Bleach Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 11 Haziran, 2014, 01:55:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bleach 1. Cilt - Ölüm ve Çilek 

Seri, 15 yaşındaki hayaletleri görme yeteneğe sahip bir lise öğrencisi olan Ichigo Kurosaki'nin hayatını anlatır. Rukia Kuchiki isimli bir Shinigami (Ruh Kesici) bir gün bir Hollow'u (Kötü Ruh) takip ederken Ichigo ile karşılaşır. Kötü Ruh ile savaşırken yaralanmasından dolayı güçlerini Ichigo'ya aktarmak zorunda kalır. Böylece Ichigo ve Rukia'nın maceraları başlar. Birlikte Kötü Ruhları arar, düzensiz ruhlar üzerinde ruh gömme işlemi yani Kidoh yapar ve onları Ruh Toplumu'na (Soul Society) yollarlar.

İlk ciltimizde ki hikayeye dönersek. Ichigo günlük hayaletlere yardım işini yapmış ve evine dönmüştür. Orada Ichigo'nun babası ve iki kız kardeşi ile tanışırız. (Babası ile Ichigo arasında ki ilişki anlatılmaz yaşanır bu arada :D) Akşam olduğunda odasına çıkan Ichigo, Rukia Kuchiki ile karşılaşır. Bir Shinigami olan Rukia Ichigo kendisini görebildiği için çok şaşırır. Orada bir Hollow faaliyeti vardır. Bu Hollow Ichigoların evine yaklaşmaktadır. Ichigo, Hollow'un sesini de duyunca Rukia'nın şaşkınlığı daha da artar. Rukia, Hollow'un orada olmasını Ichigo'nun büyük ruh gücüne bağlar. Hollow, Ichigo'nun ailesine saldırır. Ichigo kız kardeşini kurtarır ama Hollow'a karşı açık verir. Rukia ise Ichigo'yu kurtarmak için kendisi Hollow'un önüne atar. Ağır yaralanan Rukia'nın tek seçeneği kendi Shinigamiliğini Ichigo'ya vermektir. Ichigo yüksek ruh gücününde yardımıyla hiç görülmemiş büyüklükte Zanpaktou (kılıç) oluşturur ve Hollow'u yok eder.

Ertesi gün ailesi hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bunun şaşkınlığıyla okuluna giden Ichigo, Rukia'ı da sınıfta görünce şok geçirir. Diğer herkeste Rukia'yı görmektedir. Rukia artık Shinigami olamayacak haldedir ve Hollowları yok etmek için Ichigo ya ihtiyaç duymaktadır. Ichigo teklifi kabul eder. Rukia, Ichigo'nun odasındaki dolaba yerleşir ve birlikte Hollow avlarına çıkmaya başlarlar. Bir gün Ichigo ile Rukia eve dönerken Ichigo'nun arkadaşı Orihime Inoue ile karşılaşırlar. Kız da Hollow saldırısına mağruz kaldığını gösteren bazı yanık izleri vardır. Rukia şüphelenir ve Ichigo ile beraber kızın ölmüş abisinin Hollowlaşmış ruhunun kıza musallat olduğunu anlarlar. Gece yarısı Hollow, Inoue ve arkadaşı Tatsuki, Inoue'nin Ichigo ya artık açılması gerektiği hakkında konuşurken saldırıya geçer. Inoue'nın ruhunu bedeninden ayırır. Bunu hisseden Rukia ve Ichigo ikilisi ise Inoue'yi kurtarmak için Inoue'nin evine giderler. Ichigo ve Hollow dövüşmeye başlar. Hollow çok güçlüdür ve Ichigo'yu sersemletir. Inoue ile konuşmaya başlayan Hollow, Inoue ile sorununu çözünce kendiliğinden diyarı terk eder. Inoue'nin Kader Zinciri bağlı olduğu içinse Rukia onu geri getirmeyi başarır ve onun hafızasını değiştirir. Son bölümde ise konuşan bir kuş ile karşılaşırız, Rukia bu kuşun illaki Ruh olduğunu ama kötü değil acı çeken bir ruh olduğunu söyler. Kuşun sahibi Chad ise Ichigo'nun arkadaşıdır ve gelecekte ekibin parçası olacaktır. (Bu arada bu bölümü kısa kestim hikaye daha çok ikinci cilt'e ait.)

Bleach'i animeden izlerken beni 45-50. bölüm gibi sarmıştı. Bi' şekilde animesi beni ilk başlarda sıkmıştı ama manga öyle değil. İlk sayfadan itibaren sarıyor ya da ben artık Bleach'i seviyorum o da olabilir.

