Death of Red Skull

Başlatan rumar80, 18 Temmuz, 2013, 15:17:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili Dean'in özenerek yazdığı cilt tanıtımlarının düzenini bozmadan yıllar önce sadece iki fasikülünü okuyabildiğim ama sonunda tümünü okumayı başardığım bir maceranın tanıtımı için buradayım.
   Maceraya geçmeden önce Alfa sonrası ile bu macera arası dönemden kısa bilgiler verelim:
   Alfa'nın Kaptan Amerika'sı biterken Cap ve Daredevil Dr Faustus ve emrindeki gizemli bir kişilik ile mücadele ediyorlardı. Bu kişinin 50'lerin Captain America'sı olduğu ortaya çıkar ve mücadele sonunda ölür (yıllar sonra dirilmek üzere) ancak mücadelede Cap için ağır bir kayıp ta vardır: Sevgilisi Sharon Carter da ölmüştür (yıllar sonra dirilmek üzere Yuh artık Marvel)
   Sahron'ın ölümü ile sarsılan Cap yeni bir eve taşınır. Komşularından biri de Bernadette Rosenthal (Bernie) adlı bir yahudi kızdır. Kısa süre içinde ikili arasında bir ilişki başlar ve Steve gizli kimliğini Bernie'ye açıklar.
   50'lilerin Captain America'sı gibi uyutulan 50'lilerin Bucky'si de uyanır. Ancak tedaviler ile daha kontrollü biri olmuştur. Jack Monroe adı ile zamana uyum sağlamaya çalışır. En yakın destekçisi de ona Nomad kimliğini veren ve yanına alan Captain America'dır. Ve....

rumar80

Artık iyice yaşlanmış olan Red Skull ölüm döşeğindedir. Kızı Mother Superior ve Zemo'nun yardımı ile dev bir plan hazırlar. Nomad'ı hipnotize ederek gizlice Captain America'ya yaşlanmasına sebep olacak ilaç vermeye başlarlar. Bu arada Captain America'nın sivil hayattaki dostlarını teker teker yok ederler ya da kaçırırlar.
   Yorgun ve bitik Cap Skull'ın evine geldiğinde kolayca yenilir. Zemo Cap ve Nomad'i hayal makinesine bağlar. Bucky'nin ölümünü tekrar yaşatmaya başlar, ancak son anda Cap iradesi ile Bucky'i kurtarır. Zemo kendi planında yenilmiştir.
   İki ihtiyar başbaşa kalır ve dövüş başlar. Skull Cap'in arkadaşlarının öldürüldüğünü gösterir. İyice çıldıran Cap kontrolden çıkar, ancak son anda Skull'ı öldürmekten vaz geçer. Son planında da başarısızlığı uğrayan Skull can düşmanının kollarında can verir.

Burada sadece ana öykünün bir özetini geçtim. Detaylara girmedim. Yine de benim en sevdiğim maceralardan biridir. Bir diğeri de 332-350. sayılar arasında yayınlanan The Captain macerasıdır ki. Burada Red Skull'ın Steve Rogers klonlarından birinde hayata geri döndüğü ortaya çıkar. Bir gün bu macerayı da okuyabilirsem anlatırım.
  Sevgiler

darkwood

Bu kadar olayın üzerine Cap'ın kendini kontrol altına alabilmesi gerçekten başarı.
Bu klonlama teknikleri ise kahramanlarımız için tam bir kabus, öldürdüklerini sandıkları kötüleri bir anda tekrar karşılarında buluyorlar.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

hanac

Peki bu hikayenin yazarı ve çizeri veya çizerleri kim ?

rumar80

Yazan Jean Marc de Matteis kendisi Kraven's last hunt'ın da yazarıdır.
  Çizer ise Paul Neary'dir.

rumar80

Bu yazıyı yazmamın üzerinden neredeyse sekiz yıl geçmiş. Bugünlerde tekrar Captain America okumaya başladım. Asıl niyet Mark Gruenwald dönemini okumak ama öncesinde J. M. deMatteis dönemini ve dolayısıyla bu macerayı da tekrar okudum. deMatteis döneminde neredeyse sık sık Cap'in inançları sorgulanmış farklı Amerikan rüyaları olanlar tarafından. Çok fazla diyalog ve tartışma üzerine kurulu bir dönem olmuş. Finali Red Skull'ın ölümü ile bağlamış. Macera hala bence çok güzel ama öncesini çok sevemedim. Bir de üstüne Gruenwald'ın ilk sayılarını okuyunca deMatteis biraz yavan kaldı. Yine de kaliteli bir macera okumak ve bir dönüm taşına tanık olabilmek için bu cilt okunmalı bence.

hanac

rumar80