AÇIKLAMA: Büyülü Çizgi GORDON /KIZILMASKE Hakkında

Başlatan altay1944, 27 Mart, 2014, 09:21:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Yaptığım eleştirinin sevgili İlyas veya bir başkasını sıkıntıya sokmak/yayınlarını karalamak amacı taşımadığını belirtmek istiyorum.

Benim düşünceme göre şu an ülkemizde basılan hiç bir yayın benim kalite ölçülerime hitap etmiyor. Sadece okunası kitaplar basılıyor.

Bakın avrupa ve amerikada sadece özeller için özel baskılar yapılıyor.

Ben istiyorum ki gordon /kızılmaske stripleri 30/40 ebatlarında basılsın. Varsın pahalı olsun ama basılsın.
Çizgiroman okumanın o sayfalara dokunmanın, göz zevkinin tadına varayım.

Bence sırası geldi. Ne ceylan, ne tay, ne oğlak, ne lal....Kaliteyi yakalayamadı sadece piyasa için baskı yolunu seçti...

İşte benim sıkıntım bu. Yılda bir basın ve fiyatı 100...200...olsun ama kaliteli kağıt kaliteli baskı olsun.

Bilmem anlatabildim mi ?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Burada Mesut Hocama katılamayacağım.

İlyas bir yayıncı olarak düşündüğü için kendisine en uygununu seçmiş.

Kızılmaske ve Gordon uzun süreli seriler olarak düşünülüyor. Tek sayılık bir olay değil.

Mesela Oumpah-Pah için YKY bir şaheser yapmış, tek ciltte olayı bitirmiş.

Ama serilerde bu mümkün değil, mesela Creepy ve Eerie de bu denendi ama sadece 2 şer sayı çıkabildiler.

mandrake66

Her fırsatta yurtdışından çizgi roman alan birisi olarak, "altay1944" rumuzlu arkadaşımızı ANLIYORUM.

Ancak, ülkemizde ki çizgi roman piyasasının koşullarını göz önüne alırsak, (bu forumda defalarca tartışıldığı için burada gereksiz!), yurtdışı kalitesinde baskı, yüksek fiyat nedeniyle, MAALESEF neredeyse bir HAYAL...

İlyas'ın piyasa ve seçtiği serilerin koşullarına uygun bir baskı ve yayın politikası izlediğini düşünüyorum.

Bilhassa, Kızılmaske ve Gordon gibi eserlerin gerçek boyutlarında yeniden basımlarının, eserin kalitesi bakımından çok büyük bir rol oynadığı da yatsınamaz bir gerçek. Ancak, İlyas'ın, bu iki eserin aslında bir "STRİP" olduğu gerçeğini göz önüne alıp, ona DAHA YAKIN bir baskı tarzını seçmesi bile, "muhafazakar" ülkemiz için cesurca bir karar...

Diğer bir deyişle, "altay1944" rumuzlu arkadaşım, ülkemizin gerçeklerinde buna da şükür....

Not: Bu forumda, yapıcı "eleştiri" olmayacaksa, forumun ne anlamı kalır ki?

hanac

Alıntı yapılan: mandrake66 - 27 Mart, 2014, 10:33:03

Benim cevabım yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

Ben de sadece şahsi fikrimi söyledim.

Tabii ki her türlü eleştiri yapılabilir.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: mandrake66 - 27 Mart, 2014, 10:33:03
Her fırsatta yurtdışından çizgi roman alan birisi olarak, "altay1944" rumuzlu arkadaşımızı ANLIYORUM.

Ancak, ülkemizde ki çizgi roman piyasasının koşullarını göz önüne alırsak, (bu forumda defalarca tartışıldığı için burada gereksiz!), yurtdışı kalitesinde baskı, yüksek fiyat nedeniyle, MAALESEF neredeyse bir HAYAL...

İlyas'ın piyasa ve seçtiği serilerin koşullarına uygun bir baskı ve yayın politikası izlediğini düşünüyorum.

Bilhassa, Kızılmaske ve Gordon gibi eserlerin gerçek boyutlarında yeniden basımlarının, eserin kalitesi bakımından çok büyük bir rol oynadığı da yatsınamaz bir gerçek. Ancak, İlyas'ın, bu iki eserin aslında bir "STRİP" olduğu gerçeğini göz önüne alıp, ona DAHA YAKIN bir baskı tarzını seçmesi bile, "muhafazakar" ülkemiz için cesurca bir karar...

Diğer bir deyişle, "altay1944" rumuzlu arkadaşım, ülkemizin gerçeklerinde buna da şükür....

dostum dedikleriniz "reel" gerçekler anlamında çok doğru gözüküyor..ancak altay1944 dostumuzun eleştirileri de haksız sayılmaz.. çizgi romanın ülkemizdeki "azımsanamayacak" geçmişini yok saymadan ,her kitap ve dergide orjinaline daha yakın "yayınlar" üretilmesi gerektiğininde altını çizmesi bakımından paylaştığımız eleştiriler.. bu eleştiriler kimi zaman içinde "beğenmeyiş", "kabul eymeyiş", "tatmin olamamışlık" v.s. gibi duygularıda taşıyacak ki mevcut okurun seviye ve isteklerini yayıncılara tam yansıtabilsin ve "beklentilerin" net bir fotoğrafı çekilebilsin.. hem farklı istekleri algılayan yayıncıların ufku açılmış hem de kimi zaman "eskiyen" ,"tercih edilmeyecek olan" ,"beklentilerin altında kalacak yayınlar hakkında" yayıncılara belki yol gösterecektir..
"Bu forumda, yapıcı "eleştiri" olmayacaksa, forumun ne anlamı kalır ki?" (alıntı)
forumumuzda dahil bir çok çizgi roman forum ve blog'unun verili piyasa şartlarında çokta "yıkıcı eleştiriler" yaptıklarını söyleyemeyiz.. ancak iyi bir "yapıcılığın" bazen "yıkıcı" eleştirilerden de geçtiğini unutmayalım.. "yıkıcı" dediğim eleştirileri sadece "hakaret" etmek ve sorumsuzca baltalamak olarak anlamıyorsak,çerçevesi ve kriterleri belli ,temeli olan,bir görüş ve perspektifi yansıtan "sert" eleştirilere acil ihtiyacımız bile var  ;)
ve şu anda Türkiye çizgi roman yayıncılığı hakkında "yıkıcı" diyebileceğimiz eleştiriler yapılmıyor bile diyebiliriz  ::)  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

mandrake66

Alıntı yapılan: hanac - 27 Mart, 2014, 11:01:55
Benim cevabım yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

Ben de sadece şahsi fikrimi söyledim.

Tabii ki her türlü eleştiri yapılabilir.

Tam tersine, forumda olması gereken budur. Karşılıklı saygı içerisinde, seviyeli bir fikir alışverişi..

Özür dileyecek hiç bir durum yok.

Selamlar...

s.b

Gordon ve Kızılmaske'nin aslında olduğu gibi büyük boyutta yayınlanması görsel olarak iyi olur.

Ancak fiyatı da o ölçüde yüksek olacağından satış adedi düşebilir. Bu da yayıncıyı olumsuz etkileyecektir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

İlyas Erkul

Alıntı yapılan: altay1944 - 27 Mart, 2014, 09:21:18
Yaptığım eleştirinin sevgili İlyas veya bir başkasını sıkıntıya sokmak/yayınlarını karalamak amacı taşımadığını belirtmek istiyorum.

Benim düşünceme göre şu an ülkemizde basılan hiç bir yayın benim kalite ölçülerime hitap etmiyor. Sadece okunası kitaplar basılıyor.

Bakın avrupa ve amerikada sadece özeller için özel baskılar yapılıyor.

Ben istiyorum ki gordon /kızılmaske stripleri 30/40 ebatlarında basılsın. Varsın pahalı olsun ama basılsın.
Çizgiroman okumanın o sayfalara dokunmanın, göz zevkinin tadına varayım.

Bence sırası geldi. Ne ceylan, ne tay, ne oğlak, ne lal....Kaliteyi yakalayamadı sadece piyasa için baskı yolunu seçti...

İşte benim sıkıntım bu. Yılda bir basın ve fiyatı 100...200...olsun ama kaliteli kağıt kaliteli baskı olsun.

Bilmem anlatabildim mi ?

Sevgili MESUT abi düşüncelerinize saygım var gönlümüzden geçenlerinden sizinkilerden farklı olmadıgınıda söyleyebilirim.
Ancak hayatın gerçeklerinide göz önüne almak lazım diye düşünüyorum ülkemizin şartlarınında ortada oldğu gerçeğini unutmamak lazım siz bir öğretmensiniz bunu daha iyi bilmeniz gerekir insanımızın kitaba bakışını daha iyi bilirsiniz bahsettiğiniz ulkelerle kıyaslayabilirmisiniz ?
Bakın batıda kitap okumak bizdeki gibi hobi yada özel zevk değildir tamamen ihtiyaç olarak görürler o yuzdende kitapa ilgide yuksektir .Oralarda standart kitapların baskı kalitesi cok yuksek değildir(değildir derken bizimkilerden iyidir tabiki kötü anlamda söylemiyorum) ve cok satar okur sayısı fazladır özel baskılarsa daha yuksektir ve daha az basılır koleksiyonculara hitap eder siz böyle basılmasını istiyorsunuz anladığım kadarı ile.
Şöyle örnek vereyim SANDMAN ın standart albumleri 20 $ civarı iken (atıyorum 100 bin tiraj giriyorlar) tuğla gibi albumlerde yapıyorlar 100 $ etiket koyuyorlar ama 1-2 bin tane yapıyorlar şimdi standardı 100-200  bin satılan bir yerde 100 $ ı verecek 1-2 bin kişi çıkabiliyor .
Sizin kendinize soracağınız soru su olmalı bence ülkemizdeki tirajlar nedir ? Ben size bir örnek vereyim çizgili düşlerin 500 tane bastığı çok yayın var amerikanlar hariç 1000 den fazla bastığı yayında yok bildiğim mesela tex aylık sayılarının tirajını biliyormusunuz TEX den bahsediyorum bakın 1000 bile değil bunlarıda düşünüp siz olsanız gordonları mesela o tarz bir baskı ile 100-150 tl etiketle basmanız mümkün olabilirmi bassanız kaç tane satabilirsiniz.
Ayrıca KIZILMASKE ve GORDON UN orjini gazete strıpidir bahsettiğiniz albümler özel albumlerdir koleksiyonerlere hitab eder genele değil bunuda unutmayalım bizm burda yapabildiğimiz mümkün olduğunca temiz bir baskı yapmak 50 gr.kağıda değil 70 gr kağıda basmak ve kapakları çok değerli ustamiz ERTUĞRUL abimize çizdirmekdir kendimizce yapabildiğimiz bunlar TAKDİR ide sizlere kalacaktır tabi ...
Saygılar....

can amca

Aslında benim de gönlümden geçen bu klasik eserlerin strip formatında yayınlanması. Benim bütçem müsait olduğundan Gordon'un Dark Horse'un çıkardığı Mc Raboy baskılarını Checker'in yayınladığı Alex Raymond HC ciltlerini aldım ve kütüphaneme koydum. Dan Barry için henüz böyle bir yayın olmadığından alamadım. Bu tip bir yayının Türkiye'de çıkması hayal.

Bence İlyas

- kronolojik sıraya uygun
- strip formatına en yakın (kareleri kesmek yerine ara boşluklar açıp buraya çeşitli figürler ekleyerek) sayfa düzeni
- İyi baskılı
- kalın kağıt kullanarak
- tablo gibi kapaklarla

Kızılmaske'de ülkemiz şartlarında en iyi edisyonu yayınlıyor. Gordon için de beklentimiz aynı. Umudumuz Mandrake'nin de en kısa zamanda aileye katılması.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: can amca - 27 Mart, 2014, 21:37:57
Aslında benim de gönlümden geçen bu klasik eserlerin strip formatında yayınlanması. Benim bütçem müsait olduğundan Gordon'un Dark Horse'un çıkardığı Mc Raboy baskılarını Checker'in yayınladığı Alex Raymond HC ciltlerini aldım ve kütüphaneme koydum. Dan Barry için henüz böyle bir yayın olmadığından alamadım. Bu tip bir yayının Türkiye'de çıkması hayal.

