Batman New 52 Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 04 Temmuz, 2013, 21:13:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Batman Vol. 1: The Court of Owls                                   Genişletilmiş Versiyon  ;D

New 52 Batman'in çok tanıtılacak bir yanı yok aslında (direkt alıp okumak lazım) ama kendimce birşeyler karalamak istedim. Reboot'tan sonra ki ilk Batman macerasının böyle bir macera olacağı heralde pek tahmin edilemezdi. Hatta bana çok garipte gelmişti açıkçası. Yani pekala bilinen bir villian ve çok daha görkemli bir macera ile başlayabilirdi New 52 Batman. Ama insan okumaya başlayınca tam tersi düşünüyor. Aslında tamda bu başlangıç gerekiyor. Bu sadece Bruce Wayne ya da Batman reboot'u değil aynı zamanda Gotham reboot'u da. Gotham her zaman bir şehirden fazlası olmuştur. O, nefes alan, büyüyen bir canlıdır adeta. İşte bu noktada The Court of Owls ve suikastçi The Talon ile tanışıyoruz.

Bu, The Court of Owls yüzyıllardır Gotham'da var olan bir oluşum (heyet,topluluk,divan) Gotham ile ilgili kararlar alıp The Talon aracılığıyla da  uyguluyorlar. Yolları Bruce Wayne/Batman ile kesişince de maceramız başlıyor. Özellikle bu macerada ön planda olan Bruce Wayne'in dedektiflik özelliği çok iyi kurgulanmış. Hikayede de oldukça iyi duruyor. Nightwing bağlantılarıda güzel.

Yazar ve çizere gelirsek. Scott Snyder kaliteli bir yazar, zaten bunu daha önceki işi ile de kanıtlamıştı, Batman'i doğru algılamış ve güzel yansıtmış. Bize Batman'in bile ne kadar korkabileceğini gösterdi (+1 puan) Greg Capullo için aynı şeyleri düşünmüyorum. Batman çizimi bana biraz itici geldi. Allahtan çizgi romanda benim için önemli olan hikayede çizimlere takılmıyorum fazla (John Romita Jr. çizmesinde kim çizerse çizsin valla)

Açıkçası içerik ile ilgili bilgi vermek hiç istemiyorum. Tadı kaçmasın. Zaten hikaye bu ciltle de bitmiyor. Hatta Tie-inlere de ayrılıp diğer Batman ailesi çizgi romanlarında da devam ediyor. Çok güzel bir macera, kesinlikle alıp okuyunuz, tavsiye ederim.

10/10

hennessy

Greg Capullo'yu beğenmemene üzüldüm Bende tersine Batman'i bu kadar çökmüş olarak başarılı çizmesine hayran kaldım. Joker'in aileyi karıştıracağı ilerki bölümlerde çizimleri beni etkiledi ama tek şikayetim var Joker'i çok değiştirmiş bana göre değil. Ama onun dışında Batman'e değişik bir tarz kazandırmış çizimleri ile. Joker'li hikayeleri okuyunca detaylı bir yazı bekliyorum ben yazmayayım sen devam et :) Ben onlarıda çok sevdim. Konu hakketten iyi gidiyor. Şimdi Batman'in ilk yıllarına gidiyorlar onları daha okuyamadım
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dean

Alıntı yapılan: hennessy - 04 Temmuz, 2013, 21:27:50
Greg Capullo'yu beğenmemene üzüldüm Bende tersine Batman'i bu kadar çökmüş olarak başarılı çizmesine hayran kaldım. Joker'in aileyi karıştıracağı ilerki bölümlerde çizimleri beni etkiledi ama tek şikayetim var Joker'i çok değiştirmiş bana göre değil. Ama onun dışında Batman'e değişik bir tarz kazandırmış çizimleri ile. Joker'li hikayeleri okuyunca detaylı bir yazı bekliyorum ben yazmayayım sen devam et :) Ben onlarıda çok sevdim. Konu hakketten iyi gidiyor. Şimdi Batman'in ilk yıllarına gidiyorlar onları daha okuyamadım

