Ateş Yakmak - Çizgi Düşler (Chabouté)

Başlatan pearl jam, 04 Kasım, 2013, 18:52:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Bu seneki kitap fuarının şimdilik tek sürprizi Jack London uyarlaması bu frankofon oldu.

Jack London'ın aynı adlı hikayesinden Chaboute tarafından uyarlanmış çizgi roman anladığım kadarıyla bir doğada hayatta kalma  mücadelesini anlatıyor. Çizimleri çok beğendim. Çizgi Düşler gerçekten güzel bir atağa kalktı son zamanlarda.

Ve son olarak bu kadar tanıtımsız reklamsız kitap çıkarmaya da hayret ettiğimi belirteyim.

pearl jam

Çizgi Düşler'in düne kadar bir facebook sayfası bile yoktu neyse ki 19 saat önce facebook'a katılmışlar.  ;D https://www.facebook.com/cizgidusler?fref=ts ( sayfayı ilk beğenen de ben olmuşum bu arada :) )

Herhalde zamanla daha aktif bir sayfaları olur. Facebook tanıtım ve okurla iletişim açısından çok önemli bence.

tommikser

İlker bu çizgi romanı söylediğinde gerçekten şaşırmıştım.Çizimlerini merak ediyordum güzel görünüyor.Konuyu iyi biliyorum.Jack london en sevdiğim yazar ve bu öyküsü mükemmeldir.Doğada ölüm duygusunu çok güzel anlatır.Okumadıysanız muhakkak okuyun ince bir kitap zaten.Ben Jack hayranı olarak daha dikkatli okuyacağım.

kedidiro

demir ökçe'den martin eden'e, vahşetin çağrısı'ndan beyaz diş'e hemen her yazdığını yutarcasına okuduğum jack london'ın okunduğunda insanla kalmaya devam eden sarsıcı öyküsü ateş yakmak'ın çizgi romanıyla karşılaşmak benim için de harika bir sürpriz. umarım çizgi romanı da eserin kendi kadar sağlamdır.

Gambit

Beyaz dis cocukluk romanim olup, en sevdigim kitaplar arasindadir diyebilirim.

kesin aliyorum bunu, hatta guzelse, bir kac tane alip ese dosta dagitirim

kalidor

Jack London'ın bizzat başrolde olduğu NTVden çıkan Corto Maltese'nin Gençlik Yılları'nı da okumadıysanız kaçırmayın arkadaşlar,
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

15 dakika da falan bitirdim ama tadi da damagimda kaldi

cok basarili. Her eve lazim bir cizgi roman

Eve gelen bir misafire zembla veremezsiniz ama bunu verirsiniz arkadaslar.

Alin, aldirin, okutun

doktor1881

bu kitabı forumdan bir arkadaştan aldım alana kadar ne olduğunu anlamamıştım mükemmel bir kitap şiddetle tavsiye edilir

hanac

Okuyan herkes beğenmiş.

O zaman bana da satın almak düşer.  :)

doktor1881

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2014, 14:09:14
Okuyan herkes beğenmiş.

O zaman bana da satın almak düşer.  :)

PİŞMAN OLMAZSIN ARKADAŞIM

pearl jam

Ben de çok beğendim, harika bir edebiyat uyarlaması. Metin zaten sağlam belli ama bunu çizgi romana aktarırken de etkileyiciliğini kaybettirmemek ( belki de arttırmak ) büyük başarı. Herkese şiddetle tavsiye ederim hatta Çizgi Düşler bazı çizgi romanlara yaptığı gibi özel baskı yaptıysa onu alın evladiyelik.

Yakın zamanda Klondike' a yapılan altına hücumu anlatan Red Kit'in aşağıdaki sayısını okumuştum. Hem mizahi hem de gerçekçi olarak Klondike Altına Hücum olayını idrak etmiş oldum böylece :)

hanac

Çok sarsıcı bir eser.

Çizer soğuğu, yalnızlığı, korkuyu, pişmanlığı mükemmel bir şekilde aktarmış.

Herkeze şiddetle tavsiye ederim.

Bana tavsiye eden arkadaşlara da çok teşekkürler.

pikofarad

Ateş Yakmak çizgi romanını 2 açıdan değerlendirmek lazım. İlki sadece bir çizgi roman olarak, 2.si ise hikayeden uyarlandığı için yazılı hikayeyi çizgi romanda yansıtabilme başarısı şeklinde. Bence ikisinde de çok başarılı olmuş Ateş Yakmak.

Özellikle anlatıcının 2. tekil şahıs kullanarak hikayeyi anlatması, okuyanı resmen çizgi romanın içine çekiyor ki, az sayılabilecek yazıyla bunu başarmak da bence büyük başarı. Çizgi romanın 2. tekil şahısla yazılması bu etkiyi arttırıyor. Sarsıcı, vurucu bir eser olmuş gerçekten. Okurken ve tablo tadındaki karlı panelleri izlerken, hikayedeki soğukla mücadele karşısında insanın kaldığı aciziyeti iliklerinize kadar hissediyorsunuz. İçinize bir sıkıntı, bir bunalma geliveriyor. Hele hele benim gibi panellerin tadını çıkararak hikayede yavaş yavaş ilerlerseniz bu durum daha da etkili oluyor.

Hikayeyi de okuduğumdan uyarlama bir eser için tüm yazılı hikayenin çizgi romanda yansıtılması çok başarılı olmuş diyebilirim. Bu tarz, doğa karşısında insanın girdiği mücadele konularını seviyorsanız Ateş Yakmak son derece sarsıcı ve çok güzel bir eser. Herkese tavsiye ediyorum.

nicholaihel

Tam benim sevdiğim türden. Vurucu. London uyarlamasına yakışır bir dingin gerilime sahip. Okurken, seyrederken Sarıkamış'tan Coen Biraderlerin Fargo'suna oradan Beyaz Diş'e hatta Hay bin Yakzan'a kadar götürdü kafamı.

Ortası, sonu, başı, evreni, serisi arap saçına dönmüş çizgi roman dünyasında böyle "tek soluk" işleri çok beğeniyorum. Bu ve benzeri derinlikli işlerin sayısı artsın isterim. Genel olarak edebi uyarlamalara karşı olup, üretimin bizzat çizgi roman için yapılması gerektiğini savunsam da, Ateş Yakmak'a bir istisna yer açıyorum.

Mrtekin

Açıkçası; tüm dostlar en güzel şekilde anlatıp, özetlemiş; üstüne çok ekleyecek bir şey cidden bulamadım.

Çok başarılı ve çok vurucu. Jack London'u sevenler kesinlikle kaçırmasın.

ÇD'nin diğer frankofon tercihleri de (Grand Duc, 13.Ahit, Thorgal) çok iyidir; aklınızda bulunsun.
They drew first blood...