The Massive

Başlatan emre ozdamarlar, 19 Kasım, 2013, 15:45:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Brian Wood'un Dark Horse bunyesinde cikardigi yeni serisi. Bugune dek 15-16 sayi yayinlanmis, son 1-2 sayi disinda hepsini okudum. Konsept cok guzel ama ancak eh iste diyebiliyorum seriye. Klasik Brian Wood yani.

Konusuna gelirsek artik kuresel isinma tamamina ermis, kutuplar erimis, dunyada sinirlar, devletler degismis, Hongkong sokaklarini sular basmis, gökdelenler arasinda gemiler geziniyor, okyanusun ortasinda dev petrol platformlarini andiran bagimsiz sehir devletler kurulmus ve tum bu kargasanin ortasinda Kaptan Callum Israel yönetimindeki cevreci aktivistlerin gemisi Kapital'i ve tayfasinin maceralarini okuyoruz. Kapital oradan oraya geziyor, nötral kimligini koruyarak bi sekilde hayatta kalmaya calisiyor bir yandan da aylar önce kaybolmus kardes gemileri Massive'i ariyorlar. Tayfa Massive'in battigindan emin gibi ama arada sirada Massive radarda gözukup kayboluyor, Kaptan Israel de takintili bir sekilde aramaya devam ediyor. (Moby Dick'e göndermeleri olan bi seri yani)

Brian Wood her zaman guzel dunyalar karakterler olusturuyor, adamin hayal gucu iyi ama bana söyle gumbur gumbur hikaye okutamiyor, yeni sayiyi heyecanla acamiyorum bi turlu.

Eger okunacak yeni bir seri ariyorsaniz bi göz atarsiniz, yoksa cok da zorunlu degil bence. Seriyi okuyup begenen varsa da göruslerini duymak isterim.

hanac

Tanıtım için teşekkürler Emre.

Bu arada renklendirmeyi hiç beğenmedim.

emre ozdamarlar

Brian Wood diye okuyoruz iste abi biz de, bi sans verdik artik :)

hanac

2 gün sonra 21. sayı çıkıyor.

ZGeralt

Yıllar sonra konuyu hortlatayım :)

Bu seriyi geçtiğimiz sene başında falan bitirmiştim. Toplam 5 cilt.

Küresel ısınmanın etkilerini her geçen gün artarak gördüğümüzü düşünürsek oldukça gerçekçi bir "kıyamet sonrası" dünya kurulmuş. Hemen de içine alıyor hikaye. Ama ilerleyişi ve temposu çok sıkıntılı.

Çizimleri güzel aslında ancak  çizimler ile hikayenin aktarılış biçimini ve renklendirmesini beğenmedim. Zaten düşük olan tempoyu daha da aşağı çekiyor gibi hissettirdi. Hikaye bir türlü sürükleyici olamıyor, bir türlü beklenen patlamayı yapamıyor ve öyle de bitiyor. Bir süre sonra zaten odaklanmamı da etkiledi, serinin başındaki dikkatim ve odağım sonlarına doğru iyice azalmıştı.

Bir de hemen bütün karakterler donuk, heyecansız ve sanki fazla ciddi. Hikayenin bazı tercihlerini de sevimsiz buldum.

Genele baktığımda ortalama/ortalama altı bir iş olduğunu düşünüyorum,  Başlığı başlatan arkadaş gibi düşünüyorum ben de, okunmazsa bir kayıp değil.

darkwood

Çizimlerle ana hikayenin iyi desteklenmediği ve vasatın üzerine çıkamayan çizgi romanlar bir köşeye atılıp kalıyor maalesef. Belki ileride hikaye atmosferine uygun çalışabilen,  göze daha hoş gelen işler yapan çizerler ile tekrar yorumlanıp çizildiğini görebiliriz.
Darkwood Sakinleri..