Punisher Max - Marmara Çizgi

Başlatan hennessy, 24 Ekim, 2013, 20:59:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Punisher
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Punisher
Yayım bilgileri
Yayımcı   Marvel Comics
İlk görünüm   The Amazing Spider-Man #129
(Şubat 1974)
Yaratan   Gerry Conway
Ross Andru
John Romita, Sr.
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı   Frank Castle
Punisher (Cezalandırıcı) , Gerry Conway, John Romita ve Ross Andru tarafından yaratılan ünlü bir çizgi roman karakteridir. İlk olarak The Amazing Spider-Man'ın 129'uncu sayısında (Şubat 1974) ortaya çıkan bir anti-kahramandır.

Punisher'ın gerçek adı Frank Castle'dir. Punisher suçla savaş için, işkence, adam kaçırma ,tehdit, öldürme gibi yöntemleri geçerli sayan bir karakterdir. Ailesi New York Central Park' ta bir mafya cinayetine tanık olması ve mafyanın bunu farketmesi üzerine öldürülmüştür. Bunun üzerine Frank Castle mafyayla, her tip suçlularla, teröristlerle savaşan bir adam, Punisher'a dönüşmüştür. Birçok insan tarafından ailesinin intikamını almaya çalıştığı sanılsada, aslında düşüncesi bütün kötüleri cezalandırmakdır.

