Batman : Noel - JBC Yayıncılık

Başlatan Tarkan Kurt, 03 Kasım, 2013, 00:35:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aybakh

yaaaaaaaaaaa pahalııı :D
internette baktım da çizimleri olağanüstüydü. hikayesi nasıl peki? okuyan var mı?

hanac

Alıntı yapılan: aybakh - 10 Kasım, 2014, 18:49:28
hikayesi nasıl peki? okuyan var mı?

Bu akşam ön okumaları yapan arkadaşların yazıları gelecek.

Beklemede kalın  :)

Harun Ça

Alıntı yapılan: aybakh - 10 Kasım, 2014, 18:49:28
yaaaaaaaaaaa pahalııı :D

İnternet kampanyalarını takip edin en kötü %35 indirimli alabilirsiniz. Ben hep öyle alıyorum sadece biraz indirim zamanların beklemek gerekiyor.

Jedmau

tommikser

Üç kitap 68.11 lira indirimli hali aynı fiyata 3 fumetti alınabiliyor.İkisininde indirimli olduğunu varsayarsarsak.Peki birinde Batman var diğerinde Fumetti şimdi hangisi pahalı acaba?Ha Tr de kitap pahalı derseniz hem fikirim ;)

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: tommikser - 10 Kasım, 2014, 20:20:10
Üç kitap 68.11 lira indirimli hali aynı fiyata 3 fumetti alınabiliyor.İkisininde indirimli olduğunu varsayarsarsak.Peki birinde Batman var diğerinde Fumetti şimdi hangisi pahalı acaba?Ha Tr de kitap pahalı derseniz hem fikirim ;)

Eğer aynı sayıda dergi aynı fiyatsa fumetti daha pahalı tabiki. Çünkü batman basmakla hangisi olursa olsun fumetti basmak maliyet açısından karşılaştırılamaz. Telifler yüzünden batman basılamadı bu ülkede yıllar boyunca.

rumar80

Daha önce çizer olarak tanıdığımız Lee Bermejo bu sefer hem yazar hem de çizer olarak karşımızda.
Hem de gelmiş geçmiş en iyi yeni yıl öykülerinden biri olan A Christmas Carol'ın (Noel şarkısı) Batman dünyasına adaptasyonu ile.
   Charles Dickens'ın klasiği bir çok versiyonu ile karşımıza çıkmıştır. Ben ilk olarak Milliyet Çocuk içindeki resimli klasiklerin bir bölümü olarak karşılaştım. Kimler kullanmadı ki bu klasiği? Disney alemi, Muppets, vs. En son Jim Carey'in başrolünü oynadığı film ile karşımızdaydı.
    Peki hikaye Batman evrenine nasıl uyarlanmış? Scrooge kim? Yıllardır yaşadığı vahşi ve yalnız hayat yüzünden artık ruh ve beden olarak yorulmuş bir Batman tabi ki. O ince çizgiyi her an aşabilecek kadar duygusuzlaşmış bir Batman var karşımızda. Hedefi de ezeli ve ebedi düşmanı Joker ve bu yolda yapılacak her şey mübah. Hatta küçük Tim'in babası Bob da bu yoldaki kurbanlardan biri.
    Ama bu sefer scrooge'un karşısına çıkacak üç Noel "ruhu" onu ne kadar değiştirebilecek? Batman eski haline dönebilecek mi? Klasik hikayeyi bilenlerin beklentileri adım adım gerçekleşecek bir öykü var karşımızda.
    Bermejo'nun gerçekçi ve sert çizimlerine alışığız ama yazarlığı? Hikayenin temelini bir klasiğe oturtunca çok sırıtmıyor ama çok süper bir yazım gücü de göremiyoruz. Yine de Batman dünyası dışında alternatif bir öykü ve çizim için güzel bir seçim.
    Batman her zaman Batman'dir. Okunur ve okutur.
    Umarım sizde güzel zaman geçirirsiniz ve öykününü keyfini çıkarırsınız.

Barmen Minik

1 ayda 3 batman :D ha içimdeki his 30 kasımdan önce elime geçmez diyo niyeyse ama  ;D

bu arada fiyatı sorun edenlere sert kapaksız secenekte olsa olmaz mıydı gerçi belki çok etkilemiyodur şimdi bilemeceğim ama

Jedmau

Güzel yazmışsın Abi :) Teşekkürler

Maalesef şimdilik yumuşak kapak yapmayacağız.

Sevgilt

volkan can

fuardan alabilirmiyiz biraz fazla pahalı  :'(

V

"Bazen İnsanın Yaşamayı Öğrenmesi İçin Önce Ölmesi Gerekir"

Charles Dickens'ın "A  Christmas Carol" isimli öyküsü  temelinde "değişim" temalı bir öyküdür.Rijit,acımasız, içerisinde insan sevgisi barındırmayan,noel gibi

hristiyanlar için önemli olan bir dini bayramı bile aşağılayan,gereksiz bulan "Scrooge" karakteri edebiyat alemini ve haliyle diğer sanatları da hayli etkilemiş,adeta adı

kötülükle ,taş kalplilikle eşleşen evrensel bir karakter haline gelmiştir. Lee Bermejo bu evrensel karakteri tam da bir Batman öyküsünün göbeğine yerleştirerek, sevgili Bruce

Wayne'mizi "Scrooge" olarak bize takdim etmeye çalışmış.Başlangıçta zorlama gibi gelen bu seçim, yazarın incelikle işlemeye çalıştığı öykünün parçalarını biraz da okuyucuyun

kendisini zorlayarak biraraya getirmesiyle görsel olarak hayli zengin bir çizgi romanın, orta ayar öyküsü olması için yeterli olmuş kanaatimce.

