Thor Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 09 Ekim, 2013, 14:39:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Thor, Vol. 1

Merhaba arkadaşlar, Fear Itself öncesi Thor okumanında gerekli olduğunu düşündüm. Aslında sadece Fear Itself ile ilgisi yok tabiki. Thor, Marvel'da zaten okunması gerekenler arasında. Aslında bu süreçte neler oldu biliyordum ama düzenli bir şekilde okumak lazım diye düşündüm. Bi'de şu var bu macera öncesi aslında Thor Dissasembled cildini okumak lazım. Çünkü Thor vol.1 hemen devamında geçiyor ve olaylar onla oldukça bağlantılı. Dissasembled'ta ne olduğuna değinirsek'de; Ragnarok oluyor arkadaşlar. Bu iskandinav mitolojisinde kıyamet demek. Thor'da bu olunca da ne Tanrılar kalıyor ne de Asgard kalıyor. Thor tabi ölü kabul ediliyor belli bir süre Marvel camiasında. Thor, House of M, Civil War gibi önemli olaylarıda kaçırıyor tabi.

Hikayemizde Ragnarok'tan belli bir süre sonra açılıyor. Boş bir araziye düşmüş Mjolnir'i görüyoruz. Thor filmindende hatırlayacağımız bir kare oluyor ve ahali sıra halinde Çekiç'i kaldırmayı deniyor. Sonra oraya Donald Blake geliyor ve bir yıldırım çakıyor. Ruhani bir ortamda Donald ve Thor görüşüyorlar. Donald ona geri dönmesi gerektiğini, Dünyanın geleceğinin buna bağlı olduğu, Asgard'ın ve diğer Asgardlılarında dönmesi gerektiğini söylüyor. Donald, Thor'a bütün Asgard'lıların insan bedeninde Dünyada olduğunu ve uyandırılmaları gerektiğini, Asgard'ın da Thor nerede ise orada olduğunu söylüyor. Thor'da ruhani boyuttaki Mjolnir', tutuyor ve hayata geri dönüyor. Donald Oklahoma'da bir otel'e yerleşiyor. Asgard için uygun bir mekan arıyor. Bulduğundaysa Thor haline bürünüp bir arzinin üstüne Asgard'ı bir nevi teleport ediyor.

Polisler geliyor burası American toprağı buraya koyamazsınız deyincede bütün Asgard'ı hafifçe göğe yükseltiyor. Hatta gelen arsa sahibine bir yığın altın veriyor ve resmen bölgenin sahibi oluyor. Taht odasında yalnız başına otururken böyle devam edemeyeceğine acilen diğer Asgardlıları bulması gerektiğine karar veriyor. New Orleans'a giden Thor orada ilk önce Iron Man ile karşılaşıyor. Thor, Civil War'da kendisinin klonu'nu kullandığı için biriktirdiği öfkesini Iron Man'den çıkartıyor. Daha sonra Thor, Heimdall'ın insan taşıyıcısını buluyor ve Heimdall'ı geri getiriyor. Daha sonra bir doktor Donald'ı ziyarete geliyor ve Donald ile birlikte Africa'ya yardıma gidiyorlar. Donald oradaki yardıma mhtaç insanlara tibbi yardım yaparken bir çatışmanın ortasında kalıyor.

Thor'a dönüşüp saniyesinde olayı durduruyor ama masum insanları koruyan 3 kişi Thor'un dikkatini çekiyor ve bu kişiler Worriar Three olan olan Volstagg, Fandral ve Hogun çıkıyor. Thor onlarla beraber Asgard'a geri dönüyor. Heimdall yakın bir arazide bir terslik olduğunu hissediyor Thor oraya gidiyor ve tutsak alınmış bir çok kişi görüyor. İnsanları kaçıranın Destroyer olduğunu gören Thor şaşırsada onu yenmeyi başarıyor. Destroyer'da Balder dönüşüyor. Tutsaklardan bir kişide Loki çıkıyor ama Loki'nin bayana dönüşmüş versiyonu. Son sayıda ise Dünya üzerindeki bütün Asgard'lıları uyandırmak için Dünya'nın yörüngesine çıkıyor ve güçleri kullanıyor. Bedeni bitkin halde yere çakılıyor.

