Uzak - Shaun Tan - Tudem

Başlatan V, 07 Mart, 2014, 20:55:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Oscar ödüllü Avustralyalı çizer-yazar Shaun Tan'in hiç yazı kullanmadan hazırladığı "sessiz kitap" Uzak, göç ve göçmenlik çerçevesinde, okurların zihin ve ruhlarındaki uzak kavramına imgesel bir anlam kazandıran çarpıcı bir eser.

Dört yıllık uzun bir araştırma, geliştirme ve çizim döneminin ürünü olan Uzak, büyük bir ustalıkla ince ince işlenerek yayına hazırlanan her sayfasıyla olağanüstü bir görsel okuma deneyimi sunuyor.

Kızı ve eşine daha iyi bir yaşam kurabilme umuduyla bilinmeyen topraklara doğru adım atan yalnız bir adamın sessiz hikâyesini anlatan bu şiirsel eser, anlaşılmayan diller, tuhaf hayvanlar ve yabancı nesnelerin yer aldığı detaylı çizimleriyle yeni bir yerde en sıradan ayrıntıların bile ne denli yabancı gelebileceğini gözler önüne seriyor.

Genç yaşına rağmen, çizerlik ve yazarlık kariyerine sayısız büyük ödül sığdıran Shaun Tan, 2011 yılında çocuk ve gençlik edebiyatına katkılarından ötürü Astrid Lindgren Anma Ödülü'nü (ALMA) almaya hak kazanarak son yılların en ünlü illüstratörlerinden biri olarak anılmaktadır.

Uzak okurlarını, her göçmenin, her sığınmacının kısacası yurdundan edilmiş herkesin umuduna ışık olmaya çağırıyor...

(Tanıtım Bülteninden)
"İstemem,eksik olsun.."

V

Shaun Tan'ın Çeşitli Çizimleri:

"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

çok severim kendisini sağolasın tanıtım için V, alayım hemen
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

haysat

Tutem yayınlarından çıkan bu kitabı geçen hafta fuarda görmüştüm.

HC olarak çıkarmışlar.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

V

Tam bir şaheser.Harika bir de baskısı var.İdefiks'teki %45'lik indirim vasıtasıyla alındı,baştacı edildi.

Ayrıca Shaun Tan'ın İthaki'den çıkan Kızıl Ağaç'ı da alındı.O da bambaşka bir güzellik.

"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Peki diğer kitapları hakkında bilgi verebilir misin abi?

V

Bunlar klasik çizgi roman değiller.Uzak'ta ne balon, ne de yazı var zaten.Ancak öykü herbiri ayrı güzellikte akan tablolarla anlatılmış.Kızıl Ağaç'ta yer yer

kolaj çalışılmış.Sandman'da süper iş çıkaran Dave Mckain'in çalışmalarını hatırlatıyor Kızıl Ağaç.

Shaun Tan'ın bu grafik romanlardan bir diğeri de Kayıp Şey.Henüz elime geçmedi.Bekliyorum..

"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Kayıp Şey de şahane , tarz olarak Kızıl Ağaç'a benziyor , ama envai çeşit yaratığa sevgisi her karede belli ediyor kendini. Bu arada bunun bir de filmiş var , geçenlerde tv'de denk geldi , o da şahane.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

yunusmeyra

shaun tan'ı bilen ,alan ,okuyan forum dostları muhteşemsiniz..
   illüstrasyon tarzının özverili örneklerini muhteşem bir teknik ve hayal gücü ile birleştirip dahası bunu bir anlatım diline çevirebilen bir sanatçı..bu dille kendi yarattığı evren üzerinde bize bir şeyler anlatan sahici bir sanatçı..
ve onun,  genel akımlardan ayrılan,okurken ve görürken belli bir emek ve zahmet talep eden çalışmalarıyla karşı karşıyayız..
  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mrtekin

Cok guzel cok, evladiyelik, insanin agzi acik saatlerce bakakaliyor, cizimlere....
They drew first blood...

tommikser

Anlattığıda çizimleri kadar enfes.Herkes sevemeyebilir ben sevenler tarafındayım.

nicholaihel

Çıkan tüm Tan eserlerini edindim. Farklı bir soluk, klasik olmayan tamamen görsel, soyut ve simge ağırlıklı bir anlatım.

Nightrain

Önümüzdeki ay alırım diyordum ama fiyatı 80 TL olmuş!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Alıntı yapılan: Nightrain - 07 Mart, 2017, 15:23:58
Önümüzdeki ay alırım diyordum ama fiyatı 80 TL olmuş!

İnternette indirimli opsiyonlar var tabi ama etiket fiyatının bu olması beni şok etti. Doğru mu bu? Acaba yeni ve farklı bir özel baskı mı yaptılar? Şimdi geçmiş siparişlerimi kontrol ettim, Aralık 2014'te idefix'ten (ki mutlaka bu da indirimli fuar fiyatıdır ama) 21 liraya almışım  :o