Arkabahçe Yayınevi Muhabbet Alanı

Başlatan hanac, 05 Mayıs, 2014, 15:20:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YERDENİZ

Ciltlerin bu şekilde çıkmasında pak taraftar değilim. Neden? sayı olarak çıkmış olannlar, sonrasında ciltleniyor ama eksik.

Örnek vermek gerekirse; Büyük Mavinin çıkardığı Şovalyenin Düşüşü-Batman cildi eksiktir. Ondan öncesinde; 1N yayıncılığın çıkarttığı yayınlar 9 sayı olmasına rağmen tek ciltte 8 sayılık cilt yapılmış. Neden.

Daha da önemlisi; Özel seri, Koleksiyon serisi vb. adı altında Hard Cover çıkanlar, ciltin sırt kısmı ile birleşen sıvama kapaklı yapılmış ciltler zamanla o kısımlardan kopacaktır.
(zaten öylesi ciltler sadece sıvama cilt şeklinde yapılır, sırttan dikişli olmadığından sağlam değillerdir)                                                                                                                                                         

memospinoz

Zamanında Büyük Mavi ve 1N yayınevlerinin ciltlerinde bulunan fasikül sayısı yayımladıkları tüm fasikülleri içermiyor, bunun nedeni belki o fazladan sayıların ciltlemeden sonra çıkması, belki de bu işi bilmediklerindendir. Şu anda kütüphanem yanımda olmadığı için tarihlerine bakamayacağım maalesef.

Arkabahçe'nin Spawn serisi içinse durum farklı. Arkabahçe zamanında fasikül olarak yayımlamıştı, doğru. Sonra bunları ciltlemiş ve devamını getirmemişti. Ama şu anda sadece cilt yayımlıyor ve yanlış hatırlamıyorsam 4. ciltte eski yayın durumunu geçmiş olacak. (24 sayı çıkmıştı eskiden diye hatırlıyorum. 4. ciltle birlikte ise 26 sayı çıkmış olacak.)

Siyah kapaklı olarak görülen kalın ciltte ise şu ana kadar çıkan 2 cilt bulunmakta. Sağlamlığını bilemiyorum, forumdan alan varsa yorum yapabilir.

Harun Ça

Bendeki koleksiyon cilt sağlam görünüyor. Bir kere okuyup kitaplığa kaldırdım. Okurken eski Arkabahçe ciltleri gibi koptu kopacak korkusu yaşatmadı.

Nemo

Ninja Kaplumbagalar'in devami gelecek mi?
Hizlandirsalar keske seriyi :(

Tam da oturmus 1987 Ninja Kaplumbagalar cizgi filmini tekrar izleyip, cocukluguma dondugum su gunlerde cok iyi olurdu :)
Özel Alfa Ajanı

Mrtekin

Bir zamanlar, cilt kaliteleri ve baskı özensizliği ile konuşuluyorlardı.

Şimdi ise; anormal fiyatları ve saman kağıda dönmeleri ile konuşuluyorlar. Arkabahçe, hakkında en çok şikayet ettiğimiz yayınevi durumunu hiçbirzaman kimseye kaptırmadı.

Hal böyleyken, artık saman kağıda da dönmelerine
rağmen, bu fiyatlar neyin nesidir, anlamak gerçekten çok güç. Bu ekonomik krizde, yayıncıların kar yüzdelerini dibe vurdurup, okuyucuları mağdur bırakmama düsturunu takmayan yine herzamanki gibi "Arkabahçe" oldu, çok da şaşırtmadı.

Başarılar diliyorum kendilerine bu yollarda.
They drew first blood...

Kauss

Bence sosyal medya kullanımı konusunda kendilerini geliştirmeleri lazım. Kendilerini tanımam etmem, yayınlarını alırdım neredeyse 1 yıldır almıyorum. Sebebi ise, ne Türkiye'de ki diğer yayınevlerinden daha kötü bastıkları çizgi romanlar ne de fiyatları. Gerçi son dönemde ülkenin ekonomisini bahane ederek yaptıkları zamlar var ama neyse. Yayınların teliflerini almışlar, istedikleri ürünü istediği fiyata koyabilir diyorum. Nasıl ki ben ürünlerini satın almayı bıraktıysam, onlar da arttırabilir veya azaltabilir. Beni en rahatsız eden nokta ise, sosyal medya üzerinden insanlara verdikleri cevapların üslupları.
Okuyucular tek Arkabahçe'ye değil, diğer yayın evlerine de baskı yapıyorlar. Ne zaman çıkacak, niye çıkmadı, devam edecek misiniz gibi sorulara her seferinde aynı şekilde cevap vermekte zor. Ama bu arkadaşlar sanki tartışacak, kavga edecek yer arıyorlar gibiler. Neyse bugün itibariyle, sosyal medyalarını da bıraktım.
Umarım daha iyi yerlere gelirler.