Thor konsepti içinde güzel bir geri dönüş hikayesi,beğendim. Thor'un girdiği yoluda beğendim. Zaten bu Marvel içinde gerek Siege olsun gerekse Fear Itself olsun önemli.

9/10

pizagor

Tüm serilerin bir disassembled hikayesi var anladığım kadarıyla. Bunlardan hangileri elzem arkadaşlar?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Ekim, 2013, 11:50:38
Tüm serilerin bir disassembled hikayesi var anladığım kadarıyla. Bunlardan hangileri elzem arkadaşlar?

Avengers, Fantastic Four, Captain America,Thor, Iron Man ve Spectacular Spider-Man'in Dissassembled hikayeleri var. Avengers zaten en önemlisi, Thor'da önemli, Captain America'yı okumuştum ama çok oldu okuyalı tam hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarıyla aşırı büyük olaylar olmuyordu, diğerlerinide okumadım zaten.

dean

Thor, Vol. 2

Merhaba arkadaşlar, Bu sayı önceki cilt'in hemen bıraktığı yerden başlıyor. En son Thor,Dünyanın yörüngesine çıkıyor oradan da düşüyor demiştik. Asgardlılar hemen Thor'u alıp Asgard'a geri getiriyorlar. Thor, babasının ulu güçlerini kullandığı için bitkin halde ve Odin uykusuna yatması gerekiyor. Aslında artık o güçler Thor'un olduğu için Thor uykusu desek daha iyi olur. Thor uykuya yatar yatmaz Donald Blake Asgard'a ayak basıyor. Donald'ın bir yolculuğa çıkması gerekiyor ve New York'a bilet alıyor. Thor ise Thor uykusu süresince ruhani bir yolculuğa çıkıyor.

Bu yolculukta babasının hergün Surtur ile olan savaşına tanık oluyor. Odin ile bir araya geliyorlar. Odin oğluna kendi babası ile olan ilişkisini anlatmaya başlıyor. Babasını nasıl yalnız bıraktığından, onun kendisini lanetlediğinden ve bu laneti bozmak içinse yalnız bir çocuğu büyütmesi gerektiğinden bahsediyor. Böylece hem Odin, Hem Odin'in babası Bor, hem Thor'un bebekliği, hem de Loki'nin kökeni hakkında bolca bilgilenmiş oluyoruz.

Daha sonra Thor ve Odin birlikte Surtur'a karşı geliyorlar ve Thor, Odin'i orada bırakmak zorunda kalıyor. Diğer taraftan Donald Blake ise Jane Foster ile görüşüyor. Jane Foster'ın Sif'in bedeni olabileceği Jane'e söylüyor. (bir temiz tokat yiyiyor ama) Daha sonra onun olmadığına ikna oluyor. Geri dönerken yaşlı hastalardan biri Donald'a sesleniyor ama sesini duyuramıyor. Bir hemşire onu durduruyor. Hemşirenin bayan modunda'ki Loki, hastanın ise Lady Sif'in bedeni olduğunu öğreniyoruz ve ikinci cilt'teki ilk hikaye bitiyor.

2. hikayeye geçtiğimizde ise Loki'yi Balder'a dışarsı Dünya'yı keşfetmesi ile ilgili gaz verirken buluyoruz. Rocky Dağlarında Buz Devlerinin olduğunu ve durdurması için onu oraya teleport edeceğini söylüyor Loki. Balder'da kabul ediyor. Rocky Dağlarında Buz Devleriyle karşılaşan Balder ve Loki Buz Devlerini yeniyor. (Tabi bunların hepsi Loki'nin oyunu) Daha sonra polis ikiliyi göz altına alıyor ve Thor ikisini kurtarıyor. Sayının sonunda ise Balder'ın güvenini kazanan Loki bombayı patlatıyor ve Balder'a aslında Odin'in oğlu olduğunu söylüyor. Daha sonra Loki, Balder'a bütün gerçeği anlatıyor; Odin ve Frigga'nın oğlu olduğu gerçeğini. Önce inanmayan Balder, olayın aslını birde Thor'dan dinleyen Balder ikna oluyor ve Asgard'ta kutlama yapılıyor. 

Daha sonra Thor, New York'a gidiyor ve Captain America'nın ölüm yıldönümünde onun anıtını ziyeret ediyor. Steve'in ruhuyla da konuşuyor. 599. sayıyı anlatmıyorum. Her çizgi roman severin kendi gözleriyle görmesi gereken şeyler oluyor. Bana bu yazın ikinci çizgi roman şokunu yaşattı ilki Batman'in kardeşiydi. Şimdi'de bu. 600. sayı ise 599. sayıdaki büyük komplonun devamı olarak şekilleniyor ve Odin'in babası Bor ve Thor'un arasında New York'ta yapılan epik mücadeleye odaklanıyor. Olaya Dark Avengers'ın da katılımıyla evlere şenlik bir hava alıyor ve gelişen olaylar cilt'in bir diğer şokuna sebep oluyor spoiler: Thor, Asgard'tan sürgün ediliyor.

Yine oldukça güzel yazılmış ve çizilmiş bir cilt var elimizde. Ben oldukça beğendim.

9/10

dean

Thor, Vol. 3

Thor'un üçüncü, Straczynski'nin de sonuncu cilt'i ile Thor maceramıza devam ediyoruz. 2. cilt'in sonunda Thor, Asgard'tan sürgün edilmişti. Bir de üstüne Bor ile olan dövüşünde Mjolnir kırılmıştı. Bu sayıda Thor'un kasaba dışında kendi kendine durum değerlendirmesi yaptığı karelerle açılıyor. Diğer tarafta, Dr. Doom, Loki ve Balder bir araya geliyorlar. Loki'nin manüpüle etmeleri sonucu Balder, Asgardlıları Latveria'ya taşımaya ikna oluyor.

Asgardlılar Latveria'ya bir portal aracılıla ışınlanırken Loki'de Donald'ı bulup hem olayın anlatıyor hem Sif ile ilgili ipucu veriyor. Daha sonra Jane Foster, Donald'ı arıyor ve yaşlı hastasının şok'a girdiğini haber veriyor. En sonunda uyanan ikili hastanın Sif olduğuna karar veriyorlar ve Donald harekete geçiyor. Thor ortaya çıktıktan sonra kırılan Mjolnir'i tamir etmesi için Dr. Strange'i buluyor.

Trilyon tane teknik detaydan! sonra Mjolnir tamir ediliyor ve Thor, hastaneye varıyor. O sırada Jane Foster'da Sif'in bedenini hayatta tutmayı başarıyor. Thor, Lady Sif'i ortaya çıkarıyor. Doom geliştirilmiş bir Doombot ekibini Loki'nin isteğiyle Donald Blake'in üzerine salıyor ama Latveria'ya gitmemiş olan Warrior Three ve Lady Sif'in de yardımlarıyla Donald kurtuluyor. Loki ise Doom'a Asgardlı Tanrılar ayarlıyor. Doom ise bunlardan kendine bir ordu kurmayı planlıyor ama bu sonraki ciltte işlenicek. Balder ise aldığı Latveria gitme kararını sorgulamaya başlıyor.

Çok iyi'de, çok kötü'de olmayan orta karar bir cilt olarak buldum Thor vol. 3'ü. Önceki 2 cilt'in enerjisini hissedemedim. Bakalım önümüzdeki sayılar yazarı değişiyor. Bu değişiklik Thor'a neler katacak.

7/10

Gambit

Cilt 3 un en guzel kismi, Dr. Doom doomboot lari

sirf onlar icin alinabilir ama tabii puan olarak 7/10 u gecmez bu cilt

dean

Thor: Latverian Prometheus

Merhaba arkadaşlar, Thor: Latverian Prometheus'a geldi sıra. 3 ciltlik hikayeden sonra Straczynsk yazarlıktan ayrılıyor ve yerine Kieron Gillen geliyor. Önceki sayının kaldığı yerden devam ediyor hikayemiz. Balder "olamaz bizi tuzağa düşürdüler" diyerek Latveria kalesine yürür. O sırada Dr. Doom, Asgardlı Kelda'yı da ele geçirmiştir. Artık bardağı taşıran son damla olmuştur bu. Balderlar kaleye vardıklarında büyük bir şok geçirirler. Çünkü Asgardlı yoldaşları Doom'un elinde yarı robot garabet canlılara dönüşmüşlerdir. Doom bunları bizimkilerin üstüne salar ve dövüş başlar.

