JBC Cumhuriyet Gazetesi Röportajı

Başlatan Jedmau, 17 Nisan, 2014, 13:54:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

Selamlar,

Murat'ın yaptığı roportaj çok ses getirmiş olacak ki , üstüste röportaj teklifleri geliyor :)

Bu Pazar Cumhuriyet Gazetesinde roportajımız çıkacak. İlgilenenlere duyurmak istedim.

Sevgiler
Ertan

Nightrain

Haber için teşekkürler. Alalım bakalım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hennessy

Güzel haber sanırım bu işte Bruce'un parmağı var :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Jedmau

yunusmeyra

bu güzel röportaj forum sayfalarımızda da kayda geçsin  :)

Çizgi romana başlayın dizileri bırakın
Çizgi roman tutkusu hiç dinmiyor. Yediden yetmişe pek çok kişinin bir kahramanı var. Ne teknolojiye yeniliyor çizgi romanlar ne de televizyona. Ertan Ergil de bir çizgi roman ve süper kahraman tutkunu. Bu yalnızca bir sevda olarak da kalmamış, mesleğe dönüşmüş. Çizgi roman ve süper kahramanlara dair ne ararsanız onda var.

Ali Deniz Uslu / Cumhuriyet Yayınlanma tarihi: 21 Nisan 2014 Pazartesi

Ertan Ergil tam bir çizgi roman tutkunu. Tutkusu mesleği de olmuş. "Neden çizgi roman yayımlıyorsunuz?" sorusunu kendine asla sormamış çünkü "ben hep insanın sevdiği işi yapması gerektiğine inanırım" diyor, "bastığımız her çizgi romanda yaşadığımız mutluluk ve haz yadsınamaz!" Ergil, fırsat buldukça da kızı Lara ile Batman ve Batgirl olup Joker'in peşine düşüyor. Bir de iddiası var; "bir kere çizgi roman okumaya başlarsanız artık dizilere ilginiz kalmaz!"

- Çizgi roman zamana yenilmiyor. Tutkunları kemik bir kitle ve peşini bırakmıyorlar. Sizde nedir çizgi romanın serüveni?
Çizgi romanlar sevenleri için hep heyecanlı ve huzurludur. Yaş ilerledikçe, omzumuza binen yük arttıkça huzur ararsanız. Genelde çocukluğunda çizgi roman okuyanlar bu huzuru tekrar yakalamak için büyüdüklerinde de çizgi roman okurlar. Bu yüzden bakın yıllar önce çıkmış ( Zagor , Teksas vs ) çizgi romanlar hala satılıyor. Kendimden örnek vermek gerekirse , mümkün olan her an çizgi roman okumaya çalışıyorum. Beni inanılmaz rahatlatıyor, her yeni çizgi romana başlarken aklıma amcamın evinde kanepede yatarak okuduğum Conanlar geliyor.

- Türkiye'de çizgi roman okuyucusu profili nasıl, en çok neler okunuyor?
Yediden yetmişe desem sanırım abartmış olmam. Zaten çizgi roman herkes için. Son yıllarda özellikle Gerekli Şeyler ve Marmara Çizgi'deki dostlarımız bastıkları Avengers ( İntikamcılar ) ve The Walking Dead ( Yürüyen Ölüler ) comics ( Amerikan Çizgi Romanına verilen ad ) dalında çok satıyor. Gayet iyi işler çıkartıyorlar. Bunlar dışında yine ülkemizde son yıllarda bayağı popülerleşen Manga'ya ( Japon Çizgi Romanı ) ilgi çok büyük. Özellikle Death Note ( Ölüm Defteri ) ve Naruto'nun 10 biner adedin üstünde sattığını biliyorum. Bu yükseliş bizi memnun ediyor.

- "Neden çizgi roman yayımlıyorsunuz?" sorusunu sorduğunuz oluyor mu hiç kendinize?
Yok asla sormadım! Çünkü ben hep insanın sevdiği işi yapması gerektiğine inanırım. Bastığımız her çizgi romanda yaşadığımız mutluluk ve haz yadsınamaz. Yeni yayınlar çıktığı gün bile ' hadi artık yenilerini basalım ' diyorum kendime. Asla yetmiyor...

-Biraz da kendinizden bahseder misiniz?
1978 doğumluyum, evliyim. Ankara'da yaşıyoruz. Bu sektör ve bu sektör dışında birkaç firmamız var. Özellikle son günlerde hem JBC Yayıncılık hem Jedbang.com bayağı zamanımızı alıyor. Bunlar dışında altı yaşında dünyalar güzeli Lara adında bir kızım var. Kendisi ile özellikle son günlerde gizli gizli köşelere çekilip Joker'i nasıl yakalayacağımızı konuşuyoruz. Ben Batman o Batgirl plan yapıp duruyoruz. Eşim Bengü'yü de Catwoman yapmaya çalışıyor!

BATMAN, CATWOMAN VE DEADPOOL

-Sizin en sevdiğiniz süper kahraman ya da çizgi roman kahramanı kim?
Yanlı bir seçim diye gözükebilir ama Batman, Catwoman ve Deadpool son yıllarda gözdelerim. Biliyorsunuz Batman yayıncısı DC Comics birkaç sene önce tüm evreni sıfırlayıp çizgi romanları tekrar baştan başlattı. Bu olaya "YENİ 52" adını verdiler. Özellikle "Yeni 52" ile Batman hayranlığımız tavan yaptı. Deadpool, uzun zamandır sevdiğim bir karakter. Girmediği Marvel hikaye serisi kalmadı. Çok absürd bir karakter , çizgi roman içinde olduğunun farkında , ölümsüz , vahşi , esprili , şizofren , manikdepresif ve çok komik. Bu günlerdeki ruh halimize tam bir neşe kaynağı.

-Daha önce hangi çizgi roman serilerini yayımlamıştınız ve şimdi neler var?
İlk yayınladığımız çizgi roman 30 Gün Gece ( 30 Days Of Night ) oldu. Daha sonra Star Wars Klon Savaşları serisini basmaya başladık. Star Wars Klon Savaşları'nı basarken hatırlıyorsunuzdur "Darth Vader Türkiye Özel Cildi" diye bir çizgi roman çıkartmıştık. Hatta ilk Star Wars üçlemesinde Darth Vader karakterini canlandıran İngiliz Aktör Dave Prowse çizgi romanlar için Türkiye'ye gelip imza günü düzenlemişti. İnanılmaz bir ilgi ile karşılaşıp, çok güzel yorumlar almıştık. Umbrella Academy ( Şemsiye Akademisi ) diye bir yayınımız daha oldu arada. Bu sıralar Kenedy suikastını konu olan 2. cildini yayınlayacağız. Bu ay yeni olarak Deadpool'da yayınlamaya başladık. Cildimizin adı "Deadpool Marvel Evreni'ni Öldürüyor".

-Ve Batman?
Aslında yayın evi olarak biz bile basabileceğimize inanmıyorduk. DC Comics ile anlaşma imzalamadan önce tam üç yıl haklarını alabilmek için uğraştık. Fiyatlar ve şartlar çok ağırdı. Neyse ki kendimizi ispatlayıp sonunda kendileri ile anlaşmayı imzaladık. Geçen hafta iki yeni Batman Hikayesi yayımladık. Bunlardan ilki Batman'in ilk yıllarını alternatif bir yapı ile anlatan "Batman : Yeni Dünya oldu". Diğer ise "Batman : Gülen Adam" Ed Brubaker'ın yazdığı bir eser. Geri dönüşler inanılmaz. Hem Deadpool hem Batman bekleyen bu kadar okuyucu olması bizi inanılmaz mutlu etti.

HERKESİ ÇİZGİ ROMAN EVRENİNE BEKLİYORUZ

-Sıradakiler neler var?
Bu ay kişisel olarak en beğendiğim Batman çizgi romanlarından biri olan "Pelerinli Süvariye Ne Oldu?" Nisan ayının 25'i gibi raflarda yerini alacak. Neil Gaiman'ın yazdığı son Batman hikayesi bu. Bunlar dışında her ay yayınlayacağımız bir sürü Batman çizgi romanı bizleri bekliyor. "Yeni 52" serilerinden tutun , Kara Şövalye Dönüyor ( The Dark Knight Returns ) gibi klasikler dahil onlarca çizgi romanı yayına hazırlıyoruz. Deadpool hayranları merak etmesin. Onlar içinde sürprizlerimiz var.

-Dijital hayatlarına biraz nefes aldırmak ve çizgi romanların fantastik dünyasına yeni girmek isteyenler ya da oraya itmek istediklerimize neler önerebilirsiniz, nereden başlamalı mesela?
Süper kahraman sevenlere öncelikle Batman, Deadpool ve İntikamcılar'ı tavsiye ederim. Herhangi bir tek sayılık hikaye veya seriye başlayabilirler. Korku ve entirika sevelere "Yürüyen ölüler" ilaç gibi gelecektir. Diziyi sevenlere tek diyeceğim şudur;  çizgi romanları okuduktan sonra kolay kolay diziye eski ilgileri kalmayabilir. Alternatif çizgi roman sevenlere ise "Şemsiye Akademisi", "Todd : Dünya'nın En Çirkin Çocuğu ve Saga"yı öneririm. Edebi eserleri sevenlere ise Fleanur'un yayımladığı "Charles Bukowski - Bütün Atlar Kaybetmeye Koşar" tavsiyem olur. Bir de Ertan Ergil özel seçim diye bir öneri isterseniz, kesinlikle "Çizgi Düşlerin bastığı Y : Son Erkek" baya ğı sağlam. İlk üç cildi Türkçe çıktı.
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac