JBC Yayıncılık : Batman : Gülen Adam

Başlatan Jedmau, 21 Şubat, 2014, 15:32:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

Alıntı yapılan: hanac - 15 Nisan, 2014, 10:10:22
İlk hikaye "Gülen Adam" ı bitirdim.

Akşama "Tahtadan Yapılmışı" okuyacağım.

Joker ile ilk tanışma olduğu için önemli bir hikaye idi.

Bir sorum olacak (Batman konusunda cahilim);

Batman, Joker'in Red Hood olduğunu düşünüyor ve daha önce Red Hood ile başından geçen bir macera anlatılıyor.

Bu macera bizde de yayınlanacak mı ?

Merhaba,

Tam anlamı ile emin değil ama şöle diyeyim.

Killing Joke basacağız , burada bu konu işleniyor.

Onun dışında Batman Yeni 52 Ana seride 4. kitap olan zero year da da anlatılıyor.

ve evet bunları basacağız.

sevgiler

V

Red Hood'lu animasyonda maskenin altından Jason çıkmıştı hatırladığım kadarıyla..
"İstemem,eksik olsun.."

Caped Crusader

Animasyonda Jason Red Hood'u Joker'in ilgisini çekmek için kullanıyordu.Yani burdan bir zamanlarda Red Hood'un Joker olduğu çıkıyor.Tabii yanlış hatırlamıyorsam.Komple yanlış bilgide olabilir :)

Nightrain

İlk Red Hood, Joker. ama Joker olmadan önce, soygun yapmak için takıyordu.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Jedmau - 15 Nisan, 2014, 13:03:01

Merhaba,

Tam anlamı ile emin değil ama şöle diyeyim.

Killing Joke basacağız , burada bu konu işleniyor.

Onun dışında Batman Yeni 52 Ana seride 4. kitap olan zero year da da anlatılıyor.

ve evet bunları basacağız.

sevgiler

joker'in geçmişindeki en önemli olaylardan biridir "red hood" mevzuu..berbat ve sefil bir "başarısız komedyen hayatı",hamile bir eş,parasızlık.. joker'in tam "karanlık tarafa" geçmesine, o anki "cinnetine" şahit oluruz...mafyanın avucuna aldığı ve her şeyi yapmaya hazır bir "joker" in ilk işi ;"red hood" kostümünü giyerek-"karanlık dünyaya" kendini ispatlamak için- şehri "terörize" etme görevidir.. "red hood" olma kararı "joker"in,"ruhen" asıl ortaya çıkışıdır..sonrası "joker"in batman'i gördüğü anda, fabrikanın kimyasal atık havuzuna düşüp "tipinin" bildiğimiz haline kayması ise "trajedisinin" cilası olur..
  Ertan 'ında dediği gibi usta yazar moore "killing joke"ta bizi bu yıllara götürür( ki bu yıllar "joker" in joker ve "batman"in batman olduğu yıllardır..)..delilik-çıldırma ile akıllı-dengeli olma arasındaki bazen anlamını yitiren "çizgiyi" görürüz ..( veya bu "çizgi"nin olup olmadığını sorgularız  ??? ) "killing joke"ta tamda böyle ince bir çizginin (varsa !?) 2 tarafındaki 2 şahsiyete odaklanırız..

not:red hood mevzu sonraki bir çok kitapta işlenmiştir..ancak orijinle ilgili ilk bilgiler 1951 yılındaki batman maceralarına kadar gider (deniyor  ;) )
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Jedmau

hanac

Gülen Adam cildinin içindeki "Tahtadan Yapılmış" macerasını okudum.

Güzel bir detektiflik hikayesi idi, Green Lantern ile işbirliği yapmaları çok keyifliydi.

Ralph

Gülen Adam'ı çok beğendim. Joker ile ilk tanışma için güzel bir hikayeydi. Hatta  Yeni Dünya Cilt 2 için düşünülebilirdi. Tahtadan Yapılmış'ın çizimleri Gülen Adam'a nazaran daha iyiydi. Green Lantern'ı sadece oyunlardan tanıyan biri olarak Batman'le işbirlikleri ve Batman'in arada babacan öğütler vermesi hoşuma gitti. Her 2 hikaye de fazlasıyla sürükleyiciydi. İlk hikaye gerilimi, ikinci hikaye ise gizemi ile önplana çıktı. Keyifle okudum. Jbc'ye bu eseri bize kazandırdığı için teşekkür ediyoruz.

Ras Al Ghul

öteki konuda söylediğim gibi çok güzel seçimleriniz var.İki hikayeyide çok beğendim

pizagor

Brubaker'dan daha iyi bir hikaye beklerdim. Joker'in nihai planı özgün değil, gayet tanıdık. Yine de kendini okutuyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Jedmau

Ben tahtadan yapılmışıda çok beğendim bu kitapta , tam tadında olmuş.

Harun Ça

Öncelikle Ed Brubaker'ın suç hikayelerini seviyorum. Bu kitapta bilindik bir hikaye anlatsada Gordon ve Batman'in kafa sesleriyle değişik bir tat katmış diyebilirim. Çizim olarakta beğendim. Tabii alışageldik Gotham'ın karanlık atmosferi daha iyi olabilirdi keza tek sahnede görsek de batmobil de öyle.

