Ex Machina

Başlatan emre ozdamarlar, 01 Kasım, 2013, 13:39:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Brian K Vaughan'in yazdigi, Tony Harris'in cizdigi, DC Wildstorm bunyesinde 2004-2010 yillari arasinda 50 sayi yayinlanan Ex Machina'nin ilk 2 cildini okudum, kisa bi tanitim geceyim.

Bir insaat muhendisi olan Mitchell Hundred Brooklyn Köprusu'nde tanimlanamayan, garip bir makinanin patlamasi ile super guclere sahip olur. Gucu de mekanik, elektronik aletlere hukmedebilmesidir. Kendisine dogrultulan bir silaha "tutukluk yap" veya ortamdaki dinleme aletlerine "kapan" diyerek kontrol edebilmektedir.

Bu gucunu haliyle insanlara yardim etmek icin kullanmaya baslar, kendisine yardimci olan 2 de ayri karakter var. Bir jetpack sayesinde sehirde ucup kacip insanlara yardim eder. 11 Eylul saldirisi oldugunda 2. kuleye ucagin carpmasini engeller ve bir halk kahramanina dönusur, olaylar gelisir super kahramanligi birakip politikaya atilmaya karar verir ve New York sehrine belediye baskani olarak insanlara yardim etmeye devam eder.

Hikaye de surekli politik meseleler var, bunun yaninda Hundred'a bu gucu veren makina hakkinda guzel bir gizem olusturulmus, ilerki ciltlerde nereler varacak öyku cok merak ediyorum.

(Gizeme bi örnek, bu makinanin bir parcasini radyonun yanina koyduklarinda Nirvana'nin bir sarkisi calmaya basliyor, ses analizleri parcanin %99.9 Nirvana tarafindan kaydedilgini gösteriyor ama ne grubun hayattaki elemanlari ne de Kurt Cobain'e yakin olan insanlar böyle bir sarkiyi hatirlamiyor, öyleyse bu sarki nereden gelmekteydi?)

Hikaye beni bagladi, konu guzel, cizimler 10 numara, devamini da okuyup bitirecegim.

ercoktay

Arşivimde bu seri de tam olarak var ama bunu da okuyamadım. Çizimler gerçekten iyidir.

Yazar zaten Y the last Man'in ve Pride of Baghdad din de yazarı.

Bir ara okumayı umuyorum :)

pearl jam

Tanıtım için teşekkürler. Bağdat'ın Aslanları'nı çok sevmiştim aynı yazara ait olması nedeniyle fazlasıyla ilgimi çekti.

alan ford

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 01 Kasım, 2013, 13:39:45

(Gizeme bi örnek, bu makinanin bir parcasini radyonun yanina koyduklarinda Nirvana'nin bir sarkisi calmaya basliyor, ses analizleri parcanin %99.9 Nirvana tarafindan kaydedilgini gösteriyor ama ne grubun hayattaki elemanlari ne de Kurt Cobain'e yakin olan insanlar böyle bir sarkiyi hatirlamiyor, öyleyse bu sarki nereden gelmekteydi?)

Hikaye beni bagladi, konu guzel, cizimler 10 numara, devamini da okuyup bitirecegim.

sadece bu gizem içn bile alabilirim bu çizgi romanı ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.