Better Call Saul

Başlatan Harun Ça, 13 Eylül, 2013, 21:18:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor1881

ilk iki bölümü gecikmeli olarak az önce izledim Meksika çöllerini dolasıyla Breaking Bad tadını özlediğimi farkettim Saul bozuk düzenin zavallı bir bireyi.O da zamanla çarka ayak uyduracak ve köşeyi dönmeye çalışacak(Hangi ülkenin bireyini anlatıyor ;D ;D)

doktor1881

Uno,Mijo derken geldik Nacho'ya (Hero'da dün yayınlandı) Saul'a gün geçtikçe hem acıyor hem de hayran kalıyorum İnsanın Araf'da kalması kadar zor bir durum yok Araf biraz abartı olabilir. İyi olmaya çalışıyorsun Sistem ve maddi durumun izin vermiyor.Telefon sahneleri bir insanın yırtınıp,çaresiz kalmasını çok güzel anlatıyor

doktor1881

4.Bölüm Hero. O bir kahraman (Kahraman olunmaz senaryosu yazılır),o Saul Her şeye bir çaresi vardır Seyretmeniz tavsiye edilir

doktor1881

5.bölüm Saul'un kardeşi Chuck etrafında dönüyor.Zavallı Saul kendine bir çıkış yolu bulmuş gibi.''Yaşlılar hukuku''.Bu arada gelecek bölüm Mike'nin etrafında dönecek gibi

doktor1881

6.bölüm tam tahmin ettiğim gibi Mike'nin etrafında döndü Saul 5 dk ancak rol alabildi.Mike'nin büyük dramını öğrendik.Sitede çeviri çok kötüydü Olayları yorumlayana kadar canım çıktı

lampard

7. bölümü biraz önce izledim, bu dizinin yapılacağını unutup denk geldiğimde hatırlamıştım ve şu anda dönemin benim için en çok beklenen dizisi oldu. Amerikalılar bence film stüdyolarını kapatıp sadece dizi yapsınlar :)

hanac

Bu akşam izlemeye başlıyorum.

Ahmet Oktay

Breaking Bad'i henüz izlemedğim için bunu da izlemeye başlamadım. Yaz aylarında Breaking Bad'i başlayıp bitirebilirsem 2. sezonda size katılırım ;D

doktor1881

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 17 Mart, 2015, 22:24:11
Breaking Bad'i henüz izlemedğim için bunu da izlemeye başlamadım. Yaz aylarında Breaking Bad'i başlayıp bitirebilirsem 2. sezonda size katılırım ;D
Breaking Bad'i bekleme Rahatlıkla seyredebilirsin Bence önce bunu seyretmek daha iyi Breaking Bad'i seyrederken pek üzerinde durmayacağın bir karekter,Ama bunu izlersen karekterin nerden nereye geldiğini Breaking Bad 'de anlarsın Hem bölüm sayısı az hemen yetişirsin

dean

Alıntı yapılan: doktor1881 - 18 Mart, 2015, 16:45:11
Breaking Bad'i bekleme Rahatlıkla seyredebilirsin Bence önce bunu seyretmek daha iyi Breaking Bad'i seyrederken pek üzerinde durmayacağın bir karekter,Ama bunu izlersen karekterin nerden nereye geldiğini Breaking Bad 'de anlarsın Hem bölüm sayısı az hemen yetişirsin

Better Call Saul, Breaking Bad'in prequel'ı olarak çekildi. Original yapımı izlemeden, spin-off yada prequel izlemek hem original yapımın hem de prequel'in değerini düşürecek bir faktör. Mesela Star Wars'ın yeni üçlemesini(1999 yılında başlayan) orjinal üçlemeden önce izlemek korkunçtur. Çünkü o zaman ne Darth Vader'ın gelişiminin ne de cumhuriyet döneminden imparatorluğa geçişin önemini hissedemeyiz. Yeni üçlemede Anakin'in arkasından hafifçe çalan The Imperial March original üçlemeyi izlemeyen için hiçbir şey ifade etmez. Ama original üçlemeyi izleyen insana inanılmaz bir keyif verir.

Aslında bu da çok farklı değil. Better Call Saul bize Jimmy McGill'in nasıl Saul Goodman'a dönüştüğünü anlatıyor. Asıl Saul Goodman'ı görmeden, Jimmy McGill ile tanışmak açık şekilde karakterin değerini düşüreceği gibi. Asıl odak noktası Saul Goodman olmayan Breaking Bad dizisininde izleyici tarafından yanlış anlaşılmasına neden olacaktır. Saul Goodman'ı çok daha önceden tanıyan bir kişi ister istemez Walter White ve Jesse Pinkman gibi asıl Breaking Bad gibi karakterlere geç ısınmasına sebep olacaktır.

