Vinland Saga

Başlatan roy, 06 Aralık, 2013, 01:41:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

roy

İsmindeki Vinland, eski norveç dilinde çayırlıklar ülkesi veya üzüm ülkesi anlamına geliyor, bu ismi veren Leif Ericson'un (ayrıca mangadaki karakterlerden biri) neden bu ismi verdiği tam olarak gizemini kurumasına rağmen vikinglerin bu ismi Şu anki Kanada ve ABD'nin kuzey'inde atlas okyanusuna yakın bölgeler için kullandıkları kesin. Saga ise ingilizce ve iskandinav dillerinde efsane anlamına geliyor.
Manga Normandiya'da vikinglerin yağmaladığı bir kasabada başlıyor bir anda geçmişe dönülüyor sonrasında ise çok güzel tarihsel dayanaklar, savaşlar ve kişilerle bol aksiyonlu, sürükleyici, tarihsel bir mangaya dönüşüyor. Mangadaki belli başlı kahramanların neredeyse hepsinin ismi o tarihlerde yaşamış kaşifler, savaşçılar veya krallar. Mangada verilen tarihlerde genellikle doğru tarihler olması mangayı tarihsel açıdan çok önemli kılıyor. Anlattığı dönemi konu alan eserler arasında en öne çıkanı olması da cabası.
Fazla tanınmış bir manga değil yakın bir zamanda ciltleri Amerika'da da basılmaya başlandı (Orjinalindeki ciltler 2'şer 2'şey birleştirilip basılıyormuş neden böyle yapıyorlar anlamadım) hayal gibi gözükse de Türkiye'de de basılması çok iyi olurdu.
Örnek bir sayfa:

hanac

Piyasadaki mangaların çoğunu takip etmiyorum.

Ama bu yayınlansa alırım.

Konusu ilgimi çekti.

emre ozdamarlar

Tanitim icin tesekkurler, konu da cizimler de saglama benziyor.

emre ozdamarlar

89 sayfalik ilk cildi okudum, özellikle savas, aksiyon sahneleri cok basarili. Ilk hikayede kötu bir karakter karikaturize cizilmisti, o da hosuma giden bir detaydi.

Newcomicreader

Mükemmel bir Manga Berserk de Yaşadığım duyguyu yaşadım diyebilirim kesinlikle okunması gerek ;)

Kauss

Kuru Kafa yayınları duyurdu. Kendileri 2023 senesinde basacakmış. Yani serinin yayınlanmasına seviniyorum ama Kuru Kafa yayınlamasaydı keşke. Baskı kaliteleri çok kötü

KenParker

Çizimlere diyecek laf yok. Amma velakin konu o kadar güzel seçilmiş, o kadar mükemmel başlıyor, o kadar iyi gidiyor ki orta ciltlere varınca dumura uğruyorsun. Orta ciltlerde okumanın yönü kayboluyor, konu başka taraflara kayıp bulanıklaşıyor, yazarı af buyursun saçmalamaya başlıyor. Bu sebepten sonunu görmeden okumayı bırakmıştım. 
Eğer manga tamamlanıp bittiyse, ki öyle umuyorum, umarım hikayenin sonu toparlanıp iyi bitirilmiştir.

darbove

Alıntı yapılan: KenParker - 01 Ocak, 2023, 08:17:59
Çizimlere diyecek laf yok. Amma velakin konu o kadar güzel seçilmiş, o kadar mükemmel başlıyor, o kadar iyi gidiyor ki orta ciltlere varınca dumura uğruyorsun. Orta ciltlerde okumanın yönü kayboluyor, konu başka taraflara kayıp bulanıklaşıyor, yazarı af buyursun saçmalamaya başlıyor. Bu sebepten sonunu görmeden okumayı bırakmıştım. 
Eğer manga tamamlanıp bittiyse, ki öyle umuyorum, umarım hikayenin sonu toparlanıp iyi bitirilmiştir.
evet bir yerden sonra saçmalıyor seri. ilk arclar gerçekten çok kaliteli. kendini aradığı kısım da güzel. sonrasında bi tempo düşüşü var.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.