Swing Sohbet Odası...Blek ve Swing Birlikte

Başlatan caretta, 02 Haziran, 2014, 22:43:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Teks,Zagor sohbet odası vardı.Şimdi de Teksas,Tommiks sohbet odası açıldı.Hani ya Swing sohbet odası? Forumda epeyce Swing konulu yazı var.
Swing'te öyle Mefisto,Hellingen,Yarasa,Binbirsurat gibi gedikli düşmanlar yok.Öyküler daha çok casusluk,kırmızı urbalara ve tesislerine yapılan
sabotajlar,Puik Gamlı Baykuş didişmesi,Betty-Swing aşkı üzerine.Zaten maceralar da 64 sayfada bitiyor.Az sayıda 128 sayfa süren maceralar da var.
         Sohbet,karakterler,kapaklar,Swing'in Türkiye'de yayınlanan serileri,Türk çizimi veya çevirisi maceralar üzerine olabilir.Bir küçük örnek vereyim:
Swing maceralarında çok sayıda Amerikalı general var.Bir de general teğmenle muhatap oluyor.Yani bir generalin muhatabı albay olur,binbaşı olur.
Belki de bu durum çeviri hatasından kaynaklanıyordur.
       Birisi sohbeti başlatsın bizler de kahvelerimizi alarak sohbete katılalım...

Mister NO

Mister NO

lk macera ilk sayfa  :)

Vatanseverler bir arada  ;)

Mister NO

Mister NO

antiochia

Gamlı Baykuş'u ve puik'i severdim ancak pek hoşuma gitmezdi...

aa

Swing maceralarının  ilk sayfaları büyük olarak çizilmiştir ve tablo gibi çok güzel resimler vardır.
Esse Gesse Hayranı...

Mister NO

köstebek

Baş köşedeki koltuğu Haşim Bey'e ayırmak lazım. Herhalde kendisi de ülkenizde ilk kez Swing maceralarını bir araya getirerek ne acayip bir iş yaptığının farkında değildir. Ama bir yorgunluk kahvesini hakettiği kesin. En azından sahaflarda gereksiz kalabalık yapan eski swing dergilerini ortadan kaldırmayı başardığı için.

Mister NO

DAMPYR

İlginçtir Swing'in konusu hemen hemen Teksas'la aynı olmasına rağmen nedense Teksasdan daha fazla tutmuş olmalıki Swing daha uzunca bir süre piyasada yayınlanmış ve çizilmiş... :o 8) ::)

caretta

Türkiye'de Swing'i İlhami Alpagut,Ertuğrul Ürer ve Aksoy Yayıncılık yayınladı.Bir de çizgi roman yayınlanmadığı dönemde gazetelerin verdiği eklerde
Swing de verilmişti.Hozcomics de bu başlıkta yazıldığı gibi tüm Swing külliyatını (Türk çizimi 28 macera dahil)yayınladı.İsimlerini zikrettiğim yayıncılar
Swing'i karışık ve eksik olarak yayınladılar.Alpagut'un yayınladığı 415 fasikül Esse Gesse çizimi maceraları ve birbirinden güzel Yücel Köksal kapakları
ile apayrı bir yere sahiptirler.Alpagut'un varisi Ertuğrul Ürer adeta soyadı ile uygun pek "üretken"bir yayıncı idi.Aynı maceraları defalarca farklı serilerde
bastı.Bu serileri ayıretmek,toparlamak başlıbaşına bir uzmanlık işidir.Bu listeler ve yayın periyodu forumda ilgi çekecekse yardımcı olabilirim.Aslında
tam E-Dergilik konudur ama inanın ki yapamam.Bir sürü kapak tarayıp yüklemek gerekir.
      Swing'te Tommiks,Teksas,Teks gibi sürekli düşmanlar yok.Ama kadın karakterler pek çok macerada yer alırlar.Acımasız kırmızı urbalı subaylar,
vahşi kızılderililer,kadın casuslar,hain Amerikalı subaylar,korsanlar,mumya,Fransızlar maceralarında sık sık bulunurlar.Blek'in avukat Konnoly'sinin
versiyonu Swing'te Doktor Strong'tur.Bir macerada da Swing General George Washington ile karşılaşır.Betty,Swingi Tommiks'in Suzi'sinden çok
sahiplenir.Kit Taylor'un Claretta'sı Betty'nin yanında pek toy kalır.Lafta çapkın Kit Karson'un karşıtı cinsi latife gerçekten düşkün Mister Blöf ile
şekillenir Swing'te.Gamlı Baykuş ile Tiger Jack?Bambaşka tipler.Tiger Jack bayağı aktif karizmatik bir yan karakter.Baykuş ise öyle değil.Saygın ve yaşlıca bir kızılderili reisi.
      Bu konularda yazanlar olursa seve seve devam ederiz.Teks'i biraz rahat bırakalım mı ne dersiniz?

aa

Swing benim de çok sevdiğim bir çizgi romandır. Esse Gesse nin muhteşem çizgileri ile özellikle her sayının ilk sayfasındaki çizimler bir tablo gibi muhteşemdir. Bana göre tek eksiği maceraların 64 sayfa ile sınırlandırılmasıdır. Bu sayfa kısıtlaması yüzünden bazı sayılarda senaryo çok heyecanlı giderken son birkaç sayfada birden sonlandırılır ya da son belli olduğu için son sayfalar öylesine geçiştirilir. Bana göre Swingdeki çizimlerle Esse Gesse Teksas ve Tommikside aşmıştır. Maceralar sıkılmadan ve keyifle okunur. Sadece Türk yapımı korsan maceraları ben almadım, ve tavsiye de etmem. Çünkü bazı resimler orjinal maceralardan alınmış ve yerli çizim ve senaryo ile montajlanmıştır.
Esse Gesse Hayranı...

afu

Alıntı yapılan: caretta - 19 Şubat, 2015, 14:13:38
Türkiye'de Swing'i İlhami Alpagut,Ertuğrul Ürer ve Aksoy Yayıncılık yayınladı.Bir de çizgi roman yayınlanmadığı dönemde gazetelerin verdiği eklerde
Swing de verilmişti.Hozcomics de bu başlıkta yazıldığı gibi tüm Swing külliyatını (Türk çizimi 28 macera dahil)yayınladı.İsimlerini zikrettiğim yayıncılar
Swing'i karışık ve eksik olarak yayınladılar.Alpagut'un yayınladığı 415 fasikül Esse Gesse çizimi maceraları ve birbirinden güzel Yücel Köksal kapakları
ile apayrı bir yere sahiptirler.Alpagut'un varisi Ertuğrul Ürer adeta soyadı ile uygun pek "üretken"bir yayıncı idi.Aynı maceraları defalarca farklı serilerde
bastı.Bu serileri ayıretmek,toparlamak başlıbaşına bir uzmanlık işidir.Bu listeler ve yayın periyodu forumda ilgi çekecekse yardımcı olabilirim.Aslında
tam E-Dergilik konudur ama inanın ki yapamam.Bir sürü kapak tarayıp yüklemek gerekir.

sevgili Caretta,
bu bilgileri toplamak ve üyelerimize sunmak çok güzel olur.
bu talebimi size daha önce de belirtmiştim, sanırım gözünüzden kaçtı.
siz paylaşıma açıksanız ben tüm çalışmayı yaparım.
sevgiler

caretta

Ali Fuat Bey bu konudaki önerinizi gördüm.Ben kapak tarayamam,hatta resim bile yükleyemem.Şimdi bu 415 fasikül Swing nasıl yüklenir?Başka
forumlarda bu listeler var.Başlıklar halinde bu paylaşım olabilir.Hatta listesi hazır olan 1970 öncesi Kinova Teksler listelenebilir.Ama bunlar forumda
ne kadar ilgi görecekler.Yorumu,dönüşü olmayan bu gibi çalışmalara değecek mi kuşkuluyum.Swing başlığında yazdıklarıma hiç bir yanıt gelmedi.
Gönlümden şöyle birşeyler geçiyor:Tiger Jack-Gamlı Baykuş karşılaştırılması.Profesör Oklitus-Doktor Sallaso;Kit Karson-Mister Blöf.Çizgi romanlarda
geçen üç genç kız.Suzi Brown-Tommiks;Betty-Kaptan Swing;Claretta Morning-Kit Taylor.Üçünün özelliklerine az çok değinmiştim.1-2 yanıt bile
gelse güzel bir konu oluşturacaktı.Altın Madalyon genç üylerden oluşan bir forum.Böyle olunca da comics,manga,zombi v.s.gibi konulu çizgi romanlar
la ilgileniyorlar.Westernle ilgilenen benim kuşağımdan (yaşı 45'in üzerinde olan)çok az üye var.