Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Yani şu tesadüfe bakın ki tam bütün dünya Arapları filan konuşuyorken Teks'in
bu Araplı macerası yayınlanıyor.Bakalım Bonelli ifadeleri yumuşatarak zevahiri nasıl kurtarmış?
      Bu durumda iki Teks ile maksi beraber çıkıyorlar (mı)?

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 10 Ekim, 2014, 21:52:19
Yani şu tesadüfe bakın ki tam bütün dünya Arapları filan konuşuyorken Teks'in
bu Araplı macerası yayınlanıyor.Bakalım Bonelli ifadeleri yumuşatarak zevahiri nasıl kurtarmış?
      Bu durumda iki Teks ile maksi beraber çıkıyorlar (mı)?
Evet, abi.
Abi bildiğin gibi Karakoç Tekslerde bu macera atlanmış; 186'lıktaysa baş tarafları (sakat olan kısımlar) atılarak basılmıştı. Sanırım bizimkiler bu yüzden basmamışlardır. bizim kısmete yumuşatılmış hali düştü (bu versiyonunda pek bir sorun yok).

köstebek

İlk, yani 1975'teki sert versiyonu bizde hiç basılmadı ve görünüşe göre basılmayacak... Yani adamların sonradan değiştirdiği sözleri, tutup da eski haline çevirmenin bir anlamı yok. Ama baloncudan filan bir ara belgeleri bilgileri alırsam tam olarak ne döndüğünü anlayabileceğim.

caretta

Haftaya 2 Teks artı maksi Teks tamam mı?17 Ekim civarı?

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 10 Ekim, 2014, 22:34:33
Haftaya 2 Teks artı maksi Teks tamam mı?17 Ekim civarı?

tamamdır abi, sen merak etme. 18 Ekim cumartesiye teks olayını bitirip diğerlerine geçmemiz lazım zaten...
"Önce bir teksleri hallet, sonra diğerleri" kuralını sen de onaylamıştın zaten abi.

alan ford

enteresan  olmuş, yani adamlar yanlış baskıyı göndermese haberimiz olmayacak. Şahsen orijinalini çok merak ediyorum :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

köstebek

Alıntı yapılan: alan ford - 10 Ekim, 2014, 23:23:59
  enteresan  olmuş, yani adamlar yanlış baskıyı göndermese haberimiz olmayacak. Şahsen orijinalini çok merak ediyorum :)

Hayır, adamlar yeni edisyonu gönderiyor, ama zeynep'teki eski...
bir şekilde orjinal hali ülkemizde bunca sene sonra bile basılamıyor ya, işin komik yani o. Önce bizimkiler kendilerince yok saymış, sonra da adamlar kendilerini sakinleştirmişler...

sonuçta bir bir türlü o "saldırgan"(!) versiyonu okuyamıyoruz :)   

köstebek

"Çöldeki Hayaletler" macerasındaki gizem hakkında yanlış anlaşılmaması için son birkaç toparlama cümlesi edeyim...

1. Macerada Türklerle ilgili hiçbir mevzu yok; sadece develeri bizimkiler (o dönem Osmanlılar) göndermiş. yanlarına develerin bakımı ve adamlara develere binip inmeyi göstermeleri için bir miktar da Arap (Tuareg) vermişler.

2. Maceradaki asıl sorun (zaten sonraki baskısında kendileri de değiştirmişler), İslam tarihiyle ilgili gerçekten çok büyük bir saçmalık yapılması ve Kit Carson'un bu konuda bir miktar cehalet göstermesi (örneğin din değiştirip Müslüman olan yerlilere, ölüp Cennet'e gittiklerinde "squaw" verileceğine :) hiç inanmaması vs). Çizimlerde ve karelerde hiçbir değişiklik yapılmadan, sadece 5 veya 10 balon tamamen değiştirilerek, bu sorunlar ortadan kaldırılmış.

