ZAGOR RENKLİ -ÇİZGİ DÜŞLER

Başlatan köstebek, 10 Mayıs, 2014, 23:16:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 16 Mayıs, 2014, 00:14:35
Çizgi Düşler'in yeni yayınladığı renkli Zagor "Kaptan Fishleg'in Hayaletleri" adlı macerayı okudum.
Baskı, kağıt güzel. Kağıdın sarımtrak tonu da hoşuma gitti. Yayın editörü Murat Sevgikuranlar acaba bizim "çizgili köstebeğimiz "mi ? Fiyat 24 lira üst fiyat. 17 liraya da satan var 19'a da. Belki de İlker Bey dükkanından satın alanlara daha da indirimli veriyordur!

Ben biraz tercümeden sözedeceğim. Elif Kahyaoğlu güzel, akıcı bir çeviri yapmış. Yalnız Zagor durmadan "bin kafaderisi adına, Darkwood'un tüm tamtamları adına" diyor. Arada bir "vay canına, Allah kahretsin, şimdi yandık" gibi ifadeler de kullanabilir.
Hele iki yerde Çiko'ya "Koca göbek" diye hitap ediyor. Biz yıllardır bu hitabı "sevgili fıçım"diye gördük. Ne bileyim bu ifade bana daha sıcak ve içten geliyor.

Balonlardaki fontlar iri ve okunaklı. İmla hatası yok. "Salma" da herhalde "gemi teknesi"olacak. Salmayı ben pek duymadım.
Genel olarak Çizgili Düşler güzel bir iş çıkarmış. Boş olan 2 numaralı kapağa  Zagor ile ilgili bir editoryal yazı veya en azından bir reklam konabilirdi. Zagor'da yeralan karakterler-Tonka, Baron İcaro La Plume, Hellingen, Kazmakürek Bill, vampir Rakosi resimleri de konabilir. Special, Maksi Zagor'ların kapakları olabilir.

Eleştiriler çevirmene hızla aktarılacak, özellikle "sevgili fıçım" meselesi; merak etmeyin.
O boş sayfa da benim hatam; çünkü defanstaki son adam benim ve benden sekince gol oluyor :)
İlker bey, bugünlerde çok değişti, o yüzden de daha fazla bir indirim yapmıyordur.
Özellikle de diğer dükkân sahibi arkadaşlarının diline düşmek istemiyor. Ama çay konusunda hâlâ bonkör.

DAMPYR

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 12 Mayıs, 2014, 23:36:51
Ürün açıklaması denilen yerde şu yazıyor: "Büyülü Rüzgar Çizgi Roman Sahaf" benzersiz arşiviyle; Kadıköyde Çizgi Roman tutkunlarıyla düşüyor....
ilkemizde düzenli olarak yayımlanan bütün çizgi Romanların en yeni sayılarının yanısıra; Zagor, Judas, Martin Mystere, Conan, Mister No, Teksas, Tommiks, Tex ve laha pek çok efsanevi çizgi roman kahramanına ait maceraların arşiv sayılarını da "Büyülü Rüzgar Çizgi Roman sahafda bulabilirsiniz..."

Bunların hepsi ilyas lobisi ...
D&R Ürün açıklaması kısmına kitabın arkasındaki açıklamaları yazdıkları için arkadaki İlyasın ''Büyülü Rüzgar Çizgi Roman Sahaf"reklam açıklamasını yazmış.Ne yazdıklarının farkında bile değiller.Demekki Çizgi Roman okumuyorlar.... ;D :o :P

Hayal Kahvem

Karamba  :D

Bugün Kocaeli Kitap Fuarı'nda gezerken, Bayar'ın standını buldum. Beni görür görmez, renkli Zagor'u elime tutuşturdu.
Hiç incelemeden çantama attım. Çünkü fiyatını duyunca, şaşkınlıktan dilimi yutacaktım. Neyse ki fiyatı  düştü. ;)

Cüzdanıma bi baktım. Binlerce kasırga aşkına! O ne? 
Kitap fuarı için ayırdığım paralar suyunu çekmiş. 10 lira kalmış sadece iyi mi?
Az kalsın deftere borç yazdırıp fuardan çıkacaktım ki, zor günler için cüzdanımın iç gözüne attığım 20lik aklıma geldi.
Borcumu kapattım çok şükür. Şaka filan değil... Fiyat okkalı yani öyle söyleyeyim. Zagor sevdalısı olmayanın satın alması  kolay değil.

Neyse, eve geldim. Sessiz bir köşeye çekildim. Okumaya başladım.
Oldum bittim Kaptan Fisleg'i  sevmişimdir. Onun fishleg ayağının sebebini öğrendiğime sevindim.  ;)

Renkli Zagor maceralarından çok haz etmeyeceğimi düşünsem de, bu renkli kitabı sevdim.
Neden biliyor musunuz?
Renkli sesli efektlere bayıldım! WOOOSHH, TUMP, CRAAACK, SPLASH....  Ve Venturi'nin çizimleri çok keyifliydi...
Ve kağıt kalitesi hoş... İpeğimsi... Yalan söyleyecek halim yok...  Beğendim.

Çeviriyi nedense ben de birazcık yadırgadım...  Eski sözlü efekleri gözüm aradı sanıyorum.

Haa! Bi de Virginia değişmiş gözüktü gözüme... Binlerce kasırga aşkına! Yaşlanmış mı ne?  ;D

Ahmet Oktay

Bende bugün Kocaeli Kitap fuarındaydım ancak aradıklarımı pek bulamadım işin doğrusu.
Sahafları da bayağı dolaştım ama hiç Renkli Zagor falan çarpmadı gözüme, görseydim incelerdim. Siz tezgah altından mı aldınız :D

Hayal Kahvem

Alıntı YapBende bugün Kocaeli Kitap fuarındaydım ancak aradıklarımı pek bulamadım işin doğrusu.
Sahafları da bayağı dolaştım ama hiç Renkli Zagor falan çarpmadı gözüme, görseydim incelerdim. Siz tezgah altından mı aldınız :D

:)

Körfez Sahaf'ı bulmalısınız.  Şehrimin çizgi roman kitapçısıyla illa tanışmalısınız.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 16 Mayıs, 2014, 00:14:35
Çizgi Düşler'in yeni yayınladığı renkli Zagor "Kaptan Fishleg'in Hayaletleri" adlı macerayı okudum.
Baskı, kağıt güzel. Kağıdın sarımtrak tonu da hoşuma gitti. Yayın editörü Murat Sevgikuranlar acaba bizim "çizgili köstebeğimiz "mi ? Fiyat 24 lira üst fiyat. 17 liraya da satan var 19'a da. Belki de İlker Bey dükkanından satın alanlara daha da indirimli veriyordur!

Ben biraz tercümeden sözedeceğim. Elif Kahyaoğlu güzel, akıcı bir çeviri yapmış. Yalnız Zagor durmadan "bin kafaderisi adına, Darkwood'un tüm tamtamları adına" diyor. Arada bir "vay canına, Allah kahretsin, şimdi yandık" gibi ifadeler de kullanabilir.
Hele iki yerde Çiko'ya "Koca göbek" diye hitap ediyor. Biz yıllardır bu hitabı "sevgili fıçım"diye gördük. Ne bileyim bu ifade bana daha sıcak ve içten geliyor.

Balonlardaki fontlar iri ve okunaklı. İmla hatası yok. "Salma" da herhalde "gemi teknesi"olacak. Salmayı ben pek duymadım.
Genel olarak Çizgili Düşler güzel bir iş çıkarmış. Boş olan 2 numaralı kapağa  Zagor ile ilgili bir editoryal yazı veya en azından bir reklam konabilirdi. Zagor'da yeralan karakterler-Tonka, Baron İcaro La Plume, Hellingen, Kazmakürek Bill, vampir Rakosi resimleri de konabilir. Special, Maksi Zagor'ların kapakları olabilir.

Caretta bey. çevirmene eleştiriniz aktarıldı. şöyle bir yazışma oldu ve ...

"Merhaba Elif Hanım,

..............

İkinci bir konu da bugün bir çizgi roman forumunda yapılan bir eleştiri. Link aşağıda ve metni de aşağıya kopyaladım. Boş olan sayfa ile ilgili kısım kısmen editörümüzün kısmen bizim eksiğimiz ve doğrusu bu konuda haklı bir eleştiri olduğunu düşünüyorum. ........ diğer konuda hiçbir yorumda bulunamıyorum ve değerlendirmeyi size bırakıyorum............"

------------

"Merhabalar,

öncelikle Dragonero için çevirmen arkadaşa ve size çok teşekkür ederim. Zagor konusuna gelince eleştiren kişiye katılıyorum. Özellikle sevgili fıçım konusunda. O şimdi söylediği zaman öyle olması gerektiği aklıma geldi. Salma'ya gelirsek, benim de duyduğum bir terim değil ama hem Türkçe, hem İngilizce olarak aradığımda o ifadeyi verdi. Onun dışında zaten mizana vs gibi denizcilik terimleri de var. Sonuçta okuyana onlar da yabancı gelecek.
Eleştiriyi yapan arkadaşın herhangi bir kontakt bilgisi varsa kendisine ulaşmak ve teşekkür etmek isterim."

Kısaca... eğer mail bilgini özelden yollarsan çevirmene ulaştırabilirim!

rumar80

Sonunda okudum. Açıkçası renkli bir serinin başlangıç macerası için karakter seçimi doğru ama konu çok basit ve hızlı akıyor.
    Fishleg Zagor'un çağırır, olayın geçeceği yere gidereler ve hoooop olay biter. Bence özel sayı için biraz daha macera üzerinde düşünülmeli. Bu kadar basit olmamalı.

DAMPYR

Alıntı yapılan: rumar80 - 30 Mayıs, 2014, 16:26:22
   Sonunda okudum. Açıkçası renkli bir serinin başlangıç macerası için karakter seçimi doğru ama konu çok basit ve hızlı akıyor.
    Fishleg Zagor'un çağırır, olayın geçeceği yere gidereler ve hoooop olay biter. Bence özel sayı için biraz daha macera üzerinde düşünülmeli. Bu kadar basit olmamalı.
Bencede Özel sayılar bence ana ve yan serilerden apayrı hikayelerden oluşabilir mesela.okuyucuyu hayrete düşüren macera konular bulsalar çok daha iyi olur.Bu sadece Zagor için değil hepsi için geçerli... :o 8) ::)

Hayal Kahvem

Binlerce kasırga aşkına!
Zagor'un renkli macerası için olumsuz sözler yazmayın lütfen.
Bakın dinliyor hepimizi....

Sonra da, Çizgiroman Sevdalıları'nın söylediklerine şaşırıp kalıyorrrr!

Rekli Zagor macerasının konusu bile çok güzel bi kere... Evet... Aynen böyle biline! ;) :) :D

hanac

Kaptan Fishleg'in Hayaletlerini okudum.

Baskı kalitesini beğendim, hikaye vasat çünkü olay 125 sayfaya sığdırılmaya çalışılmış.

Keşke Teks gibi 160 sayfa yapsalardı.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Köstebek bey'e bir uzman sorusu, Guthrum lu Zagor 2.renkli sayıyı ne zaman göreceğiz bu konuda son gelişmeler nelerdir.
Darkwood Sakinleri..

köstebek

Alıntı yapılan: darkwood - 22 Nisan, 2015, 16:06:16
Köstebek bey'e bir uzman sorusu, Guthrum lu Zagor 2.renkli sayıyı ne zaman göreceğiz bu konuda son gelişmeler nelerdir.

Yılın ilk yarısında Zagorlarımız bol. Büyük olasılıkla sonbaharda görürüz Darkwood Bey.

hanac

Üçüncü sayı 1 Ağustos da 3. sayı çıkıyor ....

s.b

Vay Gitar Jim Ha! Çok neşeli bir macera olacak demektir bu.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN