Luke Cage

Başlatan dean, 19 Kasım, 2013, 18:45:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor1881

Bölüm:1 Luke Cage'nin psikolojik durumu ile ağır aksak geçen ilk bölümün son 3 dk sı ayrı  bir güzellikteydi
Dizi ilerisi için umut veriyor

Bölüm Notu:8/10

doktor1881

Bölüm:2  Bölüm sonu itibarıyla dizi kıvamına geldi.Bölüm Chico ile babalık üzerine kurulu geçti
Bu arada 2 bölümdür mekanda çalınan şarkılar 10 numara

lampard

İlk 3 bölümü izledim ben de, şu ana kadar beklentimi karşılamadı Daredevil ve Jessica Jones'un altında buldum. Daha erken tabi 10 bölüm daha var

Spoiler

Sezonun ana kötüsü olarak görünen Cottonmouth karakteri bana çok zayıf geldi. Yani çok iyi bir villian değil. Yine diğer Netflix dizileriyle kıyaslayınca Wilson Fisk ve Purple Man'in çok uzağında. Dövüş sahneleri de Luke Cage'in güçleri ve hep normal insanlarla karşılaşması nedeniyle çok sönük. Bir de artık kahramanla ilerde dost olacak polisin hikayenin başında kahramanı ve yöntemlerini, yasa dışı işler yapmasını idealist bir şekilde sorgulaması olayı işlenmesin artık. Onlarca süperkahraman filminde dizisinde muhabbeti yapıldı bunun iyice bayağılaştı. Zaten hikaye Marvel evrenine bağlı, ortalıkta bir sürü süper kahraman var polislerin bu işi hala ilk günkü gibi sorgulaması mantıklı değil. "Süper kahramana yakın polis" olayını Batman-Jim Gordon dışında görmek istemiyorum artık başka dinamikler bulunması lazım.

doktor1881

Bölüm:3 Kapüşonlu adam Luke Cage'nin kendinden zayıf adamlarla mücadelesini anlatan 55-60 dk lık bölümle sürüyor
Tek bir düşmanla 13 bölüm sürmez.Kendisine bir şey olmamasına rağmen ilk bölümde  hapishanedeki düşmanından tırsması biraz garip
Domingo'nun Cottonmouth'a karşı efelendiği sahne (Boy farkından) komik olmuş

doktor1881

Bölüm:4 Enkaz altında kalan Luke ile Seagate özel hapishanesinde başından geçen olaylar senkronize olarak verildi.
Bu güçe hapishanede nasıl kavuştuğu ortaya çıktı ve bence asıl dizi 5. bölümde başlıyor

Bu arada güncel biriken güzel dizilerden dolayı biraz buraya ara vermek gerekiyor

Bölüm Notu:8.5/10

hennessy

11 bölümü izledim bu tarz ölümsüze yakın karakterleri fazla sevmem. Ama bu diziyi  eh fena değil diyebilirim. Avantajı Harlem sokaklarında geçmesi.

Superman  böyle bir dizisi olsa bir sezon tutar. Harlem zenciler ıdare eder.

Ana daradevil olduğu yerde bence bu dizi hafif kalıyor.

Yan karakterlere çok yer verilmiş  ama  göz doldurmuyorlar.

Luke karakteri bana Hulk ve Superman karışımı geldi tek farkı daha insancıl.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Büyük bir coşkuyla başlayıp bir parça hayal kırıklığı ile diziyi tamamladım...İlk 7 bölüm ile son 6 bölümü ayrı ayrı yerlere koyuyorum...Son derece yabancı olduğum ama izledikçe sevdiğim bir karakterin yükselen ivmesi, sezonun son 5-6 bölümünde düştü benim nezdimde...Hatta sezon finali ile Rocky V'teki gibi klişe ve popülist birkaç sahne izlemek bir parça soğumama sebep oldu...

Öte yandan, dizide siyahların toplumdaki konumuna yönelik harika göndermeler var...Bilhassa polis-siyah ilişkileri ve son yıllarda dünya haberlerinde sıkça karşımıza çıkan siyahi şüphelinin eylem halinde olmamasına rağmen polis tarafından kurşunlanma olayına güzel giydirmeler var...