Gençliği
Queens, New York' ta doğmuştur, genç Francis Castiglione bir Katolik papazı olmak için eğitim almıştır ancak kötülük yapanları affedemediği için vazgeçmiştir.
Askerlik
ABD Deniz Piyadeleri'ne katılmıştır ve yüzbaşı rütbesine yükselmiştir. İlk çocuklarına hamile olan kız arkadaşı Maria'yla evlenmiştir.
ABD Deniz Piyadeleri' nde, acemi eğitimini aldıktan sonra, piyade okuluna gitmiştir. Hemen ardından keşif, keşif gücü ve keskin nişancı okullarına da katılmıştır. Daha sonraları Amerikan Ordusu Hava piyadelerinin okuluna ve Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde Underwater Demolition Team (Navy SEALs kurulmadan önce onunla aynı işi yapan özel kuvvet birimi) eğitimi almıştır ve bir Navy SEAL olmaya hak kazanmıştır. Hala eğitimdeyken bir kızılderili olan Phan Bighawk'la tanışmıştır, Castle'ın rehberi olarak görevlendirilen Phan Bighawk, Castle' a vahşi doğada hayatta kalmayı öğrenmiştir.
Eğitiminden sonra, Vietnam Savaşı'nda savaştı. Ayrıca yakaladığı bir Vietnamlı kadın savaşçıya tecavüz etmeye kalkışan bir askerini suda boğarak öldürdü. Birçok çatışmaya girdi ve Vietnamlıların Valley Forge askeri üssüne yaptığı saldırıdan bir tek o canlı kurtuldu. Bütün Amerikan askerleri öldükten sonra tek başına onlarca Vietnamlıyı öldürdü. Çatışma sırasında bütün Amerikan askerleri ve saldıran bütün Vietnamlılar öldü. Vietnam' daki başarılarından dolayı, Medal of Honor (Amerikan Ordusunda bir askere verilen en yüksek madalya), 3 kez Navy Cross, 3 kez Silver Star, Bronze Stars, 4 kezde Purple Heart ve Presidential Medal Of Freedom madalyasıyla ödüllendirildi.
İlk Vietnam turunu tamamladıktan sonra, ikinci kez Vietnam' a gitti. Toplamda Vietnamda 4 yıl görev aldı. Vietnam'daki Amerikan birliklerinin tamamı geri çekilip savaş bittikten sonrada, Deniz Piyadeleri Keşif Komandoları için üst New York eyaletinde Black Ops görevlerini yürüttü.
Ailesinin ölümü
1976'da, Castle,eşi Maria, ve çocukları Lisa ve Frank jr. Central Park'ta piknik yaparken, bir cinayetine tanık olurlar, muhbirlik yaptığı için ağaca asılan bir adama. Tanık bırakmamak için Castle ve ailesinide vururlar, ancak Castle hayatta kalır ve polis kayıtlarından bütün suçluları tanır. Polis gerekenin yapılacağını söyler ancak hiçbir şey yapılmaz. Polisin Costa suç örgütü ile bağları çok derindir ve yüksek rütbeli birçok polis Costa örgütünden rüşvet almaktadır. Ailesinin ölümü yüzünden yıkılan ve polisin bu konuda hiçbir şey yapmamasından rahatsız olan Castle, suçluların alabileceği tek cezanın, fiziksel yokoluşları olduğuna karar verir. Kısa süre sonra vücut zırhının üstüne ölümün işareti olan kuru-kafa işaretini boyar, ve suçluları cezalandırdığı görevine başlar. O zamandan beri suça karşı tek kişilik bir savaşı devam ettirmektedir.
Suçla savaş
Punisher çizgi-romanlarında Mafya, Rus Mafyası, Yakuza, Kolombiya ve Meksika'lı uyuşturucu kartelleri, Çin mafyası, İrlanda çeteleri, motorcu çeteler, sokak çeteleri, katiller, tecavüzcüler, psikopatlar, sadistler, hırsızlar, rüşvetçi devlet memurları ve rüşvetçi polislerle savaşmıştır. Ayrıca uyuşturucu, kara para aklama ve insan ticareti gibi işleri yapanlarada birçok saldırıda bulunmuştur. Organize suçla uzun süredir savaştığı için bu tip organizasyonların çoğu hareketlerini ve planlarınıda genelde tahmin edebilmektedir. Bu organizasyonların çoğu hem kendi adamlarını kullanarak hem de kiralık katiller kullanarak Punisher'ı öldürtmeye çalışmıştır.
Yaşayan en tehlikeli suçlulardan birisi olarak gösterilmektedir ve birçok kez yakalanmıştır ve Rykers Adası (Gerçek hayattaki Rikers İsland' ın Marvel evrenindeki adı) hapishanesine gönderilmiştir. O hapishaneye gönderildiğindede birçok katil ve çete büyük sayı üstünlükleriyle saldırmışlardır, ancak çoğu dövüşü Punisher hemen hemen hiç yara almadan kazanmayı başarmıştır. Punisher , herhangi bir şekilde hareketsiz kaldığı zaman (hapishaneye gönderildiği zamanlar, gözaltında olduğu zamanlar) daima egzersiz yapar. Bunun dışında serbest olduğu zamanlardada düzenli biçimde egzersiz yapar ve mümkün olduğu kadar sıkı bir diyet uygular.
Punisher sabit olarak bir yerde ikamet etmez, New York şehri içinde birçok güvenli eve (ing. safehouse) sahiptir. Ayrıca suçla savaş için, İngiltere'ye, İrlanda'ya, Güney Amerika'ya, Afganistan'a, Rusya'ya ve daha birçok ülkeye gitmiştir. Çok tehlikeli bir suçlu olarak görülmektedir, CİA, FBİ ve S.H.İ.E.L.D (Marvel Evreninde yaratılan kurgusal bir istihbarat örgütü) gibi örgütler onu yakalamak için birçok denemede bulunmuşlardır ancak yine de birçok önemli rütbedeki personel onun yöntemlerini ve suçla savaş için yaptıklarını haklı bulmaktadır ve ona karşı herhangi bir operasyon düzenlemeyi reddetmektedir.
Yetenekleri
1.85 m boyunda, 91 kilo, mavi gözlü ve siyah saçlı olan Punisher[1], fiziksel olarak çok sıkı egzersiz yapan bir insanın gücüne sahiptir. Oldukça ağır biçimde beden eğitimi çalışır, her gün güvenli evlerinde sahip olduğu poligonlarda ateş eder.
Punisher yüksek yeteneklere sahip, deneyimli bir savaşçıdır. Mükemmel savaş kayıtlarına sahip bir deniz piyadesidir. Castle Vietnam'a ikinci gidişinde bir keskin nişancı olarak görev yapmıştır. Ayrıca ABD Deniz Piyadeleri'nin keskin nişancı, piyade ve keşif okullarını bitirmiştir. Ayrıca Navy SEALs, UDT (Underwater Demolition Team), LRRP(Uzun mesafe keşif devriye) ve hava komandosu olabilmek için Amerikan Özel Harekat Birlikleri eğitiminide almıştır. Ayrıca bir eğitim programı için Avustralya'ya gönderilmiştir ve Avustralya SAS'ında eğitim almıştır. Gerilla savaşında'da eğitimlidir ve tecrübelidir.[1]
