz.

DAMPYR

Alıntı yapılan: mrex - 17 Temmuz, 2013, 23:05:49
Niyetimiz Kızılmaske için "dünyada" benzeri olmayan kronolojik bir külliyat oluşturmak. Haliyle macera atlayarak bunu gerçekleştirmek mümkün değil, 2. ciltte son dönemde yeniden basılmış maceraları atlamamış olduğumuzu göreceksiniz.
İşte bu çok güzel bir haber ben zaten öyle olacağını söyledim.size güvenimiz tam zaten... 8) 8) 8)

sheRa

kızılmaske kronolojisini face deki tartışmalardan sonra öğrendim hatta istemsiz ezberledim... Bence sorun face de yayıncı tartışmasının tüm takip edenler tarafından okunmaya zorlanması.  ana haber sayfama sürekli bu tartışmalar gönderiliyor  altın madalyon face yöneticileri bunlara izin vermemeli. Çünkü bu tartışmada işler hakaret boyutuna gidiyor , bence olmuyor....