Bron/Broen (Köprü)

Başlatan emre ozdamarlar, 30 Kasım, 2013, 01:04:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Danimarka - Isvec ortak yapimi, simdilik 10'ar bölumluk 2 sezonu yayinlanmis Bron'u izlemeye basladim, daha 4 bölum izledim ama acilen tanitma ihtiyaci duydum.

Danimarka ve Isvec'i birbirine baglayan Kopenag ve Malmö sehirleri arasinda uzanan köprunun tam ortasinda bir ceset bulunur. Olaya hangi ulkenin polisi bakacak derlerken guzel bir sebep dolayisiyla (dizinin 5. dk.sinda ögrenecek olsaniz bile surprizi bozmamak icin zor tutuyorum kendimi ) bir Danimarkali bir de Isvecli polis cinayeti cözmek icin kollari sivarlar. Henuz 1. bölumde mevzunun basit bir cinayet olmadigi, buyuk bir planin daha ilk adimi oldugunu ögreniyoruz.

Eger Danimarka yapimi The Killing'i izleyip begendiyseniz (amerikan versiyonu da cekildi) veya Ejderha Dövmeli Kiz kitabini/filmini sevdiyseniz, son yillarda yukseliste olan "iskandinav noir" tarzi hikayelere ilgi duyuyorsaniz, ya da yalnizca guzel cekilmis, orjinal, kaliteli bir dizi ariyorsaniz mutlaka göz atin.

Dizideki hikayenin politik yani ve sosyal elestirisi de kuvvetli, bunu da söylemeden gecmeyelim. Misal köprudeki ceset "herkes kanun önunde esittir" ilkesinin aslinda sadece bos bir laf oldugunu cok zekice temsil eden bir gösteri aslinda.

Not: Dizideki Isvecli polis asperger hastasi, ben ilk bölumde kadinin robot gibi tepkilerini, empatiden yoksun davranislarini görunce bu nasil bi tip diye killanmistim, siz bu hataya dusmeyin :)

DAMPYR

Her gün o kadar çok Dizi seyrediyorum ki buna sıra gelir mi bilmem ama ilginç bir diziye benziyor.Türü ne Polisiyemi... ??? 8) :D

rumar80

Amerikalılar bunu da aralamayı başarıp aynı adla dizi çektiler bile. Bu sefer köprü ABD Meksika arasında...

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 30 Kasım, 2013, 10:53:02
  Amerikalılar bunu da aralamayı başarıp aynı adla dizi çektiler bile. Bu sefer köprü ABD Meksika arasında...

Yanılmıyorsam FX kanalının The Bridge'i.

emre ozdamarlar

Simdi ABD versiyonunun fragmanina baktim, birebir aynisini cekmisler galiba. Kullanilan renk paleti bile benzer.

Harun Ça

Diziyi şiddetle tavsiye ederim 2. sezon sonlarındayım orijinal ve güzel kurgulanmış bir hikayesi var karakterleride çok iyi hele Malmö Emniyetinden Saga Norén :D. Tek bir dava üzerinde çalışıyorlar ve bölümler birer saatlik olmasına rağmen hiç sıkmadan izletiyor. Son bölümlere kadar gizem korunuyor ama bu sizi hiç sıkmıyor çünkü sonunda yeterince şaşırtmayı beceriyor.

Amerikan uyarlamasını izlemedim ama okuduğum yorumlara göre konu aynı başlasa bile ilerde yön değiştiriyormuş bire bir aynı olsa izlemezdim. 2. sezon onayıda almış ilerde göz atabilirim.

alan ford

Bugün ilk bölümünü seyrettim, pek güzel başladı. İlerde birleşen hikayelerle daha da güzel olacak gibi. Teşekkürler Emre.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Harun Ça

2. sezonu bitirdim. İlk sezona göre final biraz sönük mü kaldı ne derken olaylar iyice gerildi ve sonuda pek hayırlı bitmedi. 3. sezona daha çok var ama iple çekiyorum.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: alan ford - 01 Aralık, 2013, 01:19:50
  Bugün ilk bölümünü seyrettim, pek güzel başladı. İlerde birleşen hikayelerle daha da güzel olacak gibi. Teşekkürler Emre.

Rica ederim abi, ilk sezonu bitirdim bu arada ve cok cok begendim. Ikinci sezonda ilerliyorum.

Harun Ça

Dizi o kadar tutmuş ki Amerikan uyarlamasından sonra İngiltere-Fransa ortak yapımı The Tunnel adıyla yine uyarlanmış. Adından da anlaşılacağı üzere bu sefer olay köprüde değil İngiltere ve Fransa'yı birbirine bağlayan Manş Tüneli'nde başlıyor. Artık bir Türk uyarlamasını da bekliyorum.

tommikser

Ben Sinan Çetin'in böyle bir uyarlama düşündüğünü duydum.Adıda The MARMARAY  ;D Filmin adında da anlaşılacağı gibi Japonya/Kore/Çin-İngiltere/Fransa ve Antartikayı birbirine bağlayan Marmaray'da yaşanan sıkıntılar ve sonrasındaki gerilim dolu dakikaları anlatacakmış.

hanac

Alıntı yapılan: tommikser - 07 Aralık, 2013, 16:23:41
Ben Sinan Çetin'in böyle bir uyarlama düşündüğünü duydum.Adıda The MARMARAY  ;D Filmin adında da anlaşılacağı gibi Japonya/Kore/Çin-İngiltere/Fransa ve Antartikayı birbirine bağlayan Marmaray'da yaşanan sıkıntılar ve sonrasındaki gerilim dolu dakikaları anlatacakmış.

Güzel espri olmuş Sayın Semerci.

Takdir ettim.  :)  ;)  :D

emre ozdamarlar

2. sezon finaline dogru yasana her olay yuregimi dagladi. Bu kadar depresif, bu kadar guzel diziyi ceken insanlara helal olsun.

tommikser

İlk sezonu izledim.Final olarak diyebilirim ki Breakin Bad 1. Bron 2. geliyor.Sezon finali çok iyiydi.Ben bu kadar beklemiyordum.Yarından itibaren ikinci sezona hızlı bir giriş yaparım.Bu arada Ran izleyeyim :D

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 30 Kasım, 2013, 01:04:01
Dizideki Isvecli polis asperger hastasi, ben ilk bölumde kadinin robot gibi tepkilerini, empatiden yoksun davranislarini görunce bu nasil bi tip diye killanmistim, siz bu hataya dusmeyin :)

Sayın Güneş Semerci aka Tommikser'in katkıları ile diziyi izlemeye başladım.

Kadın polis çok garip derken, Emre'nin yukarıdaki mesajını okudum ve durum anlaşıldı.

İlk bölüm iyi idi ve izlemeye devam edeceğim, hayırlı uğurlu olsun.