5/5

dean

Bleach 2. Cilt - Hoşçakal Paraket, İyi Geceler Kız Kardeş 

Chad'ın Muhabbet Kuşunun, Shibata isimli bir çocuk ruhuna ev sahipliği yaptığını ve bir Hollow'un Shibata'nın peşinde olduğunu öğreniyoruz. Ichigo ve Rukia, Chad'ı aramak için okuldan kaçıyorlar. Hollow ise Chad ve kuşu buluyor. O sırada olayın geçtiği yere yaklaşan Ichigo, kardeşi Karin'in de orada olduğunu görüyor. Karin'de ruhları görebiliyor ve Shibata'nın acısını en yoğun o yaşıyor. Ichigo yıkık durumda ki kardeşini eve götürmek için Rukia'dan ayrılmak zorunda kalıyor. Chad ve Rukia ikilisi Hollow ile dövüşmeye başlıyorlar. Chad aslında Hollowları göremiyor ama tahmini hareketlerle ve insan üstü fiziksel kuvvetiyle açığı kapamaya çalışıyor. İkili zor duruma düşüyor ve en sonunda Ichigo kendisini gösteriyor. Rukia hemen Ichigo'yu Shinigami bedenine sokuyor ve dövüş başlıyor. Dövüş sırasında Hollaw ile Shibata'nın asıl bağı ortaya çıkıyor; Hollow, Dünya hayatında seri katildir. Shibata ve annesini öldürme görevi almıştır. Annesini öldürmüştür ama bir anlık verdiği açığı Shibata iyi değerlendirmiş ve herifin balkondan aşağı düşmesine neden olmuştur. Bir çocuk tarafından öldüğüne sinirlenen Hollow ise çocuğun ruhunu bir muhabbet kuşuna koyup etrafındakileri öldürerek kendi sapık duygularını tatmin etmektedir. Bunun gazını alan Ichigo büyük bir güç patlaması yaşayıp Hollow'u keser ve onu Cehenneme atmayı başarır. Shibata ise Soul society'e gönderir.

Diğer sayıda Dünya'da ki Shinigamilerin gerekli ihtiyaçlarını temin eden dükkan "Urahara'nın Dükkanı"nın sahibi Urahara Kisuke ve yardımcıları Jinta, Ururu ve Tessai'ı tanırız. Rukia bu dükkandan Ichigo, Shinigamiye dönüştüğünde boş kalan bedeni kontrol edecek bir yedek ruh şekeri alır. Yalnız mal defoludur. Bu defo aslında ruhun modifiye ruh olmasından kaynaklanır. Bu modifeye ruh, Ichigo bedeninde olay çıkartır. Bir koldan Ichigo ve Rukia ikilisi diğer koldanda Uraharalar modifiye ruhun peşine düşer. Modifiye ruh kaçarken Hollow saldırısına denk gelir ve bir grup çocuğu kurtarır. Modifiye Ruh Hollow ile dövüşmeye çalışır o sırada Ichigo gelir ve Hollow'u öldürür. Modifiye ruh'un içinde ki canlı sevgisini gören Ichigo ruh'a bi'şey yapmak istemez ve Urahara ruhu almak için geldiğinde ruhu ona teslim etmez.

İkinci sayı da karakter odaklıydı. Gerek Chad gerekse de modifiye ruh ilerde kendilerine önemli bir yer bulacaklar.

4.5/5

dean

Bleach 3. Cilt - Yağmur Altında Anılar

17 Haziran gelmiştir ve Ichigo yine çok üzgündür. Çünkü o gün annesini kaybettiği gündür. Kurosaki ailesi her yıl olduğu gibi mezar ziyareti yapar. Rukia'da onlara katılır. Ichigo annesinin ölümüne kendisinin sebep olduğunu düşünmektedir. Ichigo küçükken canlılar ile ölüleri ayıramazken, ölü bir kızı kurtarmak için kızın peşinden gider ve o olay annesinin ölümüyle sonuçlanır. Bu yüzden annesinin kendisi yüzünden öldüğünü düşünmektedir. Mezarlıktan ağır ağır giderken, Ichigo'nun küçükken gördüğü o çocuk yeniden gözükür, üstelik arkasında bir Hollow vardır. Ichigo'nun kız kardeşlerine saldırır. Ichigo olaya müdahale eder. Aslında Hollow'un millete halisünasyon gördürttüğü ortaya çıkar. Ichigo, Hollow'a karşı tek taraflı bir mücadele verir. Savaşı kazanır ama Hollow'u öldürmeyi başaramaz. Hollow kaçar.

4/5

hanac

dean

Alıntı yapılan: hanac - 21 Haziran, 2014, 11:09:41
Notlar gittikçe düşüyor  :)

Bleach'in ilk maceraları daha çok karakterleri tanımaya odaklı. Bu tanımada baya bi' uzun sürüyor. O yüzden ilk maceraları çok sevmen Bleach'te. Animesini izlerkende böyleydi. İlk izlediğimde 7-8 bölüm sonra bırakmıştım. Bir yıl sonra Gürkan dedim; bu 300 bölümü geçmiş bir anime, insanlar hasta. Elbette güzeldir. Dayan. Neyse izledim 20 bölüm daha. Yok. Yine olmuyor. Yine verdim bir ara altı ay felan. O zamanda Naruto'da güncele geldim. Sonra yine döndüm Bleach'e. 50. bölümü felan geçtiğimde(onlarda Rukia'nın Soul Society'den kurtarılması arc'ı)anca sardı hikaye. Daha sonra günce 4-5 bölüm izleme halinde devam etti. Şimdi tabi ki Naruto kadar olmasada Bleach'i çok seviyorum. Mangalar/Animeler böyle biraz.