Tommiks Sohbet Odası

Başlatan haysat, 02 Haziran, 2014, 21:45:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

1951 yılında İtalya'nın EsseGesse çizim-stüdyosu tarafından geliştirilmiştir ve Capitan Miki adı altında 16 yıl süreyle çizilmeğe devam etmiştir. EsseGesse stüdyoları, ismini kurucuları olan üç çizerin soyadlarından almıştır: Giovanni Sinchetto, Dario Guzzon ve Pietro Sartoris . 1951-1967 yılları arasında EsseGesse Tommiks çizgi romanını 825 fasikül halinde yayınlamıştır. Türkiye'de ise Tommiks ilk olarak 1955 yılında Erdoğan Egeli'nin (1925-1983) sahipliği altındaki Ceylan Yayınları tarafından yayınlanmaya başlamıştır. Kapaklarını Samim Utkun'un çizdiği bu çizgi romana Türkiye'deki Tommiks adını da gene Samim Utkun vermiştir. Daha sonraki yıllarda Tommiks, Tay Yayınları, Ecem ve Aksoy Yayıncılık tarafından siyah-beyaz haliyle 2002 yılına kadar basılmağa devam etmiştir. 2004 yılından beri de Hoz Comics tarafından renkli ve kuşe kağıtta yayınlamağa başlamıştır.

Yüzbaşı Tommiks (Capitan Miki) 1835 ve 1840 yılları arasında Amerika'da yaşayan 15 yaşında bir korucudur (rancer). Bu dönem Amerikan tarihinde "Altına Hücum" veya "Batıya Göç" dönemi olarak bilinir ve Hollywood'un kovboy filmlerinin konu aldığı dönemdir. O dönemde Kuzey Amerika'nın batısı henüz yeni yerleşime açıldığı için bazı bölgelerde ciddi bir yasadışılık dönemi yaşanmıştır. İşte bu dönemde Tommiks Nevada'nın göbeğindeki Kulver Kalesi civarında düzeni sağlamakla görevlendirilmiştir. İki alkolik karakter, Konyakçı ve Doktor , her macerasında ona eşlik ederler. Bu ikili, bir yandan kendilerini sürekli komik olayların göbeğinde bulurken; diger yandan da arkadaşları Miki'nin yardımına koşmaktan geri kalmazlar. Hepsinin ortak düşmanı da koruculardan intikam alma hevesiyle her seferinde yeniden karşılarına çıkan kılık değiştirme şampiyonu Binbir Surat'tır .

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Teksas Tommiks herkesin mutlaka bir kaç sayıda olsa (Genç nesil için söylüyorum,bizim durum zaten belli.) mutlaka okuduğu bir seridir.

Çizgi romanla tanışmam babamın sayesinde olmuştur, bana hediye olarak getirdiği 2 adet çizgi romandan birisidir Tommiks diğeri Jeriko'dur.

12, 13 yaşlarındaydım ve halen devam ediyorum.

O yüzden Tommiks'in  benim için ayrı bir değeri vardır.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Mister NO

Mister NO

antiochia

İlk okuduğum çizgi romandır. Sabah gazetesi verirdi.Hoşuma gitmişti. Konyakçı, doktor ve suzi.....Alemlerdi...
Babamdan kalmaydı bu miras..HOZ yeniden basım yapsa ne güzel olurdu

deniz240

Konyakci ve Doktor... Bence Ciko ile beraber en fazla keyif veren yardimci karakterler.

Mister NO

Alıntı yapılan: antiochia - 02 Haziran, 2014, 22:58:38
İlk okuduğum çizgi romandır. Sabah gazetesi verirdi.Hoşuma gitmişti. Konyakçı, doktor ve suzi.....Alemlerdi...
Babamdan kalmaydı bu miras..HOZ yeniden basım yapsa ne güzel olurdu

HOZ bütün külliyatı bastı. Piyasada bulmak da mümkün.

Mister NO

antiochia

Alıntı yapılan: Mister NO - 02 Haziran, 2014, 23:08:55
HOZ bütün külliyatı bastı. Piyasada bulmak da mümkün.
Basımı eski olduğundan nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum.

dean

Küçükken bu adam niye bir türlü binbaşı olamıyor diye kafaya takardım. Hala takıyorum ama neyse  :)

tommikser

O genç yaşında bir haftada yüzbaşı olduğundan binbaşı olabilmesi için yaş haddinden beklemeye almışlar.Binbaşı olabilmesi için 30'lu yaşlarda olması gerektiğinden onbeş yıl kadar bekleme kalmıştır.Tek dezavantajı ara kademede ezilmemesi olmuştur.General olabilecek zekâda olmadığını düşündüğümden Albay olarak emekli olduğunu tahmin ediyorum.

dean

Alıntı yapılan: tommikser - 02 Haziran, 2014, 23:36:40
O genç yaşında bir haftada yüzbaşı olduğundan binbaşı olabilmesi için yaş haddinden beklemeye almışlar.Binbaşı olabilmesi için 30'lu yaşlarda olması gerektiğinden onbeş yıl kadar bekleme kalmıştır.Tek dezavantajı ara kademede ezilmemesi olmuştur.General olabilecek zekâda olmadığını düşündüğümden Albay olarak emekli olduğunu tahmin ediyorum.

;D ;D ;D

kalidor

Alıntı yapılan: antiochia - 02 Haziran, 2014, 23:19:27
Basımı eski olduğundan nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum.
Hoz 5-6 sene önce tüm külliyatı bastı bitirdi, siz yeniden bassa ne güzel olur diyorsunuz. Biz de yeni ve farklı çizgiromanlar çıksa ne güzel olur diyoruz. Dün Haysat forumda Hoz'un basmış olduğu tüm külliyatı oldukça uygun bir fiyata satıyordu. Bence kaçırmayın.
Crom! Ölüleri Say...

aa

HOZ gerçekten de düzgün olarak bu külliyatı ilk defa bastı ve teşekkürü hak etti. Tekrar basılması çok anlamlı olmaz, çünkü Hozun kitaplarını seri olarak bulmak mümkün.
Esse Gesse Hayranı...

antiochia

Alıntı yapılan: aa - 03 Haziran, 2014, 10:27:07
HOZ gerçekten de düzgün olarak bu külliyatı ilk defa bastı ve teşekkürü hak etti. Tekrar basılması çok anlamlı olmaz, çünkü Hozun kitaplarını seri olarak bulmak mümkün.
Benim tereddütüm, alacağım kitapların sararmış ve tozlu olabileceği. Benim toza alerjim var çünkü. O yüzden öyle söyledim.
Bir de ben aldıysam kitapları(size garip gelse de) koklamayı severim. O mürekkep, matbaa kokusu çok hoşuma gider...