O sırada sürgündeki Thor'da Asgardlılar ile birlikte Doom'un robotları ile savaşmaya Latveria'ya gelir. Direktman Dr. Doom'un üzerine iniş yapan Thor, savaşa hızlı bir giriş yapar. Ama Dr. Doom, Thor'a karşı hazırlıklıdır. Destroyer'ın kendi versiyonunu yapmıştır. Üstelik bu gelişmiş cihaza kendi binerek kontrol etmektedir.

Thor ilk önce temiz bir dayak yer. Ardından dövüş dışarı taşınır. Thor üstünlük kurmaya başlar ve Doom+Destroyer=Doomstroyer (kafadan salladım valla)'ı yener. Tabi içinden orjinal Doom çıkmaz. Savaş biter ve bütün Doom+Asgardlılar=Doomsgardlılar(bunuda salladım tabi) yenilir.
Balder, Thor'a yardımı için teşekkür eder. Ama Thor sürgündedir ve Oklahoma'ya geri dönmek zorundadır. O sırada Jane Foster'da Oklanoma'ya gider.

Bu cilt'te böyledi arkadaşlar. Okunmazsa olmaz denebilecek bir cilt değil ama tabiki süreklilik içinde önemli. Bu konunun Siege'e kadar bitsin diye aceleye geldiğini düşünüyorum. Rahatlıkla 10 sayılık bile macera çıkardı aslında. Bu da Eventların sürekli yayınları olumsuz etkilemesine bir örnek olarak diğerlerinin arasına katılıyor.

6.5/10

dean

Thor: Siege

Sıra bir Tie-in'e daha geldi. Siege'i kısaca hatırlarsak;  Secret Invasion sonrası Marvel'ın patronu olan Norman Osborn'un yeryüzüne inmiş Asgard'a savaş açmasıydı. Uzunca hatırlamak isteyenler içinde linki,

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5026.0.html

Siege ana hikayesi 4 sayı olduğu için savaş sırasında insanın aklına şu soru geliyordu ; "Tamam Asgard kuşatıldı da bu Asgardlılar nerede ve neler yapıyor." İşte bu cilt bunu anlatıyor. Aslında uzun uzadıya anlatılacak pek bi'şey yok ama kısaca bahsedersek. İlk sayı kuşatmadan hemen öncesini anlatıyor. Volstagg, Thor'un android kopyası Ragnarok tarafından saldırıya uğruyor. O sırada kuşatma başlıyor ve Norman'ın ekipleri Asgard önlerinde Asgardlılarla çarpışıyor.

Daga sonra Asgard Savaş Tanrısı Try gözüne The Hood'u kesitirip dalıyor ama The Hood, Try'ı alt ediyor. (The Hood son zamanlarda yaratılmış en sağlam kötü adamlardan gerçekten) Yukarıda ise Thor ve Sentry birbirleriyle savaşıyorlar. Sentry, Asgard'a uçarak giriyor ve Asgard'ı yıkmayı başarıyor. Volstagg ise Ragnarok'u istemedende olsa Asgard'ın yıkıldı yerin tam altın getiriyor ve koca Asgard Ragnarok'un üstüne yıkılıyor. Sonraki sayıda Loki, Balder tarafından sürgün ediliyor ve Loki'nin kendini feda etmesiyle sonuçlanan olaylar dizisi başlamış oluyor.

O olaylarda tabi Siege cildinin kendisinge gelişiyor. Siege: Epilogue sayısında ise savaşın bittiğini görüyoruz. Balder krallığını Thor'a vermek istiyor ama Thor kabul etmiyor. "Sen krallığına devam et, ben danışman olurum" diyor. Yıkıntılar arasından Ragnarok çıkıyor ama bu sefer karşısında Thor'u buluyor. Thor'da Ragnarok'u parçalıyor.

Bu ara internete bağlanmakta zorluk yaşıyorum. Zaten bu yüzden paylaşımlarımda azaldı. 3-4 gündür böyle doğru düzgün internete giremiyorum. En az 2-3 gün daha böyle devam edecek maalesef. Kısa bir süreliğine internetim geldi bende hemen 2 gün önce okuduğum Thor : Siege ciltini paylaşayım dedim. İnternet olmayınca son zamanlarda daha çok çizgi roman okudum. Umarım önümüzdeki günlerde daha çok tanıtım yazısı paylaşacağım.

5.5/10

yunusmeyra

dean,öncelikle paylaşımlarının devamı için bir kez daha teşekkürler..okuduğumuz eski ve yeni serileri ve farklı başlıklardaki düşüncelerimizi paylaşmak için bile bazen fırsat ve zaman yaratamayan benim gibi forum dostların, en azından hızlı bir okumayla ,bu özetlerle fırsat bulamadığımız veya hiç okuyamayacağımız seriler hakkında haber sahibi oluyoruz..önceden takip ettiğimiz kahramanların bugünü hakkında bir bilgi sahibi olurken,bazen düşüncelerimiz bu özetlerle olumlu yönde değişip o seriyi,kitabı okumak,edinmek hatta o seriyi takip etmek belki de ülkemizde yayınlanmasını istemek şeklini alıyor..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

dean

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 16 Şubat, 2014, 20:00:47
dean,öncelikle paylaşımlarının devamı için bir kez daha teşekkürler..okuduğumuz eski ve yeni serileri ve farklı başlıklardaki düşüncelerimizi paylaşmak için bile bazen fırsat ve zaman yaratamayan benim gibi forum dostların, en azından hızlı bir okumayla ,bu özetlerle fırsat bulamadığımız veya hiç okuyamayacağımız seriler hakkında haber sahibi oluyoruz..önceden takip ettiğimiz kahramanların bugünü hakkında bir bilgi sahibi olurken,bazen düşüncelerimiz bu özetlerle olumlu yönde değişip o seriyi,kitabı okumak,edinmek hatta o seriyi takip etmek belki de ülkemizde yayınlanmasını istemek şeklini alıyor..

Bu güzel düşünceleriniz için asıl ben teşekkür ederim.

dean

Thor: Siege Aftermath

Ölüm Tanrıçası Hela, Asgard Tanrılarınının Dünyaya inişi sonrası Hel'deki konumunu kaybeder. Asgardlı ruhlarda serbest kalma ihtimali doğar. Daha sonra Loki'nin arabuluculuğu ile Mephisto'unun Hell'inde bir yere sahip olan Hela, Asgardlı ruhlarla orada Hell'in karmaşasından uzak bir şekilde varlığına devam eder. Loki, eski efsanelerdeki Asgarlı Tanrıların ruhlarıyla beslenen The Disir'ler ile Hela'yı korkutmuştur. Disirlerin kontrolu ise Loki'dedir. 

Yüzeydeki Siege, Loki'nin ölümü ve Hell'deki isyan derken Hell'de bir otorite boşluğu oluşur bunun sonunda The Disir'ler binlerce yıllık açlığımız artık yeter deyip. Hela'nın kontrolündeki Tanrılar bölgesine girmek isterler. Mephistoya gidip onay alırlar ve biat ederler. Hareket oldukça kanlı olur. Hela son anda yıkılan Asgard'ta ki Tanrılarla bağlantı kurar ve ölmüş Tanrıların ruhlarının tehlikede olduğunu haber verir. Daha sonra bu The Disir denilen varlıkların Odin'in babası Bor'un Valkyrie'ları olduğunu, Bor'un ise onların bu yamyamlığını öğrenince onları lanetlediğini ve sonsuz açlıkla cezalandırdığını öğreniriz.

Olayı çözmek için Hela'nın açtığı portal ile Thor ve Try, Hell'e geçiş yapar. Hela, Thor'a The Eir-Gram isimli bir kılıçtan bahseder. Loki'nin dövdüğü bu kılıç The Disir'leri yok edebilecek tek güçtür. Thor, The Eir-Gram'ı almak için harekete geçer. Try ise kalan Asgard ruhlarını korumak için The Disir'ler ile savaşır. The Eir-Gram'e sahip olan Thor, The Disir'lerin lideri ile savaşıp onu yenmeyi başarır.

