Bir zamanlar comics aldigim yerler...

Başlatan pizagor, 22 Şubat, 2010, 18:32:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Nereden nereye diyorum geriye dönüp baktigimda...

Çok zaman geçmis... Dünya kitabevinin küçük bir dükkani vardi Kadiköy pasajinda, hemen giriste, bugünkü çizgiroman pazarinin kalbinde. Ya da bu kitabevi, Dünya kitabevi üzerinden kitap getiriyordu. Çünkü kitaplarinin üzerinde Dünya Kitabevi etiketi olurdu ve fahis fiyattan yabanci yayinlar satardi. Hiç unutmam seneler evvel pasajin içinden geçerken vitrininde bir Incredible Hulk fasikülü görmüstüm. O an duydugum heyecani anlatamam. Nasil heyecanlanmam, ilk defa ülkemde comics satildigina tanik oluyordum. Hemen içeriye daldim. Bir yandan büyük bir keyifle sayfalari karistirirken, bir yandan bu incecik fasiküle bu para verilir mi diye bir muhasebe içerisindeyim. En sonunda o kitaba sahip olma dürtüsü baskin gelmisti ve almistim... Tipki buldukça paraya kiyip daha baskalarini da aldigim gibi... Simdi o kitapçi asker malzemeleri satan kisiliksiz, özelliksiz bir dükkana dönüsmüs...

Ortaokul – lise dönemimde ise Akmar pasajinin üst katindaki sahafi kesfetmistim. O zaman için basimi döndürecek çesitlilikte çizgiromani burada bulmak mümkündü. Ancak az sayida geldigi için ve taliplerinin fazlaligindan hafta içi okul çikisi ve hafta sonu defalarca ugrayip yeni çizgiromanlarin gelip gelmedigini kontrol ederdim. Daha sonra bu kitaplarin Incirlik'teki üsten getirildigini ve aslinda raf süresi bittigi için satistan çekilmesi ve geri dönmesi gereken çizgiromanlarin bir zamanlar kapaklari tarih ve isim kismi kesilerek piyasaya verildigini ögrenmistim. Burayi farkettigim dönemde artik kitap kapaklari kesilmiyordu. Bu sahaftan bayagi nemalandim, ama harçligi da oraya yatirdim, sirf bu yüzden asosyal oldum :). Pisman miyim? Asla...

O yillar yurtdisina giden arkadaslarin eline para tutusturup az mi çizgiroman getirtmistim. Ama bu konudaki en büyük süprizi babam yapmisti bana. Bir gün elinde bir tomar comics ile eve geldi, bir arkadasi Ingiltere'ye giderken ona söylemis benim oglana çizgiroman alir misin diye. 20-25 kitaplik o tomardan neler çikmadi ki, Örümcek Adam, Excalibur, Dredd ve digerleri. Nasil bir mutluluktur, nasil bir coskudur bu, anlattigimda baskalari anlamaz ama sizler anlarsiniz.

Bir de o yillar amazon falan yok, ama bu comics'lerin içinde çizgiroman satan Amerika adresli firmalar var. Bunlar içerisinde West Coast Comics vardi, sattigi çizgiromanlari fiyatlariyla listeleyen. Kaç defa zarfin içerisine bir çizgiroman listesi ve 50$ koyup bu adrese mektup gönderdim. Her seferinde acaba yakacak miyiz bu parayi kuskusuyla giden bu zarflar, istedigim kitaplarin eksiksiz bana gönderilmesiyle sonuçlandi. Mutlu son...

Üniversite yillarimda da artik arka bahçemize dönüsen Taksim – Beyoglu – Tünel hattinda bazen süprizlerler karsilasmak olasiydi. Taksim meydaninda Taksim Square otelinin altindaki gazete bayisi yine dünya etiketli "comics"i oldukça ucuza satardi.

Yine üniversite yillarinda Kaan Comics açilmisti. Yerli yabanci o koskoca arsiviyle çizgiromancinin cennet tasviriydi. Neredeyse hergün fakülte çikisi o dükkana ugrar, çizgiromanlari karistirirdim, bütçeme göre bir seyler alirdim. Sonra birgün burada süpheli bir yangin çiktigini ve tüm kitaplarin heba oldugunu ögrendim. Nasil hayiflanmistim, ne kadar üzülmüstüm... Kaan Comics Shop ile ilgili internet üzerinde birseyler var mi diye baktigimda asagidaki yaziyi buldum...

