2013 KASIM AYI AYLIK ÖDÜLLÜ YARIŞMA SORUSU-Thor

Başlatan tommikser, 28 Ekim, 2013, 09:36:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

THOR; yeni filmi çıkmışken eee hazır klasik maceraları da çıkmışken. Biraz Thor konuşmanın vakti gelmedi mi?

Filmi için ne düşünüyorsunuz ? Ya maceraları ? Ya çizerleri ?

Neler düşünüyorsanız yazın arkadaşlar. Hangi maceralar yayınlansın isterdiniz ?
En sevdiğiniz karakter hangisi ? Konumuz kısaca;

THOR!

Ödül ise İlyas Erkul'dan Thor Klasik 1 (Daha istemedik ama zorla da olsa alacağız :D)

Bu yarışmaya ek kural geldi arkadaşlar.Çekilişe katılabilmek için en az 3 defa yazı yazılmasını istiyoruz. Korkmuyorsunuz değil mi ? Yazılarınızı bekliyoruz...

dean

3 defa yazı yazılması gerekiyormuş, ilk yazı ile başlıyim. İlk önce genel Marvel Cinematic Universe ile alakalı yazacağım(tabi Thor'da dahil) Yazıda gerçekler ve bazı komplo teorileri olacak ve Thor: The Dark World ile ilgili spoiler içerebilir.

Bu hafta vizyona girecek olan Thor: The Dark World filmi MCU(Marvel Cinematic Universe'ü kısaltması ile söyliyeceğim artık) için göründüğünden daha mühim bir film olabilir. Hatırlarsanız ilk Thor filminde Asgard'ın hazine odasında bir nesne görünmüştü: Infinity Gauntlet

Peki bu Infinity Gauntlet ne ? Infinity Gauntleti Inifinity Gems denilen ve kullanana inanılmaz güçler kazandıran 6 taşı birlikte taşıyabileceğiniz bir tür zırh-eldiven. Bu 6 taş ise:

Mavi  Akıl ve zihin taşı

Kırmızı Güç ve enerji taşı

Sarı Gerçekçiliği değiştirebilme taşı

Turuncu Zaman kontrolü taşı

Yeşil Ruh taşı

Mor Uzayı bükebilme taşı

Dediğim gibi bu taşlar kullanana çok büyük güçler veriyor. Hepsini Infinity Gauntlet içinde kullanan ise Tanrısal güçler kazanıyor. Taşlar eldiven içinde kendi güçlerinide etkileyerek güçlerinin boyutlarını arttırıyor. Gücünün seviyesi için ise şöyle bir şey denebilir. Infinity Gauntlet'ı taşıyandan güçlü sadece Living Tribunal ve One-Above-All vardır.

Peki ben bunları neden anlatıyorum ? Çünkü MCU ciddi anlamda bu hikayeye giriş yaptı. Hatırlarsanız Avengers filminin sonunda Thanos çıkmıştı.

Zaten Thanos demek Infinity Gauntlet demek birazda. Şimdi taşlar'ın Marvel filmlerinde ki rolüne gelelim. Yine Avengers filminde Thanos'un yardımcısi olan The Other ismindeki eleman Loki'ye bir asa vermişti bu asa ucunda büyük mavi bir taş bulunduruyordu. Filmi izlerken çoğu kişinin aklına bu taşın gücünün kaynağı tesseract yani kozmik küp gibi geldi. Ama değildi. Lokinin asası zaten Thanos tarafından verilmişti. Thanos'ta kozmik küp'ü istiyordu. Kozmik küp, asanın kaynağı olsa zaten Kozmik küp Thanos'ta olmuş olur ve Avengers filminin çekilmesine de gerek kalmamış olur.

Çizgi romanlarda Infinity Gauntlet'ın ortadaki taşı Yeşil olarak çizilir. Film evreninde ki taş ise mavidir bkz.

Şimdi geldik can alıcı noktaya. Hatırlayın Mavi taşın gücü neydi:Zihin kontrolü, peki Avengers'ta Lokinin asası ile yaptığı en önemli şey neydi: Zihin kontrolü bkz.

Bunun üzerine bir bir ipucu daha vereyim. Çizgi romanlarda ortadaki taş yeşil olmasına rağmen MCU'de mavi, üstelik daha büyük tasarlanmış, boyut ve güç olarak birebir aynı o zaman 2+2=4: Lokinin asasının ucundaki nesne Mind Gem

Şimdi gelelim Thor: The Dark World'e fragmanlardani diğer çeşitli video ve fragmanlardan önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Bu filmde düşman Malekith the Accursed ve kara elfleri. Fragmanlarda Malekith'in kendisi ve onun kullandığı araçlar(uzay gemisi) güçlerini ortaya çıkardıkları zaman yoğun bir kırmızı enerji dalgası ortaya çıkıyor. Hatırlamak isteyenler için tv spot'ta var.

THOR: THE DARK WORLD - Official TV Spot #5 (2013) [HD]

Ayrıca, Malekith'in setten gelen bilgilere göre Mjolnir'e bile kafa tuttuğu ve çok güçlü olduğu biliniyor. Malekith ve adamlarının Aether denilen bir enerji kaynağıda kullandıkları biliniyor. Bu da bizi şu noktaya getiriyor. Malekith'i sadece tek şey Thor'dan bile güçlü kılabilir ve kullanımında kırmızı enerji ortaya çıkarabilir: Power Gem

Şimdi gelelim son maddeye Thor: The Dark World'ün jenerik sonrası görüntüsüne. Jenerikten sonra The Collector çıkıyor desem ve Gems'lerden üstü kapalıda olsa bahsediyor desem hatta ve hatta 1 gitti 5 kaldı gibi bir cümle kuruyor desem. Heralde daha söyleyecek şey kalmamış olur.

İşler böyle gelişirse ve gelişecek gibide duruyor. Marvel Cinematic Universe müthiş bir yola girmiş olur. Muhtemelen bu olaylar ayrıntılı olarak Guardians of the Galaxy'de anlatılacak. Avengers 3'te Thanos'un çıkacağı ve Avengers'ın Guardians of the Galaxy'i ile Team-Up yapıp Thanos ile mücadele edeceği söyleniyor. Müthiş bir merak ve heyecanla bekliyorum. Ama şimdilik ilk durak Thor: The Dark World. gel cuma gel  ;D

Edit : Aslında Marvel'ın izleyebileceği bir yol daha var. Bilindiği gibi Marvel filmlerini uyarlarken çizgi romana müthiş bağlı olması için uğraşmıyor. Bunu acı bir şekilde Iron Man 3'de tekrar öğrenmiştik. Bu ihtimal film serilerinde kullanmak için daha olası ve daha görkemli bir yol. O da Infinity Gems'leri bildiğimiz şekilde değilde Tesseract modunda çıkarmak.

Şöyle bir düşünürsek, misketten irice taşlar yerine Tesseract boyutunda küpler çıkarmak daha görkemli ve filmlerle entegresi daha kolay. Mesela Avengers filmini tek başına götüren bir Tesseract'ın Infinity Gems(Cube) çıkması Lokinin Asasını çıkmasında çok daha iyi olabilir. Bu durumda Tesseract'ın Cosmic Cube özelliği düşer, Lokinin Asasıda sadece çeşitli güçleri olan bir Asa olarak kalabilir.

Thor: The Dark World'de ki Aether nesnesi Tesseract boyutlarındaysa zaten şüphe kalmaz.

alan ford

Üç yazı yazamam muhtemelen ama bir soruyla başlama vuruşumu yapayım. Şimdi bu infinity gauntlet denen nesneyi full gem takıyor ve bu sayede aklı kontrol edebiliyor, gerçekliği değiştirebiliyor, uzayı bükebiliyor ve hatta zamanı kontrol edebiliyor ve daha bir sürü ıvır zıvır özelliğe sahip oluyor ama hala One Above All ya da Living Tribunal ile başedemiyorsunuz öyle mi? Eee o zaman niye varlar bu karakterler ??? Conan'ı çift taraflı baltasıyla göreve çağırıyorum. Acil!! ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 28 Ekim, 2013, 15:10:33
  Üç yazı yazamam muhtemelen ama bir soruyla başlama vuruşumu yapayım. Şimdi bu infinity gauntlet denen nesneyi full gem takıyor ve bu sayede aklı kontrol edebiliyor, gerçekliği değiştirebiliyor, uzayı bükebiliyor ve hatta zamanı kontrol edebiliyor ve daha bir sürü ıvır zıvır özelliğe sahip oluyor ama hala One Above All ya da Living Tribunal ile başedemiyorsunuz öyle mi? Eee o zaman niye varlar bu karakterler ??? Conan'ı çift taraflı baltasıyla göreve çağırıyorum. Acil!! ;D

Infinity Guntlet'a sahip olan Tanrısal güçler kazanır demiştim ya. Burda önemli bir nokta varki Bu iki varlık Tanrısaldan ötedir. One Above All zaten Marvel evreninin Tanrısıdır. Living Tribunal ise Marvel Multiverse'ünin yargıcıdır ve One Above All'a en fazla güç olarak yaklaşabilen kişidir. Bu iki karakter dediğim gibi Marvel Universe ile değil Marvel Multiverse ile alakalıdır. O yüzden kavramsal olarak zaten herhangi bir Marvel evreninde olan olaylardan daha üstlerdir.

darkwood

Thor en sevdiğim Marvel karakterlerindendir.
1602, Thorgal, Avangersler veya kendine özgü hikayelerinde Thor u bir çok hikayede görebiliriz.
Özellikle arsız kardeşi Loki ile olan hikayeleri çok güzeldir.
Filmini de 4 gözle bekliyorum, bakalım tekrar dünya ile köprüleri kurup sevgilisi ile bir araya gelebilecekmi?
Darkwood Sakinleri..

hanac

Üç yazı yazma şartı kaldırılmıştır.

Tek ama doyurucu mesaj yeterlidir.

konnektör

Thor konusuna ben değişik bir açıdan yaklaşacağım. Thor biliyorsunuz  iskandinavların  mitolojik bir tanrısı, cnbc-e kanalında pazar akşamları vikings dizisini izleyenler orada sık sık ismini odin ile birlikte bolca duymuşlardır. Benim söylemek istediğim aslında bu beğil, History kanalda izlediğim bir belgeselde daha doğrusu "Antik uzaylılar" belgeselinde Thor un antik çağlarda dünyaya gelen bir uzaylı olabileceğini, çekicininde çok güçlü bir ışın silahı veya benzeri bir silah olabileceği, antik çağlarda yaşayan insanlarında gücünden dolayı bu uzaylıyı tanrı olarak kabül etmiş olabileceklerine dair, bazı teoriler  öne sürüyorlar. Teorilerini desteklemek içinde iskandinavyada antik dönemlerde yapılmış tanrı heykellerinin, görünümlerinin uzaylıya benzemesini gösteriyorlar.(mesaj doyurucu oldumu acaba?)
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

tommikser

Doyurucu mesajdan kastımız üç satır olsun muhabbetimiz bol olsun diye.Ben bu mesajla doydum ;D. bu mesajla bilmediğim birşey öğrenmiş oldum.Eline sağlık.Ne kadar farklı olursa daha mükemmel olur.Thor hakkında farklı şeyler duymak bence çok güzel.

kalidor

İsminin bir kısminı aldigi tanriyla en son yayınlanan 9. Ciltte Thorgal'in kendisi olmasa da oğlu Jolan karsilasir.Asgard'a giren Jolan burada Thor ve diğer tanrılari görür
Fakat buradaki Thor karizmatik olmaktan öte uzun sakallı, biraz bön bir demirci gibi tasvir edilmiştir. Mitolojiye sadık olarak Thor'un keçilerin sürdüğü bir kızaği vardir. Karısı/sevgilisi Sif ise çizgiroman ve filmden aşina olduğumuz savaşçi bir kadın değil, uzun sari saçlariyla Loki'yi cezbeden saf bir hatun görünümündedir. Loki'nin ise Hobgoblin gibi çizilmesini beğenmedim açıkçası. Emri altındaki devler ise buz devleri değil, iri kıyım aptal yürüyen odun parçalarina benzemektedirler.
Crom! Ölüleri Say...

mrex

Alıntı yapılan: kalidor - 29 Ekim, 2013, 09:29:26
Karısı/sevgilisi Sif ise çizgiroman ve filmden aşina olduğumuz savaşçi bir kadın değil, uzun sari saçlariyla Loki'yi cezbeden saf bir hatun görünümündedir.

