Batman : Pelerinli Süvari'ye Ne Oldu ?

Başlatan Jedmau, 03 Nisan, 2014, 14:09:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Valla kimse dövmeyecekse ben pek beğenmedim  :D Ee hani "lan nolmuş derken", beklerken öykü bitti. Çok Conan okumaktan oluyor bunlar hep  ;D Çizimler çok iyi tabi. Zaten Andy Kubert'i, taa Joe Kubert'ten biliriz ;) Gülen Adam' daki Green Lantern'li macerayı daha çok beğenmiştim.
Crom! Ölüleri Say...

Nightrain

Ben çok beğendim. Alfred'in anlattığı hikaye çok iyiydi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Mayıs, 2014, 11:40:26
Ben çok beğendim. Alfred'in anlattığı hikaye çok iyiydi.

Evet, en çok o hikayeyi beğendim.

Alfred sen neymişsin öyle  :)

Jedmau

saoirse

siteye üye olduktan sonraki ilk yazımı bir batman çizgi romanına yazmamı sağladığından jbc'ye sonsuz teşekkürler... :)

"neil gaiman" özellikle "sandman" serisinden ötürü herkes tarafından bilinen bir yazar. bir ağıt gibi ilerleyen dramatik yapısıyla "pelerinli süvari'ye ne oldu?" kuşkusuz hem "batman" hem de "batman" özelinden çıkıp genel olarak çizgi roman adına önemli bir eser.

"andy kubert"'in çizimlerini çok beğendiğim hikayede en çok ilgimi çeken nokta; ister "robin" ister "selina kyle" ister "alfred pennyworth" ister "joker" olsun herkesin kendi taraf ya da karakterinden ötürü bir batman yorumu ve hayatlarındaki en önemli "figür" için bir farklı bir ölüm biçme şekli var.

buradaki herkesin okuyucuya ve cenaza'ye katılan diğerlerine karşı anlattıkları bu farklı hikayeler aklıma hemen bir sinefil olarak "rashomon"'u getirdi. çıkartılan mana ve dramatik yapı itibariyle aralarında bir akrabalık yok belki ama var olan bir ölümün arkasından olayın gelişim ve sebepleri üzerine herkesin bir hikayesi olması fikri gaiman'ın hikayesini de çok anlamlı kılmış.

bir diğer etkilendiğim ayrıntı da; belki de bruce'un kaybolup batman'in doğuşuna sebep olan "joe chill" ve crime sokağı'nın hikayede kullanılış şekli. cenaze'nin crime sokağında joe chill'in barmenlik yapıp gelenlere yol gösterdiği bir yerde yapılması fikri cidden dahiyane.

son kısımda batman'in ki aslında "bruce wayne"'in ölümden sonra "somut" bir gerçeklik olmadığı ile ilgili kısım aslında kitap boyunca devam eden "araf" haline daha gerçekçi bir açıdan bakmamızı sağlıyor. her ne kadar "batman" orada gözümüzün önünde yatıyor da olsa, ister anlık beliren zamansız bir kapı olsun, ister annesi ile hayatının konuşmasını yaptığı muhteşem panneller olsun karşımızdaki bir yönüyle bu dünyadan olmayan öte alemci bir eser.

hanac

Alıntı yapılan: saoirse - 01 Haziran, 2014, 20:42:58
siteye üye olduktan sonraki ilk yazımı bir batman çizgi romanına yazmamı sağladığından jbc'ye sonsuz teşekkürler... :)

Saoirse ilk mesajın hayırlı olsun.

Gerçekten güzel bir paylaşım, devamını bekliyoruz.

kalidor

Forumdaki en iyi başlangıç mesajı için tebrik ederim :) Katılımlarınızı bekliyoruz.
Crom! Ölüleri Say...

kadri kerem

Foruma dolu dolu geldiniz, hoş geldiniz.

Jedmau

Güzel yazınız için teşekkür ederiz.

Hoşgeldiniz :)

saoirse

:) çok teşekkürler hem güzel karşılama hemde yazı için yorumlarınızdan ötürü, hoşbulduk... :)

Ras Al Ghul

Çok güzel bir eser bir başyapıt basmak için oldukça iyi bir hikaye seçmiçsiniz. İnce anlamı ve harika diyalogları var.

Çizimlere sözüm yok zaten.Sizi tebrik ediyorum :D

Batman Pes Etmez

Jedmau

pizagor

Tatil dönüşü ilk 'Pelerinli Süvariye Ne oldu?'yu okuyacağıma dair söz vermiştim kendime. Sebebi de albümün ikinci elde bu kadar hızlı dönmeye başlamasıydı. Açıkçası Neil Gaiman'ın yazdığı bu Batman albümünün beğenilmemiş olduğunu düşünüyordum. Okuyunca gördüm ki Gaiman için standart sıradışılıkta, Batman karakteri özelindeyse gerçekten sıradışı bir albüm olmuş. Farklı farklı anlatılan Batman yaşam ve ölüm hikayelerinde en çok Alfred kurgusunu beğendim. Sırf bu fikirden bile koskoca bir hikaye yapılabilir...

Ama albümdeki ikinci Gaiman öyküsü olan Siyah - Beyaz Bir Dünya hikayesine söylenecek laf yok. Joker yine şovunu yapıyor, bayıldım. Yalnız Casablanca esprisini anlamak zor, çevirmen burada metinden kopup kendine göre birşeyler yazmalıydı bana kalırsa.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Jedmau

Son 100 Küsür adet , 2. baskı yapılacak gibi görünmüyor.

@Serhan

Alıntı yapılan: Jedmau - 26 Mart, 2015, 23:55:33
Son 100 Küsür adet , 2. baskı yapılacak gibi görünmüyor.
Bitmeden alayim diyordum , şansıma D&R'da önüme çıktı. Anında alıp kasaya koştum  ;D ;D
2014 Yayınlarından bir Gülen Adam kaldı almadığım. 2015 yayınlarını aldım şu ana kadar çıkanları zaten  ;D ;D  ::)  ;D ;D