Üstelik Better Call Saul'a zamanla Breaking Bad cameoları gelecek. O karakterin cameo olduğunu anlamak bile ilk önce Breaking Bad'i izlemekten geçiyor. Mesela bu dizide Gus Fring çıkça Breaking Bad'i izlemeyen insan için hiçbir anlam ifade etmez. O yüzden bu tip yapımlar her zaman yayın sırasına göre izlenmesi gerekir. Kronolojik sıraya göre değil.

doktor1881

Alıntı yapılan: dean - 18 Mart, 2015, 17:14:58
  Better Call Saul, Breaking Bad'in prequel'ı olarak çekildi. Original yapımı izlemeden, spin-off yada prequel izlemek hem original yapımın hem de prequel'in değerini düşürecek bir faktör. Mesela Star Wars'ın yeni üçlemesini(1999 yılında başlayan) orjinal üçlemeden önce izlemek korkunçtur. Çünkü o zaman ne Darth Vader'ın gelişiminin ne de cumhuriyet döneminden imparatorluğa geçişin önemini hissedemeyiz. Yeni üçlemede Anakin'in arkasından hafifçe çalan The Imperial March original üçlemeyi izlemeyen için hiçbir şey ifade etmez. Ama original üçlemeyi izleyen insana inanılmaz bir keyif verir.

Aslında bu da çok farklı değil. Better Call Saul bize Jimmy McGill'in nasıl Saul Goodman'a dönüştüğünü anlatıyor. Asıl Saul Goodman'ı görmeden, Jimmy McGill ile tanışmak açık şekilde karakterin değerini düşüreceği gibi. Asıl odak noktası Saul Goodman olmayan Breaking Bad dizisininde izleyici tarafından yanlış anlaşılmasına neden olacaktır. Saul Goodman'ı çok daha önceden tanıyan bir kişi ister istemez Walter White ve Jesse Pinkman gibi asıl Breaking Bad gibi karakterlere geç ısınmasına sebep olacaktır.

Üstelik Better Call Saul'a zamanla Breaking Bad cameoları gelecek. O karakterin cameo olduğunu anlamak bile ilk önce Breaking Bad'i izlemekten geçiyor. Mesela bu dizide Gus Fring çıkça Breaking Bad'i izlemeyen insan için hiçbir anlam ifade etmez. O yüzden bu tip yapımlar her zaman yayın sırasına göre izlenmesi gerekir. Kronolojik sıraya göre değil.
Her görüşe saygı duyarım.Ama benim fikrim değişmedi

ferzan

Dean'e katılıyorum...

Gerek Star Wars evreni için olsun, gerek benzer başka yapımlarda olsun hikaye kronolojisini değil, sunum kronolojisini dikkate alırım ki, uzun vadede seriyal anlatılardaki bu sunum olayı, bir film, kitap ya da çizgi romandaki flashback ya da flashforward uygulamalarına benzer...Bir Pulp Fiction'u ya da İnglorious Bastards'ı elden gelse kesip, hikaye içi gerçekleşme kronolojisiyle, sıra sıra destan gibi izlemekten farksız olur kanımca...

Better Call Saul'un kendini sevdirme sebebi en başta Breaking Bad'in geçtiği mekanın atmosferi ve o diziyi diğerleinden ayıran yetkinliği ve sükunetidir ki, Better Call Saul aynı zamanda Breaking Bad sevenler için bir anma, bir farzetme yahut bağrına taş değil de başkasının çocuğunu,tıpkı kendi çocuğuna benzeyen başka bir çocuğu basmak gibi bir his...Breaking Bad'te gördüğümüz yan karakterlerin hiç ummadığımız yerlerde çıkması ya da şöyle bir görünüp kaybolması gibi beklentiler de bu diziyi daha heyecanlı ve kaliteli kılıyor...Breaking Bad öncesi bu dizi sunulmuş olsaydı, bu kadar ses getirmez, izleyicisini bu denli etkilemezdi...

Spartacus serisinde de aynı durum söz konusu...İlk sezondan önce 6 bölümlük prequel izlenirse gram tat vermez...O 6 bölümü efsane yapan, ilk sezon ile ikinci sezon arasında yayınlanıp, ilk sezonun başlangıcından en az 4 sene öncesini anlatmasından ötürüdür ki, Better Call Saul da Breaking Bad ilk sezondan 6 yıl öncesini anlatıyor...

Vücut geliştirme ile çok çok amatör bir şekilde ilgilenen biri olarak '' kasları şaşırtma ve şoka sokma '' olayını öğrendiğimde çok tuhafıma gitmişti...Belli bir süre vücudu tek tip antreman temposuna ve birkaç günlük bölgesel ağırlık programı sıralamasına alıştırırsınız...Sonrasında bu program ve sıralamayı bölgesel çalışma usulü çerçevesinde bir anda yer değiştirip, aynı yolda ama farklı ve yerinde bir sıralamayla uyguladığınızda kaslar şoka uğrayarak onca zamanın alışkanlığını bozar ve orantılı olarak artırılmış bir tempo ile tekdüzelikten kurtulan kas yapısı daha olumlu ve dinamik bir gelişim gösterir...Yaklaşık olarak 35 yıla yakın bir süredir uygulanan bir sistem diye biliyorum...Bu sebeple 1950'lerin kaslısıyla 80'lerin kaslısı birbirinden farklı gözükür...İşte film, dizi, kitap ve çizgi romanlarda da tıpkı böyledir...Aslında sağlıklı ve makul olanı buna benzer bir uygulamadır...Nitekim yapılıyor ve biz de buna uyarken zevkimizi katlamaya devam etmiş oluyoruz...