Siyahi bir ana karakterin bir parça mizah ama çokça drama, artistik ve sempatiklikle lanse edilme olayında Luke Cage'i yeni nesil Shaft ya da Black Dynamite olarak görsek, hata etmiş olmayız...Shaft atmosferi açılış jeneriğiyle kendini bir parça hissettirmekle birlikte dizi içerisinde de epey bahsi geçti...Ben karakteri de, ortamını da, konseptini de çok sevdim...Ne var ki hikayenin yer yer karaktere yakışmayacak denli basit kaldığını, zaman zaman alelade bir süper kahraman dizisi moduna geçtiğini de üzülerek belirtmek isterim...

Yine de Luke Cage' in devam sezonlarını ve Defenders dizisini hevesle bekleyeceğim...Daredevil'deki yan karakterlerden ikisinin aktif bir rol oynaması ve final sahnesi ile az çok Defenders'taki muhtemel sahneye çıkış olasılığıyla ilgili de ipuçları bıraktı...

Mahalli karakterleri seviyorum...Kendini dar bir çevreye adayan, çöplüğü dışına çok çıkmayan (en azından başlangıç olarak) Daredevil ve Luke Cage'i, Defenders'ta bir arada görmek için sabırsızlanıyorum...Öte yandan, Jessica Jones ve Iron Fist için ise bir o kadar mesafeliyim...Bakalım, belki Defenders fikrimi değiştirir de ekibin kalan yarısının da solo dizilerini izlerim...

Luke Cage benim için karakter olarak  8/10 ama ilk sezon hikayesi olarak 5/10 gibi bir puana sahip olmuş oldu...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hennessy

Sezon  finalini izler iken bende Rocky'den bir sahne izliyorum kanısına kapıldım.

Katılıyorum ilk 7 bölüm ile son 6 bölüm arasında çok fark var. Bunun nedeni sanırım  aynı hikaye çevresinde dönünce hikayede tempo düşmesi.

Babalık dışında yan karakterleri sevemedim.

Luke karakteri iyi idi. Final sahnesi  gelecek sezon bir iki bölüm ünlü bir avukatı bu dizide göreceğimize işaret gibi.

Mekan Harlem olunca daha çok ilgimi çekti. Kadın dedektif ne iş yaptı anlamadım olayları hissetmesi dışında bence daha iyi işlene bilirdi.

Polis ve siyah tenli halkın neler yaşadığını çok iyi yakalamışlar

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

alan ford

İlk 5 bölümü seyrettim ve müzikleri dışında sevmedim , çok iyi işlenebilecek yan karakterleri ve Harlem'i heba etmişler. Aceleye gelmiş hissi uyandırdı bende.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Dizi ilk yayınlandığında 24 saat içinde izlemiştim ama yorum yapmak için biraz bekledim. Dizinin kafamda biraz daha oturmasını istedim. Öncelikle dizinin iki konuda çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Birincisi karakter olarak Luke Cage, diğeri ise Harlem atmosferi.

Çizgi romanı okuyan insanlar için Mike Colter'ın Luke Cage'i hem fiziksel olarak hem de kişilik olarak sayfalardan fırlamış gibi. Okumayanlar için ise empati kurmaya son derece müsait, kaliteli yazılmış 3 boyutlu bir karakter. Jessica Jones'u izleyenler zaten Luke Cage karakteri ile tanışıktı. Luke Cage, Jessica Jones dizisinin en iyi yazılmış yan karakterlerinden biriydi. Kendi dizisinde de önceki halinin üzerine koyarak yoluna devam etmiş.

Harlem atmosferi ise dizinin belki de en iyi yönü. 13 bölüm boyunca kendimi Harlemdeki insanların arasında hissettim. Çalan müziği yanımda duydum. O sokakları kokladım. Bu dizi günümüzde yapılan saçma sapan diversity ile gerçek diversity arasındaki farkı da net şekilde ortaya koyuyor. Herhangi bir beyaz karakteri alıp siyahi yapmak ile diversity olunmuyor. Luke Cage gibi gerçekten siyahi kültürü yansıtan bir karakter ve böyle bir atmosferle diversity oluyor. Hemde ne güzel oluyor. Siyahi kültürü bu derece içerden yansıtan dizilerin belki önünü açar Luke Cage.

MCU içerisinde yoluna devam edecek iki yan karakter var bu dizide. Biri Misty Knight. Diğeri de Claire Temple. Misty Knight'ı beğendim. Kendisini bundan sonra Iron Fist ve Defenders'da göreceğiz. Onay aldığı takdirde Luke Cage'in ikinci sezonunda da olacaktır. Claire Temple'ı ise belki de Daredevil'daki halinden bile daha çok sevdim. Bu sefer daha kendinden emin, odak bir karakterdi. Kendisinin geçmişi ve etrafındaki insanlarda gösterilince karakter daha üç boyutlu bir hal aldı.

Şimdi gelelim dizinin zayıf noktalarına. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Cottonmouth harika bir karakter olmuş. Neredeyse Wilson Fisk kadar sevdim. Gerçekten hem Luke Cage için harika bir villain, hem de dizinin geçtiği Harlem için son derece önemli bir karakter. Peki bu adam neden ölüyor. Neden ? Neden ? Neden ? Bu kadar başarılı bir karakter yaratmışken elinde Mahershala Ali gibi bu tip karakterleri çok iyi canlandıran bir oyuncun varken, dizi Conttonmouth ile birlikte harika gidiyorken neden Cottonmouth ölüyor. Zaten bu olaydan sonra dizinin düştüğünüde söylemek mümkün. Conttonmouth'un ölümüyle birlikte diziyi aşağı çeken iki unsur devreye giriyor; Diamondback ve Luke Cage'e zarar veren kurşunlar.

Evet Diamondback, Luke Cage mitosu için önemli bir karakter. Dizide elbette bir noktada çıkacaktı. Lakin bu zamanlama ne kadar doğru. Cottonmouth gibi üç boyutlu bir karakterin Diamondback gibi bir arketip uğruna harcanmasını ben kabul edemiyorum. Üstelik Luke Cage ile kardeş çıkartarak anlamsız derecede zorlamanın alemi olmadığını düşünüyorum. Luke Cage ile Cottonmouth'un mücadelesi Harlem'in ruhu üzerineyken, Diamondback ile birlikte hangimiz hangimizi tepeleyecek seviyesine inmenin diziden çok şey götürdüğünü söylemek mümkün.

Kurşun konusuda can sıkıcı. İlk bölümlerde Luke Cage'in zarar görmediğini ama adamın en büyük korkusunun sahip olduklarını ve sevdiklerini kaybetmek olduğunu bu yüzden geri planda kaldığını muhteşem bir şekilde anlatıyorlar. Böylece diğer süper kahramanlardan farkını net şekilde ortaya koymayı başarıyorlar. Ama ne hikmetse o kurşunlar çıkıyor ve hikaye gelişimi Luke Cage'i herhangi bir sokak seviyesi kahramana geri çekip, farklılığını ortadan kaldırıyor. Bu da Cottonmouth'ın ölümü ile alakalı. Cottonmouth ile Luke arasında koca bir şehir vardı. Aradaki çatışma soyuttu. Diamondback ile kişisel hale gelince bu iki karakterin birbirine fiziksel olarak zarar vermesi gerekti. İşte o zaman kurşunlar devreye girdi.

Luke Cage dizisi gereksiz yere iki sezonluk konuyu tek sezonda kullanarak kendi kendisine güzel giden diziyi bozdu. Pekala Cottonmouth'u bu sezon full kullanıp. Diamondback'i ikinci sezona bırakabilirdi. Buradaki bozma elbette The CW kıvamında bi'şey değil. Lakin müthiş bir dizi olabilecekken kendi yaptığı hatalarla kendisine çok zarar verdi.

Nightrain

Diamondback acayip dandikti bence. Sürekli İncil'den alıntı yapmasından gına geldi.

Dizi Jessica Jones'un bir tık üstü olmuş. Ayrıca final dövüşü çok kötüydü; sağlam bir yıkım bekliyordum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

HacıGeraltEmmi

Üç bölüm sabredip bıraktığım dizidir kendisi. Ne karakterleri ne hikayesi zerre sarmadı beni.

dean

İkinci sezon onayı geldi.

Nightrain

Eh, Jessica Jones'a geldigi için buna gelmemesi saçma olurdu. Defenders'ten sonra neler olacak merak ediyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

İkinci sezonda ilk görsel geldi.