Ertan ERGİL Röportajım.

Başlatan hennessy, 01 Nisan, 2014, 17:56:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Ertan ERGİL Röportajım yakında altınmadalyon sayfalarında olacak...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

V

Teşekkürler Murat..Ertan'ın Batman'ın teliflerini alış öyküsü enteresanmış..
"İstemem,eksik olsun.."

yunusmeyra

Murat işin içinde "batman" olunca daha bir hevesle sormuş ve harika bir röportaj olmuş..Ertan Ergil ise çizgi romanı sevdiği, kitaplarına ve zevkine güvendiği her halinden belli bir samimiyetle cevaplamış soruları.. kaliteli projelerin her gün daha fazla karşılık bulması dileğiyle ,teşekkürler jbc ve Ertan Ergil  :)

kingpin-Ertan Ergil !
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Evet, ben de şimdi okudum, eline sağlık Murat Abi.  :D
Crom! Ölüleri Say...

hanac

hennessy

hanac

hennessy

Ralph

Elinize sağlık Hennessy, keyifle okudum. Kitabı almış olmama rağmen Dc ile girişilen telif hakkı mücaadelesini "Aman bir aksilik çıkmasın." diyerek okudum. Dc'ye biraz kin gütmedim de değil ayrıca.

Mithrandir

Eline sağlık hennessy, güzel röportaj olmuş. DC hikayesi ilginçmiş cidden. CW ve diğer serilerin tamamlanacağının teyidinin alınması ve New52'in de planlar dahilinde olduğu haberleri hevesimizi körükledi doğrusu ;D Ertan'a da teşekkürlerimizi sunalım efenim hem çizgi romanlar hem figürler için, nisan sonunu iple çekiyoruz ;D

Jedmau

hanac

Bir tek bende mi açılmıyor bu sahife ?

Biri şu röportajı sevabına buraya da yapıştırsa çok bahtiyar olacağım.

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 11 Nisan, 2014, 22:36:46
Bir tek bende mi açılmıyor bu sahife ?

Biri şu röportajı sevabına buraya da yapıştırsa çok bahtiyar olacağım.

Bana yardımcı olacak birisi yok mu ?  :)

Jedmau

Ertan ERGİL kimdir bize kendinizden bahseder misiniz?

1978 doğumluyum. Evli , bir kız babasıyım. Ankara'da yaşıyorum. Kendime ve aileme ait şirketlerimiz var. Her birinde ayrı ayrı çalışıyorum :)

• Ertan ERGİL ders kitapları arasında mı tanıştı çizgi roman ile ve en sevdiği çizgi roman kahramanı veya kahramanları hangileridir?

Ben çizgi romanla amcam sayesinde tanıştım , onda kaldığım zamanlarda ; çok küçük yaşlarda onun arşivinden okuyordum. Asla ders kitabı arasında çizgi roman okumadım , genelde pek ders çalışmazdım zaten. Batman , Deadpool , Catwoman , Loki ve King Pin'e bayılırım . Ama tabiî ki Batman ve Deadpool'un yeri hep ayrıdır.

* Komşunuz oğlum büyüyünce ne olacaksın dediğinde, çizgi roman ve figür satacağım mı dediniz nereden aklınıza geldi çizgi roman yayınlamak ve satmak? JBC ismi nasıl doğdu?

Yok canım :) Beyin Cerrahı olacağım diye yırtınıyordum Lisenin ilk yıllarına kadar. Sonra çiğ ete elleyemediğimi anlayıp bu sevdadan vazgeçtim.

Biliyorsunuz Jedbang.com adında başka bir firmamız var. Türkiye'nin en kahraman mağazasıdır kendileri. Super kahraman heykel ve figürleri satıyoruz orada. İlk açtığımızda da aklımızda vardı çizgi roman basmak. Zaten iç içe bir sektör olduğu için kolay oldu başlamak.

JBC ismi JedBang Collectibles veya Joke By Coker diye bilinse de alakası yok. Eşimle aramızda özel bir kısaltma.