Hikaye anlatımı, her zaman sayı doğrusu şeklinde bir noktadan başlayıp sürekli ilerledikten sonra yolun sonuna gelip durma şablonunda değildir...Bu şablon sadece efsane, destan gibi kadim anlatılarda ve ağızdan ağıza aktarılan söylencelerde, klasik hikayecilikte ve sairede mevcuttur...Son 40 yılda hikaye anlatımını muhtemel bir sıradanlıktan kurtaran, aralarda yapılan bu tarz yer değiştirmeli anlatımlar olmuştur ( bahsetiğim sayı doğrusu şablonu bir anlatımın temel taşıdır ve hala daha severek izlediğimiz pek çok eser böyle ilerler, en basitinden hayatımız böyle ilerler ama bu şablonla ilerlemesi mümkün olmayan, ancak bu şablonu paramparça edip kendi kafasına göre sıralayarak harika bir hale gelecek bazı anlatılar mevcuttur )...Ana hikayeden sonra sırası gelen ara ya da öncesi hikayeleri, genelde planlanmamış olur ve zamana göre şekillenir ama her zaman ana hikayeden daha fazla arzulanır hale gelmiştir ve illa best of olarak kendine yer bulur...

Better Call Saul'a başlayacak dostlar, eğer bu güzel anlatıyı ciddiye alıyorlarsa ve her saniyesinden zevk almak istiyorlarsa önce Breaking Bad'i izleyebilirler ama çok önemsemiyorlarsa ve bu diziyi yemek yerken, öğle arasında ya da yolda vakit geçsin diye zaman öldürmelik bir 52 dakika olarak görüyorlarsa da hemen başlayabilirler, pek bir sakıncası olmaz...Ben de her görüşe saygı duyarım... ;)

Fatih Akın'ın Soul Kitchen filminde bir diyalog vardı, şu an aklıma geliverdi...Lokantada müşteri kendisine servis edilen yemeği soğuk olduğu için geri çeviriyor ve ısıtılmasını istiyordu...Bunun üzerine gelen şef, '' Gazpacho '' olarak bilinen söz konusu yemeğin soğuk servis edilen geleneksel bir İspanyol yemeği olduğunu ve usulen bunun imkansız olacağını, yemeğin özüne aykırı olacağını anlatmaya çalışıyordu ama müşteri ısrarla mutfakta mikrodalga olup olmadığını soruyor ve orijinalinde buz ile de servis edilebilen bu çorbayı sıcak istiyordu...İşte bu tarz film ve dizileri de Soul Kitchen vesilesiyle varlığından haberdar olduğum '' Gazpacho '' ya benzetiyorum... :)

Bunca yazmamın sebebi sadece bu güzel diziden daha fazla zevk almanızı istediğim ve usulün bu olduğuna inandığım için...Yoksa elbette herkes dilediği gibi izleyebilir...İster Breaking Bad'i bundan sonra izler, isterse Saul'dan önce Arka Sokaklar'ı açar, Saul'u ondan sonra izler ya da Saul'u hiç izlemeyip, Breaking Bad'den sonra '' Üç Küçük Ninja '' yı yahut Dolph Lundgren'in canlandırdığı He-Man'i izler...Keyif, paşa gönül nasıl isterse öyle izler... :) Birşeyler okumak ya da izlemek için vakitlerimiz oldukça ekonomik ve günün olanca badiresi ve stresi üzerine kalan bir gıdım sürede tercih elbette izleyicinin...Doktor1881 abimin tavsiyesinin yanlış olmadığı gibi benimkinin ya da Dean'inkinin de yanlış bir tarafı olmadığını, bilakis zevk katlama adına tercih edilebilir olduğunu belirtmek istedim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

doktor1881

Tabi ki sn.Ferzan zevkler ve renkler tartışılmaz.Bizi zengin yapan düşüncelerimizin çeşitliliğidir.Senin ki yanlış,benim dediğim doğru diye bir düşüncede yoktur,seninde yazında belirttiğin gibi.İnsanlar yaptığı hatalar ile yücelir ;D (bu söz kendime)Bir atasözü ile bağlayayım.''Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır''

Bu arada ben Breaking Bad'in tüm sezonlarını izledim.Prison break gibi efsanedir.(benim gözümde)

doktor1881

7.Bölüm bu akşamki 2. dizim oldu.Gerçekten en güzel bölümdü diyebilirim Bölüm Notu:10/10 Saul'a hayran kaldım,bu bölümde.Saul'un iç dünyasında fırtınalar kopuyor adeta kendi kendine kavga ediyor

hanac

İlk bölümü izledim. Açıkcası vasat idi ama karakterin nereye gideceğine dair ilk ipuçlar geldi.

Daha önce Breaking Bad izlememiş olanlar için hiç bir şey ifade etmezdi.

Yani tartışmaya geç de olsa katılayım; Ahmet önce Breaking Bad bitiriliyor sonra bu dizi izleniyor.  :)