Y: The Last Man Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 10 Kasım, 2013, 19:48:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Y: The Last Man, Vol. 1: Unmanned 

2002 yılında sebebi bilinmeyen bir salgın, her spermi, her fetüsü ve Y kromozomu taşıyan yetişkin her memeliyi yok eder. Gemç bir adam ve erkek maymunu hariç. Bu "cins kırım" küresel nüfusun %48'ini, ya da diğer bir değişle yaklaşık 2.9 milyar erkeği aniden yok eder.

Gizemli Ajan 355 tarafından yardım gören son insan erkeği Yorick Brown, tehlikeli radikallerle, dünyanın diğer bir köşesindeki kız arkadaşına tekrar kavuşma beklentisiyle ve hayatta kalan tek erkeğin neden kendisi olduğunu bulmakla başa çıkmak zorunda kalır.

Sözleriyle başlıyor on ciltlik maceramız. Okumayı çok istediğim çizgi romanların başında geliyordu Y: The Last Man. Okumayı çeşitli sebeplerle hep ertelemiştim. Dilimizde'de yayınlanacağını duyduğumda gerçekten çok sevinmiştim. Dün aldım okudum. Aslında büyük bir ön yargıyla okuduğumuda söylemek istiyorum ama bu ön yargı beğenmeye odaklıydı ve beklentilerim çok yüksekti. Peki tatmin etti mi ? KESİNLİKLE

İlk sayıda karakterimiz Yorick Brown, sevgilisi Beth Deville, annesi Jennifer Brown, kız kardeşi Hero Brown, maymunu Ampersand, America hükümetinin gizli bir organizasyonundan Agent 355, İsrailli komutan Alter Tse'elon ve Dr. Allison Mann ile tanışıyoruz. İlk sayı karakter odaklı geçiyor. Tabi sadece karakterleri tanıtmıyor aynı zamanda bütün erkek memelileri ortadan kaldıran salgının da başlangıcını gösteriyor. Bir saniyede Dünyada ki her erkek memeli aynı anda ölüyor ve Dünya sadece bayanlara kalıyor. Bu salgında sadece kahramanımız ve maymunu sağ kalıyor. Nasıl olduğunu kendi'de tabi bilmiyor.

Aradan iki ay geçiyor. Yorick yüzünü gizleyerek Washington D.C.'ye kongre üyesi olan annesinin yanına gidiyor. Agents 355 ise Tarım Bakanı Margaret Valentine'ı buluyor ve Amerika Başkanı olarak ilan etmek için Washington'a götürmek istiyor. Bu arada Amazonlar diye ciddi bir grup türüyor. Tek göğüslerini kesen bu grup özetle feminizm'in yeniden yorumlanmış hali. (Aslında Dünyada ciddi bir kaos hakim. 2 ay içinde bütün Dünya değişti. Nüfusun yarısı öldü ve bütün dengeler değişti. Devletler otoritesini kaybetti)

Yorick'in nihai hedefi ise Avusturalya'da ki sevgilisinin yanına gitmek. Yorick sevgilisine müthiş derecede bağlı bir genç. Bu uğurda öteki hiçbir şeyi önemsemiyor desek yalan olmaz ama yeni American Başkanının emriyle, Agent 355 ve Yorick, eşeysiz üreme uzmanı Dr. Allison Mann'ı bulmak üzere yola çıkıyor.

Evet arkadaşlar, bu zor bir yazı oldu çünkü spoiler vermemek için kıvrandım desem yeridir. Zaten yazıdanda anlaşılabilir. Bazı yerleri çat diye geçmek ya da kesmek zorunda kaldım.

Y: The Last Man incelemelierimde spoiler'ı minimüm düzeyde tutmak istiyorum çünkü benim okurken çok keyif aldığım bir çizgi roman oldu. Bir sayı okuyim diye elime almıştım ve kalktığımda cilt bitmişti. Sizinde aynı heyecan ve merakla okuyacağınıza eminim.

Çizgi Düşlere de buradan tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel çizgi romanı Türk çizgi roman severlerle buluşturduğu için. Serinin devamı içinde başarı diliyorum. İnşallah başka Vertigo'lar da görürüz.

İlk cilt'e notum;

10/10

Tarkan Kurt

Güzel bir inceleme olmuş, tebrikler. Genel olarak ben de ilk cildi beğendim. 10 biraz iddialı bir not olmuş ama gayet iyi bir seri gibi başladı.

dean

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 10 Kasım, 2013, 21:12:39
Güzel bir inceleme olmuş, tebrikler. Genel olarak ben de ilk cildi beğendim. 10 biraz iddialı bir not olmuş ama gayet iyi bir seri gibi başladı.

Teşekkür ederim. Bu seri için gerçekten çok heyecanlıyım. Devamını merakla bekliyorum.

dean

Y: The Last Man, Vol. 2: Cycles

2002 yılında, sebebi bilinmeyen bir salgın, her spermi, her fetüsü ve Y kromozomu taşıyan yetişkin her memeliyi yok eder genç bir adam ve maymunu hariç.

Son Y-Kromozomu taşıyıcıları olarak gezegende dolanırlarken Yorick ve evcil hayvanı, insanlığın kaderini ellerinde tutmaktadırlar. Irkların sürekliliğini garanti altına alabilmek ve salgının ardında gizlenen sırrı açığa çıkarabilmek için silahlı bir hükümet ajanı ve dünyanın en önde gelen biyomühendisiyle takım olurlar. Ama kökten değişikliğe uğramış bir Amerika'nın rayları üzerinde ilerlerlerken, Amazonlar'ın erkeklerden nefret eden kızları peşlerine düşer ve görünüşe göre ütopik bir hale gelmiş Marrisville (Ohio) adlı kasabada verilen planlanmamış bir mola, Son Erkek için yolun sonu olabilir.

Bu sefer çok Spoiler dolu bir inceleme oldu. Hatta birazcık özet bile oldu. Spoiler istemeyenler ilk iki sayı dışındaki kısımları okumasınlar.

Yorick, Dr. Mann ve ajan 533. Dr. Mann'in araştırmalarına ulaşmak için California'ya giden bir trene binerler. Yolculuk devam ederken bunları soymak için iki kadın vagona atlar. Çıkan arbedede Yorick trenden aşağı düşer. Soyguncuları etkisiz hale getiren ajan 533'de Dr. Mann ile birlikte trenden atlar. Öteki taraftan Yorick'in Amazon kardeşi Hero etrafta bir erkeğin dolaştığı dedikodularını takip eder ve bu erkeğin kardeşi olduğunu öğrenir.

Kahramanlarımızın trenden düştükleri/atladıkları yer Marrisville,Ohio'dur. Yorick'i Sonia isimli bir bayan bulur. Tabiki büyük bir şok geçirir. Bütün kasaba ahalisine, kasabada bir erkeğin olduğu haberi yayılır. Ajan 533 ise düşüşte başını çarpıp yaralanır. Dr. Mann kasabaya vardığında Yorick'i bulur. Kasabadaki diğer kadınların yardımıyla ajan 533'ü almaya giderler. Kasaba halkıda büyük bir sır saklamaktadır.

Yorick ile Sonia'nın konuşmasında kasabanın sırrı ortaya çıkar. Aslında kasaba ahalisi tamamen mahkumlardan oluşmaktadır. Salgın olduktan sonra kadınlar hapishanesindeki mahkumlar kasabaya yerleşmiştir. Ajan 533 ise kasabaya getirilmiş ve tibbi müdahalesi gerçekleşmiştir. Yorick sinirli bir şekilde hastahaneye döner. O sırada Amazonlar ve tabi kardeşi Hero kahramanlarımızın yerini bulmuştur.

Amazonlar son kalan erkeğide ortadan kaldırmak için harekete geçer. Kasaba ahaliside Yorick'i onlara teslim etmek istemez. Yorick dışarı çıkar. Amazonların lideri Victoria tam Yorick'i öldürecek iken Sonia kadının kafasını balta ile yarar. Hero ise Sonia'nın kalbine bir ok gönderir.

Yorick kardeşine silah dayar ama tetiği çekemez. Yorick ve kasaba halkının ortak kararı olarak Amazonlar kadınlar hapishanesi atılır. Yorick, Dr. Mann ve ajan 533 tekrar Colifornia'ya doğru harekete geçerler. Dünyanın dışında ise 2 erkek mürettebata sahip bir uzay mekiği Dünya'ya doğru yol alamaya başlar.

9/10

hanac

Vol 3 yorumunu merakla bekliyorum Gürkan.

Bakalım şu tiyatro olayına sen de gıcık olacak mısın ?

dean

Alıntı yapılan: hanac - 30 Nisan, 2014, 09:10:14
Vol 3 yorumunu merakla bekliyorum Gürkan.

Bakalım şu tiyatro olayına sen de gıcık olacak mısın ?

Valla bende merak ettim o tiyatro olayını. Diğer başlıkta baya muhabbeti vardı onun ama spoiler olmasın diye okumadım.

dean

Y: The Last Man, Vol. 3: One Small Step

2002 yılında, sebebi bilinmeyen bir salgın, her spermi, her fetüsü ve Y kromozomu taşıyan yetişkin her memeliyi yok eder -genç bir adam ve maymunu hariç.

Salgından kurtulan ve peşlerindeki İsrail ordusunun askerlerinden kaçarak Amerika'nın kalıntıları arasında yol alan son insan erkeği Yorick Brown ve arkadaşlarının, uzaydan beklenmedik ziyaretçileri olur; Bitik Uzay İstasyonu'ndan dönmekte olan 3 astronot.

Gelen bu astronotların ikisi erkektir...

Dünyanın ;insanoğlunun kaderi değişecek mi ?

Yorick, 355 ve Dr. Mann yolculuklarına devam etmektedir. Bindikleri trene kaçak bir yolcu girer. Ajan 355 ile biraz dövüştükten sonra kendisinin Natalya Zamyatin isimli bir Rus olduğunu, son erkeği aradığını ama bunun Yorick olmadığını öğreniriz. Zamyatin, Rus erkek kozmonotu karşılamak için dönderilmiştir. Tabi bu durum kahramanlarımızında ilgisi çeker. İsrail Askerleride iyice yaklaşmıştır. Onların arkasında ise Yorick'in annesi vardır.

Yorik'in annesi, Ajan 355 ve kurumuna güvenmemektedir. İsraillilerden oğlunu geri getirmelerini istemektedir. Yorick'in maymununun içine de izleme cihazı yerleştirmiştir. Kahramanlarımız astronotları karşılayacakları çiftliğe giderler. Orada gizli bir American üssü vardır. İsraillilerde en sonunda Yorick'i bulmuştur.

Kahramanlarımız üsse yerleşir. O sırada dışarıdan bir patlama sesi gelir. 355 ve Zamyatin olay yerine gider. İsrail Askerleri traktör patlatarak 355 ve Zamyatin'i dışarı çıkarmışlardır. Böylece rahatlıkla Yorick'i ele geçirirler. 355 ile Zamyetin yerdeki askerlerle çatışmaya girer. Zamyetin omzundan vurulur. Telsizi ele geçiren 355, askerlerin lideri Alter'e sen bize Yorick'i getir bizde sana iki erkek verelim der.

Alter anlaşmayı kabul eder. Ama amacı diğer erkekleri öldürmek ve Yoricki ülkesine götürmektir. Atronotlar yörüngeye girince kendilerini kapsül ile atarlar. Alter ise roketle onları vurmaya kalkar ama Yorick yetişir. Kapsül sert bir iniş yapar ve patlar. içeriden sadece bayan astranot sağ kutulur. Ama hamiledir ve üstte kalmak durumundadır. Kahramanlarımız ise yollarına devam ederler.

Maceramız aslında burada bitiyor. Son iki sayı tiyatro olayı. Tabi tiyatro hikayesi filler. Ana hikaye olarak ciddiye almamak lazım. Hatta okunmasa bile olur.

8.5/10

hennessy

Arkadaslar 5.kitap bitti nerey varmak istiyorlar anlamadım bir maymun boku nasıl son erkek hayatta tutar öldürmek isteyenler ile yaşamak isteyenler neyin peşinde benden pas daha bu seriye devam etmem
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dean

Y: The Last Man, Vol. 4: Safeword

Kahramanımız Yorick'in maymunu Ampersand hastalanmıştır. Ajan 355 ise Yorick'i güvendiği bir arkadaşı olan ajan 711'in korumasına bırakır ve Dr. Mann ile birlikte maymun Ampersand'e antibiyotik bulmak için civar hastanelerinden birine doğru yol alır. Yorick ve ajan 711 için herşey ilk önce normal başlar. 711, Yorick'e kitaplarını gösterir, ona içki ikram eder. Ajan 711'in aslında niyeti farklıdır. Yorick'in gazozuna ilaç atmıştır. Yorick bayılır.

Yorick gözlerini depo gibi bi'yerde açar. Ajan 711, Yorick'in kendisi ile seks yapmasını ister. Yorick "hayır benim sevgilim var" der. Ajan 711, Yorick'e psikolojik ve fizyolojik işkence yapmaya başlar. Bizde bu sırada Yorick'in geçmişi ile ilgili önemli bilgiler ediniriz. Daha sonra Yorick, Ajan 711'in teklifini kabul etmek zorunda kalır.

Ama bu seferde 711'in kendi reddeder. Yorick iyice şaşırır. Yorick'i küçük havuz gibi bir şeyin içine sokup işkencesine devam eder. Bu seferde ölüm ile ilgili olarak zihnini bulandırır. Ardından kafasın silah dayar. Yorick'in hayatta kalma içgüdüleri daha baskın çıkar ve 711'in elinden kurtulur. işte o anda üç sayıdır süren 711'in derdi son bulur. Aslında 711, Yorick'i yolculuğunun devamına psikolojik olarsak hazırlamak için cinsellik ve ölüm üzerine telkinler yapmaktadır. böylece iş tatlıya bağlanır. Ajan 355 ile Dr. Mann de yanlarında maymun Ampersand ile geri dönerler. Ampersand iyidir. kahramanlarımız 711'in yanından ayrılır. daha sonra burkalı üç kadın 711'i evinde öldürür.

Kahramanlarımız yolculuklarına devam ederler. Bir ceset yığınıyla karşılaşmışlardır. Tam hareketlenirken yokyerden elinde tüfekli bir kadın çıkar. Bizimkiler panik yapar ama kadın durumu anlatır. Etraftaki milis güçler cesetlere mayın döşemiştir. Bizinkiler gibi meraklı elemanları havaya uçurmaktadır. Adının P.J olduğunu öğrendiğimiz kadın, saklanıyor olmasına rağmen Yorick'in erkek olduğunu hemen anlar. P.J. onlara kalacak yer teklif eder ve kendilerine Arizona'nın Oğulları diyen bir gruptan bahseder. Cesetlere mayınları da yerleştiren grup olan Arizona'nın Oğulları bölgeyi tekellerine almışlardır. Gelene geçene karışmakta, hatta ülkenin diğer taraflarına giden ulaşım ağlarına bile müdahale ederler. Dr. Mann ise acilen yollarına devam etmeleri gerektiğini ve bunlarla uğraşamayacaklarını söyler. 355 ise yollarını uzatmak pahasına Arizona'nın Oğullarından kaçmak ister. Lakin Dr. Mann o gece kimseye çaktırmadan Arizona'nın Oğullarının yanına gider.

Dr. Mann önemli tıbbi bir durum olduğunu ve geçiş izni istediğini söyler. Oğullar hem geçiş iznini reddeder, hem de Dr. Mann'i dövüp esir alırlar. 355 ise Dr. Mann'in yokluğunu fark edip onu kurtarmaya gider. 355, gizlice Oğulların karargahına sızar. Tam kurtarma operasyonu başarılı sonuçlanacakken Oğulların, Anne diye andığı grup lideri içeriye gelir ve Dr. Mann'in boğazına bıçak dayar.

Arizona'nın oğullarından başka bir kadın ise P.J. ile Yorick'in yanına gider. Kadın P.J.'i öldürür. Yorick ile karşı karşıya gelirler. Yorick ise bu sefer tetiği çeker. Diğer taraftan 355'de, Dr. Mann'de artık Anne'nin esiridir. Anne ikisininde infazına karar verir. 355 ise yeteneklerini ve aklını kullanarak idam mangasından kurtulmayı Dr. Mann ile birlikte başarır. İkili, P.J.'in evine dönerler. Yorick hem P.J.'yi hem de vurduğu kadını gömmüştür. Ekibimiz yollarına devam ederler.

Geçen sayıda karşımıza çıkan hamile astronot bayan ise bir erkek çocuk dünyaya getirir ama onların yanınada Yorick'i arayan Amazon kız kardeş Hero gelir. Diyerek 4. cilt'i de bitiriyoruz.

8.5/10