dean ile güncel Comics haberleri

Başlatan dean, 01 Ocak, 2014, 19:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Bir gün herkes sevgili Dr.ArAmAs'ın olduğu tarafa geçecek  :)

Çok uzun zamandan beri ana akımın dayanılmaz - çekilmez olduğunu düşünmekteyim. Marvel'de bir 80'ler - bir 90'lar gibisi var mı yahu!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Animvader

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Kasım, 2017, 18:51:15

Çok uzun zamandan beri ana akımın dayanılmaz - çekilmez olduğunu düşünmekteyim. Marvel'de bir 80'ler - bir 90'lar gibisi var mı yahu!

Forumda 2 sene önce falan bu tarz bir başlık açmıştım da yemediğim laf kalmamıştı  ;D  O zamandan beri eski hikayelerin yeni basım ciltlerini alıp okuyor ve kenardan popcornumu yiyerek bu tartışmaları izliyorum  8)

berkuralcan

Bu forumu takip etmekten her zaman keyif aldım, hala da alıyorum. Ama bazı yorumların "siyah - beyaz"lığı yapılabilecek tartışmalarla yapılan tartışmalar arasındaki farkı çok arttırıyor. Konu çevresinde bununla ilgili bir şeyler daha söylemek isterdim ama tartışması benzer bir konuda çok yapılmış, şans eseri dün gördüm, o yüzden detaya girmiyorum.

Alıntı yapılan: Animvader - 28 Kasım, 2017, 21:28:44
Forumda 2 sene önce falan bu tarz bir başlık açmıştım da yemediğim laf kalmamıştı  ;D  O zamandan beri eski hikayelerin yeni basım ciltlerini alıp okuyor ve kenardan popcornumu yiyerek bu tartışmaları izliyorum  8)

Yemediğim laf kalmamıştı dediğin olayın özeti şu: 1970'li yıllardan bir Captain America çizgi romanından bir cümle paylaşıp, "Artık hiç böyle çizgi romanlar yok" demiştin, ben de altına gelip 2000'li - 2010'lu yıllardan iyi olduğunu düşündüğüm on beş - yirmi çizgi roman saymış, bunların herhangi birini okudun mu diye sormuştum. "Okumadım, neden beni ezmeye çalışıyorsunuz?" diye cevap vermiştin.

Ben de uzun uzun olayın ezmeyle vesaireyle alakası olmadığını, sadece 2000'li - 2010'lu yılların görece iyi çizgi romanlarından hiçbir örnek okumayıp, 70'lerden tek bir panelden yola çıkıp böyle bir karşılaştırma yapmanın doğru olmadığını açıklamaya çalışmıştım. Şimdi benzer nitelikte bir başka mesaj atıldığı için, herhalde sen uzun vadede haklı çıkmış oluyorsun, güneş gözlükleri falan bunu ifade ediyor.

Mesajın geri kalanında da söylemeye çalışacağım gibi, mesele senin eski çizgi romanları, 70'leri, 80'leri, 90'ları sevmen değil. İnan bana benim de okuduğum çizgi romanların büyük çoğunluğu bunlardan geliyor, hatta Marvel Unlimited'ı falan sadece bunun için kullanıyorum. Bir insanın sevdiği bir dönem bulması, bunun üzerine gitmesi bence çok güzel bir şey.

Ama, "o günden beri eski çizgi romanların yeni basımlarını" alıp okuyorsan, o zaman modern çizgi romanların nitelikleri ile ilgili nasıl bu kadar fikir sahibi olabiliyorsun? O gün de takıldığım nokta buydu, bugün de takıldığım nokta bu.

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Kasım, 2017, 18:51:15

Benim o mesajı attığım günden beri koruduğum ve nesnelliğine bir ölçüde ikna olduğum görüş şu: Marvel'da da, DC'de de 1980'lerde de, 1990'larda (tabi ki Animvader'in paylaştığı çizgi romanın dahil olduğu 70'lerde de) iyi çizgi romanlar vardı, şimdi de iyi çizgi romanlar var. Ama 1980'lerde, 90'larda da inanılmaz saçmalıklar, inanılmaz kötü çizgi romanlar vardı, şimdi de var. Üstelik, süper kahramanların "ucuz eğlence" olarak tanımlanabilecek doğasını düşündüğünüzde, her iki dönemde de, bu işin saçmalıklarını görmeye daha meyilli olan kişiler için muhtemelen "kötü" örnekler çok daha fazla.

Yani bazı enteresan hikayeleri, editörlerin, yazarların aldığı bazı kararları falan düşünüyorum da, 80'lerde, 1990'ların başında falan Altın Madalyon forumları olsa yayımlanan hikayelere gelecek tepkiler belki bugünkülere göre bile daha sert olurdu.

