KİT TAYLOR'DA KAPAK RESİMLERİ.

Başlatan s.b, 14 Ağustos, 2013, 14:37:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Kit Taylor bilindiği üzere klasik bir çizgiroman.  Kullanılacak kapak resimlerinin de onun bu özelliğini yansıtması lazım. İtalyanlar bunu çok iyi bir şekilde başarıyor. İtalya'da yayınlanan Il Piccolo Ranger adlı bu serinin kapaklarını hoz bize ilk beş sayıda sundu. 6, 7 ve 8. sayılarda ise farklı kapaklar gördük.
Eğer yayınevimiz (evimiz diyorum, çünkü biz bir aileyiz) bu orijinal kapakları kullanmaktan vazgeçtiyse hiç iyi yapmadı. Bazı arkadaşlarımız kapak resimlerini beğenmemiş olabilir. Ancak bu çizgiroman bir klasiktir ve ona göre kapak resimleriyle yayınlanmalıdır. Bu işi de İtalyanlar çok güzel kotarıyorlar. Ondan dolayıdır ki yıllardır onların çizgiromanlarını okuyoruz.
Orijinal kapakları ile başlanan bu seriye gene aynı seriye ait kapak resimleri ile devam edilmeli. Kapaklarla oynamak serinin klasikliğini bozuyor.
Kapaklara illa müdahale edilmesi ihtiyacı varsa o zaman Fatih Okta abimizin devreye girmesi lazım. Orijinal kapağın tıpkısını çizerek ve kendisine has o güzelim yumuşaklığı resme katarak ve renklendirerek canlı bir resim yapacak.
Tabi bunlar benim düşüncelerim. Sizler ne dersiniz?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç resim koyarak izah etmek istiyorum.

6. sayının kapağı orijinal seride yok. Bu resmi Hozcomics yandaki resmi yeniden çizerek yaptırmış. Tarzına bakarak Fatih beyin yaptığını zannediyorum.

7. sayı ise orijinal bir kapağın yeni versiyonu. Bu resim orijinalinden daha güzel olmuş. İşte benim anlatmaya çalıştığımda bu. Orijinal resmin üzerine bizden bir şey katarak kapak yapmak. Ama bu sonraki ciltlerde olması gereken bir kapak. Henüz sırası gelmedi. Çünkü bu 201. sayının kapağı.

8. sayı kapağı ise 255 lik serinin 249. sayı kapağı. Bizim bu resmi daha ilk sayılara kapak yapmamız iyi olmamış.

Ayrıca ilk sayısından itibaran başlayan o olağanüstü iç kapaklar için çok çok teşekkür ediyorum. İşte bir klasiğe yakışır yayın şekli böyle olmalı. Bunu da ancak Öz ailesi başarabilir. Hani şu çocuk pışpışlayıp çizgiroman yayınlayan aile.
Hozcomics sayesinde kaliteli pırıl pırıl baskıyla Teksas, Tommiks ve Swing'i eksiksiz olarak tamamladık. Özellikle Teksas ve Tommiks kapaklarını hazırlayan Fatih Okta'ya da buradan teşekkürler ediyorum.

DAMPYR

Sanırım Hoz Ceylan yayınlarından çıkan orjinal kapakları ilk sayıları satabilmek daha çekici hale getirebilmek adına bastı.Sonra uğraşması zor olduğu için ve elindeki orjinal kapaklardan kalmaması yüzünden vazgeçti.Devam etseydi iyi olacaktı ama önemli olan serinin devam etmesi... 8) ::) :)

s.b

Elbette en önemlisi sizinde dediğiniz gibi serinin devam etmesi. Hiç kapağı olmasada ben almaya devam ederim. Ama her işin hakkını vererek yapmak lazım. Bu eski serileri en kaliteli şekilde yayınlayan hiç şüphesiz Hozcomics'tir. Ve bu işin altındanda hakkıyla kalkacağına inanıyorum.

tommikser

Bence maliyet,satış düşüklüğü vb. nedenlerden vazgeçilmiş olabilir.Ben bu tür değişiklerin seri başladıktan sonra yapılmasını beğenmiyorum.

s.b

Kapak resimlerinin kapak içinde küçüçük olarak değilde, aralarda iç kapak olarak verilmesi elbette daha iyi olur. Ama maliyet buna engel oluyorsa bir çaresine bakmak lazım.
Yayınevi olması gerektiği gibi orijinal ilk sayıdan başladığı için bazı arkadaşlar bu maceraları beğenmeyebilirler. Çünkü karşımızda çocuk Kit var. Türkiye'de 1980 lerde yayınlanan delikanlılık çağındaki Kit'in maceralarına 100. sayı sonrası ulaşılacak galiba. Ülkemizde Kit'i şöhret yapan bu maceralara ulaşmamız biraz uzun sürecek gibi görünüyor. Bu da okur kaybına sebep oluyorsa buna bir çare aramak lazım.
Lal'in Zagor, Mister No ve Martin'de yaptığı gibi Hozcomics'de Kit Taylor'u iki ayrı seri olarak yayınlasa acaba bu sorun çözülebilir mi? Yani şu anda yayınlanmakta olan seri aynen devam edecek, ayrıca delikanlı Kit'in serisi de yayınlanmaya başlanacak. Böylece okur kaybının önüne geçilebilir belki.

hacibabs

Merhaba,
Haşim beyin iç kısımda kullandığı Ceylan kapakları ilk serinin fasikül kapaklarıdır.Takım halinde benim koleksiyonumda bulunduğu için hepsini kullanabildi ve tamamı 61 tanedir.Bundan sonra çıkan fasiküller ise takım olarak kimsede bulunamadığı için yapılamadı.
Sağlıcakla kalın.
Tayfun ALEMDAĞ

s.b

Tayfun Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
Benim anlatmak istediğim bu fasikül kapakları değil, Orijinal Il Piccolo Ranger kapakları. 1963 yılında İtalya'da yayınlanmaya başlanan serinin kapaklarını da Haşim bey o fasikül kapaklarıyle birlikte kitabın aralarında kullanmıştı. Şimdi ise o kapakları kapak içinde pul gibi veriyor.

s.b

Tayfun Bey siz yıllardır çizgiroman piyasasının nabzını tutan bu işlerin uzmanı bir büyüğümüzsünüz. Siz bu Kit Taylor hakkında ne düşünüyorsunuz. İkinci bir seriye ihtiyaç var mı?

aa

Gerçekten de ilk sayılardaki maceralar biraz çocuksu. Ama hem yayınevi HOZ olduğu için hem de seriyi tamamlamak için  kesintisiz alıyorum.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Alıntı yapılan: aa - 19 Ağustos, 2013, 11:02:57
Gerçekten de ilk sayılardaki maceralar biraz çocuksu. Ama hem yayınevi HOZ olduğu için hem de seriyi tamamlamak için  kesintisiz alıyorum.

En iyisini yapıyorsunuz. Kit'in her hali güzel.

Mister NO

Bir çok çizgi roman okuyucusu Kit Taylor yayınlansın isteğinde bulunmuştu. Bu isteği yerine getiren HOZ'a destek için ben de tüm seriyi satın alacağım.

darkwood

Kitaba nostaljik bir imaj katan fasikül kapakları ile Kit Taylor'un ilk serisine katkıda bulunan Tayfun bey e çok teşekkürler. 
Devam fasikül kapaklarıda bir çizgiroman severden çıksaydı ve seri bu şekilde devam etseydi gerçekten çok iyi olurdu. Hoz'un Kit Taylor serisini tamamlayabilmesi için, kitabın asgari bir adette satışı gerekiyor. Ortalama 3 ayda bir çıkan ve aylık çıkan kitaplar kadar bütçeyi de zorlamayan bu düzenli seriyi "güzel hikayelere sıra gelince satın alırım" demeden satın alip o güzel hikayelerinde basıldığını görmeyi umut ediyorum.
Darkwood Sakinleri..

