Martin Mystere Speciale Seriler-Oğlak Ve Çizgi Düşler

Başlatan darkwood, 30 Ağustos, 2013, 22:39:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

altay1944

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 14 Temmuz, 2014, 21:50:11
Evet, böylece geldik, 2008 ve 2009'da basılan 25 ve 26. özel sayılara. Ağustos ayında karşınıza çıkacağız. Hazırlıklar başlandı...

Geriye kalacak 4 özel albüm, yani bizim hesapla 2 cilt.

Peki sayın çizgili bey ilk sayıdan itibaren atlanan ekler hakkında düşünceniz nedir? Basılacak mı?
Yoksa onlarda maküs talihine mi küsecekler?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: altay1944 - 15 Temmuz, 2014, 15:09:25
Peki sayın çizgili bey ilk sayıdan itibaren atlanan ekler hakkında düşünceniz nedir? Basılacak mı?

Daha önce başka bir konuda da sorulmuştu bu, köstebek bey de eklerin de sayının telifine dahil olduğunu yani ancak o sayıyla birlikte yayınlanabildiğini söylemişti.
Yani Oğlak'ın yayınlamadığı ekleri Çizgi Düşler'in yayınlama şansı yok demişti. Ancak Oğlak'ın yayınladığı sayıların telifini tekrar alıp yeniden basarlarsa o ekler de yayınlanabilir ki hali hazırda kısa süre önce yayınlanmış sayıların tekrar yayınlanmasına çoğu kişi sıcak bakmaz.

köstebek

Alıntı yapılan: altay1944 - 15 Temmuz, 2014, 15:09:25

Abi o ekler, makus talihlerine küsecekler. Onları basmak için özel sayıları tekrar basmak lazım. Görmedim, ama anladığım kadarıyla 50'şer sayfalık yazılı resimli "gizemli olaylara dair" derlemeler onlar. Okumak keyifli olurdu, ama görünen o ki, sevgili Oğlak yayınları kapaklarla birlikte ekleri de yemiş.
Aradan birkaç sene geçtikten sonra diyelim dönüp o specialleri tekrar bastık. Anca o zaman bu konu gündeme gelebilir. Üstelik Oğlak baskı kitaplar hâlâ ortalıkta dönüyor. Kısaca özetlersem, eskiye dönmek de şu anda pek düşünülemez. Yani o ekler gitti gider gibi.

DAMPYR

Ana yan sayılar çıksın da biz razıyız eklerin olmamasına.... :-\ ::) :D

köstebek

Şimdi gelelim bizim Martin Özel 1 (Speciale 25 ve 26) adlı kitabımıza. Çeviriler tamamlandı, balonlandı ve tarafımdan şu anda son okumaları yapılıyor. Ağustos demiştim, ama sanırım Eylül'de çıkacak.
Yayınevimizin hesaplama hatası yüzünden doğan küçük bir teknik saçmalığa takıldık (daha açık yazarsam patronlar kızabilir). Neyse...

Açıklama ve tanıtım amaçlı birkaç cümle sarf edersem...

İlk maceranın adı "Torrington Gizemleri".... Speciale 25

Bahsi geçen Torrington, Martin Bey'in son sınıfı okuduğu lise. Meğer babası da bu Torrington Lisesi'nden mezunmuş. Martin gençliğinde biraz haylazlık yaptığı için babası onu okulundan (New York'taki) alıp biraz uzaktaki bu liseye vermiş ve bizimki de oradan mezun olmuş (Bu haylazlık mevzusu için biraz ön okuma yapıp bizimki basılana kadar ne olduğunu öğrenmek isteyenler Maxi 3. sayıyı veya ona karşı gelen Oğlak cildini inceleyebilir. birkaç sayfa önce Altay 1944 bu ciltleri tek tek açıklamıştı, oradan bakılabilir). Okulun yıllığına göre orada "Fantastik Üçlü" diye anılan üç kişilik sıkı bir arkadaş grubuna bile sahipmiş. Bizim hikâyeye gelince: İşin garip tarafı yaşlı Martin, ne orada okuduğunu ne de arkadaşlarını hatırlamıyor.  İşin içine Başka Yer ajanlarının ve uzaylıların karıştığı enteresan bir hikâye...