Değişik bir tarz kattığı konusunda katılıyorum. Ama çizimleri bana itici geldi. Şimdi sorulsa neresi itici geldi ? Tam ahanda şurası da diyemiyorum ama bi' şekilde ısınamadım. Bakalım belki sonraki maceralarda daha çok ısınırım çizimlerine. Zaten başka çarede yok gibi bu ikili baya götürecekler Batman'i.

omega red

Alıntı yapılan: dean - 04 Temmuz, 2013, 21:47:13
  Değişik bir tarz kattığı konusunda katılıyorum. Ama çizimleri bana itici geldi. Şimdi sorulsa neresi itici geldi ? Tam ahanda şurası da diyemiyorum ama bi' şekilde ısınamadım. Bakalım belki sonraki maceralarda daha çok ısınırım çizimlerine. Zaten başka çarede yok gibi bu ikili baya götürecekler Batman'i.

Capullo çok iyi bir hikaye anlatıcısı. çoğu pin-up çizerliğinden öteye geçemeyen marvel-dc çizerlerinin arasında altın değerinde.

emre ozdamarlar

Greg Capullo'yu cizer olarak ben cok begeniyorum, yalniz Batman'ini ben de pek tutmadim.
Batman'in yuzu daha sert olmali, Bruce Wayne icin de gecerli bu. Capullo ise Superman For All Seasons'daki koca ceneli, seker suratli Superman'a benzetmis Batman'i.

dean

Batman Vol. 2: The City of Owls

Mükemmel, evet mükemmel. Şuanda ne diyeceğimi bilemiyorum. Sayıyı biraz önce bitirdim ve bir çizgi roman şoku yaşıyorum. Geçen cilt'i de beğenmiştim ama bazı hoşuma gitmeyen kısımlarıda olmuştu lakin bu cilt için bu geçerli değil. Greg Capullo'nun çizimleride bu cilt gözüme daha iyi göründü. Scott Snyder ise ayrıca eli sıkılıp tebrik edilmeli bu cilt için.

Şimdi cilte döneyim. En son bıraktığımız noktada The Court of Owls bütün suikastçilerini diriltmiş ve Gotham'ı geri almak için şehire salmıştı. Suikatçilerin ellerinde bir liste var ve buna uygun olarak milleti öldürmeye başlıyorlar. Wayne malikanesine ise bildiğiniz Baykuş sürüsünü salıyorlar. Batman ise Iron Man'vari bir zırh giyerek bunlarla mücadele ediyor. Alfred'de Yarasa Ailesinin diğer üyelerine saldırıları haber veriyor.(Bu arada The Court of Owls hikayesi Tie-ins olarak diğer Yarasa Ailesi çizgi romanlarında da devam ediyor. Ben onlarıda okudum. Fena halde etkisindeyim şuanda hikayenin.)

Daha sonra Batman, suikastçilerin henüz ulaşamadığı iki isim belirliyor ve bunları kurtarmaya gidiyor. İlk'i Dr. Arkham. Bu hikaye Detective Comics 9'da anlatılıyor. İkinci kişi ise Lincoln March. Batman onu kurtaramıyor ve Lincoln ölüyor ama The Court of Owls üyeleri ile ilgili hayati bilgiler öğreniyor. İp uçlarını izleyerek ulaştığı yerde ise Divan üyelerinin öldüğünü görüyor. Ama Batman işi bırakmıyor ve son yıllarda ki en bomba çizgi roman entrikasına ulaşıyor.

Spoiler :   Lincoln March'ın aslında herşeyi planladığını, ölümünün ise aslında ölümsüzlük olduğunu, Bruce'tan intikam almak istediğini ve en önemlisi Bruce Wayne'in öldü bilinen kardeşi Thomas Wayne jr. olduğunu öğreniyoruz.

Daha yorum yapmıycam ilk cilt ile birlikte alın okuyun. Tavsiye ederim felanda demiycem ingilizce bilen alsın okusun net. YKY'de acilen yayınlasın Türkçe, herkes alsın okusun.

10/10

Ras Al Ghul

Bence de eli sıkılası bir çalışmaydı.Keşke Dc Zero yeları bitirsede böyle maceralara dönüş yapılsa :-[

dean

Batman Vol. 3: Death of the Family

Joker, Gotham Polis Merkezine saldırır. Bütün polisleri öldürür ve Detective Comics'in ilk sayısında Dollmaker'a kestirdiği yüzünü çalar. Böylece Gotham için bir yıllık Jokersiz huzur son bulmuş olur. Batman polis merkezine hemen gelerek Gordan'ı kurtarır. Batman, Jokerin dönüş haberini bütün yarasa ailesi ile paylaşır ve herşeye hazır olmalarını ister. O sırada Joker bir video paylaşır. Gece yarısı Belediye başkanını öldürecektir. Batman ve Gotham Şehri Polis Departmanı harekete geçer. Bütün önlemler alınır ama Joker'in planı başkadır. Başkan yerine onu koruyan polisleri hedef alır ve hepsini öldürür. Kullandığı kimyasallardan bir mesaj bırakır. Bu mesajı Batman anlar ve Jokerin yüzünü yakan kazanın olduğu tesise gider.

Batman'i orada Harley Quinn bekler. Batman'i tuzağa düşürür. Orjinal Joker ise Wayne Malikanesi, Alfred'e gider. Batman, tuzaktan kurtulmayı başardığında malikanesine geri döner ama Alfred yoktur. Joker bir kaset bırakmıştır. Kaseti dinleyen Bruce, Alfred'in Joker tarafından kaçırıldığını öğrenir. Hemen Batman köstümünü giyerek Jim Gordan'ın yanına gider. Sıradaki saldırının hedefinin Gordan olduğunu düşünmektedir. Tahmini doğru çıkar ama Gordan sadece yaralanarak kurtulur. Joker, Batman'i ilk karşılaştıkları köprünün üstünde beklemektedir. Batman geldiğinde ona Batman ailesinin her ferdinin kimliklerini bildiğini söyler. Harvey Bullock ve polisler köprünün oraya gelir. Joker polislerin bulunduğu bölgeyi patlatır.

Batman, Joker'in üstüne çullanır ama bir tekme ile denize uçar. Gözünü açtığında mağarasındadır. Yarasa ailesinin diğer üyeleride oradadır. Joker'in kendilerinin kimliklerini bilme ihtimali gerlinlik çıkartır. Bruce Wayne bunun mümkün olmayacağını söyler. Bruce, bütün ipuçlarını takip eder ve bu onu Arkham Asylum'e götürür. Batman içeri girince Batman ve Joker kılığına girip dans eden bir çok mahkum ile karşılaşır. Bunu tabi Joker hazırlamıştır. Altlarında da kendilerine elektrik çarpaçak bir düzen koymuştur. Batman, ordakileri kurtarmayı başarır. Sonraki odada Batman orta çağ avrupasından fırlamış gibi görünen bir orduyla mücadele eder. O kısmıda geçer. Sonra sırayla Mr. Freeze, Clayface ve Scarecrow saldırır. Batman onları da yener. Joker'ın bulunduğu odaya gelir. Batman, orada Kraliyet odasına benzeyen bir manzara ile karşılaşır. Penguin, Riddler ve Two-Face'de oradadır. Diğer tarafta ise çeşitli süper kahramanların kılığına sokulmuş mahkumlar vardır. Joker, mahkumları oyununa dahil edip öldürmeye başlar. Batman bunu durdurur ama Joker tarafından tahta oturtulmak durumunda kalır. Tam oturduğu sırada Batman'e elektrik çarpar.

