NOLİTA, KİT TAYLOR VE ZAGOR

Başlatan yalcinerol345, 24 Nisan, 2014, 00:46:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yalcinerol345

Kit Taylor ilk sekiz sayıyı artarda okudum.7.sayıda bir süpriz var.Yazar Nolita.Zevkle okunan maceralar yazmış.Kendisi Zagor'un da yaratıcısı.Acaba bu hikayeleri Zagor'dan önce mi yazmış?Doğrusu merak ettim.
7.ciltte Kit Taylor 18'li yaşlara gelmiş.Maceralar daha bir güzel.
8.cilt en güzeli.Tommiks'in binbirsurat'ı Kit Taylor'un da azılı düşmanı olmuş.Upuzun macerayı bir çırpıda bitirdim.Cildin sonundaki macerada, Zagor'un hilelerine benzeyen sahnelerdeki çizimler harikaydı.
Ceylan yayınları İlk Kit Taylor dizisini en güzel yerinde bırakmış.Neyse ki Hoz sayesinde bu maceraları okuyabiliyorum.Sağolasın Hoz.
Eleştirim;
İç kapaklardan maceraların güzelliğine vazgeçtim ama dış kapak.Lütfen dış kapakları değiştirin.Kullanılan kapaklar fasikül için olabilir ama kalın cilt için hiç uygun değil.
Aslan Şükür ya da Büyülü Kızılmaske tarzında kapaklar bu seriye çok yakışırdı doğrusu.Bu tarz kapaklar da esasen Hoz'un elinde var.Her ciltte üç orijinal sayının kapağı var.Birini dış kapakta kullansa mükemmel bir seri olur.
Sonuç:Hiç okumayanlar için şunu söyleyebilirim.Kesinlikle klasik Vestern değil.Fumetti sevip de Kit Taylor okumayan çok şey kaybeder.

caretta

Yalçınerol dostumun yazdıklarının altına imzamı atarım.Gerçekten,Kit Taylor çok güzel bir western.Claretta,Frankie,Cin Lao,çavuş O'Hara ve Dişlek
Bill ile.Benim kuşağımın bildiği Tim-Gringo,Arizona,Bill Kid,Rodeo ve Jikop'a çok benziyor.Bu saydıklarım hepsi aynı.Ceylan bu kahramana bu 6 ismi
yakıştırmış.Galiba son seri Jikop Ceylan değil.Tim'de de Frankie'nin bir başka sarhoş versiyonu Dusty var.
      Dış kapak daha güzel olabilir.Orijinal "Il Piccolo Ranger"kapakları çok güzeldir.Bunlar iç kapaklarda kullanılabilir.Bir de öyle 4 ayda bir değil de
daha sık aralıklarla yayınlansın.Çizgi roman dostlarının da bu kahramanı severek,yayınlanan kitaplarını satın alarak destek vermeleri de çok önemli.

s.b

Aralık 1963'te başlayan 1. sayısı.

ve Şubat 1985 yılında yayınlanan255. son sayısı.

Tam 22 yıl kesintisiz olarak devam etmiş mükemmel bir çizgi roman olan Küçük Ranger Kit Türkiye'yi pek sevmemiş görünüyor. Yoksa bizler mi onu sevemedik.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Bizler sevmedik Sami Bey.Sevseydik hiç serileri yarım kalır mıydı?Hatırlarsınız fantastik maceraları içeren üç Kit Taylor serisi bile tutulmadı.Üçü de yarım kaldı.
Ceylan Yayınları'nın en kapsamlı serisi 64 sayfalık 43 fasikülden oluşan "pijamalı"serisidir.Hozcomics yayınladığı 10 cilt ile bu seriyi de yakalamış durumda.Kinova'yı sevdik;Tommiks ve Teksas'ı baştacı ettik.1962'de çıkan Zagor'u ancak 1970'de çıkan Tay Yayınları sayesinde sevdik.Teksi ise hep
sevdik.O bile 1977'de fasikül yayınına son verdi.1980'lerde Ceylan'ın üç değişik seri Teksleri de yarım kaldı.Şimdilerde düzenli çıkmasına şükrediyorum.
Lal Zagor'u mükemmel götürüyor.Tom Braks Tay tarafından yayınlandı.Az sayıda macerası da tekrarlana tekrarlana basıldı.Ama sizin ve benim gözağrımız olan Kit Taylor ve Tim tutmadı,sevilmedi,satmadı.Günümüzde yayınlansalar da kaderlerinin aynı olacağından eminim.

mandrake66

Konu açılmışken, sormak istiyorum.

"Sizce neden sevilmedi?"

caretta

Bu konuda çok kafa yordum Mandrake 66 dostum.Kit Taylor örneğin.Tommiks'e çok benzeyen bir çizgi roman.1961'den itibaren de Türkiye'de yayınlanmaya başladı.Epeyce de fasikülü yayınlandı.Neredeyse İtalya ile atbaşı yayınlandı.1971'de tekrar sayılardan oluşan 12 fasikül yayınlanıp
yayınına ara verildi.Ancak 1979'da yeni bir serisi başladı.Tommiks ise tekrar yapa yapa defalarca yayınlandı.Teksas da öyle.Artık Türk okurunun
beğenisi,teveccühü Tommiks'den yana olmuş.Yine çok ilginç Teksas ve Kaptan Swing.İkisi de çok benzeyen çizgi romanlar.Ama Swing tuttu.1969'dan 1977'lere kadar kesintisiz yayınlandı.Sonra başka serileri de devam etti.Teksas da çok sevildi.1961'de yayına başlayan Zagor 1962'de
Türkiye'de 30 fasikül yayınlandı.Tutmadı.Ancak 8 yıl sonra Tay Yayınları Zagor'u sevdirdi.O yıllarda tirajlar da 100,000 civarında idi.Kinova da çok ilginç.1959'dan 1974'e kadar tam 15 yıl yayınlandı.Tekrar sayıları defalarca basıldı.Türk okuru acaba Esse Gesse çizimleri içeren Kinova,Tommiks,
Teksas ve Kaptan Swing çizgilerini mi çok sevdi?Olabilir.Tim de tutmayan çizgi romanlardan.İçerik olarak Tommiks ve Kit Taylor'a çok yakın bir
çizgi roman.Bir de yayıncının tutumunu gözönünde bulundurmak gerekir.100.000 basılan Tommiks bir yanda belki de 10.000 satan Tim ile Kit Taylor.
Reklam,dağıtım,özenli çeviri,baskı olarak belki de Ceylan Yayınları bu iki çizgi romana üvey evlat muamelesi yapmış olabilir.Kapaklar tümüyle Samim
Utkun eseri.Baskıları da kötü değildi.Fiyatlar da gayet uygundu.Yani KitTaylor ile Tim'in tutmaması büyük ihtimalle tercih meselesi.Western okuru bayağı muhafazakar.Alıştığı,bildiği westernleri almış okumuş.1966'da tutumu neyse 2015'de de aynı.Üstelik yeni kuşak tarafından beslenmeyen,desteklenmeyen bir alan western.Nadir olarak de Batman ve Süpermen de yayınlandı ama onlar o yıllarda çok satılmıyordu.Kızilmaske ise tıpkı Zagor gibi ancak 1970'lerde popüler olmuştu.