Kara Murat - Sözcü

Başlatan Lami Tiryaki, 01 Haziran, 2009, 15:29:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Sizleri bilmem ama biz çocuken Urfa'da Tarkan çizgi romanini anarken tek basina "Tarkan" demezdik pek. "Tarkan-Kara Murat" derdik. Ikisi de ayni formatta ve benzer edisyonda yayinlandigi için olsa gerek her zaman kardes dergiler gözüyle bakardik. Kara Murat'in yari çizgi roman havasi olmasina ragmen gerek ekindeki çizgi romanlar gerek içerigindeki erotik soslu muhtesem serüvenler dergiyi heyecanla okumami saglardi. Bir de kapaklari hakikaten güzeldi. Ardindan Cüneyt Arkin'li filmleri geldi... Sonra Günaydin gazetesindeki tefrikalarini hatirliyorum. Ama ilk edisyondaki o derginin havasini hiç bir sey vermedi. Son olarak Kara Murat romanlari düz kitap olarak yayinlandi ve satista.

Kara Murat'in yaraticisi Rahmi Turan simdilerde Hürriyet gazetesinde köse yazilari yaziyor. Kendisine bir selam mesaji attim. Nezeket gösterip cevap yazmis Gönderdigi cevabi-kendisinden aldigim izne istinaden-asagiya ekledim. Iyi okumalar.
Selamlar
Lami Tiryaki

Sevgili Lami TIRYAKI,

Evet, tahmin ettiginiz gibi Kara Murat romanlarinin yazari benim, simdi Hürriyet'te makaleler yaziyorum. Kara Murat romanlari resimli olarak Günaydin Gazetesi'nde yayinlandigi ve ayrica dergi olarak çikarildigi dönemlerde büyük ilgi gördü va satis rakorlari kirdi. 16 ya da 17 cilt olmali. Bunlardan 9'u filme alindi. Kara Murat rolünü oynayan Cüneyt Arkin sarisin ogluna da "Kara Murat" adini verdi. Benim oglumun adi da Kara Murat'tir ve gerçekten Kara Murat'a benzemektedir. Bu arada sunu da belirteyim; Ben ilki hariç, çevrilen filmleri begenmedim. Film sirketi telif hakkini satin aldiktan sonra senaryolarda çok degisiklikler yapti, isin kolayina kaçti. Buna ragmen o filmler de büyük is yapti. Uzun yillar yazdiktan sonra, artik yoruldum. Yeni romanlar yazmayi gençlere birakiyorum. Ilginize çok tesekkür eder, saglik ve mutluluk dilerim. Sevgi ve saygilarimla...   Rahmi TURAN 

Alperen

Selam,
Biz de Tekirdag'da Tarkan-Kara Murat derdik. Su ana kadar hic bir Kara Murat cizgiromaninin haftalik bazi dergileri biriktirmis olsamda tam olarak okuyamadim. Keske onlarda Tarkan gibi album olarak basilmis olsa da okuyabilsek. Bir tane daha Karamurat benzeri cizgiromani vardi Rahmi Turan'in ismini unuttum. o da bir gazete de tefrika edilmisti. Neydi yav?

hanac

Alıntı yapılan: Alperen - 27 Eylül, 2009, 17:00:33
Bir tane daha Karamurat benzeri cizgiromani vardi Rahmi Turan'in ismini unuttum. o da bir gazete de tefrika edilmisti. Neydi yav?

Dogan Bey olmasin. Ragip Derin tarafindan cizilmistir.

Alperen

Degildi. Yeni acilan bir gazetede,  Bugun olabilir, tefrika olarak  cikiyordu. Ilk macerasi kazikli Voyvodaya karsiydi. Kimdi yav. Arghhhhh

Alperen

O olmali. Tanidik geliyor. Isminin sonu oglu diye bitiyordu. Cok sagol.

İlhan Yılmaz

Durakoglu ayni zamanda Kara Murat'in arkadasidir. Yanilmiyorsam Kizlar Manastiri adli macerada ilk defa karsimiza çikar. Sonra baska maceralarda da Kara Murat ile birlikte ugrasa girdigini görürüz.