Bu ciltte kısaca böyleydi. Thor: Siege Aftermath ile birlikte Kieron Gillen yazarlığı Matt Fraction'a devrediyor. Bakalım Fraction Thor'a neler katabilecek.

8/10

dean

Thor: The World Eaters

Hikayemiz Dr. Eric Solvang'ın Quantum Cosmolojisi ile ilgili verdiği bilgilerle açılır. Dr. Solvang sonsuz ihtimallerden ve sonsuz hayatlardan bahseder. Karşısındaki kişiyi görmeyiz ama belli ki Asgardlıdır. Diğer taraftan Alfheim diyarına Ano-Athox insanlarının Kralı Uthana Thoth'un oğlu Lord Thane tarafından saldırı gerçekleşir. Diyar yerle bir edilir.

Thor ise yıkık Asgard'a bakmakta ve kardeşi Loki'nin acısını kendi içinde yaşamaktadır. Heimdall çok güçlü bir görüde bulunur ve ölümlerini gördüğünü söyler. Diğer taraftan Dr. Solvag, Asgard'ın Dünyada varlığını sürdüremeyeceğini bunun galaktik bir felaketle sonuçlanacağını söyler. Bizde karşısındakinin Volstagg olduğunu öğreniriz.

Daha sonra Volstagg, Solvang'i yıkık Asgard şehrine götürür. Solvang durumu Thor ve Balder'a anlatır. Thor ve Balder ikilisi Solvag'i kovarlar. Solvag ise çözümü Tony Stark'a ulaşmakta bulur. O sırada Thor'da Loki'yi geri getirmenin yollarını aramaya başlar. Thor'un kardeşini geri getirme çabaları Fransada son bulur. Loki çocuk bedeninde hayata geri dönmüştür. The World Eaters'in de hedefinde'de Nidavellir diyarı vardır. Asgard'ın yokluğunda Yggdragsill'in diğer canlıları savunmasız kalmıştır. The World Eaters tehditinde kaçan mülteciler yıkık Asgard şehrine sığınmak için Dünya'ya gelirler. Asgard, mültecileri kabul eder.

Thor ise ölüleri diriltme hızını alamaz ve bu sefer Odin'i de diriltir. Geri dönen Odin biraz atarlıdır. Geri döndürüldüğü için biraz kızgındır. Bu arada The World Eaters, Svartalfheim'a da saldırır. Artık sırada Asgard ve doğal olarak Midgard vardır. The World Eaters kan yağmuru ile birlikte gelir. Acayip bir savaş çıkar. Odin Blood Legion'u uyandırır. Bir çok savaşçı düşmüştür. Ama Asgard halkı için zafer kaçınılmazdır.

Fraction dönemi hayatımda okuduğum en iyi çizgi roman olarak başlamasada, umut vadedici bir başlangıç yaptı, devamını bekliyorum.

8/10

dean

The Mighty Thor, Vol. 1

Thor'un geçen ciltteki her ölü Asgard'lı uyanacak motto'su sonrası All-Father Odin'de ölüler arasından geri dönmüştü. Odin tabi Asgard'ı eski günlerine döndürmek için hemen çalışmalara başlar. İlk iş Yggdrasil ağacının köklerindeki The Seed isimli kozmik nesneyi Asgard'a getirmek olur. Bunun için Thor ve Sif'i Yggdrasil'in köklerine gönderir. Orada Yggdrasil'in kendi bağışıklık sistemi Thor ve Sif'e saldırır. Sonradan onları bulan çocuk Loki'nin yardımıyla kahramanlarımız hem hayatlarını kurtarır hemde The Seed'i Asgard'a götürmeyi başarır.

Diğer taraftan ortaya çıkan The Seed'in kozmik gücü Silver Surfer'ın dikkatini çekmiştir. Bu kozmik güç Galactus'un açlığını tamamen bitirecek güçtedir. Silver Surfer, Asgard'a yani dünyamıza doğru yol alır. Thor ise Yggdrasil'in köklerine indiğinde yaralanmıştır. Karnında kozmik bir kanama vardır. Odin, Heimdall'a aslında The Seed'in bir tohum olduğunu ve kendi evrenimiz bittikten sonra oluşacak evrenin bir nevi yumurtası olduğunu söyler ve The Seed'i Destroyer zırhına saklar. O sıra da Silver Surfer, dünyamıza ulaşmayı başarır. Etraftaki insanları uyarır. Çünkü Galacutus'un hedefinde Dünya değil. Asgard vardır. Silver Surfer, Odin'in karşısına çıkar ve The Seed'i ister. Odin resti çeker. o sırada Thor, Silver Surfer'ın üstüne Mjolnir'ini fırlatır. İkili dövüşmeye başlar.

