Sizce Çizgiromanı hangi kağıtta okumak keyifli ?

Başlatan tommikser, 04 Mart, 2014, 16:58:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Carnage

aa

Esse Gesse Hayranı...

flaneurcomics

Çizgili Düşler 70 gr ivory kağıda bastı Gün gezgini ve son erkek çizgi romanlarını yine aynı (ivory) kağıdı Flaneur, Jim Morrison / kaosun şairi ve Charles Bukowski- Mathiass Schultheiss / Bütün Atlar Kaybetmeye Koşar'da 115 gr olarak kullandı.

pearl jam

Baskı kalitesinde YKY, Flaneur ve JBC bir numara bence.

Çizgi düşler de gayet iyi ve sıralamada bunlardan sonra gelir.

Marmara frankofon boyutunu çözse iyi olacak.

zagortenay

hanac

2. Hamur ve Kuşe önde gidiyor.

İyi olan kazansın. :)

kadri kerem

darkwood

Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

aslında orjinal baskılara sadık kalınarak aynı kağıt türlerine ve ebatlara basılması arzumuz..ancak bu tarz bir şık olmadığı için kendimce en ağırlıklı şıkkı işaretledim.. türk çizgi roman piyasasını ve cebimizi düşündüğümüzde ebatlardan fire vermemek kaydıyla 2. hamur dedim..ayrıca hem renk kayıpları 3.hamura göre azdır hem de 1. hamura (kaplamalı-kaplamasız tipleri) basılmış renkli işleri uygun fiyata okumamızı (orjinali gibi olmayacaksa da..)sağlar.. ayrıca 1. hamurkağıdın aksine siyah beyaz işleri daha iyi göstermektedir..

not:bugün çoğunluk ülkemizde 4 rengi kullanan (CMYK renk moduyla oluşturulan yani c=cyan mavi,m=macenta,y=sarı,k=siyah mürekkep karışımından oluşturulan) baskı teknolojisi  bazı renklerin üretilmesine izin verirken özellikle "rgb" renk modunda (r=kırmızı,g=yeşil,b=mavi)çalışan monitör ve ekranlarda gördüğümüz çok canlı renklerin üretilmesine izin vermemektedir..

üstte,rgb renkleri denilen ve cmyk renkleri denilen renk üretimlerinin birbirini karşıladıkları ve aştıkları alanları gösteren bir grafik..

şu da var ki,bazı renkleri 1. hamur ve kuşe kağıda dahi bassanız; amerika ve avrupa,japonya'da üretilmiş bir kısım orjinal renkli işlerin kalitesini yakalayamazsınız..burada sorun kağıdın kuşe ve 1.hamur olmasının dışında bir baskı ve renk üretme teknolojisi sorunudur..
   günümüzde bazı çizgi roman üreticileri  6 rengin karıştırılabildiği baskı teknolojisi kullanarak çok daha gözalıcı renklere sahip işlerde üretmektedir ..cmyk standardını aşan bir "hexachrome" yani 6 mürekkepli (cmyk renklerine ek olarak kullanılan "orange" ve "green" mürekkeplerinin kullanıldığı) , matbaa makineleri baskı seçeneğidir ki maddi külfeti ve teknolojisi kassada bu tarz üretimlerin olduğu da bir gerçektir..ülkemizde pahalı ve ayrıcalıklı işlerde,ambalaj,poster baskılarında kullanılsa da çizgi romanda kullanıldığını sanmıyorum..

yukarda ,amerika "comics" sektöründe son yıllarda ,baskıdaki renk üretme  tekniği olarak kullanılan "cmyk" renk modu ve malzemeleri  dışında ve ötesinde renkli işlerin üretilmesinde, özellikle renkleme sanatçılarına rehber niteliğinde yayınlanmış kitaplardan biri..("hi-fi" baskı ;ultra yüksek kaliteli-renkli baskı seçeneğinin bir diğer tanımlaması olan "high fidelity" nin kısaltılmışı sanırım..)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

tommikser

Fikrini beyan etmeyen veya değiştiren var mı acaba?

köstebek

2. hamur dediğiniz Y'nin kâğıdıysa adı "ivory (fildişi)" ve flanör'ün de kâğıdı aynı (sadece biraz daha kalını) o yüzen bu iki maddeyi birleştirseniz iyi olur!

antiochia

Ben de 2. hamur baskı dedim..Marvel de olsa fumetti de olsa da 2. hamur gayet iyi..Tabi frankofon deyince 1. hamur en iyisi..Saman kağıt alerjim olduğundan okuyamıyorum ve çabuk toz topluyor, sararıyor...

Ras Al Ghul

Sakızlı Ohannes Paşa