Yanlış anlaşılma potansiyeline karşın şunu üstüne basa basa vurgulamak istiyorum. Bunları yazarak yapmaya çalıştığım şey, ifade edilen fikrin karşıtını savunmak, "Hayır abi, 2010'lar süper, asıl 80'ler - 90'lar çok kötüydü" demek değil. Söylediğim gibi, kişisel olarak en sevdiğim uzun vadeli süper kahraman serilerinin çok ciddi bir yüzdesi 90'lara ait, hatta yazıp çizdiğim pek çok platformda süper kahramanlarda favori dönemlerimin birinin 90'lar olduğunu sürekli söylüyorum.

Ama öyle mesajlar geliyor ki, sanki 80'lerde, 90'larda bir tane bile kötü Marvel - DC çizgi romanı basılmıyordu, şimdi de bir tane bile iyi Marvel - DC çizgi romanı basılmıyor. Veya forumda bu mesajları yazan herkes, çıkmakta olan bütün Marvel - DC serilerinin hepsini okuyor, ama beğeneceği hiçbir şey bulamıyor. 

Günümüzde yayımlanan Marvel - DC'lerin bir bölümü, özellikle de Event kisvesi altında sunulanları kalite açısından gerçekten kötü. Marvel kolundan gidersek, Spider-Man bence içler acısı bir durumda, X-Men ile yıllardır orijinal bir şey anlatılmıyor, diversity tufanı bütün serilerde "görünür politik doğruları" hikayenin önüne geçiriyor. Geçenlerde (bir de karakter olarak Marvel'da favorim olan!) Cable'ın yeni serisini baştan sona okudum, gerçekten dean'in dediği "elim gitmeme" noktasındaydım son sayılarda. Bu açıdan söylenenlere katılmamak elde değil.

Ama yine de bu, "Daha önceki dönemlerde her şey mükemmeldi, şimdi bozuldu" veya "Ana akım içinde okumaya değecek hiçbir şey yok" demek olmamalı.

İdrava

80-90 ları o dönemde okuyan biri olarak avanger dağıldı ile başlayan ve secret wars ile biten dönemi başarılı buluyorum. Hele ki hickman'ın infinity serisi mükemmelinde ötesindeydi. Bir daha böyle bir seri çıkarmı bilmiyorum. Ama secret wars sonrası nedir yahu... Bence tükenmişlik sendromu var yazarlarda. Hele ki spider man. Biz neden en çok onu sevdik? Bizim gibi bir sürü sorunları vardı. Erdemliydi olgundu karakterliydi. Kırılgandı ama sorunları bizler gibi düşünürek duygusal bir süreçten geçer gücünü buradan alır yoluna devam ederdi. Şimdi adamı ne hale getirdiler. Kim çağırsa arkasından gidiyor. ıron man gel diyor gidiyor captan emerika gel diyor gidiyor. En kötüsüde çoğu kahraman artık bu karakteri adam yerine koymuyor. İşte işin en acısıda bu.

Animvader

Alıntı yapılan: berkuralcan - 28 Kasım, 2017, 22:37:59

Ama, "o günden beri eski çizgi romanların yeni basımlarını" alıp okuyorsan, o zaman modern çizgi romanların nitelikleri ile ilgili nasıl bu kadar fikir sahibi olabiliyorsun? O gün de takıldığım nokta buydu, bugün de takıldığım nokta bu.

Modern yayınları Türkçe baskıları olduğu için abim alıyor, o şekilde takip ediyorum, kendim İngilizce ciltleri alıp okuyorum.

Alıntı YapBen de uzun uzun olayın ezmeyle vesaireyle alakası olmadığını, sadece 2000'li - 2010'lu yılların görece iyi çizgi romanlarından hiçbir örnek okumayıp, 70'lerden tek bir panelden yola çıkıp böyle bir karşılaştırma yapmanın doğru olmadığını açıklamaya çalışmıştım. Şimdi benzer nitelikte bir başka mesaj atıldığı için, herhalde sen uzun vadede haklı çıkmış oluyorsun, güneş gözlükleri falan bunu ifade ediyor.

Valla ben yaklaşık 4-5 yaşımdan beri çizgiroman okuyorum, şu anda 26 yaşındayım, son 1-2 senede okul, nöbetler falan derken okumalarım azaldı doğal olarak ama hiçbir şey okumayıp falan dediğinizi üstüme bile alınmıyorum. Güneş gözlüğü, popcorn meşhur Michael Jackson meme'sine gönderme, tartışmaya girmiyorum uzaktan izliyorum manasında sizle alakası yok.

berkuralcan

Abi yazdığının "ben"le alakası olmadığını biliyorum. Ben de aynı şekilde "sana" bir şey yazmıyorum, ifade edilen şeyler önemli olan, aşağıda buna çok önemli bir şey daha ekleyeceğim, ama sırayı bozmayayım.

Yazdığında mesele hangi meme'e gönderme yaptığın değil, dediğin şeyin anlamı.

Alıntı yapılan: Animvader - 28 Kasım, 2017, 21:28:44

gibi bir cümle kurduğun için, "Ben iki sene önce böyle demiştim, denmeyen laf kalmamıştı, şimdi bakın neler deniyor..." gibi bir anlam çıkıyor ve ufak bir "Ben haklı çıktım" iması seziliyor (veya ben öyle bir anlam çıkarttım). İki sene önce dediğin şey objektif olarak pek doğru olmadığından, bunu gündeme getirmene cevap olarak yazdım mesajın o bölümünü. 

Yani mesajını şöyle yazmış olsan

Alıntı YapForumda 2 sene önce falan bu tarz bir başlık açmıştım da yemediğim laf kalmamıştı  ;D Şimdi böyleyim:

Ben "Şimdi benzer nitelikte bir başka mesaj atıldığı için, herhalde sen uzun vadede haklı çıkmış oluyorsun, popcorn yiyen adam resmin falan bunu ifade ediyor." yazardım.

Bu arada, öyle bir şey ima etmedim dersen tabi ki haklısındır, ben fazla okumuş olabilirim, ama güneş gözlüğü smiley'sinin evrensel bir anlamı var - bahsettiğin meme'de de güneş gözlüğü ile alakalı bir şey olmadığı için benim o göndermeni anlayıp da ona bağlamam pek mümkün değil.

Alıntı YapValla ben yaklaşık 4-5 yaşımdan beri çizgiroman okuyorum, şu anda 26 yaşındayım, son 1-2 senede okul, nöbetler falan derken okumalarım azaldı doğal olarak ama hiçbir şey okumayıp falan dediğinizi üstüme bile alınmıyorum.

Abi, diğer konudaki tartışmada, 1970'lerden bir Captain America çizgi romanından güzel bir panel paylaşıp, günümüzdeki çizgi romanların sosyal olarak, ayrımcılığa karşı mesajlar olarak, hikaye kalitesi olarak bu seviyede olmadığını söylemiştin.

Ben de durumun bu olmadığını söyleyip, sana modern dönemin görece iyi, bana göre çok iyi, evrensel olarak beğenilen bazı çizgi romanlarını saymış, bunları okuyup okumadığını sormuştum. Sen de bana okumadığını söylemiştin.

Şimdi "üstüme bile alınmıyorum" ifadesiyle karşıladığın yorumu bana söyleyen sensin.

Ben sana bir ithamda falan bulunmuyorum ki bana kaç yıldır çizgi roman okuduğunu, meslek hayatının çizgi roman okumana etkisini anlatıyorsun; ben senin söylediğin şeyden yola çıkıyorum.

İki sene önceki sohbetten ben bunu hatırlıyorum, şu anki mesajında "o günden beri eski çizgi romanların yeni basımlarını" okuduğunu söylemişsin. Attığın mesajların tarihçesine de baktım yukarıdaki mesajları göndermeden, daha önce attığın mesajlarda da Green Arrow ve Spider-Man hariç modern çizgi romanlardan bahsetmemişsin. O zaman söylediğin + şu an yazdığın + daha önceki mesajların dışında da harcayabileceğim bir emek gerçekten yok tanımadığım bir insanın okuduğu çizgi romanlar hakkında.

Kaldı ki, zaten konunun bununla da alakası yok, benim mesajımın hiçbir yerinde "senin hiç çizgi roman okumadığın" yönünde bir cümle geçmiyor (tam aksine, özellikle eski çizgi romanları çok okuduğunu bildiğimi de söylüyorum) tek dediğim böyle karşılaştırmalar / tartışmalar yaparken bu kadar kapsayıcı, bu kadar "siyah - beyaz" cümleler kullanılmaması ile alakalı. Bunları da herhangi bir üyenin ne okuduğuna yönelik değil, genel olarak forumda yazılanlar ile ilgili olduğunu ilk cümlemde elimden geldiğince belirttim zaten.

Animvader

Alıntı YapAttığın mesajların tarihçesine de baktım yukarıdaki mesajları göndermeden, daha önce attığın mesajlarda da Green Arrow ve Spider-Man hariç modern çizgi romanlardan bahsetmemişsin. O zaman söylediğin + şu an yazdığın + daha önceki mesajların dışında da harcayabileceğim bir emek gerçekten yok tanımadığım bir insanın okuduğu çizgi romanlar hakkında.

