YAYINEVLERİ BASILACAK YENİ YAYINI NASIL BELİRLİYOR?

Başlatan altay1944, 24 Şubat, 2014, 11:03:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Biliyorsunuz ülkemizde çizgiroman basan çok fazla yayınevi yok.Var olanlar ise üç gruba ayrılıyor.
1.grup :gelenekçiler;bu yayınevleri ülkemizde defalarca yayınlanan satışı garanti yayınları seçiyor...
2.grup:yenilikçiler;    bu yayınevleri ülkemizde hiç yayınlanmayan yayınları seçiyorlar(cesaretle)
3.grup :hem yenilikçi hem gelenekçi;bu yayınevleri hem klasik diye tabir edilen yayınları basıyor hemde ilk kez ülkemizde yayınlanacak kahramanlara yer veriyor.
   Şimdi sorun şu gerek gelenekçi gerek yenilikçi gruplar yeni bir yayın basmak istediklerinde nasıl bir seçim ile bu işe karar veriyorlar?Basayım nasılsa satar mı yoksa italyada şu kitap şu kadar sattı ;ülkem insanı da beğenir bu eseri diye mi  düşünüyorlar...Örneğin daha fumettilerde basılması gereken eserler (tamamlanmış) dururken İlker daha çok yeni habiri caizze italya ile aynı anda bir yayına nasıl karar veriyor.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Benim edindiğim kanaat şu oluyor;

Yayıncı kendi zevkine ve beğenisine uygun olanları basıyor.

Bu kadar basit   ;D

Nightrain

Bence biraz araştırma yapsınlar. Sosyal medyadan nabız yoklamaları yeterli.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

DAMPYR

Satmıyacak yayına cesaret edip gireceklerini sanmam.Onlar gene italyada satan yayınlara yer veriyorlardır... ::) :) :D

s.b

Çizgiromanlar kendi ülkelerinde satış rekorları kırıyor diye bizim ülkemizde de mutlaka beğenilecektir gibi bir karara varmak yanlış olur. Çizgi romanın yayınına başlanmadan satışı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değil. Üç aşağı beş yukarı şu satar bu satmaz desek de bundan emin olamayız.
Fakat Türk çizgi roman okurunun gelenekçi olduğunu söyleyebiliriz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Nightrain

Captain America basılsa kimse hayır demez bence. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

afu

Bir kaç sene önce Yayın seçmek yerine, (Fransa'dan) Yayınevi seçerek Türkiye Şubeleri olayım diye teklif götürdüm.
Çoğu beni İstanbul'daki bir ajansa yönlendirdiler. Bu sayede frankofonların nasıl seçilip teliflerinin bu aracı ile alındığını ajansı ziyaretim sayesinde öğrendim.
Bir yayınevini ile Paris'te bire bir görüşme fırsatım oldu. Aynı teklifimi (tüm yayınları için) yaptım.
İlgilenmediler. (Türkiye piyasasını da bilmediklerini fark ettim. O yüzden sanki pek güven duymuyorlar)
Neden olarak da Türkiye satış adetlerini gösterdiler. 1.000 adede zor yaklaşan satışlar, onlar için hesap açmaya değmeyecek tutarlar.
O yüzden Türk yayıncısının beğendiği veya yatırım riskini göze alabileceği yayınları ajans aracılığı ile alıp basması en azından frankofonlar için devam edecek diye düşünüyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: Nightrain - 25 Şubat, 2014, 10:58:03
Captain America basılsa kimse hayır demez bence. :D

Ben doğrudan hayır derim ama fiyatı makul seviyeye indiğinde de alırım. Benimki de değişik bir psikoloji! Ama bu sanki bizlerde bir miktar var...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yalcinerol345

Uygun başlık bulamadığım için buraya yazıyorum.Az önce TVde reklamlarda, TARZAN filminin 8 Temmuzda sinemalarda olduğunu söylüyordu.Bir kaç tane de müthiş sahne vardı.Bu filmin etkisiyle Tarzan Yayınlayacak yayınevi çıkmaz mı?

darkwood

Alıntı yapılan: s.b - 25 Şubat, 2014, 09:36:53
Çizgiromanlar kendi ülkelerinde satış rekorları kırıyor diye bizim ülkemizde de mutlaka beğenilecektir gibi bir karara varmak yanlış olur. Çizgi romanın yayınına başlanmadan satışı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değil. Üç aşağı beş yukarı şu satar bu satmaz desek de bundan emin olamayız.
Fakat Türk çizgi roman okurunun gelenekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Benim dükkana gelen müşteri portföyünden gözlemlerim.
Gelenekçiler ortalama 45+ yaş üstünde kaldı.
Bu yaşın altındaki nesil ise genelde Anime, sinema filmleri ve oyunları yoluyla güzel tanıtımları olan Manga, Comic veya Nail Gaiman gibi ünlü yazarların çizgi romanlarını okuyorlar.
Yayınevleri de doğal olarak ortalama 1.000 adet fumetti veya frankofon satmaktansa genç nüfusun rağbet ettiği bu yayınlara yönelmeyi tercih ediyorlar.
Darkwood Sakinleri..