Odin Thor ve Silver Surfer'ı durdurur. Ortalık sakinleşince Silver Surfer, tekrar Odin'e güzelce The Seed'i vermesini aksi takdirde Galactus'un geleceğini söyler. Odin ise "o iş o kadar kolay değil güzelim" diyerek sertçe karşılık verir. Asgard ekibi ağır ağır savaşa hazırlanır. Bu arada Loki, Sif'in saçından bir tutam alır.(Loki'nin de Sif saçı aşkı bitmedi gitti.) Telleri Garip Kız kardeşlere götürür. Galactus ve Asgard ekibi uzayda dövüşmeye başlar. Thor, Silvers Surfer'a saldırır gibi yapıp Galactus'a dalar ve kafasını yaralar. Odin ise ilk önce zihinsel sonrada fiziksel bir saldırı ile Galactus'u bir nevi bayıltır. Ama kendisi de yaralanır. İkisi birden Dünya'ya düşer. Thor ise Mars'ta Surfer ile dövüşür. Sif onları Dünya'ya çağırır.

Loki ise kız kardeşlerden aldığı büyülü nesnelerle planlarını uygulamaya başlar. İlk önce Odin'in The Seed'i sakladığı Destroyer zırhını bulur. The Seed'i alır ve Destroyer'ı uyandırıp, Galactus'un üstüne salar. Ardından The Seed ile birlikte Yggdrasil'in köklerine iner. The Seed'i kendisinin bile bulamayacağı bir yere saklar. O sırada Silver Surfer, The Seed'in kendi boyutlarını terk ettiğini sezinler. Artık Galactus'un saldırısının bir anlamı yoktur. Asgard ve Galactus arasında ateşkes olur.

Aslında yazılacak daha çok şey vardı. Ama bütün cildi yazmamak adına bir yerde kesmek ve bazı yerleri törpülemek gerekiyor. Yazmadığım yerlerde önemli olarak Broxton'daki bir kilisenin Asgard'lılara artık geldiğiniz yere geri dönün diye atarlanması var. Silver Surfer'ın, Galactus'un Herald'lığını bırakması var. Kilisenin papazının ise Galactus'un yeni Herald'ı olması var.

Evet, genel olarak yeni The Mighty Thor dönemi böyle başladı. Güzel bir sayıydı. Zaten içinde Galactus'un olduğu sayıları extradan severim. Çizimlerde gözü yormayan, akıcı, güzeldi. Ben beğendim.

8/10

dean

The Mighty Thor, Vol. 2

Fear Itself sonrası The Serpent ile savaşta Thor bildiğiniz gibi ölmüştü. Fear Itself 7.2 sayısında ise Thor'a cenaze yapılır. Thor'un yakıldığı yerden yeni God of Thunder Tanarus doğar. Tanarus, Thor'un yerini tamamen almıştır. Kimse Thor'u hatırlamamaktadır. Bu sayıda ayrıca Gaea, Freyja ve Idunn geri dönmüştür. Odin'in yokluğunda yönetim All-Mother'dadır.

Diğer taraftan Asgard'ın inşası devam etmektedir. Tanarus ise herkesin aklında Thor'un yerini almıştır. Sadece Loki onun kardeşi olduğuna inanmamaktadır. Ama tam olarak olayı toparlayamaz. Freyja, dokuz diyarı Asgardia'yı başkent yaparak tek bir cumhuriyet halinde birleştirmek istemektedir. Tanarus ise Heimdall'ın izleme mesafesinden çıkar çünkü Trol Kralı Geirrodur ile görüşmektedir. Geirrodur, Tanarus'un üstündeki büyüyü kaldırır. Tanarus aslında Thor'un en eski düşmanlarından Trol Ulik'dir.