Bunun iki sebebi var, birincisi foruma bayadır sadece yeni atılmış mesajları hızlıca okuyup çıkmaya vaktim yetiyor, maalesef çoğu başlığa cevap yazamıyorum, ikincisiyse genelde bir çizgiroman hakkında yazılan yorum, inceleme gibi mesajlara cevap gelmiyor, bu da haliyle insanı yazmadan uzaklaştırıyor.

Alıntı YapKaldı ki, zaten konunun bununla da alakası yok, benim mesajımın hiçbir yerinde "senin hiç çizgi roman okumadığın" yönünde bir cümle geçmiyor

Benim bir önceki mesajında takıldığım nokta şu, "sadece 2000'li - 2010'lu yılların görece iyi çizgi romanlarından hiçbir örnek okumayıp", bayağı da uzun bir zaman aralığı vermişsin, hiçbir örnek derken mübalağa yaptın ben yanlış anladım o zaman.

He meme'yi direk koymamın sebebi de telefondan girerken aman kim uğraşacak şimdi dememdir  :D

berkuralcan

Birbirimizi bu konu içinde %100 anladık mı bilmiyorum ama sen şu ifadeyi kullandıktan sonra benim anlatmak istediğim şey konusunda aynı sayfada olduğumuz konusunda içim rahat:

Alıntı Yapbayağı da uzun bir zaman aralığı

Dediğim şeylerin tek amacı şu: Genel çizgi roman sobheti yaparken, tabi ki kişisel görüşler, kişisel ilgi duyduğumuz dönemler ve "geyik muhabbetleri" haricinde, "90'lar çok iyiydi 2010'lar kötü", "80'ler muhteşemdi 70'ler berbattı", "Marvel'da 2000'ler gibisi hiç gelmedi", "Ana akımda okunacak hiçbir şey kalmadı", "70'lerdeki gibi çizgi romanlar artık / günümüzde hiç kalmadı" vs. gibi ifadelerden bana göre kaçınmak gerekiyor.

Çünkü burada vurgulu yazdığım kelimeler, klavyede dört beş tuşa basarak yazılsa da, çizgi roman olarak yüzlerle, binlerle ifade edilecek sayılara tekabül ediyor. Böyle olunca da çok karmaşık, çok detaylı ve aslında oldukça gereksiz bir "yarıştırma" süreci forum genelinde yavaş yavaş kabul edilen, tartışmaları çok siyah - beyaz hale getiren yerleşmiş ifadeler halini alıyor.

Tabi senin ilk paragtafta söylediğin içinden gelmeme meselesi bunu ve daha fazlasını da kapsayan, daha muhim bir durum, o yüzden bu yazdıklarım ne derece anlamlı onu bilemiyorum.

dean

- X-Men adına çok önemli bir hikayeye geldik. Uzun süredir ölü olan Jean Grey, Phoenix Resurrection - The Return of Jean Grey hikayesi ile geri dönüyor. Hem de bir çok sürpriz ile birlikte. Matt Rosenberg yazdığı, Leinil Francis Yu'nun çizdiği serinin ilk sayısı geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. İlk sayıyı okudum. Merak uyandırıcı ve şaşırtıcı bir başlangıç yaptı. Bir çok noktaya gidebilir. Devamını merakla bekliyorum.

rumar80

Abone listeme ekledim.  Gelmesini bekliyorum.

dean

- Marvel'ın iki önemli serisi için değişiklikler kapıda. Dan Slott 801. sayı ile Spider-Man yazarlığından ayrılıyor. Sıradaki durağı ise Iron Man olacak. Bendis dönemi Iron Man'in pek parlak olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle yeni yarattığı karakter Riri William neredeyse hiç tutmadı. Hikayelerde ortalamanın altındaydı. Slott bakalım Iron Man'e neler getirecek.

rumar80

Peki Spidey'i kim yazacak belli mi?

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Ocak, 2018, 09:52:30
Peki Spidey'i kim yazacak belli mi?

Nick Spencer yazacak diye tahmin ediliyor. Ama kesinlik kazanmadı.

dean

- Marvel, Hunt for Wolverine isimli mini seriyi duyurdu. Charles Soule tarafından yazılacak seri dört sayı sürecek ve Wolverine'in ölümden dönüşü anlatılacak. 40 sayfalık ilk sayının Nisan ayında çıkması bekleniyor.

hanac

Alıntı yapılan: lebowski - 20 Ocak, 2018, 13:10:42
Merhabalar,

Resimlerin ebatları biraz daha ufak olsa daha iyi olmaz mı? Bilgisayar ekranında bile epey yer kaplıyor, telefon ve tabletten forumu okumak da zor oluyordur.

Ben hepsini düzenliyorum, birazdan düzelecek.  :)