.................

aslında dan barry içinde çıkmış bazı baskılar var ve galiba barry'nin ilk 1951(19 kasım) yayınıyla başlayan seriye aitler..

aslında kronolojide arada bir yerde yer alan ve 1940 yılıyla başlayan günlük gordon bantları var ki bunlar son döneminde alex raymond'a da asistanlık yapmış ve siyah beyaz yayınlanan formatıyla austin briggs'e ait çizimler..

yani 1940 yılından itibaren alex raymond askere gidene kadar 2 seri aynı anda yayınlanıyor..pazar eklerini raymond ,çizer ve renkli yayınlanırken,günlük siyah beyaz bantları austin briggs çiziyor ve "king features.." daha çok kazanıyor  ;) 1944'e kadar çizim olayı böyle devam ediyor ancak raymond 2.dünya savaşı için orduya çağrılınca gordon'u bırakıyor ve bir süre günlük ve haftalık bantları briggs tek başına sürdürüyor (yazım olayı don moore'da bu arada..) sonra günlük bantları bırakan briggs sadece hafta sonu sayfası çiziyor..1948'de ise mac raboy çizim işini üstleniyor..ve öldüğü yıl olan 1967 yılına kadar pazar sayfalarında  gordon çiziyor..
  bu arada 1951'de ise mac raboy'un pazar sayfalarını çizdiği sıralarda,devreye günlük bantlar ile dan barry giriyor..barry , mac raboy'un ölümüyle pazar bantları çiziminide üstleniyor..fred kida, bob fujitani, harry harrison gibi isimlerin yanı sıra al williamson, frank frazetta da barry'e destek veren isimlerden oluyor..seri 90'lara kadar gelip bir sürede eski macera tekrarlarıyla idare ettikten sonra tamamıyla yeni nesil yazar ve çizerler devrediliyor ancak eski popülaritesine uzak kalıp sonlandırılıyor..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

aa

Yayıncılığın bu kadar zor ve düzensiz olduğu böyle bir dönemde İlyas beyin yayın kalitesi ve sürekliliğinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Aynen devem diyor ve Mandrakeyi de bekliyorum. :) :) :)
Esse Gesse Hayranı...

DAMPYR

İlyasa bende katılıyorum.Kızılmaske ya hep kareler kesilerek büyütülerek yada gelişigüzel yayınlandı şimdiye kadar o hiç olmazsa orjinal sırada mükemmel kapaklarla ve iyi bir sunumla yayınlıyor.boyutu bize ilk sayılarda biraz garip gelsede alıştık şimdi.Gordonuda ben aynı titizlikle yayınlıyacağına inanıyorum... ::) 8) :D

pearl jam

Kızılmaske'yi strip tarzında okumak Türk çr severler için değişik bir deneyim olurdu ama Büyülü'nün formatını da çok sevdim. strip dışında yapılabilecek en iyi şekilde basılmış. Risk alarak insanların yadırgayabileceği bir formatta bastıkları için tebrik ediyorum İlyas beyi. Bir tebrik de Türkiye'de pek alışık olmadığımız düzenli yayıncılık için.

Kızılmaske nostaljik karakterler içerisinde benim için cazip olabilecek tek seri. Kızılmaske abimiz zaten başlı başına uçuk bir karakter olduğu için zamanın ötesine geçebilmiş bir çizgi roman bence. Ama bu kadar övgüye rağmen almıyorum Kızılmaske'yi. Peki neden? işte şimdi yıkıcı  :D eleştiri geliyor : Kapak çizimleri çok güzel ama baskı konusunda Mesut beye katılıyorum daha doğrusu kısmen katılıyorum. Benim istediğim 100-150 liralık özel baskılar değil sadece 27-TL ye yani JBC'nin Batman sattığı fiyata daha kaliteli bir baskı. Ertuğrul Edirne harika bir seçim olmuş ama baskı bana bu kapakları yeterince iyi gösteremiyormuş gibi geliyor. Tamam mat baskı Ertuğrul beyin çizimlerine daha iyi gidiyor olabilir ama yıllarca parlak kızılmaske kapaklarına alıştığımdan mıdır nedir bana çok soluk ve cansız geliyor. Yine mat basılıp çeşitli yerlerde kullanılacak kabartmalarla kapak zenginleştirilebilirdi mesela. İlk aklıma gelen Durango'da prestijden görmüştük bunu. Sonuç olarak Büyülü'nün baskısı başlangıçta almayı düşünmeme rağmen  beni nostaljik bir yayını satın almaya ikna edemedi.

İyi ki de edemedi aslında zaten zor yetişiyorum yenilere, evde de yer problemi başladı nereye koyacaktım o kadar kitabı  :D