Loki ise Thor'u hatırlamaya başlamıştır. Başka hatırlayan var mı diye kontrol etmeye başlar ve Dr. Jane Foster'a gider. Donald Blake'den bastonunu alır. Diğer taraftan Thor'un ruhu uyanır. Diğer ölmüş ruhlarla birlikte Demogorg'un midesine doğru gitmektedir. Trol Kralı Geirrodur ve Norn Kraliçesi Karnilla ise Tanarus'u kullanarak All-Mother'ı ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Loki'nin yolu Silver Surfer ile kesişir. Surfer ve Loki, bir türlü hatırlanamayan Thor hakkında konuşur. Surfer, Loki'nin elindeki bastonu alır ve yere vurur. Mjolnir ortaya çıkmıştır. Artık Silver Surfer'da Thor'u hatırlamaktadır.

Asgardia da ise Heimdall, All-Mother'a karşı suikast girişiminde bulunulabileceğini görür. Artık o da Tanarus'dan şüphelenmektedir. Öteki tarafta Thor'un ruhu kendisinin Thor olduğunu çözmeye başlar. Silver Surfer, Loki'ninde gazıyla mjolnir'i kaldırmayı dener. Ama başarılı olamaz. Mjolnir'de ise bir hareket vardır. Mjolnir göğe yükselir. Silver Surfer hemen mjolnir'in peşine takılır. Mjolnir bir boyut kapısından geçer ve sahibine ulaşır. Thor geri dönmüştür.

Trol'ler planlarını uygulamaya koyar. Tanarus içerden Trol'ler dışardan saldırıya geçer. Thor ise Demogorg'ın kalbini parçalayarak o boyuttan kurtulur ve Asgarida'ya geri döner. Büyük bir savaş çıkar. All-Mother, Kraliçe Karnilla ile, Thor'da Taranus ile kapışır. Zafer Adgardia'nın olur. Thor herkesin aklına ve kalbine geri dönmüştür.

Genel olarak güzel hikayeydi. Ama bence temel sorun güzel bulunmuş bir olayın pek kolay harcanmasıydı. Thor'un yerini başkasının alması hikayesi çok daha uzun kurgulanabilirdi. Ama ufukta Thor Now'ın görünmesi üst üste gelen event'lar felan derken Tanarus olayı kısa sürdü.

8/10

dean

The Mighty Thor, Vol. 3

Thor'un Dünyadaki bedeni Doctor Donald Blake bir anda güç aşkına düşer. Aklı Thor'un şanlı anıları ile dolup taşmıştır. Tekrar Tanrısal güçler ister. Bunun sonucunda da soluğu The Enchantress'in yanında alır. The Enchantress, "gel ben seni Tanrı yaparım" diyerekden Blake'i yanına alır. Ona elma gibi büyülü bi' nesne verir. Bizim saftirik bunu yer. Hem mecazi hem gerçek anlamda yer. Blake'in bedeni garip tepkiler verir. Bunun üstüne The Enchactress, Blake'in kafasını da keser. Bedeni garip bir yaratığa dönüşür. Yaratığa kesik ama hala yaşamaya devam eden Donald Blake kafasını taşıtarak Asgardia'ya gider.

Diğer taraftan Thor ise cüce Hreidmar'ın yardım isteğiyle Nidavellir diyarına gider. Orada bir mağaraya girer. Mağarada daha önce yakalanmış ve tutsak edilmiş Mares ırkından canlılar vardır. Bu Mare'ler etrafındakilere rüyalar gördürerek etki altına alırlar. Thor, belli bir süre kabusları ile savaşır. Onları alt etsede Mares kendi diyarından çıkmayı başarır. Diyarlara yayılan Mares'i durdurma yolunda yardım ise hiç beklenmedik bir yerden Dünyalı Jeff Fischer'dan gelecektir.

Ne yalan söyliyeyim beni bu macera fazla sarmadı. Donald Blake'in durumu felan hoşuma gitmedi. Fischer'ın metalci ve Thor karışımı yarattığı karakter ve gelişen olaylarıda pek sevmedim. Bunu bir ara macera olarak kabul etmek lazım. Ben asıl bomba hikayeyi bir kaç güne siteye ekleyeceğim. O zamana kadar bu macerada aradan çıkmış oldu.

5/10