Lazarus

Başlatan emre ozdamarlar, 04 Eylül, 2013, 01:05:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Image Comics cok bomba bir seriye baslamis. Bugune dek 3 sayisi cikan Lazarus'un ilk 2 sayisini okudum, 10 uzerinden 10 simdilik. En son yillar önce Gotham Central'da beraber calisan Greg Rucka ve Michael Lark harika bir hikaye yaratmislar.

Konu gelecekte geciyor. Zenginler gittikce daha da zengin olmus, fakirler de daha fakir. Ekonomik kriz yasayan Yunanistan, Portekiz gibi ulkeler yavas yavas ulke yönetimleri icin buyuk sirketlerden danismanlik hizmetleri almaya baslamislar. Ve bu sekilde devlet denen kavram neredeyse tamamen ortadan kalkmis.

Dunyayi artik buyuk aileler yönetiyor. Ailelere yardimci olan kucuk bir azinlik var cevrelerinde, serf olarak adlandirilan. Geri kalan yoksulluk icinde yasayan tum halka ise waste (cöp) deniyor.

Ve her ailenin tum olanaklarini, kaynaklarini harcayarak yetistirdikleri birer koruyuculari var. Aileden secilen, gen, kök hucre tedavileri ile neredeyse ölumsuz hale gelen bu kisilere de Lazarus deniliyor( ölup ölup dirilmelerinden dolayi)

Yazar Greg Rucka derginin sonunda ekonomik haberlerden bahsedip, zenginlerin nasil daha da zengin olduguna dair istatistiki bilgiler veriyor. Bunun yaninda tip dunyasindan haberler secip, ölumsuz insan yaratmaya dogru gittigimizden bahsediyor. Adam böyle belgelerle konustukca da okudugumuz cizgi romanin uzak bir hayalden daha cok, gayet mumkun bir gelecek portresi olduguna insan ister istemez inanmaya basliyor.

dean

İlgi çekici, bi' göz atıcam.

alan ford

Şahane bir şeye benziyor, teşekkürler Emre.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Bu amerikalılar da iyice azıttı.

Konu sıkıntısı çektiklerinden avrupa çr leri taklit etmeye başladılar.

Zaten Holivud bunu yıllardır yapıyordu.

Saguaro çıktı, hop çakması Scalped.

Şimdi de bu, orijinal Lazarus için bkz.   :)  ;)  :D

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1853.0.html

rumar80

Bugün ilk cildini alıp hemen okudum. Ilk ciltte ilk dört sayı var, ancak ciltlerin kötü yanı bu olsa gerek ki Emre'nin bahsettiği dergi sonu bilgileri yok. Yine de güzel bir seri.

kalidor

Çok ilgi çekici bir seri. El atacak bir yayınevi çıkar mı acep?  ???
Crom! Ölüleri Say...

ferzan

Bugün ilk 4 sayıdan oluşan giriş hikayesini okuma fırsatım oldu...

Dünya ekonomik sınır ve sınıflandırmaya ayrılmış...Sadece gücü elinde tutan aileler var kartel gibi ama ürünleri tahıl, uyuşturucu değil...Ailelerin emrinde askeri ve özel kuvvetler var...İnanılmaz bir gıda ve gıda üretim sorunu söz konusu, su bile lüks...Bu ailelere tabi olan ve hizmet edenler haricinde tüm insanlar ''çöp'' kategorisinde...Lazarus, ailelerin evlatları arasından seçilen ve genetiğiyle oynanarak kısmen ölümsüz hale getirilmiş haberci/suikastçı/saha elemanı tiplere verilen isim...Carlyle ailesinin bir tane Lazarus 'u var, adı Forever...Büyük ihtimalle evlatlık ve çöp sınıfından evlat edinilmiş...Bir de Murray ailesinin var Meksika sınırında...Şimdilik iki Lazarus çıktı seride ama konsept ve konu akışı çok hoşuma gitti...Çizimler de gayet havalı ve ketum...Giriş zaten ilgi çekiciydi, daha ne olsun...

Başlangıç itibariyle çok sevdim, devam edebildiğim kadar edeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

20. sayıyı an itibariyle bitirdim ve söyleyebilirim ki seri bende bağımlılık yaptı...Zevkle devam edeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Lazarus 'u hafta sonu bitirdim...Sayı #25, #26, #27 ve #28 'i okumamla birlikte devam edecek başka sayı kalmadı...Bir yıl önce çıkmış son sayısı...Geçen ay da Lazarus: Risen #1 çıkmış ve #26 'nın kaldığı yerden devam ediyor anladığım kadarıyla... #27 ve #28 'deki bağlantılı mevzu ise ''Risen'' başlıklı yeni seride devam edecek mi bilmiyorum...

Neden #29 diye devam etmeyip bir yıl sonra yani bir yan başlıkla #1 olarak devam ettiler anlamadım... #28 'in sonunda yazıyordu sanki bununla alakalı bir şeyler ama dediğim gibi, tam anlamadım...Bir ara netten detaylıca öğrenmeye çalışacağım sebebini...

Seri, bende başka serilerle kıyaslayamayacağım tatta farklı bir his bıraktı...Okuduğum şeyler arasında şununla şunun arası ya da filancanın şu kadar gömlek üstü falan diye yapabileceğim bir kıyas yok...Sadece çok iyi geldi son günlerde ve çok hoşuma gitti...Konu, olay örgüsü ve gelişimi falan tam lezzetindeydi...Şu an itibariyle hikâye sonlanmaktan gayet uzakta...Risen serisi ile birlikte devamında neler olacak göreceğim...10 gün içerisinde Amerika 'da yeni sayı çıkacak sanıyorum...Yakında bu yeni seriye de başlarım bir aksilik olmazsa...

ZGeralt

Alınacaklar listemde yer alıyordu ancak ferzan'ın yazılarından sonra  "ilk fırsatta alınacaklar" listesine aldım :)
Geçen gün çok güzel HC edisyonunu gördüm, 40 dolar fiyat biraz pahalı geldi sanırım SC olarak alacağım.

ferzan

Başlıkta görsel eksikliği var, derhal telafi edelim... :)