Yazar olarak Bermejo, öyküsünü desteklemek için sertliğin egemen olduğu dünyada canavarlara karşı  mücadelesini sürdürmek için onlardan birisi olmak zorunda kalan yani

Batman'a dönüşen Bruce Wayne'i; Scrooge'u değişime zorlayan üç hayalette olduğu gibi üç ayrı karakterle bir değişim yoluna sürüklemeye çalışmış.

Temelde "her insanın  insanın iyi olduğu" ancak yaşanılan hayatların getirdiği istenilen veya istenilmeyen seçimler sonucu gri veya karanlık taraflara kayıldığı;

... masumiyetin ve çaresizliğin insanları karanlık tarafa daha da yaklaştırdığı görsel olarak mükemmel bir anlatımla işlenmiş öyküde.

Önemli olan masalların gerçekliği değil: bizim için ifade ettikleri manalardır.Brucu Batman'a dönüştüren acımasız yaşam bittiğinde,yeni Batman(ya da Bruce)

yaşamayı ne denli öğrendi cevaplarının bir kısmını da bulacağınız, eşine az rastlanır güzellikte çizilmiş ve renklendirilmiş panelleriye unutamayacağım bir Batman öyküsü oldu

"Noel"..

"İstemem,eksik olsun.."

Jedmau

Çok güzel yazmışsın V , ellerine sağlık

doktor1881

çizimler tablo gibi hadi ekürim çabuk al kitabı bende okuyayım ::)

rumar80

Engin çok derin bir yazı olmuş. Klavyene sağlık.

tommikser

Noel bize oldukça uzak gelen ama zamanla içine dahil olduğumuz bir hafta.Temel olarak din ile bağlantılı olan bu kavramın içinin tarafımızdan bir şekilde doldurulması gerektiğini düşünüyorum .Noel kavramını ve onun içinde barındırdığı Hristiyan kültürünün argümanlarını anlamakta sıkıntı çekebiliriz.İsa'nın doğumunu takip eden hafta içinde bizim tanınımızla kutlu doğum kutlaması bir nebze.İşte Batman'inyazarı Lee Bermejo  bence bu kavramın içeriğinin boşaltılması üzerinden sert bir muhalefet yapıyor.

İmgesel anlamda zaten karanlık olan,insan ve insan tabiatının karanlık  yönün temsil etmeye çalışan Batman,bu öyküde daha da spesifik bir şekilde Noel ruhunu öldüren günümüz insanın yerine bir metafor obje olarak ikame ediliyor.Anlatımında ki derinliği pekiştirmek için büyük yazar Dickens'in romanından yararlanarak ayrıca bir saygı duruşu da gerçekleştiriyor.İşin ilginç yanı Dickens yüzyıl önce ne dediyse veya ne yazdıysa günümüz insanını hala içine alabiliyor.

Dickens Noel ve onun ruhunu öldüren insan doğası veya daha spesifik olarak erdemli insandan uzaklaşmayı anlattığı edebi eseri günümüz dünyasına da oldukça yakın görünüyor.

Batman,bu çerçeveden bakıldığında Noel ruhunun öldüğü insan olarak tasvir edilirken,Joker bunu öldüren bunun yok olmasına neden olan insan doğasının yansıması olarak gösteriliyor.Bunun dışında sıradan insan Bob öyküde bizi yani gündelik insanı tasvir etmek için kullanılmış.Bob,yani alt metinde biz de içimizde hala iyilik ve saflığı barındırmamıza karşın çevremizde yoldan çıkmamız için bir çok neden olduğu ve insanların bu nedenle Noel ruhundan genel anlamda da erdemli insanda uzaklaştığı okuyucuya anlatılmaya çalışıyor.

Joker,bizim içimizde ve çevremizdeki karanlık taraf iken,Batman karanlık tarafa geçen ve yoldan sapan bizi,Bob ise içimizde iyilik olmasına karşın her an yoldan çıkabilecek tarafımızı resmediyor.Batman Noel'in ruhu ile gerçek yoluna döndürülürken,yoldan çıkmak üzere olan bize de alttan bir mesaj verilmiş oluyor.Erdemli olmak ne kadar kötü de gösterilse doğrusu budur ve bundan vazgeçmeyin deniliyor.

Ben genel olarak bu şekilde bir alt metin okudum umarım sizde benim okuduğum ve aldığım keyfi alırsınız.Bu kadar karışıklık yorar derseniz de enfes çizimlere zaten tav olacağınıza eminim.

Şimdiden keyifli okumalar ve iyi seyirler...