Yakın dövüştede çok etkilidir. Nash Ryu Ju Jitsu'yu (Castle'a yakın dövüş eğitimini veren ustası tarafından yaratılan dört dövüş sanatının bir karışımı) ve Marine Corps LİNE dövüş sistemini tercih eder. Ayrıca Nash Ryu' dan çok yüksek seviyede Ninjutsu eğitimi almıştır. Kendisinden daha büyük ve daha güçlü adamları yenebilecek yetenektedir. Eğer gerekirse silahsız ve sadece yakın dövüş tekniklerini kullanarak, çok kişiden oluşan grupları saf dışı bırakabilecek yetenektedir ve gücündedir. Bıçakları çok iyi kullanabilir ve üzerinde en az 3 ya da 4 bıçak tarzı silah bulundurur. En sevdiği bıçak ABD Deniz Piyadeler'inde bıçakla savaşma eğitimi aldığı KA-BAR bıçağıdır.[1]
Yalnızca birkaç konvansiyonel silahla ve ailesini öldürenlere olan nefretiyle, bir düzine iyi eğitimli, tecrübeli ve iyi silahlanmış rakibini tek bir çatışmada öldürüp, nerdeyse hiç yaralanmadan kaçabilecek kadar beceriklidir ve yüksek askeri eğitimi bunu sağlamaktadır. Ayrıca çok iyi nişancıdır ve tek bir eliyle çok ağır silahları taşıyabilir.
Silahları[değiştir | kaynağı değiştir]
Punisher öldürdüğü suçlulardan aldığı ve askeri kaynaklarının ona sağladığı silahları kullanır. Güvenli evlerinde birçok silah bulundurur.
Castle sık sık silahlarını optiklerle, reflex dürbünleriyle, gece görüş dürbünleriyle, fenerlerle, bomba atarlarla, susturucularla, yüksek kapasiteli şarjörlerle modifiye eder ve yapacağı göreve göre çukur uçlu (ing. hollow point - çekirdek yaklaşık olarak %68, bazı özel mermilerde ise %300 oranında genişler ve keskin uçları vurulan kişinin iç organlarını yırtar ), zırh delici (genelde merminin çekirdek kısmı tungsten ya da çelik gibi sert metallerden yapılır), düşük hızlı (gürültüyü azaltır) ve daha birçok çeşitte mermi kullanır.
Punisher daha eski olan çizgi-romanlarında genelde Vietnam'dan kalma 223. Remington atan bir M16, Browning Llama tabancası ve M60 makineli tüfeği kullanırdı ancak şu anda devam eden Max 'tan yayınlanan serisinde genellikle SOPMOD paketleriyle görevinin gerektirdiği şekilde modifiye ettiği M4 karabina, M60 makineli tüfeği, HK USP, Sig Sauer P226 tabancaları ve pompalı tüfekler kullanmaktadır.
Yine eski çizgi-romanlarında araç olarak modifiye edilmiş vanları kullanmaktaydı. Bu vanlar genellikle ağır zırhla güçlendirilmiş, yüksek motor modifikasyonlarına sahip, birçok silah barındıran ve yüksek telekomünikasyon olanakları sağlayan özelliklere sahipti. Ayrıca birçok çizgi-romanında motorsiklet, helikopter, hız botları gibi araçları kullanmıştır. Marvel Max serisinde ise genelde Hummer H1, Humvee ve başka arazi araçlarını tercih eder.
Kostüm
Punisher' ın ilk kostümü Kevlar' dan yapılmış tüm vücudunu kaplayan ve göğsünde kurukafa işareti barındıran bir kostümdü. Castle' a göre kurukafa suçluların dikkatini o yöne çekip onun başına nişan almaları yerine oldukça sağlam bir zırh giydiği gövdesine ateş etmelerine sebep olmaktaydı. Ayrıca kurukafa işareti birçok suçluluyu psikolojik olarak etkiliyordu. Kurukafa işaretinin her dişinede bir şarjör mermi yerleştimişti.
Marvel Max serisinde ise Castle önünde kurukafa işareti bulunan bir tişört giyer. Bunun dışında deri ceketler, trençkotlar, askeri botlar, vücut zırhları, kevlar yelekler, askeri kamuflajlar giyer.
Punisher War Journal V2' de ise genelde kendi kostümünü giyer ancak Marvel evrenindeki iç savaşın bitmesinden sonra ölen Captain America' ya bir saygı duruşu olarak onun kostümünün kendi kostümüyle bir karışımı gibi duran bir kostümü bir süre giymiştir.
Kişiliği
Punisher birçok çizgi-roman kahramınından farklıdır. Hemen hemen (Marvel' ın İç Savaş isimli serisinde (Civil War) bir kısım süper-kahraman gerçek kimliklerini devlete açıklayarak ve Amerikan hükümetinin emrine girerek yasallaşmışlardır) bütün çizgi-roman kahramanları yaptıkları işi yasadışı olarak yapsalarda Punisher soğukkanlı bir katildir. Ayrıca hiçbir özel gücü bulunmamaktadır ve tüm yeteneklerini düzenli, ağır eğitimine ve egzersizlere borçludur.
Yine birçok kahramandan farklı olarak, Castle' ın çift-kimliği, gerçek hayatta bir işi, bilinen bir hobisi yoktur. Sadece birkaç tane arkadaşı vardır. Neredeyse tüm zamanını operasyonlarını planlayarak, egzersiz yaparak, operasyon düzenleyerek, silahlarını temizleyerek ve modifiye ederek geçirir. Öldürdüğü suçlulardan aldığı paraları ise yiyecek, silah ve cephane almak ve gizli barınaklarının kiralarını ödemek için kullanır.
Castle ayrıca polisin ve halkın onun hakkında ne düşündüğünüde umursamaz, ve rüşvetçi polisleride öldürür. Halk, polis kuvvetleri, istihbarat teşkilatları ve süper-kahramanların çoğu tarafından tehlikeli bir suçlu olarak görülür.
Suçlular ve adalet üzerine düşünceleri[değiştir | kaynağı değiştir]
Punisher yıllarca sürdürdüğü suçla savaştan sonra ABD'li yasalarındaki adaletin yeterli olmadığı birçok hakimin ve polisin rüşvetçi olduğunu düşünmeye başlamıştır. Hem Marvel Knights hem de MAX serilerinde Punisher'ın kötüleri öldürme sebebi, sıradan insanların kendisi gibi acı çekmesini istememesidir. Bazı yüksek rütbeli polisler ve federal ajanlar Castle yasaların dokunamayacağı kadar büyük olan suçluları öldürdüğü için onun tutuklanmasına karşı çıkmaktadırlar.
Devam eden serileri

