Black Panther

Başlatan rumar80, 18 Eylül, 2013, 09:01:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Bir süre önce ilgili başlıkta yazdım Essential Black Panther okuyorum diye. Kitap bitti. işte izlenimlerim:
  Kitabı iki ayrı bölümde inceleyebiliriz. İlk bölüm Don McGregor'un yazdığı Jungle Action serisi maceraları. Bu seride McGregor zamanın konseptinden farklı olarak büyük bir macera yazmış. kitap sonunda tam bitmeyen yaklaşık 10 sayı süren bir macera. Macerada T'challa'yı tahtınden etmek isteyen Killmonger adlı bir karakter ve yardımcılarının planları ve T'challa'nın mücadelesi anlatılıyor. Süper kahramandan çok insna T'challa ön planda, kolay zaferler kazanamıyor. Hatta finalde bile ölümün eşiğinde iken bir çocuk tarafından kurtarılıyor. Yine de okunabilen bir macera. Don Mc Gregor bu maceranın ardından da dört sayı süren macerasında T'challa ile Ku Klux Klan'ı karşılaştırıyor. Bana göre Jungle Action maceraları dönemin ötesinde güzel maceralar.
   İkinci bölüm ilk Black Panther serisini içeriyor. Yazar ve çizer Jack Kirby. Kirby devrin en büyük çizgi roman ikonlarından olabilir. "Kral" lakabını da almış olabilir ama çizimleri bana çok karmaşık geldiği gibi maceraları da tuhaf. Alfa'nın Captain America'larında da okuduğumuz gibi egzotik yerler, acayip yaratıklar ortalıkta kol geziyor. Bu nedenle kitabın ikinci yarısı bende sıkıntı yarattı.
   Peki Black Panther okunur mu? İlk dönem okunur ama asıl benim beklediğim ikinci seri Black Panther'dir ki burada T'chala'nın Avengers'a gerçek katılma nedeni anlatılır ve bence güzel bir seridir.
  Bir de gerçekten Black Panther sevenler şu anda yayınlanan New Avengers'ta maceralarını okuyabilirler.

s.b

Sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak bu kara gözlü dayımızın diğer süperlere nazaran daha insansı olduğunu anlıyoruz. Nerede yaşıyor bu arkadaşımız. O da ABD vatandaşı mı?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

rumar80

Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında ancak tamamen teknolojik Wakanda ülkesinde.
  Marvel dünyasının en öenmli metallerinden (sesi emme gücü var) Vibranium'un en bol olduğu şehir.
  Avengers vs X-men serisinde Phoenix güçlerini alan Namor tarafından ülke yok edildi.

rumar80

pizagor

Kirby renkli bir nebze çekiliyor da siyah beyaz asla... Onun çizdiği essentiallardan uzak duruyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

"King"e laf eden taş olur, taş..
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: V - 18 Eylül, 2013, 17:34:26
"King"e laf eden taş olur, taş..

Hocam nesini seviyorsun şu Kirby'nin, anlat da belki bakışım değişir... Grafik olarak baktığımda insan yüzünü ve silüetini bu kadar çirkin deforme eden başka isim yoktur herhalde. Çizgisinden iticilik akıyor!

V

Alıntı yapılan: pizagor - 18 Eylül, 2013, 22:26:39
Hocam nesini seviyorsun şu Kirby'nin, anlat da belki bakışım değişir... Grafik olarak baktığımda insan yüzünü ve silüetini bu kadar çirkin deforme eden başka isim yoktur herhalde. Çizgisinden iticilik akıyor!

Bütün suratlar trole benziyor adeta haklısın..

Kirby'i özel yapan yüksek çizim kalitesi değil zaten.Bir öncül olması..Marvel evreni başta olmak üzere comics aleminin kurucu şahsiyetlerinden birisi kabul edilmesi,sonraki nesle ilham vermesi.

Boşuna "kral" demiyorlar yani..
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: V - 18 Eylül, 2013, 23:06:18
Bütün suratlar trole benziyor adeta haklısın..

Kirby'i özel yapan yüksek çizim kalitesi değil zaten.Bir öncül olması..Marvel evreni başta olmak üzere comics aleminin kurucu şahsiyetlerinden birisi kabul edilmesi,sonraki nesle ilham vermesi.

Boşuna "kral" demiyorlar yani..

Grafik olarak zayıflığını görüp (kabul edip) bir nevi mentor olarak görev yapsaymış, çizerlere ve hikayecilere yön verseymiş, onların tasarımlarını geliştirseymiş daha iyi olurmuş. İşte o zaman benim için de bir Stan Lee olurdu...

emre ozdamarlar

Kirby'nin olayi asiri dinamik, canli, enerjik panellere imza atmis olmasidir. Anatomisi, cizdigi tipler elestirilebilir ama cizgi roman kulturune miras olarak biraktigi hikaye anlatim tekniklerini asla gözardi edemeyiz.

Su paneldeki Thor kötu cizilmis olsa bile genel kompozisyon kesinlikle etkileyici.

rumar80

Kirby'nin Avengers, Thor ve Fantastic Four çizimleri okunabilir düzeydedir. Ancak hem bu Black Panther serisi hem de Captain America'nın 200'lü sayılarının çizimleri (biraz da öyküleri) beni saramadı. Yoksa Marvel evreninin birçok karakterinin altına imzasını atmış, çizgi roman tarihinde mihenk taşı olmuş birine söz söylemek haddimize düşmez.

pizagor

Niye haddimize düşmesin ki Umar! Nedenlerini de sıralayarak beğenmediğimi söylüyorum ve belirtilen olumlu taraflarına rağmen asla Kirby'nin lanse edildiği gibi King olduğunu düşünmüyorum.

mrex

Burası özgür bir ülke, gerektiğinde Picasso ve Van Gogh da eleştirilebilir, niye eleştirilemesin.

Jack Kirby'ye King denmesinin argümanları:

Jack Kirby yeteneksiz bir çizer değildir.
Jack Kirby yaratıcılığı kuvvetli bir çizerdir.
Jack Kirby üretken bir çizerdir (çoğu ay standart 20 sayfanının çok üzerinde sayıda sayfa çizmiştir)
Jack Kirby çağdaşlarından ve kendinden sonra gelenlerden daha yaratıcı, daha üretken ve yetenek olarak en az onların dengi bir çizerdir.

O yüzden Jack Kirby kraldır.

yunusmeyra

arkadaşlarımız dediklerinin çoğu doğru..kimse "eleştirilemez" değildir eyvallah..her çizer veya sanatçının yapıtı bir dili ve o kullanılan dilin özgün yorumunu,tasarlanmasını,yenilik ve buluşlarını içerir..yani sanatçıların kullandığı dili çözümlememiz durumunda bile birini diğerine yeğleyecek kendi estetik zevklerimiz,haz ve birikimlerimiz,düşünce ve sorularımız-cevaplarımız olacaktır..bize "kral","ikon","efsane" diye sunulan her türlü sunumu ve etiketide rahatlıkla sorgulayabiliriz..ancak "kirby"nin "kral"lığı öncelikle amerikan "hakim akım" comics akımı içinde ve amerikan piyasa ve endüstrisinde,peşinden dünya çizgi roman yayıncılığındaki ortaya koyduğu özgün yanlarından gelmektedir..aslında lafı uzatmadan youtube'ta izlenebilecek bir "kirby" belgeselini önermek isterim:
JACK KIRBY documentary Part 1 of 5

yukardaki belgeselde bugün amerikan çizgi roman sanatının ve çizgi roman üzerine kafa yoran pek çok insanın onun "kral" olmasını sağlayan özgün yanlarını,getirdiği yenilikleri ve çizgi roman anlatımına kattıklarını anlattığını göreceksiniz..(bunu ve benzeri özellikleri bir ara başka bir başlık açarak konuşmak en iyisi aslında..çünkü çizgi roman dilini ele alıştan,tiplemelerdeki eşi benzeri olmayan tasarımlara ve düş gücüne,çalışma ve üretme azmine,canverdiği ve herbiri "fenomen "olan kahramanlara,sayfa ve panel anlatımına getirdiği özgünlüklere,anatomiyi,kompozisyonu ve perspektifi kullanım buluşlarına,tiplemeler dışında geri plan çizimlerindeki özelliklere,hareketlerdeki dinamizmi ortaya koyuşuna v.s. v.s. konuşacak pek çok şey çıkar bu başlık altında..)

ayrıca içinde pek çok ünlü çizerin ve yazarın,koleksiyoncunun yazıları bulunan "kirby  collector" gibi onu ve katkıda bulunduğu işleri ve sanatını ele alan dergi-magazinleri önermek isterim..

amerika aslında bir çok yayında onu tartışmış ve özgünlüklerini ortaya koymuş durumda..bu biraz da Metin Oktay'ın "kral",Lefter'in "ordinaryus" olması gibi bir şey..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR