Gönderen Konu: dean ile güncel Comics haberleri  (Okunma sayısı 23134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi dean

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 6,945
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #360 : 08 Mart, 2017, 18:28:47 »
  Marvel çizgi romanları ile ilgili bence içinde bulunduğumuz dönemde çokça sıkıntı var. Satış olarak baktığımızda uzun zamandır DC'nin önündeydi. Lakin şu anda üstünlüğünü kaybetmeye başladı. Özellikle DC Rebirth çizgi romanları harika bir grafik tutturdu. Marvel buna karşı atak yapamamasının yanı sıra bence içinde bulunduğu kalite seviyesini de kaybetmeye başladı. Özellikle All-New, All-Different dönemi bence çoğu karakter için bence ciddi bir gerdi adım. Marvel Now ! döneminde bile çok daha kaliteli hikayeler okuyorduk. ANAD dönemine baktığımda ise özellikle bütün güçlü olması gereken title'ların zayıf olduğunu söylemek mümkün. Now dönemi Avengers ve ANAD dönemi Avengers, bu durumun güzel bir özeti olsa gerek.  Marvel'ın kan kaybetmesi ile ilgili bazı faktörlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Bunların başında ise eski güçlü yazar kadrosunu kaybetmiş olması göze çarpıyor. Jonathan Hickman, Ed Brubaker ve Matt Fraction gibi isimler Marvel'a yazmıyor. Brian Michael Bendis ise belki de kariyerinin en kötü yıllarını geçiriyor. yetmezmiş gibi Jeff Lemire'da Marvel'dan ayrılacağını duyurdu. Marvel, tüm güçlü yazarlarını kaybetmiş ya da kaybetmekte. Jason Aaron'da ayrılırsa ne olacak merak ediyorum.  Bir diğer önemli nokta ise Diversity konusu. Marvel her zaman bu konularda öncü yayıncılardan olmuştur. Lakin içinde bulunduğumuz noktada bunun Marvel'a zarar verdiğini düşünmeye başladım. Bütün Marvel diversity sürecinde kaliteli yazılan tek karakterlerin Ms. Marvel ve Thor olduğunu düşünüyorum. Geri kalan karakterlerin değişim süreci son derece zorlama duruyor. Captain America'nın Falcon olması ile Bucky olması arasında bence hikaye anlamında çok büyük kalite farkı var. Hakeza son yılların en zorlama event'i ile Tony Stark ve Riri Williams arasındaki değişiminde öyle. Aslında bu bizi üçüncü maddeye götürüyor.

  Marvel diversity konusunu daha çok çocuk karakterler üzerine yapmaya başladı. Listeye dökersek şöyle bir tablo çıkıyor;