Şu anda devam eden iki serisi bulunmaktadır. Birincisi MAX' tan yayınlanan ve yetişkinlere yönelik olarak hazırlanan ve süper kahramanları barındırmayan seridir. Diğeri ise hikâyenin daha çok süper kahramanların üzerine olduğu Marvel Comics'in yayınladığı Punisher War Journal vol. 2 isimli seridir.
Max serisi
Garth Ennis tarafından yazılan seri farklı çizerler tarafından resmedilmektedir. Günümüzde New York şehrinde geçmektedir. Hiçbir süper kahramanı barındırmaz. Frank Castle, 50' li yaşların sonunda resmedilmektedir. Yaklaşık 30 yıldır suçluları öldürdüğü belirtilmiştir. Punisher' ın çoğu çizgi-romanı daha çok yetişkinlere yönelik olsa da bu seri en karanlık ve kanlı olanı olarak bilinmektedir. Ayrıca yazar Garth Ennis 60' ıncı sayıya ulaşan seriyi bırakmıştır.

hennessy

Demin kitabı bitirdim. Benim sevdiğim aksiyon tarzı olan bir karakter ilk defa bir serisini okudum. Subaru impreza kullanan adam zaten böyle olmalı :). Kesinlikle okuyacağım bir karakter. Fazla kafa yormuyor. Önüne gelein kafasını uçuruyor. Akşamları okunur...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dean

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Güzel haber Impreza kullanıyor adam şu karizmaya bak.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Çizgi roman dünyasının en kışkırtıcı yazarlarından biri, çizgi roman dünyasının en kışkırtıcı karakterlerinden birine yeni bir yön veriyor—hem de keyfine göre!

Hell's Kitchen'daki bir pubda bomba patladığında, Frank Castle, kendisini iki ölümcül çeteyle karşı karşıya getiren bir göreve atılmış bulur. Kesin olan tek bir şey vardır: Punisher asla taviz vermeyecektir.

Bu cilt, GARTH ENNIS (The Boys) tarafında yazılıp LEANDRO FERNANDEZ (Wolverine) tarafından çizilen Punisher Max serisinin  #7-12 arasındaki sayılarını içermektedir.

kalidor

Haftasonu okudum ve çok beğendim. Punisher'i Alfa zamanlarından beri takip ediyorum ve Max serisi gerçekçiliğiyle diğer Punisher serilerinden ayrılıyor. 50'li yaşların sonunda bir Frank Castle görüyoruz. Bol küfürlü ve şiddet dozajı da yüksek bir çizgiroman. Bu seride Punisher,  her çeşit mafya, Yakuza, Kolombiya ve Meksika'lı uyuşturucu kartelleri, İrlanda çeteleri,  psikopatlar, sadistler vb kötülerle çatışıyor.  Hayatında hiç Punisher okumamış biri bu cildi okusa başkahraman olarak Castle'i görmeyebilir. Çünkü ortada pek gözükmüyor. Garth Ennis, İrlandalılar, İrlanda asıllı Amerikalılar, İngiliz M.I.6 ajanları ile 30 yıl devam etmiş bir durumu farklı ve bilmediğimiz açıdan anlatmış. İngiliz ajanınının genç IRA militanıyla yapmış olduğu konuşmadan sonra IRA'ya sempati besleyenler biraz hayalkırıklığına uğrayabilirler tabi. Bunun dışında açılışta cafedeki patlama ve içeride yaşanan can pazarı terörün acımasızlığını ve masumları nasıl hedef aldığını açıkça gösteriyor.

Kısacası Punisher okumak sağlam bir suç/aksiyon filmi seyretmek  gibi. Şimdiye kadar birbirinden bağımsız 3 filmi çekildi.  3. filmdeki karakter Punisher tiplemesine daha yakın olsa da bence halen en iyi Punisher filmi Dolph Lundgren'li ilk film.
Crom! Ölüleri Say...

DAMPYR

Punisher iyidir Okunur.Heyecan aksiyon sevenler için birebir. Play stationdaki oyunuda tam gaz aksiyondu.bu maceralarıda sanırım öyle... 8) :D :)

seastar1000

Punisher Cilt 2 yi şimdi bitirdim. Özlemişim valla Frank biraderi.

Macera güzel, çizimler harika.

Elinize sağlık Marmara.

DAMPYR

Max Serisi

Garth Ennis tarafından yazılan seri farklı çizerler tarafından resmedilmektedir. Günümüzde New York şehrinde geçmektedir.
Hiçbir süper kahramanı barındırmaz. Frank Castle, 50' li yaşların sonunda resmedilmektedir. Yaklaşık 30 yıldır suçluları öldürdüğü belirtilmiştir. Punisher' ın çoğu çizgi-romanı daha çok yetişkinlere yönelik olsa da bu seri en karanlık ve kanlı olanı olarak bilinmektedir.
Ayrıca yazar Garth Ennis 60' ıncı sayıya ulaşan seriyi bırakmıştır.
Acaba 60'ıncı sayıdan sonra seri bitti mi yoksa başkası mı devraldı bilen var mı.... ??? ::) :)

Ahmet Oktay

toplam 65 sayı / 11 cilt çıkmış, 9 cilt daha yayınlanacak bizde.

kaynak için bkz. http://www.comicvine.com/the-punisher/4050-11164/?/

hanac

2. cilt "İrlanda Mutfağı" nı okudum.

Yine çok ama çok sert bir macera olmuş.

Bu bölümde Punisher geri planda kalıyor, fazla konuşmuyor.

Garth Ennis'in tarzı mı bu acaba ? Yan karakterler ön planda.

Gerçekten çok sağlam bir seri, hatta bazı sahneler çok rahatsız edici.

rumar80

Ennis'in yazım tekniği süper. Punisher ve içinde bulunduğu ortama çok uygun. Yan karakterler de aynı oranda ilgi çekici. Max'a devam.

pearl jam

punisher max i batman dan bile önce okuyorum :) Çok seviyorum çünkü bu seriden Scorsese nin mafya filmlerindeki tadı alıyorum.

Solomon Kane

Alıntı yapılan: Mclaren F1 - 01 Mayıs, 2014, 00:27:05
toplam 65 sayı / 11 cilt çıkmış, 9 cilt daha yayınlanacak bizde.

kaynak için bkz. http://www.comicvine.com/the-punisher/4050-11164/?/
Bilgi için girmiştim punisher sayfasına çok teşekkür ederim :) bunu duymak sevindirdi. Gerçekten çok güzel bir seri. İnsan okurken zevk alıyor ve diyor ki keşke her mahallede bunlardan bir tane olsa. :D ( gerçi bu ilhan abinin lafıydı ama söyle söyle bana da bulaştırdı.) Bu seri dışında punisher okumamıştım ben. Çok hoşuma gitti. En azından ölüm görebiliyoruz. Şimdi bir şey sormak istiyorum. Punisher hiç Kingpin ile karşılaşıyor mu ?
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )