Bron/Broen (Köprü)

Başlatan emre ozdamarlar, 30 Kasım, 2013, 01:04:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Bron da, Forbrydelsen de bana ilaç gibi gelmiş iki dizidir...Buradaki başlığı sayesinde haberdar olup geçtiğimiz sonbahar iki sezonunu da izleme fırsatını bulmuştum Bron'un...Forbrydelsen'i ise ancak ilk sezonunu izleyebildim...Kalan iki sezonu da bir ara izleyeceğim...Yalnız bu adamlar çok fena dizi yapıyormuş, onu farkettim...Bunun gibi üç beş dizi daha olsa, Amerikan polisiyesinin pabucunu dama atmasa da gövdesinde çok ciddi gedikler oluşturabilir...Şiddetle tavsiye ederim tereddüt edenlere...Zaten her iki dizinin Amerikan versiyonları çekildi sezon sezon ama asıl olay İsveç - Danimarka versiyonlarında...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

V

"İstemem,eksik olsun.."

nicholaihel

Yahu 3 başlamış. Çok sevmiş, bayıla bayıla izlemiştim ama epey zaman geçti. Sanırsın dünya kupası :)

emre ozdamarlar

Evet gectigimiz haftaonu ilk bölumu yayinlandi, ben sezon bitsin hepsini öyle izlycem yoksa tadi kaciyor.

ferzan

Dizi, dün yayınlanan 4. sezon 8. bölüm itibariyle final yaptı...

(Spoiler yok, rahatça okuyabilir son sezonu henüz izlememiş olan takipçileri...)

Bilhassa 3. sezondan bu yana fevkalade bir karakter derinliği süreci vardı...3. ve 4. sezonlar boyunca Saga Noren 'in bilinçaltı, karakteri, kırılma noktaları ve saireler öyle bir işlendi, karakter öyle bir irdelendi ki, şapka çıkarmamak mümkün değil...Görsel ve yazınsal sanatların ilgili bölümlerinde ders olarak okutulası detaylar, geliştirme süreçleri ve işleyişler vardı adeta...Salt polisiye anlatısıyla değil, karakterizasyon ve psikolojik arka planıyla gönlümdeki tahtını pekiştirmekle kalmadı, kaliteli bir polisiye olmanın ötesine geçti...Bu dizi benim için bir polisiye değil, muazzam bir drama dizisi oldu ve nitelikli polisiyesi de yanıma kar kaldı...

3. sezonda diziye dahil olan Henrik karakteri için ilk birkaç bölüm çekincelerim olsa da, aynı sezonda hikayesini dibine kadar öğrendiğimiz bu karakter bize ilk iki sezondaki Martin karakterini unutturduğu gibi yer yer Saga 'dan rol bile çaldı...Son iki sezonu henüz izlememiş Bron/Broen takipçilerinin, Henrik karakterine çok hızlı bir şekilde ısınıp seveceklerine eminim...

Sabahlara kadar Saga 'yı ve Saga karakterini canlandıran Sofia Helin 'in oyunculuğunu övsem az gelir...O nasıl bir tiptir, o nasıl bir role adaptasyondur, o nasıl bir yara izidir, 45 yaşlarında buz gibi bir kadın makyajsiz ve yara izli nasıl bu kadar etkileyici bir görünüme sahip olabilir, oynadığı karakterin psikolojik arka plânı ve sahip olduğu asperger sendromundan mütevellit tutuk hâlleri nasıl olur da rol olarak altından kalkılır, hayran olmamak elde değil...Saga 'yı son sezonda daha fena sevecek dizinin takipçileri...3. sezon bir nebze kırılma noktası olup ezberi bozmuştu, bu sezon misline tanık olacaksınız karakter gelişiminin...

Final sahnesi itibariyle tüm sevenlerine çok güzel, duygulandırıcı ve aynı zamanda burukça gülümseten bir selam çakarak dizi tam da şanına yaraşır şekilde gürültüsüz ama çok etkileyici bir final yaptı...Ekran karardıktan sonra uzunca bir süre gözüm daldı, bu muhteşem yapımla tanıştığım için hem mutlu oldum, hem de üzüldüm sona erdiğine ama biliyorum ki kesinlikle zamansız bir veda değildi...

Yerini tutacak bir şey bulamayacağımı bilsem de, bundan sonra okuyacağım ya da izleyeceğim anlatılarda nice karakterin beni Saga kadar orijinal ve derinden etkileyici geleceğini düşünmesem de, en azından kuzey polisiyesi kontenjanını doldurmak ve Bron/Broen 'in göklere çkardığı kalite çıtasını indirmemek için birkaç sene önce ilk sezonunu izlediğim ve çok sevdiğim Forbrydelsen 'in 2. ve 3. sezonlarıyla boşluğu dolduracağım...Zira Saga gibi olmasa da ona yakın çok güçlü bir kadın karaktere sahip; Sarah Lund...Saga Noren 'in yokluğunda neredeyse Saga kadar sevdiğim Sarah Lund ile avunacağım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mister NO

"Saga Norén, Länskrim Malmö" cümlesi ile Malmö'yü tüm dünyaya tanıtmayı başarmış bir dizi.

Polisiye dizilere farklı bir soluk getirmiş, türün meraklılarının muhakkak seyretmesi gerektiğini düşündüğüm bir seri.