Çizgi roman üssü[/size][/size]
Çizgi roman sevdalisi Fuat Aktüre'nin dükkaninda çizgi romana iliskin aradiginiz her seyi bulmaniz mümkün.
Asli Çakir

Dükkanin adi Kaan Comics Shop. Sahibi Fuat Aktüre. Daha içeriye adiminizi atar atmaz çok farkli bir dünyanin kapilarini araladiginizi farkediyorsunuz. Bir anda raflar dolusu çizgi roman sizi karsiliyor.
Bu dükkanda çizgi romanla ilgili her seyi bulmak mümkün. Sadece romanlar degil, bunlarla ilgili rozetler, posterler, figürler de dükkanin bir parçasi. Fuat Bey ve yardimcilari bu dükkan için iki yildir çizgi roman topluyor ya da toplayanlardan satin aliyorlar. Ayrica yurtdisindan da kitap getirtiyorlar. Kendi koleksiyonlarindaki yüzlerce kitabi da buraya tasimislar.
"Ilk oldugumuz için parayi pek düsünmüyoruz," diyor Fuat Aktüre ve devam ediyor: "Önemli olan bu isi herkese sevdirmek, seven ve bulamayanlara da yardimci olmak. Açilmadan önce bile birçok müsteri gelip bizi tebrik etti. Bu isin asigi çok fazla. Öyle insanlar geliyor ki bes sene önceki maceralari kare kare tartisabiliyorlar. Insanlar bu ise aç. Kendisi gibi seven ve kolleksiyon yapanlarla sohbet etmek bu sevgilerini paylasmak istiyorlar. Biz de bu yüzden bir fan club kurmayi bile düsünüyoruz. Buraya gelsinler ve sohbet etsinler, yillarin birikimini hiç utanip sikilmadan ortaya döksünler diye."
"Benim cennetimi yapmissiniz," diyen bir müsterinin de belirttigi gibi Türkiye'de bir esi daha olmayan bu dükkan, çizgi roman asiklarini doyurabilecek gibi gözüküyor. Sadece tek tek degil, takim olarak da satilan çizgi romanlarin fiyatlari, eskiligi, yipranmamisliligi ve bulunmazligina göre degisiyor. "Diyelim ki 150.000 lira etiketli bir romani ben bir milyona aliyorum," diyor Fuat Bey. "Takimsa, 87 taneyse hepsine 87 milyon ödüyorum. Piyasada o seriden kalmiyor. Ben de ona göre bir fiyatlandirma yapiyorum. Toplamak isteyenler de gelip aliyor. Zaten koleksiyonculuk bu demek. Aramak, bulmak ve ne olursa olsun almak."
350 milyon liraya satilan "Binbir Roman"in takimi dükkandaki en pahali parça. En ucuz ise 10 bin liraya satilan "Conan"lar. "Alaska"lar ise en çok aranan ve en zor bulunanlar arasinda.
"Birçok kisinin buraya gelecek vakti bile yok. Çogu çok yogun isadamlari. Biz de onlarla iyi iliskiler kurarak istedikleri romanlari kendilerine ulastirmaya çalisacagiz," diyen Fuat Aktüre, sadece çizgi romanlarin degil, kitaplarin da satisa sunulacagini açikliyor. Bu kitaplarin özelligi, çizgi romanlardaki kahramanlarin ortaya çikmasinda çok büyük pay sahibi olmalari.
Müsteriler arasinda bizim hiç bilmedigimiz iliskiler de var. Örnegin "Tex" hastasi bir adam muhakkak "Arsen Lüpen" de ariyor.
Eger çizgi romanla ilgileniyorsaniz ve yillardir bir seriyi tamamlayabilmek için çirpinanlardansaniz, cennetiniz Kadiköy, Günesli Bahçe Sokak, Numara 72'de. Gidin, sohbet edin, kahramanlarinizin posterlerini ve figürlerini görün. Aradiginizi orada bulacaginizdan hiç kuskunuz olmasin.
Fuat Aktüre kendini anlatiyor
42 yasindayim. 25 yildir çizgi roman topluyorum. Çizgi roman okumaya yedi sekiz yaslarinda baslamistim. Kimi atildi, kimi satildi. Insan yasi geçtikçe bir hobiye ihtiyaç duyuyor. Ben de bildigim bir seyle ugrasayim dedim. Çizgi romanlarla daha ciddi bir sekilde ilgilenmeye basladim. En sonunda da Türkiye'deki eksikligin farkina varip, bu ise basladim. Evde kendime sakladigim, satmaya kiyamadigim çizgi romanim yok.

http://www.milliyet.com.tr/1996/12/23/magazin/cizgi.html

Çizgiroman üssü... Kaan Comics için ne kadar dogru bir betimleme... Yazik olmus  :(
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

karga

Istiklal caddesi üstündeki Anadolu pasajinin içinde de Taksim Square otelinin altindaki bayiye benzer bir yer vardi.
Dünya süper dagitimin elinde kalan dergiler çok ucuza satilirdi. 7-8 sene önce kapandi orasi da.

Gambit

Tamamen ayni yerlerden alisverisler yapmisiz pizagor.

Ben universite 2. siniftaydim kaan comics dukkani acildiginda. Sahibi ile arada konusurduk, fiyatlar biraz pahaliydi ama orda, sahibi de biraz havaliydi :)

Orda en cok hosuma giden, dergilere cok iyi bakilmis olmasi, hepsinin posetli olmasi, poster ve de kart gibi seyler de bulabiliyor olmamdi. Hala ordan aldigim kartlara bakar dururum zaman zaman.

Bir de Alaska gecmisken yazi da aklima geldi, hemen kaan comics i kesen yukari cikan sokakta, sahaf cafe vardi. Once alt katta ingilizce cizgiromanlar satiliyordu. Sonra ust kata yer acmislardi. Orda calisan bir genc cocuk vardi, o zamanlar 20-25 yas arasiydi. Ondan bayaa bir alaska toplamistim, oldukca da iyi paraya satiliyordu o zamanlar Alaskalar. Ama en temizlerini aliyordum. Su anda tertemiz full koleksiyonum varsa orasi sayesindedir.

Ordaki cocuk sonra burayi dolandirip kaybolmustu ortadan. Sahi ismini hatirlayan var mi

pizagor

Bu basligi açtigim günün aksami çok sasirdigim bir olay oldu...

Kadiköy'de dolasirken Kaan Comics'in tekrar açilmis oldugunu gördüm...

Kendim yazmis olmasam açikçasi yazanin samimiyetinden süphe ederdim, 'hadi canim olur mu böyle tesadüf!!!' ünlemleriyle yazarinin bir sekilde eskiyi hatirlatarak vs. bu dükkanin reklamini yaptigini düsünürdüm...

Birileri beni düzeltmedigine göre demek ki kimse buranin tekrar açildigindan haberdar degil...

Amma yeni yer, o eski sinirsiz çesitliliginden uzak, umarim zaman içerisinde eski kondisyonuna kavusur...

can amca

Ayni esli yerinde mi açilmis? Kim isletiyor?

pizagor

Kaan Comics, Çiya Kebap'in karsisindan çikan yokus üzerinde, hani kösesinde de ev yemekleri yapan diger Çiya'nin bulundugu sokak, solda... Büyülü Rüzgar'dan ayrildiktan sonra bir süre Kadiköy Pasaji'nda bir çizgiroman dükkani isleten Altan buraya tasinmis... O gün çok acelem vardi, sadece söyle bir göz atabildim. Bu aralar yeniden ugrayip, bir hayirli olsun diyecegim. Ayrintilari o zaman alir, burada sizlerle paylasirim...

s.b

Bir çr sitesinde Kaan Comics ve Özer Sahaf'in beraberce Tornado isimli bir çr yayinlayacagini okumustum. Ayrica baska çr lerde olacakmis. Fakat bu masaj yeni mi eski miydi bilemiyorum. Siteyi bugün tekrar bulabilirsem buraya yazacagim.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Kadiköy'den yayilan dedikodulara göre Kaan Comics'ten Fuat, Murat Sevgikuran, Altan ve Özer Sahaf'tan Ilker bahsi edilen ofiste çalismalar yapmaya baslamislar. Önümüzdeki dönemlerde akli basinda isler çikacagini umut ediyorum.

