Dean R. Koontz Romanları

Başlatan hanac, 04 Şubat, 2014, 13:28:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Zamanında Koontz'un 2-3 romanını okumuştum. Bunlardan aklımda kalanlar "Twillight Eyes" yani bizde ne hikmetse "Onlar Yoktu" adıyla çevrilmiş romanı ve Kara Büyü adlı romanıydı.

Koontz'un romanlarında olaylar genelde ilk sayfada başlıyor. "Onlar Yoktu"da Koontz Oruç Aruoba'yı da bir aforizmasıyla anmış. Okurken farkedersiniz muhakkak.  Bizim Aruoba kim haberimiz yok ama elin Amerikalı korku romanı yazarı adamın varmış işte.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 25 Mart, 2014, 21:13:57
"Onlar Yoktu"da Koontz Oruç Aruoba'yı da bir aforizmasıyla anmış. Okurken farkedersiniz muhakkak. 

Hmmm bunu bilmiyordum, bakalım Güneş fark etmiş mi ?

Bu arada "Odd'un Rüyası" nda Kootz amca bir kişiyi tanımlarken "Türk Burnu" olduğundan bahsediyor.

Böyle bir tanımlama mı varmış ?

tommikser

Fatih valla haberim yoktu. Diğer kitabımda "Onlar Yoktu" olacak. Bakalım ne diyeceksiniz.

Oruç Aruoba hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyorum hemen. Merak ettim değerli bir felsefeci olduğu belli.

Bu arada İki adet Conan romanını aldım. Bugün yarın gelir bakalım çr'dan ne kadar farklı ?

Admin'in Notu: Conan muhabbetinin devamı için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,6844.msg102857.html#msg102857

DAMPYR

Kurbanlar bana Koontz'u sevdiren ilk okuduğum romanıydı.

Filmini de tv de seyrettim o da romana yakın bir kurgu içinde ilerliyordu ama romanını okumak daha zevkliydi.

Diğer arkadaşların da söylediği gibi final benimde hoşuma gitmemişti... 8) :o :D

alan ford

Oruç Aruoba üniversite yıllarında bir aralar başucu yazarımdı. Yürüme , De Ki İşte , Tümceler falan şahanedir.

Dean R. Kontz hakkında malumatım yok pek. Denek bir köpekle ilgili bir film vardı. Nöbet'miydi ne. Sanırım onun kitabından senaryolaştırılmıştı. Filmden sonra kitabı da okumuştum ama pek bir şey kalmamış aklımda.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

dean r. koontz'un sadece frankenstein kitaplarının ilk cildini okuduğum için muhabbete katılamıyorum.
Ama okumak istediğim yazarlardan.

hanac

Koontz çok üretken bir yazar.

Burada muhabbeti geçen Kurbanlar ve Nöbet 80 li yıllardaki kitaplarından.

Kurbanlar 1983, Nöbet 1987 yılında yazılmış.

Yakında tanıtılacak olan "Onlar Yoktu" da 1987 yılından.

Ama ilk 1 Numarası (New York Times çok satanlar listesi) 1989 yılında olmuş.

Bu kitap Midnight bizde "Gecenin Tam Yarısı" olarak yayınlanmıştır.

Ve toplam 16 kitabı 1 numara olmuştur.

Şu anda 68 yaşındadır ve herkese çok selamı vardır.  :)

gamlıbaykuş

Dean Roy Koontz, çok sevdiğim ve her zaman çok başarılı bulduğum bir yazardır. Tüm külliyatını bulabildiğimce toplamaya çalışıyorum.

20 kadar kitabını okumuşumdur. Genel itibariyle okuduğum kitaplarının çoğunu sevsem de benim favorilerim; Kükreyen Mağara, Kara Büyü, Yıldırım, Vampirin Öpücüğü olmuştur.

Her kitabını yüksek doz gerilim ve sürekli artan bir heyecan temposuyla okudum.

Kitaplarından uyarlanan filmler çok başarısız, yazık etmişler yani. Daha güzel işlerde çıkabilirmiş.
Sonuç olarak Dean Koontz' u okuyun, okutun. Ona laf edeni ıslak terlik ile döverim :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

DAMPYR

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 26 Mart, 2014, 11:52:40
Dean Roy Koontz, çok sevdiğim ve her zaman çok başarılı bulduğum bir yazardır. Tüm külliyatını bulabildiğimce toplamaya çalışıyorum.

20 kadar kitabını okumuşumdur. Genel itibariyle okuduğum kitaplarının çoğunu sevsem de benim favorilerim; Kükreyen Mağara, Kara Büyü, Yıldırım, Vampirin Öpücüğü olmuştur. Her kitabını yüksek doz gerilim ve sürekli artan bir heyecan temposuyla okudum.

