Kara Murat - Sözcü

Başlatan Lami Tiryaki, 01 Haziran, 2009, 15:29:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guantanamo

Geçen gün İlyas abiyle konuşurken konu Kara Murat'a geldi,
Tarkanın, Tolganın tekrar yayınlandığını  Kara Murat için yayın evlerinin
düşünceleri olup olmadığını sordum.
İlyas agbey Kara Murat satmaz çıkartan yayın evi batar dedi
Arkadaşlar sizler ne düşünüyorsunuz sizce doğru mu?
Bilmiyorum ama Kara Murat'ı çok severim

Tarkan Kurt

Tolga ve Tarkan kendini kurtaracak satış rakamlarına ulaşabiliyorsa, Kara Murat'ta ulaşır. Şöyle 20 tam macera kitap şeklinde yayınlansa iyi olur. En azından ben alırım.  ;)

rumar80

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 20 Ocak, 2011, 19:59:36
Tolga ve Tarkan kendini kurtaracak satış rakamlarına ulaşabiliyorsa, Kara Murat'ta ulaşır. Şöyle 20 tam macera kitap şeklinde yayınlansa iyi olur. En azından ben alırım.  ;)

Sevgili Eyyüp, gerçekten kendilerini kurtarabiliyorlar mı?
   Her ikisini de alan ve alacak biri olarak Kara Murat'ı ben de okumak isterim. Doğru düzgün bir okumuşluğum yoktur, ama yine de merak ettiğim çizgi dizilerdendir.

Tarkan Kurt

Tolga için aslında kesin bir şey söyleyemem ama ben Tarkan'ı İzmir Balçova Kipa alışveriş merkezinde bulunan İnkılap kitabevinden alıyorum. (yeni çıkan yayınlar %20 indirimli olduğundan) O kitapçının her ay 10-15 arası Tarkan sattığını biliyorum. Aynı kitapçıya fumettilerin 2 şer adet geldiğini de biliyorum. Buradan yola çıkarak Tarkan'ın iyi sattığı kanaatindeyim.

tunaorhun

Satar mı bilemem ama, yayınlanırsa ben alırım.

haysat

Abdullah Turhan'ın eşsiz çizimi ve Rahmi Turan'ın güzel yazımı ile çok güzel bir seri idi.
Bence Tarkan'a ve Tolga'ya verilen şans Kara Murat içinde verilmeli.
Zamanında çizgi roman için genel yaparken Tommiks,Teksas diyorduk.
Türk çizgi romanı içinde Tarkan,Kara Murat derdik.
Hala benim gibi Tarkan'ına kavuşmuş ama Kara Murat'ı bekleyen çizgi roman okuyucusu vardir mutlaka.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

spawn

kara murat'ın ortaokul yıllarında ki bu 88-90lara tekabül ediyor. 16 sayfalık forma halinde çıktığını ve düzenli olarak aldığımı hatırlıyorum. çarşamba günleri çıkardı... bence tarkan gibi kara murat ve karaoğlan'ın da güçlü bir yayınevi tarafından renkli olarak basılması gerekir.

aa

Aynen katılıyorum. Tarkan da olduğu gibi iyi bir yayınevi basarsa satacağını düşünüyorum.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Kara Murat'ı bilmeyenimiz yoktur herhalde. Şu anda sürmekte olan çr furyasına bakarak bu çr nin de satacağını düşünebiliriz. Ama bundan emin olmak mümkün değil. Denemeden bilinemez. Bizim gibi eski çr meraklılarının satın alacağından şüphem yok. Ama, Kara Murat'ın o resimli hikaye formatını kaç yeni okur tasvip eder bilemem.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Kara Murat için, Tarkan formatında seçme güzel konulardan oluşan 4-5 maceralık küçük bir seri denenebilir.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Şahsi kanaatim bu piyasa koşullarında şans bulması zor olur. Ama hikayeleri yeniden çizilerek (çizgi roman formatında) basılırsa ben alırdım şahsen. Yayınlandığı zaman sırf arkasındaki Tolga'yı okumak için alıyordum.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: designer73 - 10 Temmuz, 2011, 14:24:44
Şahsi kanaatim bu piyasa koşullarında şans bulması zor olur. Ama hikayeleri yeniden çizilerek (çizgi roman formatında) basılırsa ben alırdım şahsen. Yayınlandığı zaman sırf arkasındaki Tolga'yı okumak için alıyordum.

Hikayelerinin yeniden çizileceğine pek ihtimal vermiyorum. Çizecek ressam olmadığından değil. Bir dönem Kara Murat çizmiş olanların hepsi bildiğim kadarıyla hayatta ama hiç bir yayınevinin maceraları yeniden çizdirme riskini alacağını sanmıyorum. Bununla birlikte orijinal formatında yayınlamayı düşünen bir yayınevi çıkabilir. Böyle bir yayın olursa ben alırım. Tabi en az Tarkan kalitesinde renkli ve büyük boy olmak koşuluyla.

FerdiFon

Bence   Tarkan  Ve Tolga Gibi Tam Macera Yayınlandığı Halde Satılmaması  Mümkün Değil  .
Seneler Evvel  Yayınlandıkları  Zaman  Büyük Keyif Alarak Oduğumuz Çizgiroman'dı  Kara Murat  Fakat  Bir Türlü   Maceralarının  Tamamını Okumuş Değilim  İllaki   Arada Bir Kaç Sayı Aksamalar  Oluyordu İnşallah  Bir Yürekli  Çıkarda  Bu Memlekette  Tarkan Ve Tolga  Satıyorsa  Kara Murat'ta Satar Deyiverir  ...

yunusmeyra

Size bir örnek vermek istiyorum..(şimdi siz yukarıdaki görselin "kara murat" le ilgili bir başlıkta ne aradığını sormadan ben derdimi anlatayım..) orijinal ismiyle "prince valiant"...bizde de çocuk dergilerinde ve gazetelerde boy göstermiş(hem de en az 60 yıl önce..) dünyaca ünlü bir ortaçağ kahramanı..yine çok ünlü bir "artistin",çizgi roman yazar ve çizerinin,"Hal"(Harold) R. Foster'ın en sevdiği eseri..sadece amerika'da gazete ve sonrası albüm baskılarıyla "milyonların" okuduğu bir seri..1937 yılında yayına başlıyor ve birkaç yardımcı çizerin katkıları ile 1971 senesine geliyor ve o tarihten itibaren özgün gazete boyutunu-formatını bozmadan bir başka çizer( john cullen murphy) tarafından 2000'li yıllara kadar getiriliyor ve 2004 senesinde o da ölünce bir başka çizer seriyi devralıyor..70 yıla yaklaşan ve "gazete" sayfalarında öncelikle varolan bir seri.."klasikleşen" , "konuşma balonu olmayan" resim-metinleriyle bugünlere ulaşmış hem de..bu serinin gazete sayfalarındaki orjinal halleri tıpkı basımlarla "devasa boy" denebilecek formatlarda albüm olarak basıldı..bu başka ülkelerde de tekrarlandı..resimdeki örnek sayfalar bu dizinin Almanya baskılarından..1987 yılında ilk yayınlan 1.albüm ve 2005'te yayınlanan 74.albüm kapağını ve bazı örnek sayfaları görüyorsunuz.."carlsen verlag" yayınevi hem asıl çizerin hem de halefinin sayfalarını 20 seneye yaklaşan bir zaman diliminde, hatta bazen 2.baskılar yaparak yayınlıyor..(ismi " prinz eisenherz" olarak yayınlanıyor..) tabii ki almanya'da ve hatta kendi ülkesi amerika'da bile bu 70 yaşını devirmiş "kahramanın" maceraları bu albümler ile onbinlerce basılmıyor ancak basıldığında "şanına" yakışır bir yayın anlayışı ve ciddiyetle illaki de karar verilen tüm zaman dilimlerini kapsayarak ve eksiksiz basılıyor.. dolayısıyla bu işler, birkaç sayının satışıyla bir sonraki sayıyı "finanse" etme anlayışıyla olacak işler değildir ,olmamalıdır..hem de ülkemizin bir dönem en popüler olmuş ve 20 yıla yakın bir zaman ,seveni en fazla serilerinden,"yerli","bizden" bir kahramanın serisinden bahsediyorsak, bu iş tam da böyledir..bunlar hem yayıncısına "saygınlık" kazandıracak hem de uzun vadede  ülkenin çizgi roman dergiciliğine basamak ve kaynak olacak,hafıza olacak "yayıncılık" işleridir..tamamına ermeyecek ve hem teknik,hem estetik yönden bu yayına yönelen veya zaman içerisinde yönelecek olan okuyucu ve çizgi roman meraklılarını tatmin etmeyecek,hayal kırıklığı yaratacak girişimlere hiç kalkışmamak en iyi yol olacaktır.."
Son söz:bu söylenenler "Tarkan" ve "Karaoğlan" içinde aynıyle geçerlidir..geçmiş hataları yok sayamasakta ciddiyetli ve "idealist" yayıncıları beklediğimizi ,Bunlar dışındaki "girişimleri" tüccarlık açısından anlaşılabilir kabul etsekte,almayarak protesto hakkımızı kullanacağımızı belirtmekte aynı şekilde düşünen okurlar için bir "haktır"..
Son not:yazdıklarımın hepsi kişisel düşüncelerimdir..bu tarz "özellikli" saydığım yayınlara benim bakış açımı ve sonuçlarını yansıtmaktadır..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

FerdiFon

Çok Güzel  Bir Analiz Tebrik Ederim Sizi  Bende Sizle Aynı Fikirdeyim  ...
Bizim Ülkemizde Malesef İşler Böyle İşlemiyor İşte  ,  Dünyada   The Phantom  Ve Mandrake  Nerdeyse  70 Küsür Yıldır Devam Ediyor  Senaristler Ve Ressamlar  Değişiyor Ama  Kahramanın  Maceraları Devam Ediyor  Oysa Bizde Öyle Değil  Rahmetli Sezgin Burak Vefat Edince  Tarkan'ın  Bitişi   Ona Keza  Karamurat Rahmi Muratoğlu'nun  Adeta Ben Oynamıyorum Bıktım Artık Dercesine Kahramanın Maceralarına Son Vermesi   Garip Garip Olaylar , Oysa En Doğrusu Yaratıcıları Olmazsa Bile Serileri  Devam Ettirecek  Çizerler Ve  Senaristler  Yetiştirmeleri Gerekiyordu  Ama Bizim Ülkemizde  En Güzeli Oydu O Olmazsa Olmaz Var  ...