3. Başka bir mesele yok. Ama bence benim bir hatam oldu... Onu da aklımda olduğu halde, son anda bizimkilere söylemeyi unuttum; (keyifli geyiğin unutturucu gücü yüzünden). O da şu... Maceradaki ağır toplardan birinin adı Prens Ahmed... Çizgi roman İtalyan, yani Avrupa kökenli olduğu ve halka veya gençlere hitap ettiği için (yani pek akademik bir çalışma olmadığı için) ona soyluluk unvanı olarak "Prens" deniliyor. Oysa Doğu kültüründe "prens" sözcüğü yoktur; kral ve kraliçe gibi, prens de Avrupa kökenli bir sözcüktür. Bizde veya Doğu'da bu adamlara bildiğiniz gibi "Emir, Melik, Sultan vs." farklı sözcüklerle hitap edilir. Bu yüzden de bence onun adını "Emir Ahmed" olarak değiştirmek, daha doğru olacaktı. Ama bu değişikliği yapmasını, bu işi yapacak arkadaşa söylemeyi unuttuğum için kitapta Prens Ahmed olarak kaldı... Artık kusuruma bakmayın...
Güzel bir derbi galibiyetinin ardından .... herkese iyi geceler.

caretta

Prens sözcüğüne Osmanlı tarihinde aşinalığımız var Köstebek Bey.Padişah Abdülmecit'in kızı Seniha Sultan'ın oğlu olan Prens Sabahattin.Hani
şu "Adem-i merkeziyetçilik" kuramını ortaya atan sosyolog.Bu yüzden "Prens Ahmed" öyle yadırganacak birşey değil.

caretta

Teks Sayı 6:Tren Soygunu
      Çizgi Düşler'in fuar öncesi yayınlayayacağını duyurduğu Klasik Seri 6.sayıda yeni bir macera başlıyor.Ticci çizimi "Tren Soygunu".Tucson ile Benson arası bir ikmal istasyonu olan Pantan'da 4 maskeli haydut tarafından tren soyulur.Trende Lowell Kalesi'nin personelinin maaşları olarak 80.000
altın dolar vardır.Bu paranın güvenli bir şekilde yerine ulaşması için yardımları istenen Teks ve Karson soygundan Tucson'da haberdar olurlar.Yüzbaşı Caldwell de küçük bir müfreze ile oradadır.Hemen takip başlar.Haydutlar,yakındaki bir mağarada kıstırılılarlar.Ama bir müddet sonra
kaçarlar.Teks ve Karson haydutları Willcox kasabasında bulurlar.Çatışma çıkar ve bir tek haydut sağ kalır.Lakin para ortada yoktur.Sağ kalan haydut sorgusu esnasında "beşinci bir kişi" olduğunu ağzından kaçırır.Bu beşinci adamı yakalamak,kayıp 80.000 doları bulmak artık Teks ile Karson'un becerisine kalmıştır.

Bu macera tam 32 yıl önce 5 Temmuz 1982''de 186'lık Teks 52-54 sayılarda yayınlandı.Çok güzel de çevrilmiş değil.Mesela soygunun tek sağ kalan haydutu Greg Carver sonra Phil Carver oluyor!Caldwell teğmen mi yüzbaşı mı?Çizgi Düşler'in Teks dizisinde bu ilginç macerayı Zeynep Akkuş çeviri farkı ile okuyacağız.

Mrtekin

Caretta Abi,

Yeni seri tanıtımını kim yapacak. Çizgili köstebek bey mi?
They drew first blood...

köstebek

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 26 Ekim, 2014, 12:49:31
Caretta Abi,

Yeni seri tanıtımını kim yapacak. Çizgili köstebek bey mi?

tamam, bu akşam da yeni serinin tanıtımını ben yaparım...

Sakızlı Ohannes Paşa

İlk cildi aldım okudum. Okuduğum ilk tex buydu. Gayet güzel beğendim. Geri kalanı alınacaklar listeme eklendi.

Mrtekin

Tebrikler, sen de bizdensin.

Winchesteri'ni ve yildinizi Caretta abiden alabilirsin. :)
They drew first blood...

caretta

Teks tutkunları arasına hoşgeldiniz paşam!