2013 Ağustos Ayı Ödüllü Yarışması-Daredevil Sarı

Başlatan tommikser, 01 Ağustos, 2013, 10:25:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Arkadaşlar merhaba,

Bu ay toplu okuma için seçtiğimiz eser Marmara Çizgi'den "Daredevil Sarı"

Konuyu seçen Nic'e çok teşekkürler.

Hiç DAREDEVIL okudunuz mu?

Okumadıysanız MARMARA ÇİZGİ'den çıkan ve bol ödüllü  DAREDEVIL SARI'yı okuyup fikirlerinizi bizimle paylaşmaya ne dersiniz? 

Eğer, okuduysanız işiniz daha kolay o zaman hemen yazmaya başlayın ama almadım okumadım diye mazeret de sunmayın, okuduğunuz veya misafir karakter olarak karşımıza çıktığı bir macerası hakkında yazmanız da yeterli.

Eeee, siz bu kadar zahmete girerseniz bizde güzel bir çizgi roman hediye etmez miyiz?

Kazanan arkadaşımız BÜYÜLÜ ÇİZGİ'den çıkan KIZILMASKE 1'e veya FLANEUR'dan çıkan ZİFİRNAME'ye sahip olacak. Kendilerine teşekkür ederiz.

YAZMASI SİZDEN HEDİYELER BİZDEN...

rumar80

Daredevil Marvel'ın kendi kitabı olsa da arka planda kalan kahramanlarındandır.
  Geçirdiği kaza sonrası görme yeteneğini kaybeden, ancak diğer duyuları gelişen genç ve idealist Matt Murdock babasının da öldürülmesinin ardından adaleti yerine getirmek için iki farklı yolu seçer: Bir yandan serbest avukatlık yaparken bir yandan da Daredevil adında süper kahramanlık yapmaktadır.
   İlk yıllarda Daredevil'in maceraları vasat çizgide ilerler. Ne zaman ki organize suç örgütleri, özellikle de Kingpin'in esas düşman haline gelmesi ile maceralar belli bir kalite kazanmaya başlar. Frank Miller ve Dennis O'neil'in yazdığı maceralar belli bir kalitenin de üzerindedir.
   Frank Miller'ın yarattığı Elektra karakteri hala Marvel evreninin en egzanterik karakterlerindendir. O'Neill'in yazdığı Born again macerası ise DD tarihinin en önemli ve güzel maceralarındandır.
   Marvel'ın sıfırlaması ile Önce Kevin Smith, ardından Brian Michael Bendis ve Ed Brubaker DD'i yazmış ve çok başarılı bir noktaya getirmişlerdir. Ancak Brubaker sonrası yazılan Shadowland macerası ile DD dibe vurmuştur.
   Mark Waid'in yazarlığa gelmesi ile de DD bugün tekrar Marvel'ın en ilgi çekici karakterlerinden biri haline dönmüştür.
   DD sarı ise bütünlüğün dışında Loeb ve Sale ikilisinin yazdığı en güzel DD maceralarındandır. Bullseye tarafından öldürülen sevgilisi Karen Page'in ardından Matt Murdock ilk yıllarını, nasıl DD olduğunu hatırlar ve o zamanları yad eder. Sevgi ve arkadaşlık üzerine güzel bir öyküdür.

hanac

Anket eklenmiştir.

Ben "Beğendim" şıkkını işaretledim.

darkwood

Ben bu kitabı henüz okumadığım için, anket tercihimi okuduktan sonra yapacağım.
Darkwood Sakinleri..

ercoktay

Ben zamanında okumuş ve beğenmiştim. Ama o kadar çok da değil.

Eflatun

Üç rengin en iyisi.

Bu avukat süper hero falan değil öfkesiyle,hırsıyla,aşkıyla düpedüz insan.

Kısıtlı sayıdaki türkçe kitapların içinde birtek kötü öyküye denkgelmedim.

İnsanı ilk sayfalardan yakalayıp içeri çeken bir kahraman bu.Soluksuz okudum Sarıyı.

BAHADIR

Daredevil de gerçekten fena değildi... Nedense Spider bu renklerde en hafif halka olarak başı çekiyor...

Ama 3'nün de konu olarak ortak yönlerini alırsak geriye aksiyon ve aynı kişi çizmesine rağmen ufak nüanslar kalıyor ki üç rengin bana göre en iyisi Demir Adam'ın katkıları ile de olsa Hulk diyorum...

Daredevil'e dönecek olursak beğenilecek bir çizgiroman... :)

Nemo

*"bozguncu" içerebilir* (spoiler demek istemedim:)

"Sevgili Karen, korkuyorum"...diye başladığında, dedim tamam, Örümcek Adam Mavi gibi duygusal bir macera ile karşı karşıyayım. İtiraf ediyorum Mavi'de gözlerim yaşarmıştı. Gwen'i, MJ'den daha çok sevdiğim için olabilir. Yarım kalan aşk misali...Karen ve Matt'e dönecek olursak bir mektupla başlıyor herşey. Matt, içini dökmek için artık hayatta olmayan sevgilisine duygularını anlatmak için bir mektup yazıyor. İlk bölümde babası üzerine odaklanılmış. Boksör olan babasının, hileyle yenilmeyi reddedip rakibini saf dışı bırakması ve ardından öldürülmesi anlatılıyor. Aklımda kalan cümle: "Keşke...keşke babama onu ne kadar çok sevdiğimi söyleyebilseydim..."
İlk bölümün sonunda Daredevil kıyafetini giyen kahramanımız, ikinci bölümde babasının intikamını almak için yollara düşüyor. Nelson ve Murdock hukuk bürosunu kuruyorlar ve sekreter olarak işe Karen adlı bir kızı alıyorlar. "Ve dünyadaki en güzel kadına bakıyor olduğumu bilmek için görme yetisine ihtiyacım yok."
Üçüncü bölümde, Nelson ve Murdock ilk işlerini Muhteşem Dörtlü'den alıyor. Owl isimli birisi de onları tutmak için başvuruyor. Matt ise babasını esas kimin öldürdüğünü öğrenmek için hapiste idamını bekleyen Slade ile görüşüyor.  "Babamı özlüyorum Karen. İkinizi de farklı şekillerde ve çok seviyordum."
Dördüncü bölüm Daredevil ile Karen'in daha da yakınlaşmasını anlatıyor. Tabi Foggy de Karen'e aşık ve kıskanıyor. Electro ile mücadele ve babasının katillerinden biri olan Slade'in idam töreni. "Gençken sonsuza dek yaşayacağını düşünürsün."
Sonrsında Karen, Owl tarafından kaçırılıyor. Ama Gözüpek, kahramanlık görevini yerine getiriyor ve kızı kurtarıyor. "Bu yüzden ben de seni düşündüm ve dinledim..."
Son bölümde ise Purple Man karşımıza çıkıyor. Daredevil, bu kez  sevgilisini Purple Man'in elinden kurtarıyor. Böylece ikili arasındaki sonsuza kadar sürecek olan aşk başlıyor. "Seni özlüyorum Karen ve her zaman seveceğim."

*Daredevil Sarı'yı bana armağan eden kardeşim NIC'e teşekkürlerimi iletiyorum  ;)
Özel Alfa Ajanı

sadikbilcen

daradevil iyi düşünülmüş bir kahraman ama görme duyusunu yitirmesi okuyanın onunla bütünleşmesini engelliyor gibime geliyor.her ne kadar güçleri varsa da gençler özdeşleşemiyor.bu da  kahramanın çok beğenilesine takdir edilmesine rağmen bir örümcek adam bir batman vb... gibi olmasının engelliyor.(bence tabii)bu yorumum kadın kahramanlar içinde geçerli.okuyucu kadın kahramanları da okuyor seviyor ama bir yere kadar.

Ahmet Oktay

Arkabahçe'nin yayınladığı 4 cildi okudum. Ciltler Daredevil'in 1998 tarihli Volume 2 serisinin ilk 25 fasikülünü kapsıyor. 25 fasikülde Koruyucu Şeytan, Bütünün Parçaları, Uyan ve Seyirciye Oynamak isimli 4 macera var. "Uyan" dışındaki maceraları beğendim, ama "Uyan" macerasını çizimlerden dolayı hiç okuyasım gelmedi zar zor okudum.

Hikaye açısından sıralamam ;
Bütünün Parçaları > Seyirciye Oynamak > Koruyucu Şeytan > Uyan

Çizim açısından sıralamam ;
Koruyucu Şeytan > Seyirciye Oynamak > Bütünün Parçaları > Uyan

SPOILER
Bütünün Parçaları :
Biri kör, biri sağır
Biri kanun koruyucu, biri katil
İki sevgili ama aynı zamanda iki düşman.
Çok güzel işlenmiş bir hikaye.

Seyirciye Oynamak :
Daredevil'e dava açan bir iş adamı, avukat olarak Matt Murdock'ı seçer.
Daredevil olarak dava edilen Matt Murdock, davacının avukatı olarakta salonda bulunmak zorundadır, ancak aynı anda ikisi birden olamaz.
İlginç bir Daredevil hikayesiydi.
SPOILER SONU

drfuhrer

valla arkadaş,çizgi roman oldu mu söz konusu;beğenmemem na mümkün:)

Bezgin Bekir

Maalesef okumadım.

Soruda "misafir olarak çıktı mı?" sorusuna cevap olarak evet diyebilirim. Film olarak izlemiştim. Eğer aklımda yanlış kalmadıysa. Hatta oynayan yüzyılın en kötü oyuncusu Ben Affleck idi galiba.

Cümleler bitişe doğru batırıyormuşum gibi bir his uyandırdu. Cevap vermeye pişman oldum.  ???

Harun Ça

Daha önce hiç DD okumamıştım ama kahramanımızı gerek filmi olsun gerekse diğer marvel çizgi romanlarına konuk olmasıyla tanıyordum. Jeph Loeb & Tim Sale ikisi olması zaten en büyük cezbediciydi. Kendilerini DC'de ki serileriyle kanıtlamış ikilinin Marvel maceralarınıda merak etmiyor değildim. Konu olarak bir orijin hikayesi sayılır sadece Matt Murdack'ın gözlerini nasıl kaybettiğini anlatmıyor. Babasının ölümü, ilk aşkı gibi anlatılan hikayeyle Daredevil'in nasıl ortaya çıktığı, ismi, kostumü hakkında bir çok noktaya değiniyor. Şahsen ben beğendim.

alan ford

Daredevil sarı'yı okudum ve beğendim.  1402'de de arz-ı endam etmişti sanki kendisi. Yalnız şu Daredevil ismine alışamadım.  Korkusuz'dan ise nefret ediyorum.  Gözüpek şahaneydi yahu ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Daredevil'in sözlük anlamı zaten Gözüpek. Bilka'nın zamanında yaptığı en güzel şeylerden biri. Buna karşılık Quasar karakterine Kasar da denmiştir Bilka tarafından.