"Başkasının Kadını Helal Olabilir Mİ?" - Lilith

Başlatan ümitkr, 07 Ağustos, 2013, 10:39:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

LİLİTH, Çizgi Düşler yayınlarının en kaliteli yayınlarından biri olmayı sürdürürken tarihe damgasını vurmuş insanlık dışı olayları da okurlara sunmayı sürdürüyor. Luca Enoch'un yazıp çizdiği dizi tek kişinin eseri olması sebebiyle biraz yavaş çıkıyor, dünya okuru yılda ancak bir veya iki cilt okuma şansı yakalıyor. Buna da şükür. Ya insanoğlunun rezilliklerini sergileyen bu eseri hiç okuyamasaydık?

Herkesin popülist bir yaklaşımla Hiroşima ve Nagazagi'yi andığı, zalimleri, Amerika'yı lanetlediği bir tarihte dilimize kazandırılmış olması ilahi tesadüf olabilir ancak. Tarihte yolculuk yapan Lilith 2. cildin üçüncü hikayesinde Nanjing' gidiyor. Yıl 1937 ve Japonlar işgal ettikleri bölgelerde terör estirmekle kalmamış 3 ayda 300 bin sivil ve silahsız askeri öldürmüş, hamile kadınların karınlarını açarak bebekleri çıkararak ödül almış, çocuk ve erkeklere tecavüz etmiş, 7 yaş üzeri 80 bin kadar kız ve kadına tecavüz etmişlerdir. Her kadının ortalama 1000 kadar Japon askerinin tecavüzüne uğradığı, askerlerin iç çamaşırlarıyla sırada beklediği, yorulan kadınların süngülerle delik deşik edilerek öldürüldüğü kayıtlar arasında. Dahası... Dahası Lilith'in sayfaları arasında yer alıyor

Devamı, tamamı:

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2013/08/baskasnn-kadn-helal-olabilir-mi-lilith.html

tommikser

Deminden beri okuyorum;gerçekten enfes bir yazı olmuş.Lilith'e uzak duran arkadaşlarımız,umarım bu yazıdan sonra okumak isterler.

BAHADIR

Lilith'i sevmeyen, sevemeyenlerden biri de bendim...Hala'da aynı kanıdayım...Ama sevgili Ümit'e güzel yazısından ötürü teşekkür ederim...2. cildi de bir ara okuyacağım...

Genel olarak çizgiromanları güzel yapan zaten hikayenin ve çizginin altında yatan gönderme ve reel gerçeklikler değil midir?... Ken Parker ve benzeri (olmasa da) çizgiromanları bunun için diğerlerine oranla biraz daha çok sevmiyor muyuz?...

Tarih bazı gerçekleri yıllar, bazı acıları da yarım asırlık süreçlerde yüzümüze tokat gibi vuruyor...Sadece Ümit'in yazdıklarından değil, yaşadığımız toplumda, zamanda ve dünya da  bile insanlığımızdan tiksinir hale getirecek bir çok olay vuku bulurken sessizliğimizi koruyarak kafalarımızı kuma gömmek, görmezden gelmek ne yazık ki daha basit geliyor...Sadece sıra bize gelinceye kadar... :-X

hennessy

Şu anda bu hikayeyi okuyordum üzerine bu yazı güzel oldu. Hakketten tarihi göz önüne seriyor hikaye Lilith okumaya devam
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

darkwood

Lilith'in 2.kitabının iki hikayesini bitirdim. Lilith tarihe damgası vuran olaylar arasında kötülüğü bulup yok etmek için dolaşırken okuyucuyu o diyardan bu diyara sürükleyerek, farklı mekan ve zamanlarda okuma keyfi sunuyor.
Beğenerek okuduğum farklı lezzetler sunan bu çizgiroman serisinin yazar ve çizer sayısını bir parça arttırıp altı aylık yayın periodları hiç olmazsa üç ay'a indirilebilirse çok iyi olur.
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Japonların 2. Dünya Savaşı'nda yaptıkları ayrı bir rezillik ve vahşet için (Birim 731) yıllar önce blogumda yazdığım bir yazı:

fuzun.blogspot.com/2010/01/made-in-japan.html?m=1
Crom! Ölüleri Say...

ümitkr

Alıntı yapılan: kalidor - 07 Ağustos, 2013, 13:47:56
Japonların 2. Dünya Savaşı'nda yaptıkları ayrı bir rezillik ve vahşet için (Birim 731) yıllar önce blogumda yazdığım bir yazı:

fuzun.blogspot.com/2010/01/made-in-japan.html?m=1

Yazıyı beğenen bütün dostlara teşekkür ederim. Lilith ve Luca Enoch günü geldiğinde Ken Parker'la Dampyr'in yanında okuduğum için gururlanarak önerdiğim çizgi roman/sanatçılar arasında yer alacak gibi görünüyorlar. :)

Kalidaor, aklına sağlık. Blogundaki yazıyı bir yıl kadar okuduğumu hatırladım tekrar bakınca. Kaynak ve içeriği tam hatırlamıyordum ama bende iz bıraktığını söylersem yalan olmaz. Yazının kaynakları arasına aktardım hemen. Paylaşımlarının artması dileğiyle :) ÇR'nin daha çok blog yazarına ihtiyacımız var gibi görünüyor. 

DAMPYR

Çizgi Romanlar gerçek hikayelerden esinlenince okuması daha bir zevkli oluyor.o yüzden ben Lilithi baya sevdim... 8) :D ;)