Konumuz kısaca şöyle; Batman'in daha toy olduğu yıllar. Komiser Gordon'la yeni yeni iş birliği yapmaya başlamış. Hikayemiz bu şartlar altında geçiyor ve Joker ile ilk karşılaşmamız yani daha o bildiğimiz iki ezeli düşman hikayesi yok. Joker bütün Gotham'dan intikam almak istiyor bunun nedeninide az biraz değinilen Joker'in orijin hikayesi Red Hood mevzundan anlıyoruz. Batman katiller, tecavüzcüler, klasik suçlular için hazır ama böyle aklını kaçırmış bir deliyle karşılaşınca afallıyor. Hikayemiz de Joker'in canlı yayına çıkıp kimin öleceğini söylemesi şehre korku salması olayları sırasında Batman, Joker'in asıl planını anlayıp onu engellemesi ve Arkham'a tıkmasıyla bitiyor.

pikofarad

Batman Sevenler Derneği Yarışması için yazdığım yazı.

Batman Gülen Adam, çizgi roman tarihinin en özgün kötülerinden Joker ile tüm çizgi roman dünyalarının en gerçekçi kahramanı Batman'in ilk kez karşılaşmalarını konu alan bir çizgi roman. Bu çizgi romanda Gotham şehrinin mevcut suçluları, suç oranları yetmiyormuş gibi bir de ortaya ilk kez çıkan çılgın psikopatımız Joker karşısında, Batman neler yapabilecek bunu okuyacağız.

Hikayemiz, ne zaman işlendiği belli olmayan bir katliamın ortaya çıkmasıyla başlıyor. Bu kokuşmuş cesetlerin ortaya çıkması Jim Gordon ile birlikte Batman'ı da harekete geçiriyor ve bunun nasıl olabileceği ve kimin tarafından yapılabileceği hakkında araştırmalara başlıyorlar. Olaylar bu şekilde devam ederken gizemli psikopatımız Joker, bir televizyon kanalının muhabirini canlı yayında ruhlar alemine gönderirken ortaya çıkıyor ve kendini de tüm Gotham'a canlı yayında tanıtmış oluyor. Bana göre çok sağlam bir sahneye çıkış Joker'in bu çıkışı ve kesinlikle övgüyü hakediyor. Ben farklıyım diye bas bas bağıran bir ilk sahneye çıkış bence.

Konuyu dağıtmadan devam edeyim. Canlı yayında Gotham'da yaşayan zengin insanları tek tek isim vererek ve hatta zaman vererek öldüreceğini söylemesiyle ortalığın karışması bir oluyor. Sıradaki kurbanı söylüyor ve tabi ki polis alarma geçiyor. Ama polisin alarma geçmesi sizce yeterli olacak mı? Cevabı tabi ki vermeyeceğim. Polisle beraber Batman de alarma geçiyor ve ipuçlarını takip etmeye başlıyor. Bir yandan da Jim Gordon'a gözükmeden O'na sürekli bilgiler yollayarak yardımcı olan Batman, sahnenin birinde Gordon'un ofisine kimselere gözükmeden bıraktığı notla bizzat Jim Gordon'dan övgü alıyor. "Kendini iyice geliştirdin" diye mırıldanıyor Gordon.

Olaylar bu çerçevede devam ediyor. Joker her an sorun çıkarmaya devam ederken Batman ve Gordon, Joker'i durdurmak için var güçleriyle çabalıyorlar ancak Joker'i durdurabilecekler mi? Bence sonu da fena olmayan bir çizgi roman Gülen Adam. Batman dünyasında yeni bir okur olarak Joker ile Batman'in ilk karşılaşmalarının hikayesini anlatan Gülen Adam'ı beğendim. Batman takipçileri bu hikayeyi okumuşlardır ancak hala daha alıp okumayan varsa bence biran önce okumalı.

Berkdinho

Sonunda Türkçe Batman'lerden siftahı Gülen Adam'la yapabildiğim için çok mutluyum.Sonrasında da sindire sindire okudum.İki macera da çok iyiydi bence.Hem çizim hem senaryo olarak.Batman'in dedektiflik yönünü güzel yansıtan maceralar olmuş. Orjinal Green Lantern'i pek bilmezdim.Onu da biraz tanımış oldum.Eski görev bölgesinin Gotham olduğunu bilmiyordum.Buna şaşırdım.JBC de çeviri, balonlama, basım alanlarında çok kaliteli bir iş çıkarmış.Umarım bu kalite korunup bizi Nirvana'da tutmaya devam ederler. :)
   Bunun ardına umarım yakın zamanlarda Long Halloween ve Dark Victory de yayımlanır (Year One zaten 2015'de yayımlanacağı için belirtmedim).Böylece Batman'in kariyerinin (Yeni 52 öncesi) ilk zamanlarını anlatan müthiş maceraları da JBC kalitesiyle Türkçe olarak okuyabiliriz.
The Right Man When Things Go Wrong

tommikser

Long halloween'nin yakın zamanda orginal boy ve sert kapak çıkacağı bilgisini verebilirim.Hem de çok yakın zamanda yıl bitmeden gibi :D