Nightrain

Ben bu üslup olayını daha önce burada yazmıştım. Demek ki yalnız değilmişim. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Arka Bahçe fuarlara katılmama kararı mı almış?!! Fuarlar boş işler, yıllardır emek emek işlediğimiz bir yolda bizim üzerimizden şan - şöhret - para edinmeye çalışanlar var minvalinde birşeyler yazılmış sosyal medyada. İşin aslı astarı nedir acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Bilal ceylan

Son bir hafta içinde arka bahçenin facebook üzerinden yaptığı serzenişleri bende okudum, bu sitem biz okurlara yapılıyorsa doğru bulmuyorum, eğer türkiyenin Yayıncılar ve yayınlarla ilgili politikasına ise katılıyorum, fuara katılmama olayın gelecek olursak yıllarca fuarlara stand açıp okuyucuyu fuara çekmek için büyük indirimler yapıp bu da yetmezmiş gibi o fuara özel çizgiroman basıp sonra fuarları protesto etmek mantıksız geliyor. Ama tabi fuarlara katılmak kadar katılmamak da doğal saygı duyarım.

Animvader

Anladığım kadarıyla internet sitelerinin ve fuarların kitapları indirimli satmalarına da karşılar. Hatta bu yüzden kitapların etiket fiyatını yüksekten çıkardıklarını itiraf etmişler. İndirim olmasın, kitap her zaman etiket fiyatından satılsın biz de daha ucuzdan çıkartırız o zaman da demişler.

Ben elde, depoda kalan kitaplar dışında hiçbir kitabın etiket fiyatının düştüğünü görmedim, ama eskiden basılmış kitapların etiket fiyatlarının yeni ve daha maliyetli basılmış kitaplarla aynı seviyeye çekilerek zam yapıldığını gördüm hep. O yüzden söylediklerini hiç samimi bulmuyorum.

Bunu da buraya yazıyorum, çünkü Facebook'un toksik ortamına hiç bulaşmak istemiyorum.

pizagor

Yayınevi tekeline karşı yayıncı tröstü oluşturmak istiyor, anafikir bu. Sizce okuru kim öpsün :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nightrain

50 TL'lik ciltler 25 TL'ye düşecekse buyursunlar birleşsinler. O zaman gider çizgi roman dükkanlarından alırım çizgi romanları.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Kauss

Yazılanlar sonrasında merak ettim facebook sayfalarına girdim. İlk başta fuarları eleştirmişler. Fuarların bedava olması gerektiğini söylemişler ve bu konuda Frankurt fuarını örnek vermişler. Ve burada ilk 2 gün çizgi roman filan de satılmadığını söylemişler. Bende dünya üzerinde çizgi roman satılan bir sürü fuar örneği verebilirim. TÜYAP, ICAF gibi festivallerde stand paralarını neyle karşılamayı düşünüyorlar ? Bizim için çizgi roman tanınması önemli diyorlarsa, satmadan yer alsınlar, promosyonlar bassınlar vb. Üreticiler ağlayan gözlerle bakıyorlarmış müşterilere. Sonra da katılmayacaklarını söylüyorlar. O zaman katılmayın bu kadar basit. Bunu niye acıtasyon yapıyorsun. Bu ülkede asgari ücret 2020 lira kardeşim. Öğrencileri filan bir kenara koyuyorum. Senin bastığın Masallar kitabı cilt 10; internet sitesinde indirimsiz; 63 TL gözüküyor ki bu kitap 2018 yılında çıktı. Büyük ihtimal şimdi piyasaya sürseler 80 lira filan diyecekler. Hadi sizi düşünelim peki okuyucu düşünecek misiniz ?
Ardından zaten bombayı patlatıyorlar, her kitabın fiyatı bir olmalı diye. Bence öyle olsa; siz bu fiyatları indirmeyeceksiniz çünkü sizi baskılayacak hiç bir unsur kalmayacak. Kimse kusura bakmasın diğer yayınevlerini filan ayırıyorum, daha fazla kazanma niyetindesiniz. Ayrıca bu olay kitapta değil tüm sektörlerde böyle.
Yok ben yayınlarıma güveniyorum ve bu kitabın ederi bu kadar diyorsan; verme başka çizgi roman mağazalarına, büyük şirketlere. Ben Masallar serisine başlamak istiyorsam sadece senin siten veya mağazandan satın alabileyim. Bunu yapmaya gücün var, ama biliyorsun böyle bir şey yaparsan kazancın düşecek.
Bana hiç samimi gelmiyorsunuz, bir kere eski mağazanıza bir kerede yeni mağazanıza gitmiştim hiç birinde de; ne indirim yaptınız ne bir şey. Hakkınızdır ama bunu sanki yapıyormuşsunuz gibi lanse ediyorsunuz.
Yayın kalitesi vb. olayına girmiyorum fakat bundan bir kaç ay önce, ( ismini vermeyeyim ) başka çizgi roman kitap evi yeni gelen ürünleri kutudan çıkarma kaydı yapıyordu. O video da bile adamları şunu diyordu; Arkabahçe son aylarda hasarlı ciltler yolluyor tarzında cümle kurdu. Sizin okuyucuya bırakın, iş ortağınıza saygınız ortada.
Kendi adıma da konuşmak gerekirse; bir ninja kaplumbağalar bir de outcats serisine devam ediyorum. Daha doğrusu kitap çıkarmadıkları için edemiyorum, haa çıkarsalar alırlar mıyım ? Bilmiyorum.
Yine kendi adıma konuşmak gerekirse; işini doğru yapan yayınevlerinin fiyatları ne olursa olsun almaya çalışıyorum. Mesela bugün Marmaraçizgi gitmiş; Mister Miracle'ı basmış. Adını duyduğum ama normalde bilgim olmayan bir eser, gidip alacağım. Veya JBC'nin 300 TL fiyat koyup çıkardığı Kara Ayna'yı alma sebebimde, bu yayın evine güvenimden. İlgimi çekmeyecek eserleri bile bütçem yettiğince almaya çalışıyorum. Çünkü adamlar işlerini iyi yapıyor, onlarda eminim sorunlar yaşıyorlar ediyorlar ama destek olmaya çalışıyorum. Yada sevdiğim bir kaç çizgi roman dükkanına daha fazla ödeme pahasına gidip alışveriş yapma nedenimde bundan. Eminim benim gibi olan bir sürü okuyucu var. Alacakları kararlara saygım sonsuz ama bunu bir tarafı suçlayarak yapmasalar keşke. İşlerini kaliteli yaptıkları sürece müşteri onlara gelecektir diye düşünüyorum.

xmenac

Buradaki konuya değinmeden çizgi roman sektörüyle alakalı düşüncelerimi belirteyim. Tüketicinin yararına olan unsurların artması için kendi matbaası olan, çizgi roman dışındaki eserlerle iş hacmini destekleyebilen ve geniş dağıtım ağına sahip olan yayınevlerinin artması lazım. Bu kriterlerin tamamı olmasa da üretim ölçeğini artırabilecek ya da daha düşük fiyatlandırmaya gidebilecek yayınevlerinin artması lazım diye de örneklendirebiliriz.

Panini çizgi roman yayınlamaya başladığında çok sevinmiştim bu nedenle.

Barmen Minik

senin malını senden daha ucuza satan biri var ve sen "neden ondan alıyorsunuz, bakın siz böyle yaparsanız ben de zam yaparım benden alın, indirimsiz alın" diyebiliyor ve bununla okuyucudan destek bekliyorsun. kimse kusura bakmasın ama burada çok ciddi bir zeka eksikliği var. iyi niyetli olmayabilirsin ticarette bu sorun değil ama bu laflarla destek beklemek? hayır kim diyor bu adamlara pahalı dükkan açın diye? açma masraf yapma kardeşim zaten bazı işlerde tekel sayılırsın, ara sokakta olsan alınmayacak mı ürünün? hatta açma fiziksel mağaza bu kadar ağlayacaksan. kapital bir yolunu bulur sen basmazsan başkası basar. bulunmaz hint kumaşı sanıyor herkes kendini. ya "senin malını senden ucuza satan biri var" bu durumdan nasıl insanın kendisi suçlu olmaz. sanki diğerleri babamızın oğlu, sen daha ucuza koy ya da aynı fiyata koy senden alayım. bugün bir yayın evi söyleyin kendi sitesinde "en ucuz fiyat" sunsun, bir tane bile yok ama hepsi konuşuyor. hayır bari kopya çek JBC de ucuz fiyat sunmuyor ama alternatif kapak diyerek yalandan da olsa bir şey sunuyor. dünya değişirken hala neden aynı yerdeyim demeyip mağaza romantizmi yapmak çok boş. ve tüm bunları doğan kitabın uyguladığı acımasız kapitalizmi bilmeme rağmen diyorum, hani ne çektiğimizi bilmiyorsunuz demesinler. Çözüm önerileri ve ağlama sekilleri hatalı hatta en kibar haliyle bir saniye düşünmeden yazılan düşünceler