* Yayınlamak için çizgi roman seçerken hangi kraterlere öncelik veriyorsunuz? İlk yayınladığınız çizgi roman hangisi?

Ne seviyorsak onu basmaya özen gösteriyoruz. Her ay onlarca ajans ve yurt dışı yayın evlerinden mail geliyor şunu basın bunu basın diye. Beğenmediğimiz veya ilgilenmediğimiz yayınları direk pas geçiyoruz.

İlk olarak 30 gün gece ( 30 Days Of Night ) bastık. Hala çok severim.

* Yayın evi olarak sizce çizgi roman piyasasının artıları ve eksileri nelerdir?

Artısı tamamen ego , keyif ve huzur. Sevdiğiniz kahramanları basmak yada okumak kadar keyifli bir şey yok. Bir mağazanın rafında yayınınızı gördüğünüz zaman göğsünüz kabarıyor ; o kadar.

Eksileri maalesef çok ; Dağıtım tam bir dert. Yüksek iskontolar ve vadeler yayın evlerini çok yıpratıyor. İnşallah gelecek senelerde düzelir. Çok doluyum bu konuda , yüz yüze geldiğimizde daha geniş konuşalım. röportajı mahvetmeyelim.

• Bugüne kadar okuduğunuz çizgi romanlardan hangisi sizin için unutulmaz kategorisindedir?

Frank Miller'dan The Dark Knight Returns , 30 Gün Gece ilk 3 sayı , Deadpool Suicide Kings , Killing Joke yine Frank Miller'dan All Star Batman & Robin ve bu ay çıkaracağımız Neil Gaiman imzalı Pelerinli Süvariye Ne Oldu ?

• Sizin için çizgi romanda öncelik konusu mudur yoksa çizerin çizgileri midir?

Ben çizgilere takık bir yayıncıyım. Çizimler benim için çok önemli. Okuma şevkimi yükseltiyor. Tabi bu demek değildir ki konu önemsiz.

Mesela bir Dark Knight Returns , Year One , Arkham Asylum çizimleri çok aykırıdır pek sevemedim ama konuları baş yapıttır. Ama hem konu hem çizim derseniz Batman : Yeni 52 Ana Seri ve Batwoman şuanki favorilerim.

• Bir çizgi roman okurun önüne gelmeden hangi evrelerden geçiyor? Kağıt kalitesini siz mi seçiyorsunuz?

A'dan Z'ye her şeye karışıyoruz. JBC Yayıncılık'ta bulunan tüm yetkililer çizgi roman okurudur. Bu yüzden başkasında ne görmek istiyorsak aynılarını kendi yayınlarımızda uyguluyoruz.

• Çizgi roman sevenlerinin bir arada olduğu internet sitelerini takip ediyor musunuz?

Tabii ki. Özellikle altın madalyon , collector-turk.com ve resimli romana günde birkaç kez uğruyorum

* Ertan ERGİL  ıssız bir adaya düşse yanında götürmek istediği çizgi romanlar hangileri olurdu?

Druuna :) Şaka bi yana tabiî ki Batman , Deadpool ve Hellboy.

* En beğendiğiniz çizgi roman çizerler ve yazarları kimlerdir?

Çizerler listem çok uzun J Greg Capullo , Tany Daniel , J. Scott Campbell , Adam Hughes , Clayton Crain , Rafael Albuquerque ve Jim Lee

*Türkçe'ye çevrilen comic'lerin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Gayet iyi görüyorum. Sağ olsunlar Marmara Çizgi ve Gerekli Şeyler yaldır yaldır basıyorlar. Kendileri ile gurur duyuyorum.

Ayrıca Çizgi Düşler de çok iyi gidiyor , çok takdir ediyorum.
Siyah Beyazlar'da Büyülü güzel işler çıkarıyor.
Gün geçtikçe hep beraber büyüyeceğiz inşallah.

* Yayınladığınız çizgi romanların satışlarından memnun musunuz?

Lütfen şimdi diyeceklerim yanlış anlaşılmasın. Böyle bir artistlik efendime söyleyeyim çok bilmişlik edasında değilim :) Tüm okuyucularımıza buradan teşekkür ederim , hiçbir yayınımız 1.500 adet altına düşmedi. Darth Vader 5.500 küsür ile rekor kırdı. Gayet memnunum.

