The Phantoms of the Black Coast

Başlatan kalidor, 15 Mayıs, 2014, 15:59:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Yazar: Victor Gischler
Çizer:Attila Futaki

Kara Kıyıların Hayaletleri adlı bu macera 2012-2013 arasında aslında online olarak yayınlanmış sonra matbu hale getirilmiştir. Bu açıdan Conan kronolojinde bir ilk oluyor. Öykü bir Kral Conan macerası ve adında anlaşılacağı gibi Belit'le ilgili bir durum var. Tamam Belit Conan'ın yaşam öyküsünde çok önemli bir figür ama taa zamanında Howard Conan'ın tek tabanca daha iyi olacağını düşünmüş ki Belit'i ortadan kaldırmış. Conan da biraz yas tuttuktan sonra yoluna devam etmişti. Çizgiromanda da bu yas  döneminde Red Sonja'yı bir düello anında yendiği halde yatağa atmaktan vazgeçecek kadar şaşkınlaşmış ve sonrasında yaşlılık zamanlarında birkaç kez hatırlamıştır. Onun dışında Marvel editörleri Allahtan bu durumu melankoliye bağlamamışlardır. Ama işte yıllar sonra bir yazar burada ekmek var, millet bu tür eski aşk hikayelerini sever biraz karıştırıyım demiş. Neyseki Belit'in ismi var cismi yok türünden bir öykü. Conan çizimi 40'lı yaşların başında olmasına rağmen daha yaşlı duruyor ama bence cılız Conan'lardan sonra fena değil. Neyse sadede gelirsek:

Conan daha tahtı yeni çıkmıştır ve biz onu bir kan bulanmış savaşta Akiloyonya'yı işgale gelmiş düşmanın kuşatmasını yararken görürüz.  Conan işgalcilerin reisyle birebir düelloya girer ve elinde reisin kellesini kaldırarak ünlü pozunu tekrarlar.

Savaş sonrası bir kadın büyücü Conan'ın yanına gelerek krallığın büyü meclisinde yer almak istediğini söyler. Bunun karşılığında Conan'a hareminde yer alan kızlarla takas önerir. Büyüye ve büyücülere olan mesafesiyle bilinen Conan bu münasebetsiz isteği reddedecekken haremdeki kızlardan birini Belit'e benzetir ve sen bi dur bakayım der. Büyücünün planı tutmuştur.

Conan bir süredir Belit'le ilgili rüyalar görmekte ve bu durum ruh dünyasını allak bullak etmektedir. Büyücü, Belit'in ruhunun huzursuz olduğunu söyler ve büyücünün telkiniyle Conan Belit'in ruhunu huzura erdirmek için Belit'in öldüğü yere yani Kara Kıyılara gitmek gerektiğine karar verir.

Tabii ki büyücü güvenilmezdir ve haremindeki iki kızla beraber bir dümenler çevirmektedir. Ama emeline ulaşmak için de Conan'a ihtiyacı vardır. Tabii çiçeği burnunda koca kralı tahtından kaldırıp Kara Kıyılara götümek için iyi bir motivasyona ihtiyaç vardır. Belit ise malumunuz Conan için bir motivasyonun ötesindedir.
Bu macerada Conan'ın akıl danışmanı Prospero veya Trocero'yu göremiyoruz ama Kızıl Ejdeler birliğinin komutanı Pallantides var ve komutan Pallentides'in şimdi sırası mı diyerek gereksiz gördüğü bu maceraya karşın Conan diplomatik bir geziye çıkıyorum bahanesiyle görevini Pallantides'e devredek büyücü ve yanındaki iki kızla beraber yolculuğa çıkar. Yanında Kızıl Ejderlerden yalnız Karrik vardır. Bu iki kız, büyücü tarafından astral ortamda ele geçirilmiş 2 rüya perisi vari ruhsal varlıklardır ve büyücü bu rüya perilerini Conan'ı Belit'in suretine girip etkilemeleri için zorla tutsak etmektedir. Kızların büyücüden kurtulmak için yaptıkları bir kumpasta büyücü uyanır ve acımadan kızlardan birinin hayatını tutan kürelerden birini kırar.

Belit'in öldüğü adaya olan yolculukta Conan'ın yalnız yola çıktığını bilen politik hasımlarının gönderdiği suikastçilerle,korsanlarla, fırtınalarla ve canavarla savaşır. Bu arada bir fırtınadan sonra düştükleri bir adada insanların kanını kaynatarak öldürme gibi bir güce sahip ihtiyar bir büyücüyü daha yanlarına alıp yollarına devam ederler.

Sonunda ise Belit'in öldüğü yerde bulunan tapınağa gelirler. Burada dünyanın kanı denilen bir madde vardırve bu maddenin en saf haline erişmek için yerin derinliklerine inmeleri gerekmektedir. Conan yanına Karrik'i alarak günler süren inişine geçer ve bu arada da çeşitli mahlukat ve canavarla karşılaşırlar. Sonunda dünyanın kanını bulurlar ve büyücüye getirirler. Bu arada büyücü diğer kızı da işi bittiği için öldürür. Fakat İhtiyar büyücü kadın büyücüden kıllanmış ve olayı son anda anlamıştır. Conan dünyanın kanını saf saf bu kadın büyücüye verdiğinde kadın büyücü gerçek suretine bürünür. Ahtapot kollu dev bir canavara dönüşen bu büyücü aslında Conan'ın gençlik zamanlarında Hiperborea'da karşılaştığı genç cadı kraliçe (Ölüler Lejyonu, SSOC:39 ve diğer baı SSOC'larda daha) Vammatar'dan başkası değildir. Conan'a beni reddetmiştin ama gel benim erkeğim ol derken işte ihtiyar büyücü müdahele eder ve Vammatar'ın habis ruhunu Valhalla'nın yeraltı dünyasına gönderirler.

Attila Futaki'nin eşsiz çizimleriyle Victor Gischler sinemasal bir anlatı ortaya koymuş. İhanet çemberi ve çeşitli ters dönüşler hikayeyi yer yer ilginç hale getirmiş.
Kişisel görüşüm başlangıç idare eder, gelişme iyi ama sonu fena vasat. 10 üzerinden zor zoruna 6 puan veririm.

Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Mayıs, 2014, 15:59:04
Attila Futaki'nin eşsiz çizimleriyle Victor Gischler sinemasal bir anlatı ortaya koymuş.

Tanıtım için teşekkürler Sayın Kalidor.

Attila Abi'nin eşsiz çizimleri derken ciddi misiniz ?

Bana vasat geldi.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: hanac - 15 Mayıs, 2014, 16:38:06
Tanıtım için teşekkürler Sayın Kalidor.

Attila Abi'nin eşsiz çizimleri derken ciddi misiniz ?

Bana vasat geldi.

Hayatımda gördüğüm en çirkin Conan'lardan biri olduğunu söylemeliyim. Hani manken tipli bir şey çizin demiyorum ama bu kadar da yamyam tipli bir şey çizilmez ki...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kalidor

Böyle cılız bir Conan'a göre yamyam Conan'ı tercih ederim dostlar  :D

Crom! Ölüleri Say...

DAMPYR

Conan'ı en güzel Alfanın çıkardığı siyah beyaz serilerde çizdiler sanırım... ::) :) :D

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Mayıs, 2014, 17:01:22

Bu kapağı gördükten sonra sözümü geri alıyorum.Ama bence keçi sakallı arkadaş Conan' dır :) karıştırmış olmayasın Fatih:)

hanac

İyi ki zamanında Conan bu çizerlerle yayınına başlamamış.

3-5 sayı sonra seri bitirilirdi.  :)

Gambit

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Mayıs, 2014, 17:01:22

Niye bu resmi alinti yapip duruyorsunuz ?" 

resmi alinti yapmadan yazmak istedigimizi anlatamiyormuyuz ?

telefondan falan acanlar icin cidden gereksiz bir data kaybi ve zaman kaybi.

PS: resmi bilerek alinti yaptim, mesaji daha etkili yapsin diye. Su an itibari ile 4 tane ayni resim oldu ayni sayfada.

s.b

Kızdırmayın Süleyman Ağayı. Ne diyorsa onu yapın. Ben seviyem ağamı, sizde sevin.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Bazen alıntı gerekiyor Gambit hocam, kb'lerine kıyacaksın artık...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Gambit

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Mayıs, 2014, 16:26:54
Bazen alıntı gerekiyor Gambit hocam, kb'lerine kıyacaksın artık...

katilmiyorum pizagorcugum ya

zaten bir cok baslikda ben editliyorum cok veya SIK alintilanmis resimleri

bundan sonra da yapmaya devam edecegim forumun duzeni icin

sadece arada sirada boyle hatirlatmak gerekiyor. Ileri de alinti yaptigin resimin silindigini gorursen sasirma yani  ::)

DAMPYR

Niye bu resmi alinti yapip duruyorsunuz ?" 

resmi alinti yapmadan yazmak istedigimizi anlatamiyormuyuz ?

telefondan falan acanlar icin cidden gereksiz bir data kaybi ve zaman kaybi.

PS: resmi bilerek alinti yaptim, mesaji daha etkili yapsin diye. Su an itibari ile 4 tane ayni resim oldu ayni sayfada.
[/quote]
Gambit haklı boşu boşuna resimler siteden yer yiyiyor.Daha önce bu yüzden site çökmemişmiydi... ??? ::) :-\

gamlıbaykuş

Ne resimmiş arkadaş forumdan da aforoz edin tam olsun bari...

kalidor

Sayın Kızılmaske sizin iletiler daha fazla yer kaplıyor, birkaç bin tanesini silip yer açalım diyoruz ;D
Crom! Ölüleri Say...

köstebek

Conan'a çok yazık oluyor! Gerçekten!