Vincent - YKY

Başlatan Harun Ça, 14 Eylül, 2013, 22:53:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

hanac

emre ozdamarlar

Herkes ari gibi calisiyo abi :)

yunusmeyra

Pablo'dan  ,"arı" Emre  ;) sayesinde haberdar olmuştuk.. "arı" tommikser'in yazdıklarını valla yeni okudum  ::) (neticede yüzlerce "kovanı" pardon başlığı olan bir forumuz  :) ) ama sırf bu yazısı bu kitabı aldırır..
not: tommikser'den e-dergi için yazısının 2.bölümünüde istemek bu başlığa nasip oldu  ;)  ;D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pearl jam

Ben de çok beğendim.  Enteresan bir karaktermiş Van gogh. Okuduktan sonra nette hayatını ve tabii ki resimlerini  daha ayrıntılı inceleme isteği uyandırdı bende.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 09 Aralık, 2015, 22:02:26
Okuduktan sonra nette hayatını ve tabii ki resimlerini  daha ayrıntılı inceleme isteği uyandırdı bende.

Ayni itkiyi Pablo da veriyor. Okurken kim bilir kac defa durup hikayede bahsi gecen tabloyu google'da arattim hatirlamiyorum.

yunusmeyra

The Red Vineyards...ressamınhayatının son 10 yılında satabildiği tek yağlı boya tablosu..aynı sürede yapılmış 2000 civarında (toplam..) karakalem,suluboya ve yağlı boya çalışmadan satılan ve bugünün parasıyla 1000 dolar civarına satıldığı hesaplanan tek tablo...ama resim için bıkıp usanmadan "direnmek"..borç alıp yaşamak ve resim yapmak..hayatın "gerçeğini" tuvalindeki "gerçekle" karşılamak için verilen mücadele..sadece resim sanatı değil tüm modern çağın sanata bakışını ve felsefesini yeniden tanımlayan sanatçılardan biri olmak ama yaşadığı dönemde hep gözardı edilmek..

not:Portrait of Dr. Gachet - Vincent van Gogh'un ömrünün son günlerini yaşadığı 1890′ın haziran ayında meydana getirdiği bu sanat eseri, 1990 yılında 82,5 milyon dolara satıldı. Fakat eserin bugünkü değeri 129 milyon dolar. para mı? para,evet çok para..mesela bir petrol zengininin yatıda aynı para..ama son yüzyılın sanat ve düşünce yapısını etkileyen eserlerden birinin sahibinden bahsediyorsanız terazinin kefesine koyduğunuz "milyon dolarların" ne anlamı kalır..insanlığın birikimine en iyi tuğlalardan birini koymanın para olarak ederi olabilir mi?

Portrait of Dr. Gachet
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

maeglin

Bugün okuma fırsatı buldum, neden daha önce göz gezdirip bıraktığımı bilmiyorum ama gerçekten çok güzel bir hikayeye sahip. Aslında hikaye, hepimizi anlatıyor. Birçok insanın aksine Vincent'in, idealleri peşinde nasıl ilerlediğini, nelerle mücadele ettiğini ve ölüm gibi bir takıntısı olmadığını görüyoruz. Ben Van Gogh'u kulağıyla tanıyan, derinliğine inmeyen biri olarak bu kitap ile hem Vincent'i tanıdım hem de "muhtemelen" geçici de olsa fikirlerimde değişim oldu. Vincent'i okumama vesile olan @tommikser 'e de çok teşekkür ederim. Mutlaka herkes okumalı.

tommikser

@maeglin beğendiğine çok sevindim.Gerçekten güzel bir çr.Ara ara hala okuyorum.

pearl jam

vincent günümüze gelip kendi müzesini görürse... ( dr. who' dizisinden harika bir sahne ) : https://www.youtube.com/watch?v=ubTJI_UphPk