Teksas- Çelik Blek Sohbet Odası

Başlatan Mister NO, 01 Haziran, 2014, 21:23:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

Mister NO

EsseGesse'nin unutulmaz kahramanı Çelik Blek- Il Grande Blek karşımızda.

Müzik Amerikan Bağımsızlık Savaşı yıllarına ait olan Yankee Doodle.

https://www.youtube.com/watch?v=yxmEluTix-s&feature=youtu.be

Ralph

Çocukken zevkle okurdum. Senaryolar tekduze ve sacma tarihi olarak zibilyon tane yanlislik var ama fumetti tarihinin Tommiks ile beraber en guzel cizimlerine sahiptir. Hicbir fumetti bu kalitede bir cizimi yakalayamadi... Teksasin cizim ve açılarıyla Buyulu Ruzgar okumayi cok isterdim..

DAMPYR

Gerçektende öyle bize çizgi romanı sevdiren nadir kitaplardandı.ne yazıkki az sayı sürdü devamı gelmedi... :'( :( ::)

aa

Gerçekten de çizim kalitesi olarak hiç bir Fumetti  bu seviyeyi yakalayamadı. Sihirli çizgilerin için bir kez daha teşekkürler Esse-Gesse.
Esse Gesse Hayranı...

caretta

Esse Gesse Teksas Tommiksler de Samim Utkun kapakları ile hafızalarımıza kazınmıştı.

pizagor

Kapağın üzerindeki 'Tre Mitici Fumetti Completi Di Blek Macigno' yani 'Çelik Blek'in Üç Efsanevi Macerası' ifadesinin bende yarattığı izlenim, bunun İtalyanların 'ristampa' dedikleri eski hikayelerin yeniden ama Bonelli'nin Tex'te yaptığı gibi bugüne hitap eden farklı bir kapakla basıldığı kalınca bir albüm olduğu. Dolayısıyla bu kapağı, EsseGesse döneminde kadın olgusuna anca çocuksu bir naiflikte yer verilen 'Il Grande Blek'te (çocuksu derken, adım attığı her yerde Blek'e hayran, pencerelerden bir yandan sarkarken bir yandan da 'Ay ne kadar yakışıklı!' çığlıkları atan yüzlerce kadın bu çıkarıma örnek teşkil edecektir!) yetişkinliğe içerisindeki panellerden önce geçen bir güzellik olarak nitelendirebiliriz...

Kapak sanatçısı Mastantuono hakındaysa ferzan dostumuzun söyleyecek çok şeyi olabilir :)

Not: Blek Macigno yani Kaya Blek imiş orijinali...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

aa

Esse Gesse Hayranı...

Zeljko

Vay anam vay sen o elindekini nasıl kaldırdın?Sen Hulk mısın,sen Superman misin mübarek...

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

pizagor

Bu kapak HOZ baskısında da kullanılmamış mıydı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

teks55

Sırasıyla kahramanların maceralarının geçtiği yıllar.

1770-1785 yılları arası: Kaptan Swing maceraları
1770-1790 yılları arası: Çelik Blek maceraları
1835-1845 yılları arası: Tom Miks maceraları
1820-1860 yılları arası: Zagor maceraları
1860-1900 yılları arası: Tex maceraları
1945-1970 yılları arası: Mister No maceraları

ÇELİK BLEK (1770- 1790)

Annesinin adı: Maria
Babasının adı: Diodato Leroc'tur. (Kralın haritacısıdır)

Çelik Blek'in asıl ismi Yannick Leroc'tur.

Çelik Blek, 27 Kasım 1749'da Fransa'nın bir liman kenti olan Saint Malo'da hayata gözlerini açmıştır. Yani öz be öz Fransızdır. (Çocuk yaşta Amerika'ya göçmüştür - Maceraları 1770 yıllarında geçer. Zagor'un doğumundan 30-35 yıl önce Çelik Blek 20 yaşlarındaydı.)

Çelik Blek, genç yaşta korsanlarla ve köle tüccarlarıyla çeşitli mücadeleler etmiştir. Annesi ölünce babasıyla beraber Fransa'dan gemi ile yola çıkarak Amerika'nın kuzeybatısındaki keşfedilmemiş topraklara gitmiştir. Ancak gemi saldırıya uğrar ve Çelik Blek babasını kaybeder.

Ardından Çelik Blek, Eskimolar tarafından kurtarılır ve sonra güneye, San Lorenzo'ya gider. Fakat orada Montagnais veya Innu tarafından yakalanır fakat daha sonra affedilir.

Gerisini kendisi anlatsın: "...Ve o günden sonra Kızılderili dilinde 'altın saçlı' anlamına gelen Blek adını aldım. Ben de bir Kızılderili oldum! Doğumumu, kökenlerimi ve ırkımı unuttum! Tamamen mutluydum!''

Çelik Blek'in geçmişi, Avrupa tarihini sarsan savaşların ve aristokrasinin baskısı ve haksızlıkları nedeniyle, Kuzey Amerika'ya göç eden Batı Avrupalı insanının, genel olarak da İngilizlerin geçmişidir. Diğer bir deyişle Çelik Blek, Abd'yi kuran Avrupalı insan tipidir.

Kralın ve asillerin devlet yönetim anlayışından ve baskısından bıkmış, savaşlardan bunalmış, adalet ve eşitliğe inanan özgür insanları ve ekonomik olarak da Batı Avrupa'nın orta sınıfını temsil eder Çelik Blek. Bu sınıf, ABD'nin bağımsızlığına giden yolda İngiltere'ye karşı ayaklanmış ve 13 İngiliz kolonisini anavatan İngiltere'den ayırıp bağımsızlığını ilan etmişti. İşte bu topluluğun çizgi roman yapraklarındaki temsilcisi Çelik Blek, Massachusets ve başkenti Boston'da bu hareketin lideri olmuş ve 'Kırmızı ceketli' İngiliz askerlerine karşı mücadele etmişti. Kuzey Amerika'daki 13 ingiliz kolonisinin birleşerek bağımsızlık mücadelesine başladığı sürecin miladı, yeni dünya Amerika kıtasının kaderinin belirleyecek yedi yıl savaşları'dır. 1756'da başlayıp 1763'te biten bu savaş, Fransa ve İngiltere'nin Kuzey Amerika'daki egemenlik mücadelesine son verdi.

ABD'nin kısaca tarihi

1492 Yılı: Amerika kıtası, Kolomb tarafından keşfedildi.

1500'li yıllar : Kıtaya ilk seferleri düzenleyen İspanyol ve Portekizliler, Orta ve Güney Amerika'da yerleştiler.

1600'lerin başları: İngilizler Kuzey Amerika'daki ilk yerleşim yerini kurdular.

1620-1750 yılları arası : Zamanla kolonilerin sayısı arttı.

(Koloniler, Britanya'dan uzak olmanın avantajıyla kendi içişlerinde ve yönetim mekanizmalarında otonomi ile hareket ederlerken, malî ve askerî bakımdan Londra/İngiltere'nin verdiği emirlere uymak zorundaydılar.)

1756-1763: Yedi Yıl Savaşları başlar. Koloniler Fransız tehdidinden de kurtuldular.

1764: İngiltere'nin koloniler üzerindeki malî yükü artırıcı ilk hamlesi Şeker Yasası kanunu getirilir.

1765: Her yazılı iktisadi işlem için "Pul Vergisi" uygulamaya kondu.

1767: 9 farklı koloninin temsilcisinin New York'ta toplanarak vergiyi protesto etmeleri üzerine, İngiltere vergiyi kaldırdı. Fakat bu yasanın kalktığı sırada, Maliye Bakanı Townshend'in getirdiği yeni vergi yasalarıyla koloniler üzerindeki gümrük vergisi yükü artırıldı.

1772: Amerika genelinde başlayan ekonomik sıkıntılar, krizi daha da derinleştirdi. İngiltere'ye yönelik muhalefet, kırsal nüfusta da yayıldı.

1773: Bostonlular, çay taşıyan İngiliz gemilerinin gelmesini istemiyorlardı. Buna rağmen, gemiler limana yanaştı. Halkbütün çayı denize döktü. Amerika'nın diğer limanlarında da çaylara el konuldu veya İngiliz menşeli çay alımları iptal edildi. Haber İngiltere'ye ulaştığında, Amerikan kolonilerini cezalandırmak için sert tedbirleri içeren yasalar çıkarıldı.

(Boston limanı'nın kapatılması olayı da Çelik Blek maceralarına yansır; limanın kapatılmasıyla, limanda demirleyen cephane dolu gemileri, arkadaşları Oklitüs ve Rodin'in yardımıyla havaya uçurur. Bir teksas okuru, Çelik Blek'in 'kırmızı ceketliler'le çatışmasının arkasındaki nedenleri, tarihin bu sayfalarında açıkça görülebilir.)

1774: Kolonilerin temsilcileri Birinci Kıtasal Kongre'de Philadelphia'da bir araya geldiler. Kongrede, İngiliz mallarını boykot kararı alındı. İngilizler ise gelişmelere savaşla karşılık verdiler. General George Washington, Amerikan koloni ordularının başkomutanlığına getirildi..

1775: Toplanan İkinci Kıtasal Kongre'de temsilci olarak yer alan Amerika'nın kurucu babalarından Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Robert Livingston ve Roger Sherman bir komite oluşturdu.

1776: (ABD'nin resmi olarak kuruluş tarihi): Bu komite 4 Temmuz 1776'da bir bildiri yayınlayarak 13 koloninin birleştiğini ve Amerika Birleşik Devletleri adında yeni bir bağımsız devlete dönüştüğünü ilan etti. Ayrıca Savaş devam ederken, Amerikalı düşünür Thomas Paine, meşhur "Common Sense" (Sağduyu) isimli kitabını Ocak ayında yayınladı. Amerika'da çok kısa sürede 500 bin adet satan bu kitap, İngiliz kralının otoritesinin kaynağını ve meşruiyetini sorguluyordu. Thomas Paine, kitabında İngiltere kralının aldığı kararların hiçbirinin hukukî olmadığını savunup, Amerikan kamuoyunu büyük ölçüde bağımsızlık fikrine ikna etti.

1783: İngiltere Paris Antlaşması'nı imzalayarak, ABD'nin bağımsızlığını kabul etti.

1789: Yapılan seçimlerle George Washington ilk ABD Başkanı, John Adams ise ilk başkan yardımcısı seçildi.

1797: Washington görevi John Adams'a devretti.

Zeljko

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Haziran, 2022, 11:09:27
Bu kapak HOZ baskısında da kullanılmamış mıydı?

Sıkı teksasçı sayilmam ama bakayim kullanilmis mi? Aslinda teksasin essegesse dönemi (mastantuano kapakli özellikle) disindakileri okumak istiyirum ama kafam cok karisik kiwiydi amerikan armuduydu nerden baslicami bilemedim

Mrtekin

Bir öneri oalrak, yukardaki kronolojiye; İngilizlerle yapılan savaşlar ile, Amerikan Fransa işbirliğine dair detaylar girilirse, çok iyi olur. Savaş kronolojisi baya zenginleştirir.
They drew first blood...

Zeljko