Batman ve Deadpool daha ilk haftayı doldurmadı bile , satış rakamları baya yüksek. Her birinize tek tek teşekkür ederim.

• Bu güne kadar müşterileriniz ile yaşadığınız en ilginç anınızı anlatır mısınız?

Gerçekliğinden 100% emin değilim ama bir bayan okuyucu bir ara baya sarıp evlenmek istediğini bildirmişti. Büyük ihtimal ile sahte hesap falan olabilir , onun dışındakiler normal şeyler işte. Mail veya sosyal medya mecralarını kullanıp küfür edenler , hesap soranlar ve tehdit edenler . Doğal şeyler yani.

• Sizin elinizde olsa Türkiye'de hangi çizgi romanı basardınız?

Hellboy Libarian Editionları basmak isterdim

• Dünya'da çıkan çizgi romanları güncel olarak takip edebiliyor musunuz? En çok hangi tarz çizgi roman okuyorsunuz?

Sadece comics okuyorum desem yalan olmaz. Evet takip ettiğim her serinin orijinal alıyorum.

* Gelelim esas merak ettiğim soruya bize başından itibaren anlatır mısınız, DC ile Batman anlaşmasını nasıl gerçekleştirdiniz?

Ya aslında detaylı anlatmaya kalksam sayfalarca yazı çıkar ortaya ama elimden geldiği kadar sade şekilde yazmaya çalışayım.

2010 gibi DC ile görüşmeye başlamıştık , devamlı teklifiniz için teşekkür ederiz deyip geri dönmüyorlardı. Hatta bi kere telefon ile aramıştım , Neden arıyorsunuz ki , zamanı gelince cevap vereceğiz ' demişlerdi. Geri dönmedikleri için çok bozuluyordum. Sağ olsun İlke Keskin ve Cenk Könül çok yardımcı oluyordu ama hiçbir sonuç alamıyorduk.

Sonunda 2012'de mail atıp Frankfurt kitap fuarına davet ettiler. Gittim , hala çok mesafeliydiler. Bana Batman yayıncısından isteklerini anlattılar , böyle böyle bir kişi arıyoruz dediler. Dedim ' ha o benim işte ' ilk defa güldüklerini gördüm o an. Sonra teşekkür edip yolladılar. Hüsran yine. Hatta Ahmet Kocaoğlu ile çok şaşırmıştık bizi buraya neden çağırdılar , bir şey demediler diye.

Neyse 2013'e geldiğimizde bize bir mail atıp artık Batman ve Superman çizgi romanları için karar almaya hazır olduklarını bildirdiler. Tam ohhh sonunda derken önce Superman dediler. Sağ olsunlar teklifleri Akan Ajans sahibi Berrak Hanım aracılığı ile topluyorlardı. ( Berrak Hanıma buradan tekrar çok teşekkür etmek istiyorum. Kendisi çok çabaladı , tüm dileklerimizi ve düşüncelerimizi DC ye düzgün şekilde aktarmamız da çok yardımcı oldu )

Neyse bizde tamam deyip önce bir Superman teklifi verdik. Son düzlüğe 2 yayın evi girdik. Sonra hem film zamanı geçtiği için hem de diğer yayın evi daha istekli olduğu için Superman haklarını almadık.

Superman bitince Batman için teklif toplamaya başladılar , istedikleri rakamlar çok yüksekti hatta etrafta gezinip ' Batman Teklifleri çok yüksek basılmaz batarız ' diye naralar atıp geziyordum. Velhasıl teklifimizi hazırlayıp bize uygun şekilde sunduk. En son birkaç yayın evi kalmıştık , bunlardan biri Superman'in yayın haklarına sahip yayın eviydi yine , kendileri Superman'den dolayı geri çekildiler ( Buradan kendilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum :)

Daha sonra bir gün arabamla eve dönerken Berrak Hanım aradı. Telefonu açtım , ' Ertan Bey size nasıl söyleyeceğim bilmiyorum ama... ' dedi o an kalbim duruyordu , alamadık dedim. O saniye yanlış yola girdim hatta , içimden neler geçiyordu anlatamam ( Gerçekten Anlatamam :) ) . Neyse durup ' sizde karar kıldılar , Batman'ler sizde ' dedi. Gözümden yaş akmaya başladı , inanamadım. Sonra ne konuştuk , ne dedik , telefon nasıl kapandı hatırlamıyorum.

Hemen bize mail atıp tekrar 2013 Frakfurt Kitap fuarına davet ettiler. Artık anlaşmıştık , sadece detaylar kalmıştı.

Bu sefer çok sıcak ve içten karşılamışlardı bizi. Çok şaşırmıştım. İnanılmaz derecede ilgili ve destekleyicilerdir. Çok saygılı ve samimi bir toplantı olmuştu. Artık Türkiye Batman Yayıncısı sensin dediler , anlaşmayı yollayacağız biraz sürebilir merak etme dediler. Ağzım kulaklarımdaydı.

Gece arkadaşlarımla kutlamak için yayın evlerinde çalışan dostlarımın davet ile bir mekana gittik. Biraz durduktan sonra tam kalkarken , onlarda geldi. 1 saat kalalım yeter dediğimiz yerden gece 4'te ayrıldık. Detaylar yüz yüze inşallah daha sonra :) Türkiye'ye döndüğüm gibi gerekli çalışmalara başladık.

* DC Batman basarken kağıdına, kitap ölçüsüne kitap sayısına, harf kalınlığına kadar karışıyor mu?

Biz nasıl basacağımızı onlara bildiriyoruz. Şimdilik bir sorun yok , her şey yolunda.

* JBC yayıncılık hangi Batman serilerini yayınlayacak?

Bu yıl Yeni 52 Ana Seri ve Yeni 52 Detective Comics.

* Batman'in yan karakterlerinin serilerini de görmemiz mümkün olacak mı?

Gelecek sene belki.

* Batman'in en sevdiğiniz kötü karakter hangisi?

Joker , Dollmaker ve Bane fovirilerim.

* Batman evreni ile aranızdaki bağı anlatır mısınız?

Hislerimiz karşılıklı :)

* Özel sohbetimizde Batman'i HC olarak yayımlayacağınızı söylemiştiniz. Hangi kitaplar olacak?

Yakında açıklayacağız. Karar verdik ama bildirmedik daha.

* Deadpool benimde merak ettiğim bir karakter. İlk defa okuyacak çizgi roman severlere karakterimizi tanıtır mısınız?

Şizofren , Manik Depresif , Geveze , Şiddet Eğilimli , Komik ve Çizgi Roman içinde yaşadığını bilen karakter.

* Deadpool'un hangi kitaplarını basacaksınız?

Wade Wilson's War ve Suicide Kings sıradaki kitaplarımız.

* Marvell ve DC'den başka karakterleri de görecek miyiz?

İnşallah. Sürprizleri bozmayayım.

* Umbrella academy ve Star Wars Clone Wars serilerinin devamı ne zaman okuyucular ile buluşacak?

Bu ay basıma girecekler. Herkes rahat olsun seriler tamamlanıyor.

* Sadece çizgi roman değil figürde getiriyorsunuz, figür severler ürünlerinize nasıl ulaşıyor bilgi verir misiniz?

Internet Sitemizden ulaşıyorlar . www.jedbang.com

*Yeni projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çok proje var ama kesinleşmeden söylemek istemem. Sonra sorun çıkınca rezil oluyoruz :)

* Sizi takip etmek isteyen çizgi roman severler ve figür severler hangi internet adresinden ulaşa bilirler?

www.jedbang.com
www.facebook.com/jedbang
www.facebook.com/JbcYayincilik
www.twitter.com/jedbang
www.twitter.com/JbcYayincilik
https://www.facebook.com/groups/194359344082606/?fref=ts

• Bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Var mı ekleyeceğiniz son sözleriniz?

Asıl ben teşekkür ederim. Bol çizgi romanlı günler dilerim.