Kitaplarından uyarlanan filmler çok başarısız, yazık etmişler yani. Daha güzel işlerde çıkabilirmiş.
Sonuç olarak Dean Koontz' u okuyun, okutun. Ona laf edeni ıslak terlik ile döverim :)

Özellikle benim gibi korku severlerin  hoşlanacağı türde kitaplar yazmaktadır.
Diğer yazarlar kurbanlar kitabını cesaret üstü olarak eleştirmişlerdir. Okuyun beğeneceksiniz... 8) :D ;)

tommikser

ONLAR YOKTU:

"Onlar", aslında bizim unuttuğumuz kadim zamanlardan beri aramızdaydılar. "Onlar",bizim içimizden doğmuş Kabil'lerdi.
"Onlar"ı, karanlık tarafı aslında biz yaratmıştık. Onlar suçlu muydu yoksa suçu yaratan bizler miydik ?
Bütün günahları "Onlara" yıkabilir miydik ? İçimizde gezen, aramızda yıllardır dolaşan arkadaşlarımız, dostlarımız komşularımız "Onlar" olabilir. Biz sadece "Onlar"ın gözlerinde öldürülmesi gereken hayvanlar mıyız ?

Onları sadece ve sadece içimizden bazıları görebiliyordu. Görebilenler şanslı mı yoksa lanetli miydi ? Kim bilir ? Kimine göre bu lanetti. Yalnız olmadığını düşündüğün bir anda aslında yalnız olmayı istiyordun. Çünkü sen "Onlar" için zevk uğruna öldürülecek birer hayvandın. Bunu bilerek yaşamak ne kadar kolay olabilirdi ki ? Bilmemek, cehalet bir erdemdi en azından ölümünü beklerken dünyanın tadını çıkarabilme şansına sahiptin. Kimileri bu şanstan yoksun olarak dünyaya geldiler. Bunlardan birinin, slim mckenzie'nin öyküsünü okumak ve buna karar vermek sizlerin elinde.

Gri gözler denilen, pisişik gözlere sahip slim mckenzie'nin öyküsünü okudukça heyecan ve gerilim sizi içine çekecek. Sadece o ve onun gibilerin görebildiği ve katıksız kötülüğe kafanızı mı çeviri yoksa mckenzie'nin izlediği delice yolu mu izleyeceksiniz ?.
Öykü ilerledikçe bu soruya sizin cevap vermeniz daha yerinde olacaktır.

Roman ilerledikçe yolculuğuna katılan ilk olarak sevgilisi daha sonrada karısı olan Rya maceradan kaçmak isterseniz, kaçmamanız için sizde daha fazla neden sunabilir. Hatta slim mckenzie'nin ölümüne sevebileceği nedenler gibi.

Eğer yolculuğu yarım bırakmazsanız, yalnız kalmış, hor görülmüş insanların içinde kendinizi bulacağınız sıcak bir yuvaya sahip olacağınıza emin olabilirsiniz. Belki bir tarafınız Mckenzi'nin hissetiklerini ve duygularını anlaabilir. Belki de anlatılanlar "Onlar"

Sonu itibari ile diyebilirim ki mükemmel bir şekilde bağlanmıştı. Şu ana kadar okuduğum en iyi Koontz sonuydu. Tam bir son olmasa bile roman itibariyle yaptığı son enfesti. Son ana kadar heyecan o kadar arttı ki kitabı bırakıp  lavaboya bile gitmek zorlaştı.
Umarım benim yaşadığım bu heyecanı sizde yaşarsınız.

hanac

Bu yazının tamamı sana mı ait ?

Yoksa kitabın arka sayfasını mı buraya yazdın ?  :)

Kamuoyu açıklama bekliyor.

tommikser

gamlıbaykuş

Okuduğum Dean Koontz romanlarının çoğunu bir oturmada okumuşumdur. Bu sebeple yaşadığın heyecanı çok iyi anlıyorum Güneş. Sana Şeytanın Dansı kitabını da taviye ederim...

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

Alıntı yapılan: tommikser - 26 Mart, 2014, 21:51:31
Demin yazdım abim :D

O zaman tebrik ediyorum, çok güzel bir yazı olmuş.

dean

Alıntı yapılan: tommikser - 26 Mart, 2014, 21:30:41
ONLAR YOKTU:

Dean R. Koontz'u çok seven bir arkadaşım hep bu kitapla başlamamı söyler. Artık yazın bu kitapla Dean R. Koontz romanlarına adım atacağım.