Çizgi roman evreninde Sif'in siyah saçlı olması İskandinav mitolojisindeki bir efsaneye küçük bir değişiklik katılmasından dolayıdır.

Efsanede Loki, Thor'un çocukluk arkadaşı Sif'i ve sarı saçlarını çok kıskanır ve bir gün kız uyurken saçlarını keser. Thor bu meseleden dolayı Loki'yi kıstırır ve Sif'e sarı saçlarını geri kazandırmasını ister. Loki korkusundan cüce ustalara gider ve Sif için yeni saç yapmalarını söyler.

Efsanede Loki cüce ustalara saç siparişi karşılığında altın verir ve Sif altın saçlarını geri kazanır.

Çizgi romanda ise Loki ustalara hiçbir şey vermez, cüceler de karşılığında bir hiç alacakları bu iş için saçları hiçlikten yani gecenin karanlığından yaratırlar.

konnektör

Bu arada Thor un yeni çıkan filmi sanırım pek ilgi görmüyor, ben gitmedim ama gidenlerden negatif eleştiriler alıyorum.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

darkwood

Alıntı yapılan: konnektör - 06 Kasım, 2013, 22:40:21
Bu arada Thor un yeni çıkan filmi sanırım pek ilgi görmüyor, ben gitmedim ama gidenlerden negatif eleştiriler alıyorum.

Film'e giden arkadaşlarımız genel olarak beğenmiş, alttaki linkten filmle ilgili paylaşımları inceleyebilirsiniz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5667.msg95287/boardseen.html#new
Darkwood Sakinleri..

hanac

Bu ödüllü yarışmaların pek ilgi çekmediği ortada.

Yeniden denedik ama olmadı.

Sanırım bu yarışmaları iptal etmek en iyisi gibi duruyor.

Harun Ça

Kuzey mitolojisini Yunan mitolojisinden daha çok sevmişimdir. Çok fazla Thor çizgi romanı okumadım daha çok Avengers hikayelerinde okumuşumdur. O yüzden direk beyaz perdede ki Thor'a geçiyorum. İlk film Marvel sinematik evreninin 1. evresinin diğer filmleri gibi bir orijin hikayesiydi. Karanlık Dünya filmide Demir Adam 3 den sonra 2. evrenin 2 filmi oldu yani sinematik evrenimiz genişlemeye devam ediyor. Benim için savaş sahnelerinin çokluğu 2. filmi daha cezbedici kılıyor.

gamlıbaykuş

Öncelikle filmlerden bahsedelim:

İlk Thor filmini sinemada izleme şansı buldum. Film iyiydi, sıkmadı tek sıkıntı filmi 3D izleme gafletinde bulunmuş olmam. 2. fim ise maalesef daha izleyemedim.

İlyas abi ve İlke sağolsun Thor okumamızı sağladılar. Klasik maceraları çok seviyorum, Doktor Blake asasını (ya da bastonunu) yere vurup Thor' a dönüşüyor ya acaip eğlenceli buluyorum bu sahneyi. Jack Kirby' e de haksızlık yapıldığını düşünüyorum adam o kadar da kötü çizmemiş, tabi ki kendi beğenim bu durum.

Marmara'nın yayınladığı Asgard için adlı macerayı ne yalan söyleyeyim çok sevemedim; ama çizimleri çok güzeldi. Beğenmeme sebebim ise konu biraz havada kalıyor, bazı yerlerin anlaşılması çok zor oluyordu. Bakalım Marmara'nın Thor ile ilgili 2. kitabı nasıl? Yakında okurum  inşallah.

Thor'un diğer maceralarını da okumak dileğiyle :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...