caretta

Kit Taylor ile ilgili Altın Madalyon'da yazılar yazdım.Yazılar daha Kit Taylor yayınlanmadan önce idi.Sonra Hozcomics bu seriyi
yayınlamaya başladı.Bütün sayıları aldım.Çıkacakları da alacağım.Ayrıca Ceylan Yayınlarının 24+32+35=91 adet Kit Taylor
serilerinin tamamına da sahibim.Bir fumettici olarak Kit Taylor'u Tommiks'in bile önünde sayarım.İnşallah Haşim Bey sorunlarını
aşar ve Kit Taylor'u daha düzgün periyotlarda yayınlar.
      Ceylan Kit Taylor'ların eski serilerine gelince:61 fasiküllük ilk serinin tamamının kapakları yayınlandı.İkinci seri 18 fasikül.
Bu seriden 4 adedini başka bir forumda kapakları ile birlikte taradım ve yayınlandı.Hatta bir kapağı Haşim Bey'e de gönderdim.
Tayfun Bey'in dediği gibi 1961 tarihli bu serinin tamamı kimsede yok.Dolayısıyla da kapaklar yayınlanmadı.43 sayılık bir pijamalı
seri var.Haşim Bey de tam bu serinin sonunda kaldı.Yani 9.cilt çıktığında 1980 öncesi bütün Kit Taylor'lar yayınlanmış olacak.
Bu 43 fasiküllük seri de çok zor.Tamamının kimsede olduğunu sanmıyorum.Halbuki çok güzel Samim Utkun kapaklı idiler.12
fasiküllük son seri ve Tomteks içinde West ile birlikte yayınlanan sayılar hepsi tekrar sayıları.
     Diyeceğim şu ki eski kapaklarla ilgili ısrar etmeyin.Olmayan veya eksik birşeyleri yayınlamamakta Haşim Bey yerden göğe
haklı.Bu çizgi romanı satın alarak yayıncıyı yüreklendirelim...

DAMPYR

Alıntı yapılan: caretta - 19 Ağustos, 2013, 13:20:39
Kit Taylor ile ilgili Altın Madalyon'da yazılar yazdım.Yazılar daha Kit Taylor yayınlanmadan önce idi.Sonra Hozcomics bu seriyi
yayınlamaya başladı.Bütün sayıları aldım.Çıkacakları da alacağım.Ayrıca Ceylan Yayınlarının 24+32+35=91 adet Kit Taylor
serilerinin tamamına da sahibim.Bir fumettici olarak Kit Taylor'u Tommiks'in bile önünde sayarım.İnşallah Haşim Bey sorunlarını
aşar ve Kit Taylor'u daha düzgün periyotlarda yayınlar.
      Ceylan Kit Taylor'ların eski serilerine gelince:61 fasiküllük ilk serinin tamamının kapakları yayınlandı.İkinci seri 18 fasikül.
Bu seriden 4 adedini başka bir forumda kapakları ile birlikte taradım ve yayınlandı.Hatta bir kapağı Haşim Bey'e de gönderdim.
Tayfun Bey'in dediği gibi 1961 tarihli bu serinin tamamı kimsede yok.Dolayısıyla da kapaklar yayınlanmadı.43 sayılık bir pijamalı
seri var.Haşim Bey de tam bu serinin sonunda kaldı.Yani 9.cilt çıktığında 1980 öncesi bütün Kit Taylor'lar yayınlanmış olacak.
Bu 43 fasiküllük seri de çok zor.Tamamının kimsede olduğunu sanmıyorum.Halbuki çok güzel Samim Utkun kapaklı idiler.12
fasiküllük son seri ve Tomteks içinde West ile birlikte yayınlanan sayılar hepsi tekrar sayıları.
     Diyeceğim şu ki eski kapaklarla ilgili ısrar etmeyin.Olmayan veya eksik birşeyleri yayınlamamakta Haşim Bey yerden göğe
haklı.Bu çizgi romanı satın alarak yayıncıyı yüreklendirelim...
Çok haklısın serinin tamamlanması için iyi bir satış grafiği yakalaması lazım.Bu yayınevleri için çok önemli.Kapaklarda fazla ısrar etmemek lazım... ::) :) :D