Selamlar
Lami

BAHADIR

Sevgili s.b. keske yayinliyacaklari kitap Torpedo olsa...Valla yayinlanana kadar herhalde gece gözüme uyku girmezdi,heyecandan...Ama ne yazik ki Italyada Lupo Bianco adiyla yayinlanan ve Tornado devsirme adiyla ülkemizde raflardaki yerini alacak olan Ivo Pavone'nin 70'lerden kalma bir fumettisi...Judas ve Jeriko kadar popilaritesi olmadigindan herhalde bu zamana kadar adini duya sansina nail olamadik...

Benim en çok merak ettigim "Efsane Çizerler ve Efsane Kahramanlar" serisi serinin ilk kitabida "Ferri ve Zagor" pek fazla bilmedigimiz bir sey olmamasina ragmen yinede editoryal bilgi ve çizimlerin oldugu bir kitap raflarda güzel duracaktir diye düsünüyorum...Seri daha sonra  Mister No,Ken Parker,Dylan Dog...çizer ve yazarlari ile devam edecekmis...Dedigim gibi sunum güzel olursa farkli bir seyler sunmayi basarip görselligi ön planda tutmayi basarabilirlerse (tamamen kolleksiyonculara yönelik bir yayin olacagindan) hedef kitlenin önceliklerine önem verirlerse güzel seyler olabilir kanaatindeyim...Orjinalleri nasil orasida ayri bir konu tabi...

Ve son olarakta galiba Billy The Kid ve katili Pat Garett'in zombi olarak dönüp düsmanliklarina kaldigi yerleden devam etmelerinin öyküsünü içeren bir western var...

Lupo Bianco ve Zombi Billy The Kid hakinda hiçbir sey bilmedigimizden bilen birileri de fikirlerini yazarlarsa seviniriz tabi...

Ne diyelim hayirli olsun...

hanac

Ömer bey merhaba,

Anladigim kadari ile epey bilgiye ulasmissiniz.

1- Tornado devsirme adiyla ülkemizde raflardaki yerini alacak olan Ivo Pavone'nin 70'lerden kalma bir fumettisi...

2- "Efsane Çizerler ve Efsane Kahramanlar" serisi serinin ilk kitabida "Ferri ve Zagor"

3- Seri daha sonra  Mister No,Ken Parker,Dylan Dog...çizer ve yazarlari ile devam edecekmis...

4- Son olarakta galiba Billy The Kid ve katili Pat Garett'in zombi olarak dönüp düsmanliklarina kaldigi yerleden devam etmelerinin öyküsünü içeren bir western var...

Vallahi benimde en çok Billy The Kid ilgimi çekti.

Piyasa çok canli gerçekten.

rumar80

Akmar pasajında Barış sahaf diye bir yer vardı. Sanırım oradan bahsediyorsun. Ben Üniversitedeyken oradan comics alırdım. Yırtık kapaklıları.
  Sonra bir gün gittiğimde artık bunları getirmiyoruz demişlerdi. Acayip bozularak çıkmıştım. Ancak biraz ileride sağda bir sahafta (hiç unutmuyorum) West Coast Avengers'in Wolverine'li bir sayısını gördüm. Satıcı baktığımı görünce ilgileniyorsanız bende biraz var dedi. İçeride onlarca comics vardı. Ama işin asıl güzel yani satıcının bu konuda pek bilgisi yoktu. Bir dergiye Barış sahafın dörtte biri fiyat istedi. Vapur parası dışında cebimde ne varsa harcamıştım.

Hey gidi günler.
    Şimdi sıkıysa böyle bir satıcı bul  ;D

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Temmuz, 2010, 15:31:05
Akmar pasajinda baris sahaf diye bir yer vardi. Sanirim oradan bahsediyorsun.

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Temmuz, 2010, 15:31:05
Ancak biraz ileride sagda bir sahafta (hiç unutmuyorum) west coast avengers'in wolverine'li bir sayisini gördüm. Satici baktigimi görünce ilgileniyorsaniz bende biraz var dedi. Içeride onlarca comics vardi.

90-91 yillarindan bahsederken hafizam bana oyunlar oynayabiliyor artik  :) O yüzden sahafin adi Baris miydi, gerçekten hatirlamiyorum. Ayrica yine 94-95 yillarinda 100-150 adet 'comics'imi (nasil kiyabildiysem artik) satis üzerinden yüzde alacak sekilde Moda Sinemasi'nin bulundugu pasajdaki sahaflardan birine birakmistim... Belki o kitaplardan bazilari bu forumu takip edenlerin koleksiyonlarinda bulunuyordur...