Batman uyandığında kendini bir masaya bağlı halde bulur. Masanın etrafında ise Yarasa Ailesinin diğer üyeleri yüzleri kanlı sargılarla oturmaktadır. Altlarında'da masadakileri cayır cayır yakacak bir düzenek vardır. Joker'in sinir gazına mağruz kalmış Alfred, yemeği servis etmek için gelir. Servis edilen şey ise Yarasa Ailesi üyelerinin soyulmuş derileridir. Joker bir kibrit çakar ve masayı ateşe verir. Batman fırsattan yararlanıp kırılan sandalyesinden kurtulup duvarı yıkar. Böylece masadakilerin üstine su dökülmesini sağlar. Joker'de o sırada topuklamıştır. Batman hemen oğlunun sargılarını açar. Joker bu noktada da sadist oyunlarından birini oynamıştır. Çünkü kimsenin yüzünü soymamıştır.

Ama Joker, köpeğini orada bırakır. Köpekte ise sinir gazı vardır. Gaz herkesi kısa süreliğine delirtir. Yarasa Ailesi birbirine girer. Kalıcı bir hasar olmaz tabi. Batman ise Joker'in peşinden gider. Biraz dövüştükten sonra uçurumun kenarında onu yakalar. Joker'e geçmişini anlatmaya başlar. Joker'de duymamak için kendini aşağı bırakır.

Önceki iki cilt kadar beğenmedim. Ama yine de fena sayılmazdı. Ben daha görkemli bir hikaye beklemiştim açıkçası. Ama o konuda aradığımı bulamadım. Bulduğumla idare edeceğim. O da iyi. Lakin en iyi 10 Batman hikayesi arasına girmez.

Son olarak Tie-in'lerini de yazarım diyordum. Ama hiç beğenmedim. Okurken yarısında bıraktım.

8/10

Utku Gürsoy

Dean'den yine güzel bir yazı. Serinin devamını bekleriz.

Ras Al Ghul

Berkdinho

Death of the Family'nin bence temel sorunu; finalinin, maceranın geneline bakıldığında sönük kalmasıdır.Snyder macera boyunca hem gerilimi veriyor hem de sizi öyle bir havaya sokuyor ki epik bir başyapıt bekliyorsunuz.Macera bittiğinde ise beklentiniz buhar olup gidiyor.O beklenti karşılanamadığı için de önemli Batman maceraları arasına giremez bana göre.Ama kaliteli bir maceraydı.Sadece potansiyeline ulaşamamış dersem yanlış bir şey söylemiş olmam diye düşünüyorum.
The Right Man When Things Go Wrong

Spider-Sense

Alıntı yapılan: Berkdinho - 22 Temmuz, 2014, 18:20:45
   Death of the Family'nin bence temel sorunu; finalinin, maceranın geneline bakıldığında sönük kalmasıdır.Snyder macera boyunca hem gerilimi veriyor hem de sizi öyle bir havaya sokuyor ki epik bir başyapıt bekliyorsunuz.Macera bittiğinde ise beklentiniz buhar olup gidiyor.O beklenti karşılanamadığı için de önemli Batman maceraları arasına giremez bana göre.Ama kaliteli bir maceraydı.Sadece potansiyeline ulaşamamış dersem yanlış bir şey söylemiş olmam diye düşünüyorum.
Evet bene Türkiye'ye gelmiş  Guti gibidir hikaye gözümde.

dean

Batman: Detective Comics Vol. 1: Faces of Death

Hikayemiz Batman'in Joker'in peşine düştüğü bir sahne ile açılıyor. Joker, bıçakla bir elemanı deşiyor. Batman ise maalesef geç kalıyor. Bari Jokeri yakalayalım umuduyla atılsada Joker kaçmayı başarıyor. O sırada gelen polislerle uğraşmakta sevgili yarasa adamımıza kalıyor. Daha sonra Joker bir saldırı daha gerçekleştiriyor. Dünyanın en iyi dedektifi Batman ise bu saldırıyı yapanın Joker olduğunu anlıyor. İkili metronun içinde bir mücadeleye girişiyor. Batman dövüşü ufak tefek sıyrıklarla atlatıyor. Joker ise yeniliyor. Batman, Joker'i Arkham Asylum kapatılması için Dr. Arkham'ın sıcak kollarına bırakıyor. Lakin bütün bunların Jokerin bir oyunu olduğu ortaya çıkıyor. Böylece Joker Dollmaker'a ulaşıyor. Dollmaker ise Joker'in isteğiyle onun yüzünün derisini kesiyor.