İlhan Yılmaz

Sizlere asagida Kara Murat dergisinde çikan maceralarin listesini sunuyorum. Fasikül numaralari maceralarin baslangiç fasiküllerine ait numaralardir. Yaninda ise hangi kahramanin hangi macerasinin basladigini görebilirsiniz. Zannediyorum bu ve benzeri forumlarda simdiye kadar Kara Murat ve içerikteki kahramanlara ait maceralarin listesi hiç sunulmamisti. Yalniz, sizinle paylastigim bu liste oldukça detayli olmakla birlikte 535 numarali fasiküle kadardir. Daha sonrasini ise bundan sonraki fasikülleri elinde bulunduran bir arkadasimizin yardimiyla tamamlayabiliriz. Listeden anlasilacagi üzere 535 numarali fasiküle kadar sadece bir defa macera tekrari yapilmis o da Kara Murat-Vahsi ve Güzel adli maceradir. Daha sonra yeni maceralarla yayin devam etmis. Malumunuz oldugu üzere Kara Murat dergisi bin küsurlu sayilara kadar araliksiz ulasmis. Dolayisiyla belli bir dönemden sonra ilk maceralarin tekrar basimini yaptiklari biliniyor. Ama seri içinde Kara Murat maceralarinin tekrar basimi yapilirken bazi sayilarda dolgu olarak kullanilan daha önce hiç yayinlanmamis çizgiromanlara da rastliyoruz. Örnegin çok çok ileriki sayilardan birinde ben Sevket Yalaz'in Bahadir isimli bir çizgiromanini görmüstüm. Bu örnekleri çogaltmak mümkün. Ama listeyi kaldigi yerden devam ettirecek bir arakadas çikacak mi bakalim?
1-Kara Murat-Ask ve Kan, Jerry Spring-Kahraman Süvari, Aliks-Küçük Cengaver
6-Bueberry(Simsek Süvari adiyla)-Kayip Alman'in Altin Madeni
18-Blueberry(Simsek Süvari adiyla)-Altin Kursunlu Hayalet
22-Kara Murat-Vahsi ve Güzel
31-Sinan Reis-Akdeniz'i Titreten Türk Korsani
40-Sinan Reis'in Zaferi
48-Kara Murat-Ölümün Gölgesinde
59-Kara Murat-Ölüm Emri
60-Sinan Reis-Korsan Aski
69-Sinan Reis'in Intikami
73-Göktug
92-Sinan Reis-Korsan Tuzagi
114-Kara Murat-Kizlar Manastiri
125-Sinan Reis-Kurtlarin Intikami
142-Sinan Reis-Seytan Kani
149-Kara Murat-Cenneti Satan Adam
176-Tolga-Uzun Kiliçli Kahraman
177-Kara Murat-Pekin Celladi
192-Tolga-Karçar'in Baltasi
207-Kara Murat-Radenpur Bakiresi, Tolga-Alka'nin Hazinesi
212-Göktug-Yesil Gözlü Büyücü
228-Tolga-Disi Panter
239-Kara Murat-Deniz Aslani
260-Tolga-Tutsak
268-Kara Murat-Kanli Akin
275-Tolga-Kubilay'in Oglu
297-Tolga-Kerayit Güzeli
298-Kara Murat-Intikam Kilici
319-Tolga-Bizans'taki Yabanci
334-Kara Murat-Ölüm Yolu
345-Tolga-Aykutlug'un Oglu
364-Tolga-Iorga Öç Aliyor
372-Kara Murat-Türk Kilici Yunanistan'da
376-Tolga-Deniz Kizi
393-Tolga-Seyhin Kizi
411-Saricabey-Ege Incisi
414-Kara Murat-Kralin Gözdesi
435-Tolga-Abaka Öç Aliyor
447-Tolga-Asya Seytani
461-Tolga-Brahman'in Gözleri
466-Kara Murat-Vahsi ve Güzel
482-Tolga-Kafkas Kaplani
491-Kara Murat-Ölümün Gölgesinde
503-Kara Murat-Askim Kilicimdir
517-Tolga-Korsan Kani
535-Tolga-Büyük Yemin

hanac

Ilhan çok tesekkürler.

Excel dosyasi olarak mevcut ise "Çizgi Roman Listeleri" bölümümüze ekleyebiliriz.

Lami Tiryaki

Ilhan'cim eline saglik, gerçekten çok degerli bir çalisma olmus. Kara Murat ayni seri içinde tekrar maceralari hemen hemen hiç olmayan, ikinci serisi kismi olarak Bilka'da yayinlanan ve koleksiyonunu toparlamasi hakikaten zor bir seridir. Güzel kapaklari ve bayilerde Tarkan'imiza eslik eden dergi versiyonuyla Kara Murat'imizi, hatirladik sayende... Bende ileri dönemden bir miktar vardi. Aksam bakayim. Sayilari bilemesek te en azindan yayinlanmis hikayelerin adlarini çikarabiliriz bir miktar daha.

Selamlar
Lami

can amca

Elimdeki 650. sayiya kadar macera listesine göre Kara Murat'in kalan maceralari söyle, maalesef dolgulari yazmamisim.

553 Roma'daki Seytan
584 Çöl Kartali
614 Intikam Günü
634 Korsan Aski

650. sayidan sonra seri gerçek anlamda olmasa da ilk öykülerin yeniden anlatimi/çizimi seklindeki maceralarla "sanki" tekrara girdiginden takip etmedim.

İlhan Yılmaz

can amca,
Katkini küçümseme. Neredeyse eksiksiz elde edilmesi imkansiz ve de yayini 10 seneye tekabül eden(belki daha fazla) bir külliyatin listesini az zararla da olsa tamamlamak gelecekte bu maceralarin ya da külliyatin incelemesini yapacak/yapmak isteyecek akademik çalismalara dahi isik tutabilir. Biraz abartacagim belki ama tarih yaziyoruz burda  ;)

mandrake66

Herkese katkıları için teşekkürler!

Bu arada, Kara Murat'ın 650 den fazla fasikülü oldugunu ilk defa duydum.

:o

Tekrar edilen maceralarla mı?

Toplam macera sayısı tahminen ne kadar?

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: mandrake66 - 19 Ocak, 2011, 05:22:07
Herkese katkıları için teşekkürler!

Bu arada, Kara Murat'ın 650 den fazla fasikülü oldugunu ilk defa duydum.

:o

Tekrar edilen maceralarla mı?

Toplam macera sayısı tahminen ne kadar?

Yukarıdaki iletilerde aslında soruna cevap var. Kara Murat dergi formatında yayınına 30.01.1974 tarihinde Aşk ve Kan isimli macera ile başlamış. Binli sayıları bulmuş olmasına rağmen ilk 650 den sonraki sayılar tekrar maceralardan oluşmaktadır. Hatta ilk 650 sayıda da bir tekrar macerası yayınlanmış olup bu macera Vahşi ve Güzel'dir. Rahmi Turan'ın Rahmi Muratoğlu takma adıyla yazdığı Kara Murat'ı Önceleri Tolga ve Durakoğlu gibi kahramanların da çizeri olan Abdullah Turhan çizmiştir. Abdullah Turhan'dan sonra Ertan Tank ve Süleyman Gök'de çizmiştir. Kapaklar ise genellikle Abdullah Turhan ve Yücel'e aittir. Kara Murat'ın 20 macerası yayınlanmıştır.

Aşk ve Kan
Vahşi ve Güzel
Ölümün Gölgesinde
Ölüm Emri
Kardeş Kanı
Kızlar Manastırı
Cenneti Satan Adam
Pekin Celladı
Radenpur Bakiresi
Deniz Aslanı
Kanlı Akın
İntikam Kılıcı
Ölüm Yolu
Türk Kılıcı Yunanistan'da
Kralın Gözdesi
Aşkım Kılıcımdır
Roma'daki Şeytan
Çöl Kartalı
İntikam Günü
Korsan Aşkı

hacibabs

Merhaba,bu konuda en doğru bilgi Eyyüp Başkan'dan geldi.Benim ufak ilavelerim olacak.Kara Murat toplam 946 fasikül çıktı ve Tarkanla müşterek olarak 16 adet devam fasikülü çıktı.650.sayıdan sonra iki ayrı maceranın kareleri kullanılarak yeni macera yaratılmaya çalışılmış ve daha sonrada tamamen tekrar olarak devam etmiştir.
001-022 Aşk ve Kan
023-046 Vahşi ve Güzel
047-059 Ölümün Gölgesinde
060-085 Ölüm Emri
086-113 Kardeş Kanı
114-148 Kızlar Manastırı
149-176 Cenneti satan adam
177-206 Pekin Celladı
207-238 Radenpur Bakiresi
239-267 Deniz Aslanı
268-297 Kanlı Akın
298-333 İntikam Kılıcı
334-371 Ölüm Yolu
372-413 Türk Kılıcı Yunanistan'da
414-466 Kralın Gözdesi
467-503 Vahşi ve Güzel(tekrar)
504-552 Aşkım Kılıcımdır
553-583 Roma'daki Şeytan
584-613 Çöl Kartalı
614-633 İntikam Günü
634-650 Korsan Aşkı
853/946 arası sayılardan oluşmuş 14 orijinal cildi vardır son 4 cilt 2.fasikül serisi olan 16 lık grubun 15 adedinden oluşmuştur.İsteyen olursa hem fasikül takımı hemde tarafımdan imal edilmiş ilk 650 adedini içeren cilt takımı mevcut.Ayrıca 1-75-78-932-936-941-942 ve 2. seriden 7 numarayı bende arıyorum.
Sağlıcakla kalın.Tayfun Alemdağ

tommikser

Kara Murat'ın acaba sonradan hiç macera bazlı sayıları çıkmış mıdır?