Bu sayının eki ise "Yayındayız" adlı 40 küsür sayfalık bir Angie öyküsü. Serendipity denilen ve insana bol şans getiren bir nesne üzerine kurgulanmış, rahat okunan bir öykü. Serendipityt hakkında daha fazla ayrıntı için bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Serendipity

İkinci Martin macerasının adı "Selüloit Tuzağı".... Speciale 26

İlk maceranın tersine bu kez Angie de işin içinde. Sinema mevzusunun başladığı yıllarda (1890 sonbaharı) bu işin ilk mucitlerinden sayılan Louis le Prince aniden ortadan kayboluverir. Aradan yüz sene geçer ve bizim hikâyemiz başlar. İşin içine Angie'nin, Thomas A. Edison'un ve Nicola Tesla'nın yanı sıra hem Başka Yer ajanları hem de Kara Adamlar karışacaktır. Zamanda yolculuk mavzusunu da içeren bu karmaşık öyküde çözüm yine Martin Amca'dan çıkıyor.

Bu maceranın ekiyse yine 40 küsür sayfalık "Bakla Katillerinin Saldırısı" adlı kısa bir öykü. Çizgi roman veya çizgi film karakterleriyle ilgili bu öykü hakkında tek bir şey söylemek istiyorum. kitabımızın 345. sayfasında Teks Willer, "yardımın için sağ ol" anlamında elini Martin'in omzuna koyuyor. Alenen gördüğüm bir kare. Bizde yalan yok...

rumar80

Kitap fuarının gazı ile aldım ve okudum. Bana neden Martin Mystere okumayı bıraktığımı hatırlatan çizgili ailesine teşekkürler. ;)
Bir daha okumamak ve buraya yazmamak umuduyla....

köstebek

Bir yılı  aşkın bir süredir, sessiz sedasız bekleyen bir konu burası. şimdi efendim, sessizliği bozmak haddimiz değil, ama birkaç ay içinde MM Özel 3 basılacak ve bu özel mevzusu kapanacak gibi görünüyor...

Not: Nisan 2015'te basılan MM Özel 2'ye (Speciale 27 ve 28) dair tek bir cümle bile edilmediğine göre bu konu zaten kapanmış durumda. Neyse, suskunluğa devam...

MM Özel 2 (Speciale 27 ve 28)

elliott

Special seri Cilt 24 e kadar Oğlak Efsanevi 1,2,3,4,5 ve 8 olarak;
25 den 30 kadar da Çizgi Düşler Özel 1,2,3 olarak basılmış olacak.

memospinoz

Alıntı yapılan: Büyülü DükkanMartin mystere özel sayı 3
Raflarda!

memospinoz

Genç Martin'in Gizemleri (Speciale 29, Yazar: Carlo Recagno; Çizer: Rodolfo Torti)

Genç Martin Harvard Üniversitesi'nde okumaktadır ve yakın arkadaşlarından biri de (Başkayer adlı üssün gelecekteki yöneticisi) Chris Tower'dır. Derken hayatlarına garip bir kız girer ve birilerinin peşinde olduğuna inanan kız bizim ikiliden yardım ister. Şakayla başlamasına rağmen iki arkadaşı gizemlerle dolu bir maceraya sürükleyen olaylar ve geçmişini hatırlamayan bir kız elbette ki genç kahramanımız için yeterince baştan çıkarıcıydı.

Venüs'ün İşareti (Speciale 30, Yazar: Carlo Recagno; Çizer: Rodolfo Torti)

1769 Haziranı ... Çok nadir tanık olunan astronomik bir olay gerçekleşmekte ve Venüs gezegeni Dünya'yı inanılmaz bir şekilde etkilemektedir. Aralarında Benjamin Franklin'in de bulunduğu bazı bilim adamları tüm güçleriyle olayı çözmeye uğraşırlar. 1973 Temmuzu... Başkayer'in yöneticisi Tower aniden ortadan kaybolur. Ama bu birbirini izleyen bir sürprizler dizisinin ilk basamağıdır sadece. Tüm kimliklerin, tüm karakterlerin değiştiği, işin içine Angie'nin de karıştığı eğlenceli bir serüven sizleri bekliyor. Ayrıca çizgi roman tarihinde dönüm noktası olabilecek bir serüvende Martin Amca ve dostları Fantastic Four olursa ne olur...