Joker derisini yüzdürdükten sonra kayıplara karışmıştır. Batman; Joker, Dollmaker ve Dollmaker tarafından kaçırılan kız Olivia arasındaki bağlantıları çözmeye başlamıştır. Gordon'ın telsizine sahte bir ileti gelir. Batman ve Gordon bunun peşine düşer. Kahramanlarımızı hiç beklemedikleri bir tuzak beklemektedir. Gordon esir alınır. Batman ise Dollmaker ve adamları tarafından saldırıya uğramıştır. Batman, saldırıdan kurtulmayı başarır. Gordon ise tutulduğu yerde Olivia ile karşılaşır. Ama Olivia tutsak değildir. Çünkü Dollmaler, kızı da kendi ekibine katmıştır. Gordon, kızdan Batman'e ulaşmasını ister. Kız, Batman'e ulaştığında pelerinli şövalyemiz tek edilmiş bir hastanenin yolunu tutar. Batman artık bir çok şeyi çözmüştür. Dollmaker, çocukluğundan beri Gordon'a garezi olan Barton Mathis isimli bir adamdır. Batman, hastaneye vardığında yine tuzağa düşer. Bu sefer rakipleri ise birçok Joker taklitidir.

Çok kişi saldırdığı için Batman zoe durumda kalır. Dollmakerın adamları tarafından iplerle kontrol edilen Jokerler, Batman'i zapt etmeyi başarır. O sırada Penguin'in adamları olay yerine gelir. Yüksek bir meblağ karşısında Batman'i almak isterler. Batman ise kendisini tutan manyetik kablolardan kurtulur ve Allah ne verdiyse millete dalar. Karışıklıktan faydalanan Dollmaker kaçar. Polisler daha sonra olay yerine gelip Gordon'ı bulur.

Bu hikayeden sonra aslında Penguin ve Gotham'ın bilinen yada bilinmeyen diğer simalarının da içinde bulunduğu bir öykü daha var. Ama onu yazmak içimden pek gelmedi. Çünkü klasik çizgi roman aksiyonundan ziyade. Polisiye roman havasında araştırma ağırlıklı geçiyor. Roman özeti yazar gibi olmamak için o kısmı atlıyorum. Bu cilt tanıtımını da burada bitiriyorum. Güzel bir cilt. New 52 içinde Detective Comics için güzel bir başlangıç.

8/10

lampard

Faces of Death'i Death of the Family'ye bağlayan iki önemli olay vardı, Joker Dollmaker'a yüzünün derisini yüzdürüyor ve uzun süreliğine ortadan kayboluyor. İkisine de tatmin edici bi açıklama gelmedi. Sadece şok etkisi için yapılmış hamleler olarak kaldılar. Snyder Batman'ini yıllar sonra böyle hatırlayacağım galiba. Epik başlayan hikâye, sonunda ise çözümlenmemiş, rahatsız edici kilit noktalar.

dean

Alıntı yapılan: lampard - 10 Kasım, 2014, 13:55:21
Faces of Death'i Death of the Family'ye bağlayan iki önemli olay vardı, Joker Dollmaker'a yüzünün derisini yüzdürüyor ve uzun süreliğine ortadan kayboluyor. İkisine de tatmin edici bi açıklama gelmedi. Sadece şok etkisi için yapılmış hamleler olarak kaldılar. Snyder Batman'ini yıllar sonra böyle hatırlayacağım galiba. Epik başlayan hikâye, sonunda ise çözümlenmemiş, rahatsız edici kilit noktalar.

Batman Vol. 3: Death of the Family'de başlı başına öyle zaten. Macerayı okurken çok büyük olaylar olacak gibi hissettiriyor. Finalinde ise hiçbir şey olmuyor. Snyder'in Baykuşlar Divanı kafası güzeldide gerisinde sıkıntı var bence.