Locke & Key

Başlatan emre ozdamarlar, 04 Mart, 2014, 12:12:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Stephen King'in oglu Joe Hill'in yazdigi ve Gabriel Rodriguez'in cizdigi Locke & Key 2008 senesinden beri yayinlaniyor IDW tarafindan ve bugune dek 6 cilt icinde toplanmis cikan sayilar.

Hikaye Keyhouse (anahtar evi) denen eski bir malikanede geciyor. Buraya tasinan Locke ailesinin basina gelenleri okuyoruz. Keyhouse'da sihirli gucleri olan anahtarlar sakli. Ve aile uyelerinin (veya kötu karakterlerin) bu anahtarlari elde edislerini, evin, Locke ailesinin ve anahtarlarin gecmisini ve nereden geldiklerini her macerada daha da derine inerek ögreniyoruz.

Ben simdilik ilk 3 cildi okudum ve gerisini de merak ediyorum. Joe Hill basarili bir yazar, insani korkutan hikayeler yazmayi basariyor. Locke & Key'de en korkunc olaylardan biri yasanan pek cok vahsetten sonra annenin alkolik olmasi ve cocuklariyla olan iliskisi. Stephen King hayranlari bilirler kendisi de zamaninda alkol ve uyusturucu bagimliligindan zor kurtulmustu. Yazar Joe Hill de alkolik bir aile uyesiyle yasamanin gerilimini iyi aktarmis sayfalara.

Cizer Gabriel Rodriguez hakkinda denecek bir sey yok. Muhtesem bir hikaye anlatimina, harika detaylarla dolu panellere imza atiyor.

Umarim ulkemizde yayinlanma sansi bulur bu seri. Amerika'da bu kadar guzel seriler varken Turk cizgi roman okuruna halen Marvel-DC dayatilmasi gercekten cok yazik. Yayincilari da anliyoruz tabi, X-Men'in Örumcek Adam'in piyasada satilmasi daha kolay (satiliyor dedigimiz de 2000 kopya) Saga, Y-The Last Man gibi guzel alternatif serilerle piyasa biraz daha aciliyor en azindan. İlerde belki Locke & Key'i de ulkemizde göruruz.

hanac

Tanıtım için teşekkürler Emre.

Çizimler oldukça iyi duruyor.

Nightrain

Konusu ilgimi çekti. Basılırsa alırım. Artık IDW Comics çizgi romanlarıda basılsa fena olmaz.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

emre ozdamarlar

Konusunun da cizimlerinin de benim burada gösterebildigimden, anlatabildigimden kat kat daha iyi oldugunu söyleyebilirim arkadaslar.

Bu arada cizgi romanin basarisi uzerine önce film yapmak icin telif haklari satilmis, ardindan dizi olmasina karar verilmis. Fox icin pilot bölum cekilmis ama fazla masrafli olacagina inanilarak proje rafa kaldirilmis. 2011'de San Diego-ComicCon'da bu bölum gösterilmis ve cok begenilmis.

Fragmanini buradan izleyebilirsiniz.

Locke And Key Official Trailer 2011

connyapku

Guzel bir cizgi romana benziyor bir ara bakayim buna.

dean

Çizgi roman ilgi çekici. Dizinin onay almaması da üzücü :'(

emre ozdamarlar

Dun aksam bu eserin 6. ve son cildini okudum. Kitabi elime alirken cok uykum vardi, ve sabah erken kalkmam gerekiyordu, biraz okuyup uyurum derken tum cildi bitirdim.
Joe Hill'in eseri kesinlikle cok kaliteli, son ana dek insani germeyi basariyor ve guzel bir finalle sonuclaniyor. Hill'in anlatim tarzinda karakterlerinde Stephen King etkisi buyuk. Stephen King sevenler bu seriye hasta olacaklardir (ben oldum). Umarim Scalped, Y-Son Erkek gibi alternatif yayinlar deneyen yayinevleri ilerde Locke & Key'e de el atarlar.

kalidor

Böyle alternatif eserlerin ülkemizde de yayınlanmasını arzu ediyoruz. Superherolar bitsin artık... ::)
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: kalidor - 03 Mart, 2015, 12:26:22
Superherolar bitsin artık... ::)

Al benden de o kadar hocam. Gecen bi yerde DC'nin bu seneki buyuk event'i hakkinda bir tanitim okudum, zerre ilgimi cekmedi. Kafama silah dayamalari lazim okumam icin :)

panthei

Nightrain

Nightrain

Kimse birşey dememiş. Hayret! ;D

hanac

Emre Özdamarlar'ın yazısını tekrar okudum.

Gerçekten ilginç bir seri, JBC çıkarırsa kesin alırım.

Mrtekin

Bu seri ne oldu acaba?

Jbc çıkaracak mı?
They drew first blood...

Harun Ça

İlk sayı haftaya çıkıyormuş.