Hulk: Beyaz Erkek → Asyalı Erkek Çocuk
Iron Man: Beyaz Erkek → Siyahi Kız Çocuk
Ms. Marvel: Beyaz Kadın → Müslüman Kız Çocuk
Ghost Rider: Beyaz Erkek → Latin Erkek Çocuk
Spider-Man: Beyaz Erkek → Latin Siyahi Erkek Çocuk
Nova: Beyaz Erkek → Latin Erkek Çocuk
Wasp: Beyaz Kadın → Beyaz Kız Çocuk
Wolverine: Beyaz Erkek → Beyaz Kız Çocuk
Hawkeye: Beyaz Erkek → Beyaz Kız Çocuk
X-Men: Artık tamamen gençlerden oluşan bir takım var.
Inhumans: NuHumanların çoğu çocuk ya da genç.
Hatta Marvel evreninin en zeki kişisi unvanı Reed Richards'ın elinden alındı ve yine bir çocuğuna yani Lunella Lafayette'e verildi.  Görüldüğü üzere ırksal çeşitlik ve cinsiyet dengesi sağlanmış görünüyor. Yalnız çocuklaşma konusunda bir sıkıntı var. Captain America'da ırksal çeşitliliğe gitti ve kalkan siyahi bir erkek olan Falcon'a verildi. Geçiş hikaye açısından zayıf olsa da Falcon ciddi bir çizgi roman geçmişine sahip ve herkes tarafından kabul edilen bir karakter. Yetişkin bir adam, yetişkin sorunları ve yetişkin çözümleri var. Aynı şey Thor içinde geçerli. Cinsiyet değişti ama yetişkin bir kadın. Hatta son derece sıkıntılı bir hastalığa sahip. Hikayesi ciddi.  Diğer taraftan bu çocuklaşma sonrası Marvel evreninde ciddiyet son zamanlara oranla bence ciddi anlamda düştü. Elimi attığım her çizgi romanda ergenlik problemleri okumaya başladım. Üstelik bunu talep etmememize rağmen. Marvel bu çocuklaşma sürecini bence en çirkin haliyle yaptı. Yetişkin karakteri ya öldürdü ya da tamamen devreden çıkardı ve bizi çocuk karakterle başbaşa bıraktı, seçenek sunmadı. Belli bir süreç içerisinde o çocuk karakteri bize sevdirme gayretine girmedi. Mesela Tony Stark'ın olduğu bir dergi ve Riri Williams'ın olduğu bir dergiyi aynı anda çıkartıp bize seçenek vermedi. Aynı şey Hulk, Ghost Rider ve Nova gibi karakterler içinde geçerli.  Marvel'ın kan kaybı ile ilgili son maddem ise kozmik evrenin tamamen boşlanması. Son on yılın muhtemelen en zayıf kozmik evreni şu anda var. Geçmiş on yılın Annihilation, War of King gibi maceraları yok oldu gitti. Now döneminde bu boşluğu en azından Jonathan Hickman, Avengers kapamıştı.

  Sözün özü Marvel çizgi romanlarında ben ciddi şekilde bir düşüş gözlemliyorum. Bunun en büyük sebeplerini ise sevdiğimiz karakterleri ve onları yazan iyi yazarları kaybetmiş olmak olarak görüyorum. Marvel evreninde Thor ya da Bucky'de olduğu gibi organik olmayan ve Marvel tarafından dayatılan bir değişim dalgası var. Bakalım bunun sonu nereye çıkacak. Ama ben bu derece yeni yaratılan ve hiçbir geçmişi olmayan, insanların henüz sevmeye vakit bile bulamadığı karakterlerle evreninbaşarılı şekilde idame ettirileceğini düşünmüyorum. Acilen Dünya'da Civil War olurken uzayda Annihilation'un olduğu, hemen hemen o zamanlarda Planet Hulk'un yaşandığı, Secret Invasion öncesi Messiah Complex'lerin olduğu dönemlere geri dönmeliyiz.

Çevrimdışı lemazmatik

 • Billy the Kid
 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 105
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #361 : 10 Mart, 2017, 09:07:02 »
Astonishing X-men duyuruldu


Çevrimiçi dean

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 6,945
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #362 : 23 Mart, 2017, 16:56:16 »
Artık Thanos'un yeni bir kız arkadaşı var. Ben resmi bırakayım.
Kim olduğu ve bunun Marvel Cinematic Universe için ne anlama geldiği size kalsın :)


Çevrimiçi dean

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 6,945
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #363 : 13 Nisan, 2017, 10:57:06 »
- Marvel nesil yaratayım derken evreni okunmaz hale getirdi. Lakin teenage ya da çocuk karakterler maalesef hız kesmeden gelmeye devam ediyor. Bu seferde Wolverine'in Ultimate evrenindeki oğlu James "Jimmy" Hudson, X-Men Blue'ya geldi.
Çevrimdışı lemazmatik

 • Billy the Kid
 • Çizgi Roman Sever
 • **
 • İleti: 105
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #364 : 19 Nisan, 2017, 15:35:48 »
www.newsarama.com/34116-marvel-ends-nova-after-7.html
     
   Nova'nın 7. sayının ardından iptal edileceği açıklandı. Marvel'ın en iyi güncel serisiydi, satışlarının düşük kalması gerçekten çok üzücü. Ben bunu Marvel'ın Richard Rider'ın dönüşünün reklamını yeterince yapmamasına bağlıyorum.

Çevrimiçi dean

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 6,945
Ynt: dean ile güncel Comics haberleri
« Yanıtla #365 : Dün, 02:00:13 »
Marvel yine bi'şeylerin peşinde.