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 352
Etiket Fiyatı: 40 TL

seastar1000

Şudur Budur diye tek tek fiyat performans karşılaştırması yapamayacağım, ama fumetti kan kaybediyor satılmıyor diyoruz da şu siyah beyaz kitap 40 TL etiketle nasil satacak acaba ? Bakıyorum renkli comicsler daha ucuz .
Bu arada ben aldım belirteyim, yani biz yine de alıyoruz da yayıncılarda fiyat etiketlerine biraz dikkat etsinler diyorum.

köstebek

Alıntı yapılan: seastar1000 - 03 Mayıs, 2017, 23:46:07
Şudur Budur diye tek tek fiyat performans karşılaştırması yapamayacağım, ama fumetti kan kaybediyor satılmıyor diyoruz da şu siyah beyaz kitap 40 TL etiketle nasil satacak acaba ? Bakıyorum renkli comicsler daha ucuz .
Bu arada ben aldım belirteyim, yani biz yine de alıyoruz da yayıncılarda fiyat etiketlerine biraz dikkat etsinler diyorum.

Abi zaten asıl sorun bu. ölüm döngüsüne, son açmaza gelindi. Fumetti satışları düşüyor, düştükçe de yayıncılar tüm maliyeti daha az satışta çıkarma zorunda kalarak fiyat artırımına gidiyorlar, fiyat arttıkça okurlar da "bu ne böyle" tepkisi veriyorlar (haklı olarak), böylece satışlar daha da düşüyor, düşünce fiyatlar artmaya devam ediyor ve beklenen son: Yayına ara verme, kapatma vs.
Bu arada maliyetler, kâğıdından telifine neredeyse tümü euroya bağlı olduğu için artmaya devam ediyor. Yani bu maliyet artışı ya satışın artmasıyla karşılanmalı ya da zam yaparak, başka yolu yok.

Sonuçta daha fazla sattıkları için renkli comicsler daha ucuz, belki zamanla daha da ucuzlayabilirler.
Ama fumetti o döngüden çıktı, hepimizin bildiği beklediği sona doğru yürüyor.  1990'lar ve 2000'lerde yaşadığımız türden bir fumeti kuraklığı bizi bekliyor. Bu kuraklıktan da ancak 5, 10 sene sonra çıkılabilir gibi. Tabii o zamana kadar çizgi roman denince sadece comicsler hatırlanacak. biz çocukken çizgi romana teksas tommiks mi okuyorsun denirdi. Belki de ileride betmen-iksmen mi okuyorsun denilecek.

memospinoz

memospinoz

Speciale Martin Mystere 31

Yıllardır maceradan maceraya sürüklenen İhtiyar Marti Amcamız bu kez hiç beklemediği bir konukla yüzleşmek zorundaydı. Zamanın sınırlarını aşan bir buluşma gerçekleşmiş ve geçmişin derinliklerinden süzülüp gelen genç Martin, yaşlı Martin'in karşısına dikilivermişti. Böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğine, insanın kendi gençliğiyle karşı karşıya gelmeyeceğine inananlardan biriyseniz, sizi bu keyifli macerayı okumaya davet ediyoruz. Ütopyalar ve yanılsamalar âlemine hoş geldiniz....

Speciale Martin Mystere 32

Blandings Şatosu'nun kalın duvarlarının içinde gerçekten tuhaf şeyler yaşanıyordu. Domuzların kanatları olabilir miydi? Eğer öyleyse gökyüzünde süzülen o acayip yaratık neydi? Kaybolup duran eşyalar, arada bir görünen neşeli bir iblis... Eski İngiltere'nin derinliklerinde kalan ve eski günlerini yaşamaya devam eden sakin Blandings şatosunun soğukkanlı ve eğlenceli sakinlerinin kafaları gerçekten karışmış haldeydi; ama etraflarında olup biten tüm bu karmaşayı çözebilecek tek ismi davet emekte hiç geç kalmayacaklardı: İhtiyar Martin Amca ve kalabalık bir dostlar grubu...

Çizer Adı:  Rodolfo Torti
Orijinal Adı : Speciale Martin 31-32

Sayfa Sayısı: 352
Etiket Fiyatı: 40 TL