Nietzsche - Özgürlüğü Yaratmak - Esen Kitap

Başlatan V, 10 Haziran, 2014, 21:10:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

"İstemem,eksik olsun.."

ercoktay

Esen ve Bilge su Yayıncılığı beğeniyorum. Hem seçtikleri eserler hem de baskı kaliteleri dört dörtlük.

pearl jam

Kapak harikaymış. Bu serinin kitaplarını en kısa zamanda alıcam.

pizagor

Serinin diğer kitapları hangileri arkadaşlar?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

ercoktay

Bu ikisini de aldım ama hala okuyamadım. Yorumlarda insanlar beğenmişti bayağı.

Aynı zamanda Böyle Sustu Zerdüşt'ün çizgi romanını yayınladılar. Baskısı filan bayağı iyiydi. Onu da okuyamadım daha :(

http://www.dr.com.tr/Kitap/Boyle-Sustu-Zerdust/Nicolas-Wild/Cizgi-Roman/urunno=0000000565834

YKY de bu arada güzel kitaplar çıkarmaya başladı. Yüzüncü ad üzerine Kayıp zamanın izindeyi çıkardı.

http://www.dr.com.tr/kitap/combray-swannlarin-tarafi-kayip-zamanin-%C4%B1zinde/marcel-proust/cizgi-roman/urunno=0000000594029

Solomon Kane

Bolu' ya döndüğümde hemen okuyacağım. Nietzsche( bir yere bakmadan yazabiliyorum :D -defalarca sınava girersen böyle olur- :D )
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Parker

Onfray ve Le Roy gayet başarılı bir çalışma koymuş ortaya. Nietzsche gibi karmaşık, anlamak için (eserlerinden öte zihin yapısını) fazlasıyla çaba gerektiren bir düşünürü, düşünürün yalnızlığını ve buhranlarını gayet iyi aktarmış. Gerçi bir yalnızlık ne kadar iyi anlatılabilirse.

Eserde vurgulanan noktalardan birisi maalesef artık herkesin bildiği, herkes bildiği için de kaçınılmaz olarak popüler hale gelen ve popüler olduğu için cıvıklaşan Nietzsche'nin kadın düşmanlığı. Fakat vurgu burada bitmiyor, ardından gelen karelerde kadınlara olan düşkünlüğünün de izleri görülüyor ki çizer çok yerinde bir tespit yapmış ve bunu yansıtabilmiş. Nietzsche'nin Hegelci anlamda efendi-köle ilişkisine en elverişli gördüğü kadın-erkek ilişkilerine niçin "hınç" yüklü olduğunun yansımasını görebiliyoruz böylelikle. Kadın, hele "koket" yani cilveli kadınsa, cilveyi arzunun devamı için sürdürmek zorundadır ve arzusunu açıktan belli eden erkek yenilmeye mahkumdur, bir taraftan aşağılanmış hissederken kendini -Nietzsche gibi- bir taraftan da arzusu daha da artmaktadır çünkü cilveli kadın ulaşılmaz bir dolayıma ulaşmıştır. Girard'ın üçgen arzu şeması ile açıklanacak bu olayı, çizer gayet yerinde tespit edebilmiş, karelerin ardında Nietzsche'nin düşünce dünyasına değinebilmiş.

Parker

Bir (rakamla 1) sene önce yazdığım yukarıdaki bilgiç mesajda değinmediğim ama bugün tekrar okuduğumda fark ettim ki; akıl bu dünyayı kavramaya yetmez. Bir tür tersine Darwinizm; aptal olanlar yaşamda kalırlar.
Bunun dışındakilere de, Rimbaud-vari deyişle; "delilik üzerine güzel numaralar yapmak" kalır.

Bloodslince

Kederli bir yaşamın yanına, anlaşılmayan bir hayat.

Kesinlikle arşivinize katmanızı tavsiye edebileceğim bir eser. Frankofon severlerin zaten beğeneceği bir baskı.

Yaşarken anlaşılmadı, anlaşılmak için yirminci yüzyılı işaret etti,
geldiğimiz yüzyıla bakarsak, biz de bir yüzyıl ileri atalım,
anlaşılmak değildi zaten istediği, insanlığı uyandırmak istemişti Zerdüşt ile ama pek işe yaramadı,
kendisi bastı, arkadaşlarına hediye etti, gerisi kendisinde kaldı.

Hayatında ki tüm gayreti, vefatından sonra kardeşi çaldı, sonra bu düzeldi ama ona ait olmayan kitapların yayınlanması ve Nietzsche'nin yanlış anlaşılmasını sağladı,
Hitler, onun yarattığı üstinsanı yanlış anladı ve üstün Alman ırkına işaret ettiğini söyledi, işte bunlar kardeşi sayesinde oldu...

Nietzsche'nin hayatından kesitlere sahne olacağınız bu eser, kesinlikle okunmaya değer. Daha önce de NTV'nin çizgibilim serisinde Nietzsche'yi bu şekilde okumuştum, o da iyi bir seriydi.

Esen kitaptan şimdi sırada, Freud ve Marx var.  8)
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]